Чому Рівнерада не голосувала за 200 мільйонів на оборону: представники фракцій озвучили свої позиції

Представники/ці усіх фракцій Рівнеради поділилися своїм баченням щодо виділення містом 200-т мільйонів на оборону області
Джерело
Колаж на основі фото «Четвертої влади», скрина з ютубу Рівнеради, відео Віталія Коваля та особистої фб-сторінки Маріяна Годи

Вчора, 9-го лютого депутати Рівнеради планували розглянути питання про виділення 200 мільйонів з бюджету Рівного на потреби оборони області. Однак далі обговорення черговості розгляду питань справа не пішла.

Депутат Рівнеради Роман Яворський запропонував поставити питання про виділення цих коштів першими на розгляд (у порядку денному вони були за номером 269 і 270). Однак цю пропозицію підтримали лише 12 депутатів, тому розгляд цих питань не перенесли на початок сесії.

Ось як депутати проголосували за перенесення цього питання на початок сесії:

Депутати і фракції Як проголосували
Європейська солідарність  
Алексєвич Павло Миколайович Відсутня картка
Жильчук Андрій Вікторович Не голосував
Котляров Дмитро Анатолійович Відсутня картка
Майборода Оксана Валеріївна Не голосувала
Майорова Наталія Олександрівна Відсутня картка
Обоїста Тарас В’ячеславович Відсутня картка
Радчук Людмила Петрівна Відсутня картка
Тимощук Тамара Ульянівна ЗА
Туровська Людмила Валентинівна Утрималася
Рівне разом  
Жаровський Михайло Богданович Не голосував
Марчук Катерина Анатоліївна Не голосувала
Марчук Світлана Василівна Не голосувала
Рибачок Сергій Леонідович Відсутня картка
Стельмащук Святослав Володимирович Не голосував
Харковець Василь Степанович Не голосував
Слуга народу  
Коваль Віталій Станіславович ЗА
Іванов Олександр Едуардович Відсутня картка
Коваленко Олександра Євгенівна Відсутня картка
Романюк Любов Володимирівна ЗА
Хотенко Олена Анатоліївна ЗА
Чаборай Юрій Миколайович ЗА
Яворський Роман Степанович ЗА
Голос  
Денисюк Роман Віталійович Не голосував
Бляшин Микола Степанович Відсутня картка
Клічук Святослав Володимирович Не голосував
Кулакевич Анастасія Федорівна Не голосувала
Кантарія Зураб Леванович Утримався
Свобода  
Осуховський Олег Іванович  
Валявка Володимир Ярославович Утримався
Петролюк Роман Васильович Утримався
Осіпчук Юрій Юрійович Не голосував
Батьківщина  
Кульчинська Галина Григорівна ЗА
Васильчук Сергій Миколайович ЗА
Курсик Олександр Васильович Відсутня картка
Нездюр Олена Ярославівна ЗА
Нестерук Олександр Петрович ЗА
За майбутнє  
Хомко Володимир Євгенович Не голосував
Года Маріян Адамович ЗА
Хлістунова-Шарпар Анна Сергіївна Не голосувала
Чугуєвець Анатолій Олександрович Відсутня картка
Позафракційні  
Мисюра Федір Миколайович ЗА
Міський голова і секретар Рівнеради  
Третяк Олександр Віталійович Проти
Шакирзян Віктор Володимирович Не голосував

Пів мільярда додаткових податків

Депутат Рівнеради від «Слуги народу», начальник Рівненської обласної військової адміністрації Віталій Коваль звернувся до колег по сесії.

Начальника Рівненської ОВА обурило небажання депутатів виділити одразу 200 мільйонів на оборону. Фото «Суспільне Рівне»

– Вчора голови фракцій, стоячи, потисли мені руку і сказали: «Віталій Станіславович, ми чітко розуміємо, що оборона Рівного починається з північних кордонів. Тому ми виділяємо 200 мільйонів на оборону області, з яких 50 піде напряму на кругову оборону міста, а 150 мільйонів піде в обласний бюджет, тому, що в області чітко зрозуміло, де є проблемні точки, – каже Віталій Коваль.

– Сьогодні перед сесією виявилися якісь нові обставини. «А закрийте, будь ласка, якісь проблеми в когось, а давайте ще щось, ще щось». Не хочуть відривати від себе кошти з бюджету і передати на оборону.

Віталій Коваль, як аргумент, розповів про такий факт, що у 2022-му році місто Рівне отримало 637 мільйонів гривень податків від військовослужбовців. Це на 534 мільйони більше, ніж у 2021-му. За рахунок зростання кількості військових і зростання їхніх зарплат.

– Тобто фактично більше, ніж пів мільярда гривень військових коштів прийшло в міський бюджет. І тут виявилося, що 200 мільйонів ми не можемо вернути на потреби оборони, бо у нас є бруківка, чи закупити якесь обладнання. Сьогодні це питання не включають до порядку денного. Вчора ледве на виконкомі провели.

Віталій Коваль попросив зробити перерву в сесії, провести нараду і проголосувати за оборону.

Міський голова Рівного Олександр Третяк розповів, що минулого року Рівне виділило 270 мільйонів на потреби військових, потреби цивільного захисту населення та на потреби, пов'язані з воєнним станом.

– Місто Рівне виділяло та буде виділяти ті кошти на потреби військових, котрі будуть потрібні. Ми ніколи не зупинялися на тому, щоб обмежувати кошти для військових. Це пріоритетне завдання. Вчора ми домовилися виділити кошти на підтримку військових і на оборонні проекти.

«Спочатку даємо 50 мільйонів – просимо звіт»

Депутат Рівнеради від ВО «Свобода» Юрій Осіпчук також підтвердив, що вчора на нараді, де був присутній начальник Рівненської ОВА, обговорювали питання виділення коштів на оборону області.

Депутат Юрій Осіпчук каже, що домовлялися спочатку про 50 мільйонів. Фото з архіву

– І досягли згоди, окрім однієї речі. Я оголосив вимогу і мене підтримали голови фракцій, міський голова і секретар, про надання нам документів на підтвердження куди ці кошти мають йти, про подальший звіт, як вони використовуються. Ми пропонували що спочатку даємо 50 мільйонів, просимо звіт, потім видаємо іншу суму.

– Для чого це було зроблено, я думаю, було зрозуміло всім. Тому що ми і так на весь світ прогриміли витратою оборонного бюджету, і якимось чином купувалися продукти, де були яйця по 17 гривень. Це була пропозиція не якоїсь недовіри, а пропозиція, щоб воно було прозоро, – каже депутат.

Після цього міський голова Рівного Олександр Третяк оголосив перерву в засіданні сесії. Цього дня депутати більше не зібралися.

Все відео сесії можна переглянути нижче:

«Контролюватиму кожну гривню з міського бюджету»

Ввечері на телеграм-каналі голови ОВА оприлюднили гнівне відео Віталія Коваля, в якому він повторно звинуватив депутатів Рівнеради у підтримці недоречних витрат на бруківку та назвав події на сесії політичною амнезією.

– Висновки зроблені. Я особисто контролюватиму кожну гривню, витрачену з міського бюджету. Ніяких бруківок – доки не переможемо, – каже у своєму виступі Віталій Коваль.

Для «Четвертої влади», через свого речника, начальник Рівненської ОВА Віталій Коваль розповів, що суму коштів визначили під час засідання Ради оборони області, яке відбулося 26 січня.

Станом на вечір 9 лютого вже 42 громади з доведених 52-х провели сесії і майже всюди одноголосно виділили кошти. В 9-ти громадах сесії заплановані на 10 лютого.

За заявками військових першочергова потреба – 464 мільйони гривень.

– Визначали суми за наступним алгоритмом: частина від податку на доходи фізичних осіб сплачених військовими, які отримала кожна громада скориговані на вільні залишки. Прикордонні громади вже потратили набагато більше на зведення оборонних рубежів на своїх територіях. Таким громадам не доводилися завдання про виділення коштів, тому що вони їх потребують.

Рівному було рекомендовано виділити 200 мільйонів на оборону. Ці кошти – це перехідні вільні залишки і кошти бюджету.

– Стосовно звітності: це повністю прозорий підхід: кожна гривня з оборонного бюджету буде прозвітована, якщо це не суперечитиме національній безпеці, – запевняє Віталій Коваль.

– Критикуючи виділення коштів брукування тротуарів, чому не виступали проти виділення майже 30 мільйонів, які в листопаді Рівнерада виділила на обігрів стадіону «Авангард» (четверо депутатів з фракції «Слуга народу» підтримали цей проект рішення – авт.)? – журналістка

– 23 листопада була сесія, коли Віталій Коваль їздив на Херсонщину. Ділили 121 млн грн – зміни до бюджету. З них 29 мільйонів пішло на «Авангард». Це було одне питання порядку денного, в яке включені різні видатки були, – відповідає вже речник начальника Рівненської ОВА Олександр Поліщук.

– Відповідно фракція «Слуга народу» голосувала не за «Авангард», а за цілий ряд видатків важливих для міста, куди засунули й «Авангард». Варіантів не було. Так місто зашило стадіон хитро.

Нагадаємо, що Віталій Коваль ще до повномасштабного вторгнення був лобістом виділення сотень мільйонів на різні спортивні комплекси по всій області під брендом програми президента «Велике будівництво».

Зокрема 100 мільйонів на стадіон «Авангард» (озвучена до війни вартість понад пів мільярда), на олімпійську спортивну арену (озвучена до війни вартість понад пів мільярда), на олімпійський басейн у Рівному (озвучена до війни вартість 198 мільйонів)...

Що кажуть представники і представниці інших фракцій Рівнеради

Голова фракції «Батьківщина» в міській раді Галина Кульчинська увечері на своїй фейсбук-сторінці присоромила колег за те, що не підтримали пришвидшення голосування.

Галина Кульчинська голосувала за те, щоб питання фінансування оборони розглянули пошвидше. Фото з архіву 2021-го

А голова фракції «Голос» Роман Денисюк (під час сесії не голосував за перенесення голосування на початок розгляду – авт.) оприлюднив позицію своєї фракції:

  • підтримуємо виділення коштів і на обласну програму і на міську;
  • сума має бути більшою аніж запропоновані 200 мільйонів;
  • кожна гривня, яку планується виділити на оборону, повинна мати зрозуміле для рівнян спрямування (чіткі цілі);
  • кожна витрачена гривня має бути прозвітована.

Ми запитали у Романа Денисюка, чому його фракція не голосувала за перенесення питання коштів на оборону на початок сесії.

Роман Денисюк каже, що фракція хотіла почути роз'яснення від керівника управління бюджету і фінансів щодо того, чи може місто закупити, зокрема, дрони для війська. Фото з архіву 2021-го

– Ми, принципово, були не проти, – каже Роман Денисюк. – Але на момент голосування в залі не було керівника управління бюджету і фінансів Віктора Шульги. Ми хотіли уточнити в нього, як конкретно ми зможемо витрати ці кошти, щоб не порушити бюджетний кодекс.

Наприклад, чи можемо ми купити з міського бюджету дрони для війська. Навчання для добровольчих формувань територіальної громади. Доповідача не було. Тому хотіли не втрачати час. Тим паче, першими мали розглядати питання, які ми готували, з першого по четверте.

Зазвичай за день ми проходимо до 400 питань, тому проблем з розглядом коштів для оборони не мало бути. Ніхто не міг спрогнозувати, що хтось візьме перерву, яка затягнеться на кілька днів. Повторюю, рішення нашої фракції голосувати «за».

«Четверта влада» звернулася до представників решти фракцій у Рівнераді, щоб вони поділилися позиціями своїх фракцій щодо голосування за 200 мільйонів на оборону області.

Від фракції «За майбутнє» відповів її представник Маріян Года (голосуючи, він підтримав перенесення питання на початок сесії – авт).

Маріян Года голосував за те, щоб питання грошей на оборону розглянути першими. Фото з архіву 2021-го

– Це була позиція більшості, яку я не розділяю. Я заявив, що буду голосувати за виділення коштів на потреби оборони, незважаючи на позицію фракції та більшості. Частина депутатів фракції «ЄС» теж готова була підтримати виділення коштів на оборону.

Керівниця фракції «Рівне разом» у Рівнераді Світлана Марчук каже, що фракція була готова голосувати за зміни до бюджету в цій частині, тобто за
200 мільйонів на оборону.

Світлана Марчук каже, що перенесення сесії відбулося не з ініціативи фракції, яку вона очолює. Фото з архіву 2021-го

– Після того, як зміну черговості не було підтримано (вся фракція НЕ підтримала пропозицію перенести питання на початок сесії – авт.), була оголошена перерва. Згодом сесію перенесли. Ні перше, ані друге не відбувалося за нашої ініціативи.

– Згідно рішення Ради оборони області кошти мають надійти до 16 березня 2023 року, наскільки мені відомо. Ми докладемо всіх зусиль, аби в найкоротші терміни були зняті усі запитання та кошти були направлені на підтримку оборони.

Представниця фракції «ЄС» в Рівнераді Людмила Радчук каже, що фракція була готова голосувати за виділення 150-ти мільйонів для області напряму і 50 мільйонів через міську програму.

Людмила Радчук каже, що хаос на сесії почався через невміння комунікувати. Фото з архіву 2021-го

– Але механізму не було ні в міста, ні в області. До речі, претензій від області теж не було. Бо місто в перші дні так рвануло в захист, рило, городило, що всі були задоволенні. Всі запити від області місто закривало: дитячий садок віддали, допомогу Херсону дали, закрили пряму функцію держави – 43 мільйони субвенції на зарплати вчителів.

– Коли в грудні Віталій Коваль сказав, що планує підняти питання воєнного бюджету, всі розуміли що то треба. І навіть більше, наприклад, я була рада, бо вже декілька місяців одна місцева військова частина просить про допомогу, а ми не можемо їй допомогти, бо то дозволи якісь не підходять то це капвидатки і ми не можемо юридично допомогти, то вже Новий рік.

– Чому розпочався хаос сьогодні? Мабуть, найбільше через невміння комунікувати. Оголосили перерву. Як тільки мер скаже коли сесія, голосуємо, а тим часом готуємо куди мають піти 50 мільйонів. Щоб були чіткі запити і звітність. Емоцій зараз не треба, треба холодний розум і чіткість в комунікаціях.

Є ще час, і в війну він дуже важливий, тому вірю це голосування буде якнайшвидше.

Підтримуєте виділити одразу 200 мільйонів? Чи спочатку 50, як казав на сесії Юрій Осіпчук, потім звіт, тоді решта суми? – журналістка.

– Ні, всі зразу. І думаю то не кінець. Плюс 10 може додамо до своїх 50-ти.

Продовження: Скільки мільйонів і на що розподілили депутати Рівнеради у День закоханих (+100 фото)


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте