Розповів, що хабарник і з ким ділився: про вирок екскерівнику рівненського «тубдиспансеру»

Через півтора роки після викриття на хабарі, Федір Аврука зізнався, що корупціонер і пішов на співпрацю зі слідством
Джерело
Колаж на основі фото із фейсбук-сторінок СБУ у Рівненській області та Рівненської обласної інфекційної лікарні

«Мав служити цим людям та виконувати їхні вказівки», – розповідав на засіданні Вищого антикорупційного суду екскерівник Рівненського обласного фтизіопульмонологічного центру Федір Аврука. 10 вересня його визнали винним у корупції і затвердили угоду про визнання винуватості, яку Аврука підписав із прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Нагадаємо, СБУ затримала Авруку у квітні 2023-го на 860 тисячах гривень хабаря – за сприяння у продажі за заниженою ціною майна дитячого санаторію «Новостав» та 5 гектарів 40 соток землі. Про деталі вироку, а також з ким був «у долі» Аврука – у матеріалі «Четвертої влади».

Умовне покарання

Федору Авруці повідомляли про підозру за частиною 3 статті 368 Кримінального кодексу (одержання неправомірної вигоди службовою особою), яка передбачає позбавлення волі від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна та зі спеціальною конфіскацією.

Та у зв’язку із тим, що Аврука співпрацював зі слідством, до суду справу передали за статтями 369 та 369-2, які передбачають м’якші покарання.

Авруку суд позбавив волі на п'ять років без конфіскації майна. Одночасно суд звільнив його від відбування покарання, встановивши йому випробувальний термін – два роки. Тобто в тюрму він не сяде.

Детальніше про майно і доходи екскерівника «тубдиспансеру» читайте в матеріалі: Про майно і доходи екскерівника «тубдиспансеру», якого обвинувачують у хабарництві.

Федора Авруку зобов’язали періодично з'являтись для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації та повідомляти про зміну місця проживання, роботи.

Також Аврука повинен перерахувати на потреби ЗСУ 320 тисяч гривень. Це гроші, які вилучили в Авруки під час обшуків у квітні 2023-го: 5 тисяч 400 доларів та 101 тисяча гривень.

Пом'якшувальна обставина – свідчення проти Свисталюка 

Однією із обставин, яка пом’якшила покарання Федора Авруки, були свідчення щодо себе та заступника голови Рівненської обласної ради Сергія Свисталюка. Останнього наприкінці травня цього року затримало НАБУ у тій же ж справі, що й Авруку.

Сергій Свисталюк у приміщенні Рівненської обласної ради 31 травня. Фото із фейсбук-сторінки управління СБУ у Рівненській області

Також вплинули на пом’якшення покарання інвалідність Авруки та його дружини.

На думку суду та прокурора, Аврука, йдучи на угоду, зекономив їм час і ресурси та зменшив навантаження. А його приклад «може стимулювати інших осіб укладати такі угоди» і буде сприяти, щоб обвинувачені виправивлялися, не вчиняли нових злочинів, а «в суспільстві сформується несприйняття корупційної поведінки».

Гроші ж, які Аврука перерахує на ЗСУ, вважає суд, «посилять спроможність стримувати та відбивати агресію російської федерації».

«Табличка ділення»

Федір Аврука розповів у суді, що його призначили на посаду директора Рівненського обласного фтизіопульмонологічного центру «через вплив певних осіб, які ухвалюють рішення в Рівненській обласній раді». Тому він «мав служити цим людям та виконувати їхні вказівки», бо інакше його звільнили б.

25 квітня 2019 року – Федора Авруку призначають директором Рівненського обласного фтизіопульмонологічного центру. Фото із фейсбук-сторінки Рівненської обласної ради

Додав, що був не лише у робочих, але й у дружніх стосунках зі службовими особами Рівненської обласної ради. У вироку суду ці особи зазначені як невстановлені, щодо них відкрили окреме кримінальне провадження.

Відомо лише про одного – заступника голови Рівненської обласної ради Сергія Свисталюка, кримінальну справу якого нещодавно завершили розслідувати.

У суд вона поки що не потрапила, бо Свисталюк ще не ознайомився із матеріалами.

Аврука казав на суді, що передавав гроші лише Свисталюку, залишаючи собі частину. І що більше не здійснював ніяких протиправних дій, поки був на посаді керівника Рівненського обласного фтизіопульмонологічного центру.

Аврука запевняв, що із 710 тисяч гривень хабаря взяв 140 тисяч гривень, а Сергію Свисталюку віддав 570 тисяч. Такий розподіл коштів був узгоджений раніше, йдеться у вироку Вищого антикорупційного суду. Останню частину хабаря – 160 тисяч гривень, Аврука розділити не зміг, бо на отриманні цих грошей його затримала СБУ.

Гроші, які виявили в Авруки 19 квітня 2023 року. Фото із фейсбук-сторінки СБУ у Рівненській області

Сергій Свисталюк відмовився коментувати «Четвертій владі» свідчення, які проти нього дав Аврука.

Як домовлялися

Аврука розповів на суді, що казав підприємцеві Володимиру Рудюку та його представникові Миколі Фесенку: без хабаря «буде всіляко перешкоджати законній діяльності», вивезе усе майно із санаторію, щоб «ускладнити нормальне використання об'єкта у майбутньому».

Аврука обіцяв вплинути на членів постійної комісії з економічних питань та комунальної власності Рівненської обласної ради, щоб погодити списання майна дитячого санаторію «Новостав». 

Оцінили землю за один день

Коли вирішувалося питання про продаж землі, Аврука у своєму кабінеті, йдеться в ухвалі Вищого антикорупційного суду, написав на аркуші паперу представнику підприємця Рудюка: «Оцінка буде три з половиною мільйона гривень, а можна зробити 2 мільйони 800 тисяч гривень, але це коштуватиме 400 тисяч гривень».

Вартість землі оцінювало ТОВ «Експертна фірма «Нива-Експерт».

Угоду «про проведення незалежної (експертної грошової) оцінки земельної ділянки» фірма підписала із головою Рівненської обласної ради Андрієм Караушем та підприємцем Володимиром  Рудюком 30 листопада 2022 року.

А вже на наступний день – 31 листопада – підприємець Рудюк отримав експертний висновок, де було вказано, що вартість земельної ділянки – 2 мільйони 851 тисяча 535 гривень.

Керівник та співвласник фірми «Нива-Експерт» Ярослав Васюк почав голосно і довго сміятися, коли журналістка «Четвертої влади» у нього запитала, чи занижувала фірма вартість землі дитячого санаторію «Новостав» і хто у них попросив це зробити.

– Та ніхто не просив занизити вартість, ви що. Знаєте, кожен покупець хоче дешевше, а продавець хоче дорожче. І треба знайти аргументовану ту середину, яка дійсно відповідає стану ринку і ситуації, яка складається. Якби ми такі речі зробили, ми б двадцять років на ринку не працювали, – переконував Васюк.

Ярослав Васюк під час розмови із журналісткою, не зміг відповісти точно, чому 5,4 гектара землі дитячого санаторію «Новостав» оцінили у трохи більш, як 2 мільйони 800 тисяч гривень. Фото із телеграму Ярослава Васюка

На запитання, як оцінювали вартість землі санаторію «Новостав», Васюк відповів так:

– Об’єкт я не бачив і там не був. Як оцінювач, який має досвід, перечитував, погоджував з виконавцями, підписував висновок. Комусь іншому, я не пам’ятаю кому, віддавали на рецензування. Він так само дивився на ту методику, що і як зроблено, так само брав на себе відповідальність, чи правильно виконана оцінка, чи ні.

– Тобто це хтось поза межами вашої фірми рецензував висновок, який зробила ваша фірма? – журналістка.

– Рецензувати має право або експерт, який має досвід роботи, або експертна рада. Я не пам’ятаю, хто робив рецензію. Потім депутатська комісія розглядала, виносили на сесію, ні в кого питань не виникало.

Застава – для ЗСУ

За вироком суду, 214 тисяч 720 гривень застави, яку мали б повернути тому, хто її за Авруку платив, також перерахують на підтримку ЗСУ.

Бо Аврука, йдучи на угоду зі слідством, запропонував прокуророві, що переконає свого заставодавця це зробити. Останній погодився і повідомив на суді, що це не вплине значно на його матеріальне становище.

До речі, «Четверта влада» запитувала в Авруки, хто саме сплатив заставу за нього. Аврука запевняв, що це був не він. У НАБУ ж відповіли, що обвинувачений сам платив заставу за себе.

Арешт майна 

10 вересня Вищий антикорупційний суд зняв також арешт із майна Федора Авруки:

► автомобіля «Toyota Land Cruiser Prado», в якому Аврука отримав хабаря.

Цей автомобіль був під арештом до 10 вересня 2024 року
У цьому автомобілі затримали Авруку, коли він отримував останню частину хабара – 160 тисяч гривень. Фото із фейсбук-сторінки СБУ у Рівненській області

► мобільного телефону «Iphone 13 Pro MAX».

► садового будинку у Кам’яній Горі Рівненського району.

Будинок Федора Авруки у Кам'яній горі

► половини трикімнатної квартири у Рівному. Інша половина належить тестю Авруки – Олександру Захарчуку. 

До слова, нещодавно «Четверта влада» писала, що цю квартиру Федір Аврука не вказав у своїй електронній декларації за 2023 рік і відмовився пояснити чому.

Кар’єра Авруки  

Оскільки справу перекваліфікували, суд не заборонив Авруці обіймати керівні посади.

А нагадаємо, що через 11 днів після того, як Федір Аврука «за угодою сторін» звільнився із посади керівника Рівненського обласного фтизіопульмонологічного центру, його взяли туди на роботу знову. Але вже на посаду лікаря-методиста відділення моніторингу і оцінки програмних заходів протидії захворюванню на туберкульоз.

Ми вирішили запитати у керівниці Рівненської обласної інфекційної лікарні, в яку реорганізували фтизіопульмонологічний центр, Олени Мельничук, чи буде вона ініціювати якісь кадрові рішення щодо Федора Авруки – у зв’язку із тим, що він визнав себе корупціонером.

Олена Мельничук. Фото із фейсбук-сторінки Рівненської обласної інфекційної лікарні

Проте Олена Мельничук на дзвінки журналістки не відповіла та не прочитала повідомлення у вайбері та телеграмі. Ми кілька разів телефонували у приймальню Рівненської обласної інфекційної лікарні, але нам щоразу відповідали, що керівниці немає, а потім попросили написати письмовий запит.


Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, скільки можете на волонтерську монобанку для збору на автомобіль у підрозділ ЗСУ, де служить рівненський громадський діяч Зураб Кантарія.

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» 30-ма гривнями.

Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте