Чому обвинувачений у хабарництві екскерівник «тубдиспансеру» працює там, де й працював
Федора Авруку почали судити у Вищому антикорупційному суді
Національне антикорупційне бюро України завершило досудове розслідування щодо екскерівника Рівненського обласного фтизіопульмонологічного центру Федора Авруки і скерувало справу у Вищий антикорупційний суд.
Що каже Аврука щодо обвинувачень проти нього, звідки взяв гроші, щоб вийти під заставу, та чим займався після звільнення – читайте у матеріалі «Четвертої влади».
«Це коштуватиме 400 тисяч гривень»
Після того, як наприкінці травня 2024 року заступника голови Рівненської обласної ради Сергія Свисталюка викрили на хабарі та оголосили йому про підозру, «Четверта влада» поцікавилася розслідуванням і щодо екскерівника Рівненського обласного фтизіопульмонологічного центру Федора Авруки. Останнього, нагадаємо, затримали на хабарі більше року тому.
І Свисталюк, і Аврука фігурують в одній справі – щодо приватизації понад п’яти гектарів землі за заниженою ціною, а також майна дитячого санаторію «Новостав».
За версією органів правопорядку, Аврука вимагав у підприємця Володимира Рудюка спершу 150 тисяч гривень за «документальне списання товарно-матеріальних цінностей з балансу центру (як втрачені або зіпсовані)».
Потім – 8 тисяч доларів, щоб на сесії Рівненської обласної ради проголосували за розроблення проєкту землеустрою щодо відведення 5 гектарів 40 соток санаторію «Новостав» у власність шляхом викупу.
А у середині січня 2023 року Аврука у своєму кабінеті, йдеться в ухвалі, яку ми знайшли у реєстрі судових рішень, написав на аркуші паперу представнику підприємця Рудюка: «Оцінка буде три з половиною мільйона гривень, а можна зробити 2 мільйони 800 тисяч гривень, але це коштуватиме 400 тисяч гривень».
Ці гроші представник Рудюка віддав Авруці 30 січня. А 31-го отримав домовлену експертну оцінку від «Нива-Експерт».
У березні 2023-го сесія Рівненської обласної ради затвердила продаж земельної ділянки.
19 квітня представник Володимира Рудюка приїхав до Федора Авруки у протитуберкульозний диспансер, щоб передати останню частину хабаря. Одразу після цього СБУ затримала посадовця.
Після цього розслідування тривало більше року. Всередині липня 2024-го обвинувальний акт, як дізналася «Четверта влада», передали до суду.
30 липня відбулося підготовче засідання. Наступне запланували на 9 серпня.
Федора Авруку обвинувачують за двома статтями Кримінального кодексу України:
► за частиною 3 статті 368 (прийняття пропозиції, обіцянки, або одержання неправомірної вигоди службовою особою), що передбачає позбавлення волі від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна та зі спеціальною конфіскацією;
► за частиною 2 стаття 369-2 ККУ (зловживання впливом), за яку передбачені або штраф від 34 тисяч до 93 тисяч 500 гривень, або позбавлення волі від двох до п’яти років.
«Буде рішення суду – будете бачити»
Ми зателефонували Федору Авруці, щоб запитати його позицію щодо обвинувачень. Журналістці «Четвертої влади» він відповів таке:
– Яка може бути позиція? Буде рішення суду – та й будете чути. Ви ж бачите, читаєте новини, бачите інших людей, які мають стосунок до цього. Яка позиція. Така й позиція.
– Важливо почути саме вашу, адже це вас обвинувачують, – журналістка.
– Буде рішення суду – будете бачити. Ви ж відслідковуєте новини. Якщо ви відслідковуєте новини дуже добре, то, значить, повинні теж якісь висновки робити. Якщо ви розумієте, тут нема про що говорити.
Вирощував рослини, відкидав сніг
Через пів року після викриття на хабарі, 31 жовтня 2023-го, Рівненська обласна рада звільнила Федора Авруку «за угодою сторін» із посади керівника обласного фтизіопульмонологічного центру.
Нинішня директорка Рівненської обласної інфекційної лікарні (колишнього фтизіопульмонологічного центру) Олена Мельничук нам повідомила, що Федір Аврука працює у їхньому закладі лікарем-методистом. На цю посаду його оформили 10 листопада 2023 року.
Сам Аврука на запитання, чим зараз займається, каже таке:
– Займався вирощуванням сільськогосподарських рослин, сільським господарством. Мав забезпечувати свою сім’ю.
У грудні 2023 року дружина Федора Авруки Інна від імені чоловіка, але зі своєї сторінки у фейсбуці публікувала оголошення у групі «Дачне життя (Кам’яногірськ, Борковський)»:
До слова, на фейсбук-сторінці Рівненської обласної інфекційної лікарні ми знайшли фото за 24 березня 2023 року. Тоді ще керівник «тубдиспансеру» Федір Аврука нагороджував подякою з нагоди дня боротьби із захворюваннями на туберкульоз нинішню керівницю інфекційної лікарні Олену Мельничук.
Дружина Авруки під цим фото поставила насмішливий смайл та написала щодо Олени Мельничук таке: «справді робоча жіночка» та «має досвід у всьому, універсальна», додавши до останньої фрази скептичний смайл.
Ми запитали в Інни Авруки, що вона мала на увазі, пишучи такі коментарі та чи означає це, що між Федором Аврукою та Оленою Мельничук позаробочі стосунки і вони коханці. Бо тоді те, що Федора Авруку прийняли назад на роботу у медзаклад, яким Олена Мельничук керує із 25 квітня 2023 року – може становити конфлікт інтересів.
«Я думаю, що об'єктивну інформацію по даному запитанню вам надасть Олена Анатоліївна [Мельничук]. То ж звертайтеся на пряму до неї!!!», – відповіла у фейсбук-месенджері Інна Аврука.
Олена Мельничук по телефону сказала таке:
– Я на такі дурні питання коментарів не даю.
– Це не дурні запитання. Адже Федора Авруку знову прийняли на роботу в медзаклад, коли ви були його керівницею. І якщо ви були або досі є коханцями – це конфлікт інтересів, – журналістка.
– Його керівником є керівник структурного підрозділу Ігор Максютинський. Я безпосередньо ним не керую.
– Але ви маєте зараз можливість або підтвердити, або спростувати зв'язок із Федором Аврукою, аби уникнути двозначності.
– Дивіться, я жінка одружена. Те, що пишуть бруд, то це на кожного можна написати. На будь-яку жінку можна написати все, що завгодно. А на дурні коментарі я не відповідаю.
– Навіщо Інні Авруці писати щодо вас такі коментарі?
– А я звідки знаю? Запитайте у неї. Я коментарів не даю.
Ми запитали про це також і у Федора Авруки, написавши йому у вайбер. Він прочитав це повідомлення, поставив уподобайку, але нічого не відповів.
Зазначимо, що до того, як замінити на посаді Федора Авруку, Олена Мельничук була його заступницею як директора «тубдиспансеру».
Незадекларована застава
Принаймні до березня 2024-го року Федір Аврука перебував під вартою із правом внесення застави – 214 тисяч 720 гривень.
Заставу – до речі, на 640 тисяч гривень меншу за хабар – внесли ще у травні 2023 року.
Проте Федір Аврука «Четвертій владі» по телефону відповів, що сплачував кошти не він. Хто саме, сказати відмовився:
– Ви ж можете надіслати запити у відповідні органи. Вам із задоволенням нададуть інформацію: хто, куди, для чого. Для чого ви у мене це запитуєте, я не можу зрозуміти. Яка вам справа до цього?
– Вас обвинувачують у кримінальному злочині. Є суспільний інтерес до цієї справи, – журналістка.
– Всі етапи, які відбулися – все є у ЗМІ. Читайте, дивіться.
У НАБУ журналістці «Четвертої влади» повідомили, що Федір Аврука сплачував заставу за себе сам.
Але у своїй електронній декларації за 2023 рік Аврука не вказує, що витрачав свої заощадження, зокрема на сплату застави.
Навпаки, кількість заощаджень у нього зросла. Із трьохсот тисяч у 2022 році до пів мільйона гривень у 23-му.
Юрист громадської організації «Центр протидії корупції» Олексій Бойко каже: Федір Аврука повинен був зазначити в електронній декларації, що сплачував заставу. Але шанси, що його притягнуть за це порушення до відповідальності, – мінімальні.
– Якщо сума менша за півтора мільйона гривень, то там не буде ні «цивільної конфіскації», ні криміналу, – розповідає Олексій Бойко. – Можна, звичайно, у департамент стратегічних розслідувань Національної поліції написати, щоб вони протокол склали. Якщо складуть, значить, не підтвердив нічим походження цих коштів. Якщо протоколу не буде, то тут, на жаль, особливо нічого і не зробите із цим.
Дивіться також: «Впізнаваність моя зростає»: заступник голови Рівненської облради про підозру у хабарі
Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 7 гривень на волонтерську монобанку або на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для бійців на передовій. Долучайтеся, будь ласка.
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» теж сімома гривнями.
Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці, твітері, тіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти