Як депутати Рівнеради сприйняли запропоновану антикорупційну програму

Майже всі, кого ми опитали, мали якісь доповнення чи зауваження до антикорупційної програми. Дехто не вірить в її дієвість
Джерело
«Четверта влада», Влад Мартинчук, архів 2023 року

Рівненську корупцію можна побороти. Найкращий спосіб – попередити її. Так вважає представниця громадського сектору, юристка Мирослава Примак. Тому вона представила депутатам Рівненської міської ради антикорупційну програму для міста.

На презентації 15 червня були представники від усіх фракцій Рівнеради. Нам вдалося спитати декого з них, що вони думають про запропоновану програму і чи готові її підтримати.

Мирослава Примак – керівниця проєкту «Зменшення рівня корупції у вибраних громадах на заході України», який впроваджує громадська організація «Рівненський центр “Соціальне партнерство”».

Програма, що її представила пані Примак, описує корупційні ризики – ситуації, в яких можуть проявлятися зловживання. Автори програми пропонують способи попередження цих ситуацій.

Наприклад, планують створити «реєстр родичів» міського голови та міських депутатів – аби запобігти випадкам, коли обранці голосують в умовах конфлікту інтересів чи хочуть недоброчесно отримати ресурси громади. Щоб запобігти зловживанням у земельній сфері, пропонують провести інвентаризацію землі міста, а реєстри зробити вільними в доступі та користуванні.

Також програма передбачає створення окремої посади «антикорупційного уповноваженого» та відділу внутрішнього контролю й аудиту.

Детально про антикорупційну програму ми розповідали в матеріалі «Антикорупційна програма для Рівного: як збільшити ефективність роботи і зменшити розкрадання грошей».

На презентацію програми прийшли депутати від усіх політичних сил. «Рівне разом» і «Батьківщину» представляли, зокрема, голови фракцій.

Віктор Шакирзян, організатор депутатського дня, на якому депутати слухали про антикорупційну програму. Фото з архіву 2023 року

Секретар Рівненської міськради Віктор Шакирзян, який також був присутній, каже, що розробка цікава:

– Я підтримую цю ініціативу. Але [програму потрібно] доопрацювати, щоб вона була легка в користуванні. Це обов’язково. Думаю, що багато депутатів теж погодились би бути співавторами.

Голова фракції «Рівне разом» Світлана Марчук. Фото з архіву 2022 року

Голова фракції «Рівне разом» Світлана Марчук каже, що програму потрібно впроваджувати:

– Це дуже гарний інструмент. Як депутат, я матиму можливість впливати на процеси та контролювати їх.

Депутатка фракції «За майбутнє» Анна Хлістунова-Шарпар. Голова фракції Володимир Хомко відмовився озвучити своє бачення для читачів «Четвертої влади». Фото з архіву 2023 року

Анна Хлістунова-Шарпар із фракції «За майбутнє» теж підтримує впровадження програми. Вважає, що це може змінити місто на краще. Проте додає, що є певні нюанси:

– Я була в комісії з облаштування укриттів. Одна з фірм виконувала свою роботу ідеально. Так само була фірма, яка за ті самі кошти максимально економила на роботах. І тут питання: як не потрапити до таких фірм на тендері?

Депутатка від фракції «Слуга народу» Олена Хотенко. Фото з архіву 2021 року

Олена Хотенко зі «Слуги народу» каже, що програму не потрібно ухвалювати в такому вигляді, як вона є. Перш за все тому, що уповноважений із питань корупції не повинен підпорядковуватись міському голові.

– Як на мене, це тоді буде не орган, який протидіє корупції, а додатковий важіль впливу міського голови на своїх підлеглих та керівників комунальних підприємств. А в пана Третяка – три протоколи [про корупцію].

Також пані Хотенко звертає увагу на те, що програма передбачає додаткове навантаження на бюджет. Вона вважає, що антикорупційних інституцій у країні й так достатньо:

– Якщо активісти бачать якісь питання, пов’язані з корупційними діями, є відповідні органи.

Депутатка Галина Кульчинська підтримує антикорупційну програму. Фото з архіву 2021 року

Голова фракції «Батьківщина» Галина Кульчинська ставиться до антикорупційної програми «дуже позитивно»:

– Це малесенька надія, що в Рівному може щось змінитися. Проте будь-яку хорошу справу можна «забалакати» і зробити з неї красиву картинку, яка не буде реальним важелем впливу.

Пані Кульчинська погоджується з Оленою Хотенко стосовно підпорядкування уповноваженого міському голові:

– Те, що говорила Хотенко, є дуже правильним. Має бути людина, яка має інше підпорядкування. Це дуже важливий момент.

Депутатка Оксана Майборода каже, що підтримує антикорупційну програму. Фото з архіву 2023 року

Оксана Майборода з «Європейської солідарності» антикорупційну програму підтримує. Проте зауважує:

Ухвалення далеко не забезпечує впровадження. Важливо, щоб усі сторони включилися в те, щоб робити саме системні зміни. [Сподіваюся,] що нам вдасться не тільки ухвалити програму, а й впроваджувати заходи, які допоможуть зменшити корупційні ризики.

Депутатка Тамара Тимощук сумнівається у дієвості антикорупційної програми. Фото з архіву 2021 року

Тамара Тимощук із «Європейської солідарності» налаштована песимістично:

– Вважаю, що програма повинна бути ухвалена. Вважаю, що корупції не має бути. Я з цим всім згідна. Тільки чи буде ефект від цього всього? Ми створили стільки органів антикорупційних, а корупція, по-моєму, ще більше процвітає. У мене великий сумнів, що це працюватиме. Треба, щоб чесні люди були.

Депутат Святослав Клічук переживає, що антикорупційну програму можуть вихолостить. Фото з архіву 2023 року

Святослав Клічук із фракції «Голос» сподівається, що програма має шанс:

– Головне, щоб під час обговорення її так не почистили, що вона залишиться формальним документом. Треба, щоб там лишили реальні кроки. Тоді вона буде мати результат.

Економія коштів платників податків буде значно більшою

Керівниця проєкту «Зменшення рівня корупції у вибраних громадах на заході України» Мирослава Примак відповідає на зауваги депутатів так:

– Що стосується якості робіт в укриттях, то їх робили й роблять без тендерів. Тому тут питання до виконавця й до людини, яка приймала роботи. Потрібно якісно писати умови та положення договору. Реально, а не формально контролювати етапи виконання робіт. За потреби притягувати їх виконавців до відповідальності. Цьому присвячений один із пунктів програми.

Про підпорядкування уповноваженої особи з питань запобігання корупції міському голові пані Примак каже:

– Саме міський голова, згідно з законодавством, має повноваження приймати на роботу відповідних працівників. Те, що міський голова уникає відповідальності, затягуючи строки розгляду справ, – це питання до нього та до суду, а не до програми.

Мирослава Примак Фото з архіву 2017 року

Юристка додає, що уповноважена особа – не каральний орган. Її першочергова функція – запобігати корупції:

– Компетенція уповноваженої – оцінювати ситуації до їх настання. Тож порушень на зразок конфлікту інтересів могло б і не бути.

Потребу додаткових витрат Мирослава коментує так:

– Я вважаю, що 500 тисяч гривень на 3 роки – це зовсім не навантаження для бюджету. Але якщо зробити якісно ті кроки, які ми пропонуємо, то є висока ймовірність, що економія коштів платників податків буде значно більшою ніж пів мільйона гривень.

Пані Примак додає, що деякі депутати вже підписали програму:

– Програму вже підписали для подання проєкту рішення депутати від фракцій «Голосу», «Батьківщини» та секретар міської ради Віктор Шакирзян. Також чекаємо на підписи депутатів від «Європейської солідарності», які висловили підтримку нашій ініціативі. Запрошуємо всіх інших депутатів доєднатися до ініціативи до вівторка 27 червня.

Дивіться також: Які 47 корупційних ризиків у роботі депутатів та посадовців Рівного знайшли дослідники


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте