Судова реформа Зеленського остаточно заблокована: хто у цьому винен і що робити

Вища рада правосуддя заблокувала судову реформу, головна мета якої – очистити судову владу від недоброчесних суддів і повернути довіру до суду
Джерело
Кадр з анімаційного відеоролика Міністерства юстиції України

Сьогодні, 13 січня, останній день подання заявок на конкурс до Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС). Однак ще 2 січня минув кінцевий термін для делегування міжнародних експертів у конкурсну комісію, яка мала б обирати нових членів ВККС.

Міжнародники відмовилися брати участь в імітації судової реформи. Це означає, що конкурс до кваліфкомісії суддів провалений, повідомляє Центр протидії корупції.

7 листопада 2019 року набув чинності закон, який ініціював президент Володимир Зеленський. Цей закон поклав початок масштабним змінам в судовій владі. Однак Вища рада правосуддя (ВРП), яка була відповідальна за імплементацію закону, повністю викривила та провалила її. 

– Саме ВРП несе повну відповідальність за провалений конкурс до кваліфкомісії суддів. Марно сподіватись, що члени ВРП раптом передумають і погодяться на чесні правила проведення конкурсу.

Тому я не бачу іншого органу, крім Парламенту, який може перезапустити цей конкурс та дати шанс на початок справжньої судової реформи, а не її імітації, – каже експертка Центру протидії корупції Галина Чижик.  

Експертка Центру протидії корупції Галина Чижик вважає, що лише Верховна Рада може перезапустити судову реформу. Фото з особистої фейсбук-сторінки 

Нагадаємо, у жовтні Верховна Рада проголосувала за судову реформу, яка пропонувала повністю перезавантажити ВККС та створити етичну комісію. Ця комісія мала б ініціювати звільнення недоброчесних членів ВРП, ВККС та суддів Верховного Суду.

Так, повноваження попереднього складу ВККС, відповідального за провал кваліфікаційного оцінювання суддів та призначення недоброчесних суддів до Верховного Суду, було припинено.

Закон визначив, що новий склад ВККС треба обрати на відкритому та прозорому конкурсі за участі міжнародних експертів, які матимуть вирішальну роль у визначенні переможців. 

За законом, нову ВККС мали створити до лютого 2020 року. Однак цілий місяць ВРП саботувала виконання закону, а в грудні затвердила положення, яким заблокувала конкурс. 

Це положення повністю нівелювало роль міжнародних експертів в конкурсній комісії, визначивши за ними формальну роль.

За задумом ВРП, замість того, аби аналізувати інформацію про кандидатів та оцінювати їх поведінку на доброчесність, конкурсна комісія має збирати довідки та підтверджувати кожну свою оцінку офіційними документами.

Більше того, члени ВРП змусили міжнародних експертів підтверджувати свою кваліфікацію та компетентність.

Тож міжнародні експерти відмовились легітимізувати своєю участю цей так званий конкурс та не номінували експертів до складу конкурсної комісії до 2-го січня 2020 року.

Чергова імітація з наперед визначеним результатом, – експерт

Експерт з питань діяльності органів суддівського врядування, юрист, член правління фундації DEJURE Роман Маселко, у своєму дописі на фейсбук-сторінці, пояснює що закон Зеленського, який розпочав нову судову реформу, в першу чергу, передбачив перезапуск ВККС.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ: «І після цього вони забороняють Жуковській колупатись у носі?», – рівненській судді докоряють приватною перепискою

За його словами, щоб нова ВККС не стала копією ліквідованої, було передбачено, що вона обирається спеціальною конкурсною комісією за участі міжнародників.

Експерт із питань роботи органів суддівського врядування Роман Маселко вважає що судова реформа Зеленського остаточно заблокована. Фото з uacrisis.org.ua

Також із закону забрали квотний принцип та перевагу суддів. Це мало б нарешті вирішити проблему, коли перевіряти доброчесність суддів мав орган, де більшість мали такі ж судді з сумнівною репутацією.

 – Тобто був шанс обрати якісно нову ВККС та розпочати справжню реформу, – пояснює експерт. – Але Вища рада правосуддя повністю викривила і вихолостила усі позитиви закону.

Роман Маселко пише, що ВРП затвердила такі правила конкурсу, які надають перевагу суддям, дозволяють недоброчесним легко стати переможцями, а роль міжнародників зведена до мінімуму.

На думку експерта, справжні агенти змін, які будуть сприяти, а не перешкоджати очищенню та оновленню судів, НЕ мають жодних шансів потрапити до ВККС.

– Це чергова імітація з наперед визначеним результатом, – підсумовує Роман Маселко.

Докладно про те, як українські судді знайшли спосіб заблокувати своє очищення (відео), показує dw.com. У відеоролику пояснюють, як ВРП фактично переписала закон і додала свої умови. 

Зокрема, ВРП вирішила, що оцінювати кандидатів потрібно лише за «офіційними джерелами». А аргументувати – за стандартами кримінального права. 

Тобто, без вироку суду, комісія не зможе поставити під сумнів кандидата, який приховує свої статки або живе значно дорожчим життям, ніж його офіційні доходи.

Подробиці – у цьому відео:

«Четверта влада» намагалася поспілкуватися із представником ВРП, щоб почути позицію Ради стосовно цих звинувачень. Однак за номером, який нам вказали як контактний повноважної особи, не взяли слухавку.


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще. Зробити це можна ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі або на сторінку у фейсбуку.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте