Розповів, що хабарник і з ким ділився: про вирок екскерівнику рівненського «тубдиспансеру»
«Мав служити цим людям та виконувати їхні вказівки», – розповідав на засіданні Вищого антикорупційного суду екскерівник Рівненського обласного фтизіопульмонологічного центру Федір Аврука. 10 вересня його визнали винним у корупції і затвердили угоду про визнання винуватості, яку Аврука підписав із прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Нагадаємо, СБУ затримала Авруку у квітні 2023-го на 860 тисячах гривень хабаря – за сприяння у продажі за заниженою ціною майна дитячого санаторію «Новостав» та 5 гектарів 40 соток землі. Про деталі вироку, а також з ким був «у долі» Аврука – у матеріалі «Четвертої влади».
Умовне покарання
Федору Авруці повідомляли про підозру за частиною 3 статті 368 Кримінального кодексу (одержання неправомірної вигоди службовою особою), яка передбачає позбавлення волі від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна та зі спеціальною конфіскацією.
Та у зв’язку із тим, що Аврука співпрацював зі слідством, до суду справу передали за статтями 369 та 369-2, які передбачають м’якші покарання.
Авруку суд позбавив волі на п'ять років без конфіскації майна. Одночасно суд звільнив його від відбування покарання, встановивши йому випробувальний термін – два роки. Тобто в тюрму він не сяде.
Детальніше про майно і доходи екскерівника «тубдиспансеру» читайте в матеріалі: Про майно і доходи екскерівника «тубдиспансеру», якого обвинувачують у хабарництві.
Федора Авруку зобов’язали періодично з'являтись для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації та повідомляти про зміну місця проживання, роботи.
Також Аврука повинен перерахувати на потреби ЗСУ 320 тисяч гривень. Це гроші, які вилучили в Авруки під час обшуків у квітні 2023-го: 5 тисяч 400 доларів та 101 тисяча гривень.
Пом'якшувальна обставина – свідчення проти Свисталюка
Однією із обставин, яка пом’якшила покарання Федора Авруки, були свідчення щодо себе та заступника голови Рівненської обласної ради Сергія Свисталюка. Останнього наприкінці травня цього року затримало НАБУ у тій же ж справі, що й Авруку.
Також вплинули на пом’якшення покарання інвалідність Авруки та його дружини.
На думку суду та прокурора, Аврука, йдучи на угоду, зекономив їм час і ресурси та зменшив навантаження. А його приклад «може стимулювати інших осіб укладати такі угоди» і буде сприяти, щоб обвинувачені виправивлялися, не вчиняли нових злочинів, а «в суспільстві сформується несприйняття корупційної поведінки».
Гроші ж, які Аврука перерахує на ЗСУ, вважає суд, «посилять спроможність стримувати та відбивати агресію російської федерації».
«Табличка ділення»
Федір Аврука розповів у суді, що його призначили на посаду директора Рівненського обласного фтизіопульмонологічного центру «через вплив певних осіб, які ухвалюють рішення в Рівненській обласній раді». Тому він «мав служити цим людям та виконувати їхні вказівки», бо інакше його звільнили б.
Додав, що був не лише у робочих, але й у дружніх стосунках зі службовими особами Рівненської обласної ради. У вироку суду ці особи зазначені як невстановлені, щодо них відкрили окреме кримінальне провадження.
Відомо лише про одного – заступника голови Рівненської обласної ради Сергія Свисталюка, кримінальну справу якого нещодавно завершили розслідувати.
У суд вона поки що не потрапила, бо Свисталюк ще не ознайомився із матеріалами.
Аврука казав на суді, що передавав гроші лише Свисталюку, залишаючи собі частину. І що більше не здійснював ніяких протиправних дій, поки був на посаді керівника Рівненського обласного фтизіопульмонологічного центру.
Аврука запевняв, що із 710 тисяч гривень хабаря взяв 140 тисяч гривень, а Сергію Свисталюку віддав 570 тисяч. Такий розподіл коштів був узгоджений раніше, йдеться у вироку Вищого антикорупційного суду. Останню частину хабаря – 160 тисяч гривень, Аврука розділити не зміг, бо на отриманні цих грошей його затримала СБУ.
Сергій Свисталюк відмовився коментувати «Четвертій владі» свідчення, які проти нього дав Аврука.
Як домовлялися
Аврука розповів на суді, що казав підприємцеві Володимиру Рудюку та його представникові Миколі Фесенку: без хабаря «буде всіляко перешкоджати законній діяльності», вивезе усе майно із санаторію, щоб «ускладнити нормальне використання об'єкта у майбутньому».
Аврука обіцяв вплинути на членів постійної комісії з економічних питань та комунальної власності Рівненської обласної ради, щоб погодити списання майна дитячого санаторію «Новостав».
Оцінили землю за один день
Коли вирішувалося питання про продаж землі, Аврука у своєму кабінеті, йдеться в ухвалі Вищого антикорупційного суду, написав на аркуші паперу представнику підприємця Рудюка: «Оцінка буде три з половиною мільйона гривень, а можна зробити 2 мільйони 800 тисяч гривень, але це коштуватиме 400 тисяч гривень».
Вартість землі оцінювало ТОВ «Експертна фірма «Нива-Експерт».
Угоду «про проведення незалежної (експертної грошової) оцінки земельної ділянки» фірма підписала із головою Рівненської обласної ради Андрієм Караушем та підприємцем Володимиром Рудюком 30 листопада 2022 року.
А вже на наступний день – 31 листопада – підприємець Рудюк отримав експертний висновок, де було вказано, що вартість земельної ділянки – 2 мільйони 851 тисяча 535 гривень.
Керівник та співвласник фірми «Нива-Експерт» Ярослав Васюк почав голосно і довго сміятися, коли журналістка «Четвертої влади» у нього запитала, чи занижувала фірма вартість землі дитячого санаторію «Новостав» і хто у них попросив це зробити.
– Та ніхто не просив занизити вартість, ви що. Знаєте, кожен покупець хоче дешевше, а продавець хоче дорожче. І треба знайти аргументовану ту середину, яка дійсно відповідає стану ринку і ситуації, яка складається. Якби ми такі речі зробили, ми б двадцять років на ринку не працювали, – переконував Васюк.
На запитання, як оцінювали вартість землі санаторію «Новостав», Васюк відповів так:
– Об’єкт я не бачив і там не був. Як оцінювач, який має досвід, перечитував, погоджував з виконавцями, підписував висновок. Комусь іншому, я не пам’ятаю кому, віддавали на рецензування. Він так само дивився на ту методику, що і як зроблено, так само брав на себе відповідальність, чи правильно виконана оцінка, чи ні.
– Тобто це хтось поза межами вашої фірми рецензував висновок, який зробила ваша фірма? – журналістка.
– Рецензувати має право або експерт, який має досвід роботи, або експертна рада. Я не пам’ятаю, хто робив рецензію. Потім депутатська комісія розглядала, виносили на сесію, ні в кого питань не виникало.
Застава – для ЗСУ
За вироком суду, 214 тисяч 720 гривень застави, яку мали б повернути тому, хто її за Авруку платив, також перерахують на підтримку ЗСУ.
Бо Аврука, йдучи на угоду зі слідством, запропонував прокуророві, що переконає свого заставодавця це зробити. Останній погодився і повідомив на суді, що це не вплине значно на його матеріальне становище.
До речі, «Четверта влада» запитувала в Авруки, хто саме сплатив заставу за нього. Аврука запевняв, що це був не він. У НАБУ ж відповіли, що обвинувачений сам платив заставу за себе.
Арешт майна
10 вересня Вищий антикорупційний суд зняв також арешт із майна Федора Авруки:
► автомобіля «Toyota Land Cruiser Prado», в якому Аврука отримав хабаря.
► мобільного телефону «Iphone 13 Pro MAX».
► садового будинку у Кам’яній Горі Рівненського району.
► половини трикімнатної квартири у Рівному. Інша половина належить тестю Авруки – Олександру Захарчуку.
До слова, нещодавно «Четверта влада» писала, що цю квартиру Федір Аврука не вказав у своїй електронній декларації за 2023 рік і відмовився пояснити чому.
Кар’єра Авруки
Оскільки справу перекваліфікували, суд не заборонив Авруці обіймати керівні посади.
А нагадаємо, що через 11 днів після того, як Федір Аврука «за угодою сторін» звільнився із посади керівника Рівненського обласного фтизіопульмонологічного центру, його взяли туди на роботу знову. Але вже на посаду лікаря-методиста відділення моніторингу і оцінки програмних заходів протидії захворюванню на туберкульоз.
Ми вирішили запитати у керівниці Рівненської обласної інфекційної лікарні, в яку реорганізували фтизіопульмонологічний центр, Олени Мельничук, чи буде вона ініціювати якісь кадрові рішення щодо Федора Авруки – у зв’язку із тим, що він визнав себе корупціонером.
Проте Олена Мельничук на дзвінки журналістки не відповіла та не прочитала повідомлення у вайбері та телеграмі. Ми кілька разів телефонували у приймальню Рівненської обласної інфекційної лікарні, але нам щоразу відповідали, що керівниці немає, а потім попросили написати письмовий запит.
Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, скільки можете на волонтерську монобанку для збору на автомобіль у підрозділ ЗСУ, де служить рівненський громадський діяч Зураб Кантарія.
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» 30-ма гривнями.
Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці, твітері, тіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти