Сарненська лікарня має повернути 11 мільйонів за неналежне лікування коронавірусної хвороби: рішення апеляційного суду

Порушення у лікарні НСЗУ виявила, коли лікарнею керував Василь Іванюк (на фото позаду). Із лютого 2022 року генеральним директором лікарні став Олександр Нестеренко (на фото попереду)
Джерело
Колаж – на основі фото Суспільне Рівне, а також світлин із фейсбук сторінок Василя Іванюка та Олександра Нестеренка

Пацієнтам у реанімації надавали кисень через немедичні маски для підводного плавання... Понад 11 мільйонів гривень Сарненська центральна районна лікарня поверне Національній службі здоров’я. Якщо, як і в апеляції, програє справу у Касаційному господарському суді.

НСЗУ звернулася до суду, бо ще у травні 2021-го виявила, що послуги, які надавала сарненська лікарня хворим на коронавірус, не відповідали вимогам договору.

Нинішній керівник лікарні вважає рішення апеляційного суду незаконним, а порушення, які виявили в лікарні, незначними. А колишній керівник закладу каже, що йому рішення суду «до одного місця».

Подробиці – у матеріалі «Четвертої влади».

Які порушення виявили

У 2021 році до НСЗУ надійшли дві скарги від дочки пацієнтки, яка померла у Сарненській центральній районній лікарні під час лікування від коронавірусу.

– Скаржилася, зокрема, на неналежну респіраторну підтримку. Пацієнтам у реанімації надавали кисень через немедичні маски для підводного плавання. Моніторинг це підтвердив, – каже речниця НСЗУ Христина Петрик.

Моніторинг провели наприкінці травня 2021 року. Під час нього виявили й інші порушення:

► медичних працівників, які лікували пацієнтів з COVID-19, одночасно залучали до надання інших медичних послуг;

► у медзакладі не було розділення потоків пацієнтів із підозрою або підтвердженим СОVID-19 та пацієнтів з іншими захворюваннями;

► за умови, що всі ліжка, призначені для хворих на ковід, були б заповнені, лікарня не змогла б забезпечити усіх пацієнтів киснем;

► персонал не дотримувався вимог інфекційного контролю, медичні працівники не проходили самоізоляцію протягом 14 днів та не були забезпечені засобами індивідуального захисту у потрібній кількості;

► лікарня звітувала, що для лікування COVID-19 вона має значно менше ліків, аніж моніторингова група виявила насправді. Різниця була на суму у 911 тисяч гривень.

Більш детально про кожне з порушень ми розповімо нижче.

Спершу просили віддати гроші добровільно

З червня 2021 року НСЗУ припинила фінансувати лікування COVID-19 у Сарненській центральній районній лікарні.

У вересні того ж року служба почала вимагати у лікарні, щоб та повернула 11 мільйонів 18 тисяч гривень. Це сума, яку НСЗУ сплатила у квітні-травні 2021 року за пакет медичних послуг «Стаціонарна допомога пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2». 

Сарненська районна лікарня цього не зробила.

Удруге з вимогою повернути гроші НСЗУ звернулася у жовтні. Сарненська лікарня письмово повідомила про відмову. А також написала, що порушення, які виявила НСЗУ, уже усунули.

Після цього НСЗУ подала на лікарню до Господарського суду Рівненської області.

У першій інстанції Національна служба здоров’я України справу програла. Суд взяв до уваги аргументацію сарненської лікарні.

НСЗУ подала апеляцію, зазначивши, що суд першої інстанції не досліджував умови договору та висновок моніторингової групи щодо виявлених порушень, а також зробив помилкові висновки, бо надав перевагу доказам Сарненської ЦРЛ та не обґрунтував, чому відхилив докази НСЗУ.

Наприкінці лютого 2023-го Північно-Західний апеляційний суд скасував рішення Господарського суду Рівненської області та ухвалив нове: задовольнити позов НСЗУ в повному обсязі.

Це означає, що Сарненська лікарня повинна повернути НСЗУ 11 мільйонів 18 тисяч гривень за неякісно надані послуги, а також сплатити 413 тисяч 173 гривні судового збору.

Звідки взялася нестача ліків на майже мільйон

Моніторинг виявив у сарненській лікарні ліків на 1 мільйон 200 тисяч гривень. У звіті ж, який заклад надав моніторинговій групі, було вказано про залишки ліків лише на 289 тисяч гривень.

Сарненська лікарня у суді стверджувала, що НСЗУ під час моніторингу не взяла до уваги звіти про доходи і витрати усіх структурних підрозділів лікарні, а лише розглянула звіт складу міжлікарняної аптеки.

«У цей період рух матеріальних цінностей постійно змінювався, внаслідок отримання чи списання лікарських засобів», – так лікарня пояснила виникнення розбіжностей щодо залишків ліків.

НСЗУ на засіданні апеляційного суду стверджувала, що Сарненська лікарня постійно надавала різні за змістом та назвою документи, в яких була вказана різна кількість та суми залишків ліків. І кожному з них підписувалася одна й та ж особа – бухгалтерка лікарні з прізвищем Прозапас (у лікарні вона наразі не працює, – авт.).

У суд, зауважили представники НСЗУ, лікарня надала відкориговані документи. Залишки ліків там вже відповідали тому, що виявила моніторингова група.

Північно-західний апеляційний суд встановив, що у звіті Сарненської лікарні не було інформації про залишки лікарських засобів у різних структурних підрозділах, а інші документи лікарня для моніторингової групи НСЗУ не надала.

Через майже пів року після відвідин моніторингової групи, у листопаді 2021-го, лікарня надіслала НСЗУ відкоригований звіт, в якому ручкою були дописані деякі дані. Мовляв, правильні дані – саме у цьому звіті, а у попередньому була помилка.

Суд постановив, що це свідчить, що відповідач надає різні за змістом та назвою документи щодо обліку ліків та медичних виробів та змінює свої пояснення з цього питання.

Коронавірус за межами «червоної зони»

Представники лікарні стверджували, що пацієнтів із підозрою на коронавірус або вже хворих доправляли на огляд та лікування в окремі приміщення, які мали окремі входи. Запевняли, що для цього був створений та затверджений спеціальний маршрут.

Але у Північно-Західному апеляційному суді з’ясували, що всього цього не було.

Тодішній головний лікар Василь Іванюк лише доручив розробити клінічний маршрут пацієнта своєму заступнику з лікувальної роботи. Але це не зробили.

Що не було у лікарні розділення потоків пацієнтів, підтвердив голова клініко-експертної комісії Сарненської центральної районної лікарні Віталій Роєнко.

У письмових поясненнях, які він надав моніторинговій групі, вказав, що це сталося у зв'язку з реконструкцією приймального відділення за програмою «Велике будівництво».

Моніторингова група також зафіксувала, що пацієнти та медперсонал з «червоної зони» вільно переходили в інші відділення. І при цьому не дотримувалися заходів безпеки, потрібних для запобігання передачі інфекційних захворювань.

Оглядали пацієнтів із підозрою на ковід не ізольовано, а у тому ж приміщенні, де робили рентген.

Лікарі без самоізоляції 

У суді встановили, що на час проведення моніторингу лікарня не обліковувала тих медпрацівників, які контактували з коронавірусними пацієнтами.

Моніторинг також встановив, що для лікування пацієнтів із ковідом або підозрою на нього у лікарні залучали медпрацівників, які не були у складі команд.

Склад медичних команд повинен був змінюватися щомісяця, йшлося у наказах Сарненської лікарні. Але моніторингова група не отримала підтверджень, що працівники цих команд ішли на 14-денну самоізоляцію і що тих, хто контактував із хворими пацієнтами, перевіряли.

За наказом головного лікаря, кожна медична команда, яка була задіяна у лікуванні коронавірусу, складалася з трьох лікарів та дев’ятьох осіб середнього та/або молодшого медичного персоналу. Проте моніторинг виявив, що одного і того ж працівника задіювали у двох командах.

Медпрацівники, які контактували із хворими на ковід, одночасно надавали інші медичні послуги. І це підтверджується електронними медичними записами, а також письмовими поясненнями тодішнього керівника лікарні Василя Іванюка.

Він підтвердив, що медичні працівники не дотримувалися самоізоляції протягом 14 днів. Буцімто, за власною ініціативою та через недостатню кількість персоналу, зокрема лікарів інтенсивної терапії.

За словами Іванюка, тим, хто допомагав хворим на коронавірус, один раз на два тижні проводили лабораторне обстеження на COVID-19.

Недостатня дезінфекція

Представники Сарненської лікарні на суді запевняли, що дотримувалися всіх правил дезінфекції приміщень, робочих поверхонь і медобладнання багаторазового використання.

Але хоч лікарня і розробила графік дезінфекції, але не надала підтвердження суду, що він виконувався.

Моніторингова група НСЗУ у травні 2021-го зафіксувала, що дезінфектантів для рук та смітників для утилізації медичних відходів у лікарні було недостатньо.

На суді представники Сарненської лікарні стверджували, що ці засоби були встановлені «в критичних точках, біля умивальників, в робочих кабінетах» і «у достатній кількості».

Мовляв, це підтверджує копія накладної про їх закупівлю, яку лікарня надала суду.

Попри те, що смітників та дезінфектантів нібито було достатньо, після зауважень моніторингової групи лікарня їх докупила і поставили при входах до палат, про що повідомила письмово НСЗУ.

Розповідали на суді представники Сарненської лікарні і те, що медичні відходи знезаражували у дезінфікуючих засобах, після чого вони зберігалися в окремих приміщеннях до проведення утилізації.

А також, що у медзакладі регулярно проводили навчання, зокрема як правильно і в якій послідовності одягати та знімати засоби індивідуального захисту.

Але моніторингова група зафіксувала протилежне: медперсонал не лише неправильно одягав та знімав засоби індивідуального захисту, але й неправильно пакував та прав використаний одяг.

Без захисних щитків та у дірявих рукавичках

Моніторингова група виявила, що медпрацівники перебували із хворими на ковід без окулярів та захисних щитків, а також у пошкоджених медичних рукавичках.

Сарненська ЦРЛ з такими зауваженнями не погоджувалася і під час судових засідань пояснювала, що «медична сестра в критичних ситуаціях, коли є загроза життю пацієнта, має, в першу чергу, завершити маніпуляцію і тільки після надання допомоги замінити рукавички».

Інфекція дуже тримається на волоссі, розповідає журналістці ТСН старша медсестра відділення анестезіології та інтенсивної терапії Сарненської лікарні Ірина Гембіцька. Сюжет опублікували наприкінці червня 2020 року. Тоді (принаймні на камеру) у медпрацівників було все необхідне медичне спорядження. Скриншот із сюжету «ТСН Тиждень»

Представники НСЗУ стверджували, що медпрацівників не забезпечили потрібною кількістю засобів індивідуального захисту, щоб у разі забруднення чи пошкодження їх вчасно замінити. А бахіли та медичні шапочки взагалі були відсутні у розрахунках лікарні для закупівель.

Невідомо також, якого класу захисту були респіратори у лікарні – цю інформацію заклад не вказав.

Лікування масками для дайвінгу

У Сарненській лікарні було 138 ковідних ліжок. Якби вони всі були заповнені, встановила НСЗУ, забезпечити усіх хворих киснем не змогли б. Із 21 кисневого концентратора, які були на балансі лікарні, 11 були відсутні. Але навіть за наявності усіх концентраторів, це лише 15% від потреби.

Також виявили, що під час проведення неінвазивної штучної вентиляції легень у лікарні використовували маски для дайвінгу.

Пацієнт позаду медпрацівниці сидить у масці, схожій на маску для підводного плавання. Скриншот із сюжету «ТСН Тиждень» 2020 року

Завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії Сарненської лікарні Олександр Жученко письмово пояснив моніторинговій групі, що «застосування таких масок дає позитивний результат під час лікування пацієнтів із важким перебігом СОVID-19 та забезпечує позитивний тиск зволоженого кисню, достатній для забезпечення адекватної вентиляції».

Це – Олександр Жученко. Він давав пояснення моніторинговій групі НСЗУ, чому у лікарні використовували не передбачені для лікування коронавірусу маски для дайвінгу. Скриншот із сюжету «ТСН Тиждень» 2020 року​

На що використали кошти

А ще моніторингова група виявила, що в лікарні не виконували всі вимоги щодо надання цілодобової медичної допомоги коронавірусним пацієнтам – не завжди була достатня кількість лікарів та медсестер.

Сарненська лікарня на момент моніторингу не мала усього потрібного обладнання, про що свідчать дані із копії інвентарної книги лікарні.

Тож лікарня надавала пацієнтам медичні послуги, які не відповідають умовам договору.

Представниця НСЗУ у суді Олена Сич сказала, що Сарненська лікарня під час засідань не надала докази, які б спростовували позицію НСЗУ та результати моніторингу. А те, що лікарня усунула недоліки, не спростовує виявлених порушень.

Представники Сарненської лікарні стверджували, що ті 11 мільйонів 18 тисяч гривень, які у квітні-травні НСЗУ заплатила медзакладу за лікування пацієнтів, хворих на коронавірус, були «використані згідно з потребами лікувального закладу».

«До одного місця», – ексголовлікар

Колишній головний лікар Сарненської лікарні Василь Іванюк коментувати виявлені у лікарні порушення не хоче.

Василь Іванюк не переймається тим, як лікарня віддаватиме НСЗУ 11 мільйонів гривень, якщо програє і касаційний суд. Порушення у лікарні були виявлені під час того, як він керував лікарнею. Фото із фейсбук сторінки Василя Іванюка

– Та не треба мені зачитувати, я їх дуже добре знаю, і на кожне порушення надавали змістовну відповідь (НСЗУ, – авт.), – каже він журналістці «Четвертої влади».

– Першу інстанцію ми виграли. Другу – найняли якусь фірму, не знати яку, і програли все. Тому що не були враховані, відповідно, певні моменти. Я не хочу навіть це слухати. Тому що я рік вже захищаю свою Батьківщину. Я на війні, і мені до одного місця, що хто там ухвалює.

– Якщо така ситуація буде далі, то буде ганьба всім лікарням. Тому що НСЗУ – служба, яка виконує чиєсь замовлення для того, щоби лікарні не функціонували, не розвивалися. Не щоб люди отримали там заробітні плати, а було щось інше. Отака ситуація. Все, до побачення.

Теперішній керівник лікарні Олександр Нестеренко вважає порушення, які виявили у лікарні, незначними.

– Те, що було передбачено в нас, все ми робили нормально, все належним чином. А трактувати можна як завгодно. Вони [НСЗУ] протрактували так. Ми це трактуємо інакше. Можна один і той самий факт протрактувати по-іншому, так, як у юриспруденції. Є прокурор, є адвокат. Хто з них правий, вирішує суддя. Всі ті – в лапках – порушення були виявлені за попереднього головного лікаря, – розповів Нестеренко.

Олександр Нестеренко вважає, що говорити про те, що лікарня має віддати гроші НСЗУ – ще рано. Фото із фейсбук сторінки Олександра Нестеренка

Чи має лікарня ресурс, щоб у разі остаточного програшу віддати НСЗУ понад 11 мільйонів гривень, Олександр Нестеренко говорити не хоче:

– Як станеться, тоді будемо балакати на цю тему.

Рішення апеляційного суду керівник лікарні вважає незаконним, бо «там є речі, які не відповідають дійсності».

Які саме це речі, Нестеренко не сказав і попросив звернутися до адвоката лікарні. Проте контактів цього адвоката давати не захотів.

У рішенні суду вказали, що інтереси Сарненської райлікарні представляв адвокат Олексій Верещака. Дзвінки журналістів «Четвертої влади» пан Верещака збивав, а повідомлення у месенджері прочитав, але не відповів.

Міський голова Сарненської громади Руслан Серпенінов каже, що міська рада, яка є власницею медзакладу, не розглядає питання повернення НСЗУ коштів. А якщо їх таки доведеться повертати, то міська рада участь в цьому не братиме:

–  Власник не відповідає за борги лікарні, – каже Серпенінов.

Руслан Серпенінов вважає, що НСЗУ судиться з лікарнею навмисне. Мовляв, у держави під час повномасштабного вторгнення немає грошей платити гроші медзакладам, от і шукають, як цього не робити. Нагадаємо, порушення у Сарненській лікарні виявили до повномасштабного вторгнення, у травні 2021 року. Фото із фейсбук сторінки Руслана Серпенінова

Він також називає рішення апеляційного суду незаконним. Бо під час розгляду справи НСЗУ начебто додавала нові докази, а це – порушення.

Проте у рішенні Північно-Західного апеляційного господарського суду вказано, що всі копії документів, які надала НСЗУ в додатку до апеляційної скарги, були в матеріалах справи ще під час розгляду першою інстанцією.

За даними з порталу «Судова влада», у Касаційному господарському суді призначений склад суду у справі, дати засідання поки немає.

Інші публікації про Сарненську лікарню за тегом «Сарненська лікарня»


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте