Чому Сарненська лікарня найняла адвоката за понад пів мільйона
І втратила 11 мільйонів
625 тисяч гривень Сарненська центральна районна лікарня заплатила херсонському адвокату за правничу допомогу. Це дорого, але на кону була втрата 11 мільйонів від НСЗУ. Але ці мільйони лікарня всеодно втратила.
Чому з юридичними проблемами закладу не впоралися юристи лікарні та чи доцільно було б знайти адвоката за менші гроші, читайте у матеріалі «Четвертої влади».
«Інформував лікарню, якщо її працівники порушували законодавство»
Загалом з адвокатом Верещакою лікарня уклала три договори на загальну суму 625 тисяч гривень. У листопаді-грудні 2022 року лікарня заплатила йому 400 тисяч гривень. У січні-червні 2023-го – 150 тисяч гривень. У жовтні-грудні 2023 року – 75 тисяч гривень.
Виконання перших двох договорів на суму 550 тисяч гривень припало на період, коли Сарненська лікарня судилася із Національною службою здоров’я України.
Зрештою, лікарня програла і тепер повертає понад 11 мільйонів гривень у держбюджет, бо порушила умови договору під час надання медичної допомоги хворим на COVID-19.
Щоб з’ясувати, чи понад пів мійльона гривень адвокатові заплатили за справу проти НСЗУ, ми зателефонували юристці Сарненської лікарні Олені Фесовець. Вона, до слова, представляла інтереси лікарні у суді першої інстанції.
Олена Фесовець сказала, що не може відповісти одразу, бо не пам’ятає, і попросила зателефонувати через два робочі дні. Поміж тим сказала таке:
– Окрім мене, є ще юрист на пів ставки.
– А юристи лікарні не могли представляти її у судах? Це потрібно було наймати адвоката? – журналістка.
– Справа дуже складна. Спочатку ми представляли інтереси. І ми першу інстанцію у Рівненському міському суді виграли, нашими, так би мовити, силами (справу розглядав Господарський суд Рівненської області. – Авт.).
Коли журналістка «Четвертої влади» зателефонувала за уточненнями у домовлений день, юристка не підняла слухавку, а потім збила виклик. Не відповідала на дзвінки і наступного дня.
Сарненська лікарня на наш запит відповіла, що адвокат Олексій Верещака, окрім як захищати інтереси лікарні у суді проти НСЗУ, виконував також інші обов’язки.
Наприклад, перевіряв, чи договори лікарні відповідають законодавству, та візував їх, допомагав контролювати їхнє виконання, слідкував за виконанням санкцій, якщо ці договори не виконувалися, інформував лікарню, якщо її працівники порушували законодавство або ж якщо у законодавстві відбувалися зміни, які стосувалися роботи лікарні. З повним переліком виконаних робіт можете ознайомитися тут.
Чому цими обов’язками займався адвокат, а не юристи лікарні, ми запитали у генерального директора закладу Олександра Нестеренка.
– У лікарні є юристи, але не адвокати, і вони не були компетентні, щоб представляти інтереси лікарні у суді. Юрист після Острозької академії і адвокат після Харківської академії – вони трішки відрізняються, як лікар і фельдшер, – відповів Нестеренко.
– Наприклад, «інформувати про зміни в законодавстві». Хіба юристи лікарні не зобов’язані це робити? – журналістка.
– Це вже зовсім інша історія. Можливо, і зобов’язані. Але я вам ще раз розповідаю: лікар від фельдшера відрізняються. Незважаючи на те, що дуже часто фельдшери вважають себе людьми, які дуже вміють лікувати. От приблизно така сама ситуація.
Юрист ГО «Центр протидії корупції», адвокат Олексій Бойко каже: компетенції юриста достатньо, щоб зібрати і подати у суд всі потрібні документи та письмові докази.
– Господарські суди здебільшого оцінюють папери. Якщо письмові докази своєчасно подані, дотримані всі процедурні моменти, то, в принципі, комунальна установа могла би впоратись самостійно. Але з іншого боку, у посадових інструкціях юристів лікарні може бути не передбачений судовий захист.
Наприклад, для того, щоб ознайомитися із матеріалами справи, потрібна письмова довіреність, яку керівник лікарні може видати лише адвокатові. Це була не малозначна справа, на 11 мільйонів гривень – це набагато вище лімітів, навіть господарських. Тому, ймовірно, їм був потрібен саме адвокат.
Юрист ГО «Центр протидії корупції» Олексій Бойко каже: якщо у лікарні значний обсяг судових справ, було б доцільніше закласти певний бюджет і передбачити посаду юриста, який має свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та який постійно представляв би інтереси лікарні у судах.
– Якщо лікарня витратила більше пів мільйона гривень на одну справу, то значить, кошти у лікарні є. Чи хтось піде на зарплатню 20-25 тисяч гривень? Ну, теж питання. З іншого боку, це зарплата, яка постійно є. Не потрібно шукати тут чи там клієнта.
За чий рахунок оплачували послуги адвоката
Сарненська лікарня на запит «Четвертої влади» відповіла, що 625 тисяч гривень, які заплатили адвокату Верещаці, – це власний бюджет лікарні внаслідок господарської діяльності.
Власні надходження формуються, наприклад, за рахунок платних послуг, реалізації продукції чи майна, грантів, дарунків, благодійних внесків, надання в оренду майна лікарні. Тобто у власних надходженнях є частка коштів пацієнтів.
Адвокат із ГО «Платформа прав людини» Євген Воробйов каже, що згідно зі статутом лікарні, Сарненська лікарня зобов’язана накопичувати власні надходження. І їх має право витрачати в інтересах лікарні. Наприклад, укладати різноманітні договори, в тому числі з адвокатом. Водночас, такі витрати не повинні суперечити законодавству.
– Тож залишається питання, чи кошти використали ефективно, оскільки у лікарні є власні юристи, які, виходить, не компетентні, якщо є потреба залучати адвоката.
Контролювати ефективність використання коштів, каже юрист, повинна Сарненська міська рада, яка є власницею лікарні.
Чи можна було дешевше
Щоб просити за свої послуги такі суми, адвокат має надавати дуже якісні послуги і/або представляти велике адвокатське об’єднання, каже Олексій Бойко.
За його словами, адвокат Верещака у 2020 році уклав договір у Херсоні із комунальним підприємством «Херсонелектротранс». Тоді за неповні 10 місяців роботи він просив 90 тисяч гривень. Тобто приблизно 9 тисяч гривень на місяць за свої послуги.
– 2020-й – це трішки інший курс (долара. – Ред.). Зараз він виріс, грубо кажучи, вдвічі. Але в цього адвоката ціна виросла в п'ять разів, навіть з урахуванням курсу. За два місяці Сарненська лікарня йому заплатила 400 тисяч гривень. Це 5 тисяч доларів за місяць. Це вартість послуг дуже хорошого адвоката.
У 2024-му, до прикладу, Олексій Верещака за подібні послуги взяв за три місяці роботи 75 тисяч гривень з Білозерської селищної ради на Херсонщині.
Водночас, каже Олексій Бойко, встановлення цін на адвокатські послуги – це суб’єктивний аспект.
– Ну, він вважає, що його знання скільки коштують. Але з іншого боку, Сарненська лікарня могла й не погоджуватись, він не єдиний адвокат в Рівненській області, можна було знайти будь-кого іншого. Мені як адвокату стільки ще ніхто не платив за одну справу навіть близько, ще й за два місяці. Тобто ще можна говорити про таку суму, якщо там чотири роки вести якусь справу. Тому чи виправдана така ціна, чим вона аргументована – це питання.
На думку Бойка, лікарня могла провести повноцінний тендер, щоб залучити якомога більше пропозицій та обрати найвигіднішу з них.
– Але навіть якщо довести завищення за оплату послуг адвоката, то все одно відповідальність лише адміністративна для керівника лікарні. Тому що для кримінальної відповідальності сума збитку повинна бути втричі більша – від півтора мільйона гривень, – додає Бойко.
Адвокат на зв’язок не виходить
Журналістці «Четвертої влади» не вдалося поспілкуватися з Олексієм Верещакою, щоб дізнатися, чому він встановив саме таку вартість своїх послуг. Повідомлення у месенджерах він не прочитав, а на лист, надісланий на його електронну пошту, не відповів.
Один із номерів, які адвокат вказав у договорах із Сарненською райлікарнею, – не в мережі. За іншим відповіла жінка і сказала, що це не номер телефону Верещаки. На запитання, чи знає вона цього адвоката і як з ним можна зв’язатися, сказала, що не знає і що «не буде давати коментарі у телефонному режимі».
Як ми з’ясували згодом, відповіла на дзвінок колишня помічниця судді Херсонського міського суду, а тепер херсонська адвокатка Вероніка Коробко.
В єдиному державному реєстрі судових рішень ми знайшли щонайменше чотири судові справи, де Верещака і Коробко представляли інтереси одного і того ж клієнта.
Більше про Сарненську центральну районну лікарню дивіться за тегом: Сарненська лікарня
Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 20 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для рівненських бійців на передовій. Долучайтеся, будь ласка.
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» 30-ма гривнями.
Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці, твітері, тіктоці, вотсапі. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти