Чому суд зобов'язав поновити Романа Шустика на посаді головлікаря Діагностичного центру

12 листопада депутати будуть вирішувати, чи поновлювати Романа Шустика на посаді керівника Діагностичного центру (P.S. Вирішили поновити)
Джерело
Фото з фейсбук-сторінки Романа Шустика

На початку вересня Романа Шустика звільнили з посади керівника Діагностичного центру за те, що затримував працівникам зарплату. Сам Шустик назвав своє звільнення політично вмотивованим та оскаржив його в суді.

Тепер Рівненська обласна рада має поновити його на посаді. Розповідаємо, чому суд зайняв сторону Шустика і наскільки реальним є його повернення до роботи.

19 жовтня Рівненський міський суд вирішив, що Романа Шустика незаконно звільнили з посади головного лікаря Рівненського обласного клінічного лікувально-діагностичного Центру імені Віктора Поліщука.

Суд визнав, що рішення голови обласної ради провести перевірку, яка передувала звільненню Шустика, НЕ суперечить закону.

Однак ця перевірка, на думку суду, не виявила підстав для звільнення головлікаря, а голова облради не міг, за законом, одноосібно звільняти головлікаря.

Суддя Сергій Харечко встановив, що звільнення Романа Шустика відбулося «з порушенням вимог трудового законодавства і порушує його права». Тому вирішив, що:

  • розпорядження голови обласної ради Сергія Кондрачука про звільнення Шустика треба скасувати;
  • наказ про звільнення Шустика, виданий у самому Діагностичному центрі, треба скасувати;
  • Шустика треба поновити на посаді головного лікаря та заплатити йому 65,5 тисяч гривень за час «вимушеного прогулу».

Рішення може бути оскаржене у Рівненському апеляційному суді протягом 30 днів з дня проголошення, тобто з 19 жовтня.

Чому суд вирішив саме так

По-перше, суддя вважає, що обласна рада не надала «жодного належного та обґрунтованого доказу», що Роман Шустик порушив умови робочого контракту чи свої обов’язки.

На думку суду,

  • немає свідчень того, що Шустика притягали до дисциплінарної відповідальності перед звільненням;
  • відсутні докази, що грошей на зарплати у Діагностичному центрі забракло саме з вини Романа Шустика. Навпаки – в акті службового розслідування було зазначено, що Шустик намагався не допустити заборгованості у виплатах зарплат: звертався із листами до органів місцевої влади та уклав договір із Національною службою здоров'я щодо фінансування Центру;
  • заборгованість виникла через «недофінансування»;
  • Роман Шустик зробив «необхідні і достатні заходи», щоб запобігти заборгованості у виплатах зарплат, тому будь-яких порушень контракту з його боку не було.

По-друге, суд звернув увагу, що, за законом, призначити і звільняти керівників установ, які є в управлінні обласної ради, можна лише на пленарному засіданні цієї ж ради.

Оскільки Шустика звільнили не на засіданні, а через розпорядження голови обласної ради, суд побачив у цьому порушення закону.

Що кажуть Шустик та Кондрачук

Роман Шустик у коментарі «Четвертій владі» розповідає, що його ще не поновили на посаді. Каже, що на сесії, яка запланована на 12 листопада, депутати будуть голосувати за його поновлення.

Екскерівник Діагностичного центру вважає, що його поновлення затягують спеціально. Фото зі сторінки на фейсбук Романа Шустика.

– Це нонсенс – виносити рішення суду на розгляд депутатів обласної ради. Кажуть, що це має бути колективне рішення, тобто прийняте депутатами, – каже Роман Шустик.

Крім того, він розповів, що 28 жовтня у Міністерстві юстиції відкрили виконавче провадження про негайне поновлення його на посаді.

Голова облради Сергій Кондрачук каже, що обласна рада «точно подаватиме апеляцію» на рішення суду:

– Вважаємо нашу правову позицію достатньо сильною в цій апеляції. Ми категорично не згодні з тим, на чому ґрунтується рішення суду.

Сергій Кондрачук також пояснив, чому спочатку одноосібним розпорядженням звільнив Романа Шустика:

– У нас уже є прецедент по Дубенському інтернату, коли керівника звільнили аналогічно, за розпорядженням голови обласної ради. Звільнений керівник звернувся до суду, програв суд першої інстанції та апеляцію. І є рішення Верховного суду на нашу користь.

Наприклад, керівників закладів освіти ми призначаємо виключно комісійно, відповідно до законодавства, не пленарними засіданнями. Є випадки, коли керівник сам пише заяву про звільнення, наприклад, коли йому потрібно терміново виїхати за кордон, – розповідає голова облради.

Голова Рівненської облради розповів, чому за поновлення екскерівника Діагностичного центру хочуть голосувати на сесії. Фото з архіву 2020 року.

Сергій Кондрачук каже, що Роман Шустик обіймав посаду головлікаря. Але є наказ МОЗ, що з 2019 року посада головлікаря має бути фактично розділена на директора та медичного директора.

– Але там є примітка, що діючі головні лікарі, в яких є контракт, допрацьовують до кінця своїх термінів. У нас є факт звільнення Шустика. Впродовж трьох днів після звільнення облрада зобов’язана оголосити конкурс на цю вакансію, що ми і зробили.

Ми мали подати внесення змін до статуту, і розділити посаду головлікаря на директора і медичного директора. Вже є проєкт рішення про поновлення Шустика, про внесення змін до статуту та призначення Юрія Білика як переможця конкурсу, – каже голова облради.

Нагадаємо, що Юрій Білик – депутат Рівненської облради, член Радикальної партії Олега Ляшка. Він працює у Діагностичному центрі заступником головного лікаря з хірургічної роботи.

18 жовтня комісія обрала його переможцем конкурсу на посаду керівника Рівненського обласного діагностичного центру. Він був єдиним кандидатом, який подався на цю посаду.

– За логікою суду, я винесу питання про поновлення Шустика на посаді на пленарне засідання. Не можу сказати, як будуть голосувати депутати. Напевно, що я проголосую за, – розповідає Сергій Кондрачук.

Юрист проєкту «Свої люди» Bihus.info Віталій Гусак пояснює, що в облради немає іншого способу поновити Романа Шустика на посаді, окрім як провести пленарне засідання.

– Чи може бути, що на сесії спершу проголосують за внесення змін до статуту медзакладу, а потім скажуть, що посади головлікаря вже немає, то і поновити вони на ній не можуть? – журналістка.

– Таке може бути, однак така позиція обласної ради буде незаконна. Щоправда, будуть труднощі із притягненням відповідальної особи за невиконання рішення суду.

Юрист проєкту «Свої люди» Bihus.info Віталій Гусак розповів яким чином мають поновити екскерівника медзакладу на посаді. Фото Андрія Сидорука.

За умисне невиконання рішення суду, що набрало законної сили або перешкоджання їх виконанню, можна отримати штраф від 8 тисяч 500 гривень до 17 тисяч гривень або позбавлення волі до трьох років (частина 1 статті 382 Кримінального кодексу).

Якщо те саме зробить службовець, буде штраф від 12 тисяч 750 гривень до 17 тисяч гривень або позбавлення волі до п’яти років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до трьох років.

– Отже, не залежно від того, наявна посада чи ні, рішення суду повинно бути виконане. Іноді трапляються випадки, коли поновити особу на посаді неможливо, оскільки на момент винесення судового рішення відповідне робоче місце працівника може вже не існувати, – каже юрист.

Однак за таких умов є практика Верховного суду:

«у разі скорочення посади, на якій працював незаконно звільнений працівник, для виконання рішення суду роботодавець повинен поновити працівника на рівнозначній посаді або внести відповідні зміни до штатного розкладу – ввести скорочену посаду, а якщо підприємство, установа реорганізовано – рішення про поновлення працівника на роботі має бути виконано правонаступником».

Юрист зазначає, що Рівненська облрада має прийняти рішення про заходи на виконання рішення суду, директор Діагностичного центру у свою чергу має видати локальний наказ на виконання рішення суду, а також розпорядчий акт про внесення змін до штатного розпису (введення посади головного лікаря) та допуск поновленого працівника до роботи.

Після поновлення на роботі посада головного лікаря підлягатиме скороченню – за процедурою, передбаченою для розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця у випадку змін в організації виробництва і праці, скорочення чисельності працівників.

При цьому працівнику, посада якого скорочується, мають бути надані гарантії й компенсації відповідно до положень статей 44, 49-2 Кодексу законів про працю України, тобто виплатити компенсацію та запропонувати роботу в тому самому закладі.

Дивіться також: Політичний тиск чи поганий менеджмент: чому насправді звільнили керівника Рівненського діагностичного центру.

P.S. Рівненська обласна рада 12 листопада поновила на посаді керівника Діагностичного центру Романа Шустика. Подробиці читайте в матеріалі: Роман Шустик готується повернутися керувати Діагностичним центром, але конфлікт ще триває


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте