Де на Рівненщині військові можуть отримати безоплатну допомогу психологів та психіатрів

Скриншот із навчального відео, де військовому надають психологічну допомогу
Джерело
Скриншот із ютуб каналу ridnuy kray

Дев'ять медичних закладів Рівненської області надають психологічну та психіатричну допомогу військовим безоплатно. Бо підписали договори із Національною службою здоров’я України. В загальному у 2025 році ці лікарні отримають від НСЗУ майже 110 мільйонів гривень для лікування військових та цивільних.

Також послуги психіатрів та психологів можна отримати у трьох центрах соціальних служб області. Що це за заклади, які види допомоги надають, де їх шукати – у нашому матеріалі.

Загалом Національна служба здоров’я України платить медичним закладам для лікування пацієнтів за такими напрямками:

► «Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах».

► «Психосоціальна та психіатрична допомога дорослим та дітям, що організовується центрами ментального (психічного) здоров’я та мобільними мультидисциплінарними бригадами».

► «Лікування осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії».

► «Розлади психіки та поведінки. Епілепсія».

Загалом послуги за цими напрямками надає 9 медзакладів та 191 аптека й аптечний пункт на Рівненщині. Пацієнтам, які звертаються до цих установ за такими напрямками платити не потрібно. Бо на це передбачені гроші із держбюджету.

У 2025 році за програмою медичних гарантій лікарні гарантовано отримають 109 мільйонів 523 тисячі 236 гривень.

Лікування в стаціонарі

102 мільйони 332 тисячі 420 гривень цьогоріч передбачено на психіатричну допомогу у стаціонарі. На інфографіці нижче ви побачите перелік цих закладів.

Для цього гортайте стрічку пальцем вліво (на смартфоні). Або наведіть мишкою стрілку на білу стрічку внизу і, затиснувши її лівою клавішею мишки, рухайте у потрібну вам сторону (з комп’ютера).

Щоб побачити адресу й телефони, наведіть курсор на лікарню, яка вас цікавить (для комп’ютера) або ж клікніть пальцем (для смартфону).

Джерело: НСЗУ

Те, що Рівненський обласний госпіталь ветеранів війни та Вараська багатопрофільна лікарня підписали договір з НСЗУ на нуль гривень, не означає, що туди не потрібно звертатися і що психіатрична допомога у стаціонарі там платна.

Керівники цих лікарень пояснили «Четвертій владі», що таку послугу вони надають уперше. Оплата ж на поточний рік вираховується за кількістю пролікованих пацієнтів у минулому році. Та оскільки лікарня раніше не надавала психіатричної допомоги у стаціонарі, то і даних таких у неї немає. Проте лікарні гроші отримають після того, як НСЗУ отримає звіт за січень-березень 2025 року і визначить, яку суму потрібно заплатити.

Лікування вдома

Пакет послуг «Психосоціальна та психіатрична допомога дорослим та дітям, що організовується центрами ментального (психічного) здоров’я та мобільними мультидисциплінарними бригадами» – для пацієнтів із розладами психіки та поведінки, у яких немає гострого перебігу захворювання, але яким потрібне спостереження психіатра.

У Міністерстві охорони здоров’я наголошують, що мультидисциплінарна бригада – це не швидка психіатрична допомога. Якщо у пацієнта раптово погіршився стан, який загрожує його здоров’ю та життю або навколишніх, потрібно телефонувати в екстрену медичну допомогу за номером 103.

Таку допомогу надають за місцем перебування пацієнта або ж там, де знаходиться мультидисциплінарна бригада. Останнє – за погодженням із пацієнтом чи його рідними.

Також передбачені консультації пацієнта по відеозв’язку (так звана телемедицина).

Кількість візитів мультидисциплінарна бригада встановлює індивідуально для кожного пацієнта, але їх має бути не менше чотирьох на місяць. Не менше половини цих візитів повинні бути за місцем перебування пацієнта.

Пальне для виїзду зобов’язаний покривати той медичний заклад, до якого «прив’язана» мультидисциплінарна бригада.

Безоплатні послуги, які входять у пакет:

► огляд мультидисциплінарною бригадою та надання психіатричної та психосоціальної допомоги

► формування індивідуального плану лікування і реабілітації

► підтримка у дотриманні плану лікування й реабілітації, моніторинг за побічною дією ліків та корекція лікування у разі потреби

► оцінка соматичного стану та видача електронних направлень (якщо є показання) для надання спеціалізованої медичної допомоги

► невідкладна медична допомога пацієнтам під час відвідування у разі виникнення станів, що загрожують життю

► визначення потреби пацієнтів у паліативній допомозі та видача у такому випадку необхідного електронного направлення

► визначення потреб пацієнтів у соціальних послугах та сприяння їхній соціально-трудовій соціалізації та ін. 

Водночас лікар-психіатр, який входить до складу бригади, може виписати рецепт на ліки, зокрема й електронний рецепт на ліки за програмою реімбурсації (це безоплатний, або частково безоплатний продаж ліків пацієнтам, які мають електронний рецепт, з подальшим відшкодуванням аптекам їхньої вартості за рахунок держбюджету). Але бригада не забезпечує пацієнта ліками, вона має лише ті ліки для надання невідкладної допомоги.

Щоб отримати допомогу за пакетом «Психіатрична допомога дорослим та дітям, яка надається мобільними мультидисциплінарними бригадами», пацієнту потрібно:

► мати встановлений діагноз психічного чи неврологічного розладу (це робить лікар-психіатр безоплатно у тих закладах, в яких є договір із НСЗУ. У цьому випадку можна звертатися без направлення)

► взяти електронне направлення або у сімейного лікаря, або у лікаря-психіатра, щоб із ним звернутися у медичний заклад, що має договір із НСЗУ за пакетом «Психосоціальна та психіатрична допомога дорослим та дітям, що організовується центрами ментального (психічного) здоров’я та мобільними мультидисциплінарними бригадами».

Щоб пацієнти могли отримати послуги за цим пакетом безоплатно, НСЗУ у 2025 році заплатить лікарням Рівненщини 4 мільйони 979 тисяч 616 гривень.

Яку суму отримає кожен із закладів, а також їхні адреси і телефони – дивіться на інфографіці нижче.

Джерело: НСЗУ

Лікування розладів внаслідок вживання опіоїдів

Щоб отримати медичну допомогу за пакетом «Лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії», потрібно:

Крок 1: звернутися до психіатра або нарколога. Вони повинні встановити діагноз «Синдром залежності».

До цих фахівців можна звертатися без направлення у будь-який медзаклад, який уклав угоду із НСЗУ за пакетом «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах» (на інфографіці нижче ви зможете переглянути, які це медзаклади).

Щоб переглянути перелік закладів, які надають психологічну та психіатричну допомогу в межах пакетів  «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах», натисніть на потрібний район, конкретний населений пункт, куди хочете звернутися: в комунальний заклад чи до приватників, потім конкретного надавача і, знову натиснувши, побачите їхні адреси і телефони.

Джерело: НСЗУ

Крок 2: лікуючий лікар (психіатр або нарколог) повинен видати електронне направлення на лікування препаратами замісної підтримувальної терапії. 

Крок 3: пацієнт із цим направленням звертається в медзаклад, який має договір із НСЗУ за пакетом «Лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії».

У Міністерстві охорони здоров’я наголошують, що створювати та бачити медичні записи про діагноз може винятково лікуючий лікар. І що інші лікарі не знатимуть про існування таких записів.

На лікування психічних та поведінкових розладів внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії у 2025 році НСЗУ заплатить медичним закладам 2 мільйони 211 тисяч 201 гривню гривню.

Джерело: НСЗУ

Безоплатні послуги за пакетом «Лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії»:

► лікування із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії;

► складання плану лікування: оцінка стану та потреб пацієнтів, розробка плану спостереження та лікування, оцінка прихильності до лікування, визначення чинників, які негативно впливають на її формування, та проведення відповідного коригування плану лікування, а також оцінка соціального статусу та соціальних проблем, пов’язаних із вживанням опіоїдів;

► видача препаратів для їх прийому під безпосереднім контролем надавача послуг за місцем надання медичних послуг, для самостійного прийому або для прийому під час госпіталізації пацієнтів;

► моніторинг лікування, що передбачає: контроль своєчасності та регулярності відвідувань надавача послуг, моніторинг виконання направлень для отримання інших послуг та врахування їх результатів, відстеження побічних реакцій та ефективності препаратів ЗПТ,  врахування особливостей взаємодії препаратів ЗПТ з іншими лікарськими засобами, дослідження сечі на наявність в організмі хворого інших наркотичних засобів ніж ті, що призначені лікарем;

► скринінг психічних розладів та подальше скерування пацієнта/пацієнтки у разі такої необхідності;

► скринінг на ТБ, ВІЛ і вірусні гепатити та направлення пацієнта/пацієнтки у разі підозри для подальшої діагностики та лікування до відповідних закладів охорони здоров’я;

► інформування пацієнтів щодо можливості отримання соціальних та психологічних послуг, визначення потреб у таких послугах та скерування до місць їх надання.

Безоплатні ліки в аптеках

Також пацієнти можуть отримати ліки безоплатно або ж за незначною доплатою в аптеках області, які передбачені пакетом «Розлади психіки та поведінки. Епілепсія». Договір на цю послугу між аптеками та НСЗУ діятиме до кінця 2027 року.

При цьому слід звертати увагу не на торговельні назви препаратів, а на діючу речовину у їхньому складі. Її ще також називають міжнародною непатентованою назвою лікарського засобу. Адже ліки з різними назвами, але з однаковими діючими речовинами – це, по суті, аналоги з однаковою лікуючою дією. Повний перелік лікарських засобів, які входять до програми реімбурсації за пакетом «Розлади психіки та поведінки» дивіться тут.

За цим посиланням побачити затверджені ціни на одну упаковку, а яку суму покриє держава, та скільки доведеться доплатити пацієнтові.

Для розуміння зазначимо, що виробники лікарських засобів, які хочуть взяти участь у програмі реімбурсації «Доступні ліки», подають в НСЗУ свої заявки, де зазначають, за скільки вони готові продавати свої ліки. Із них НСЗУ обирає найдешевшу ціну. І якщо пацієнт купить ліки, які не перевищують цієї суми – то їх повністю оплатить програма медичних гарантій. Якщо ціна буде вищою, то різницю доведеться оплатити пацієнтові.

Перелік час від часу змінюється та доповнюється. Відслідковувати зміни можна за вищевказаними посиланнями.

Для цього потрібно звернутися до одного із цих фахівців:

► сімейного лікаря;

► лікуючого лікаря;

► психіатра;

► до невролога або психіатра (якщо хворієте на епілепсію).

Лікар створить план лікування в Електронній системі охорони здоров’я та на його основі випише перший рецепт. 

Усі наступні рецепти можна отримати вже у свого сімейного лікаря чи в терапевта.

Якщо лікар перебуває на лікарняному чи у відпустці, медзаклад, в якому він працює, повинен призначити когось на заміну.

Діятиме рецепт протягом 30 календарних днів.

З цим рецептом потрібно:

► звернутися в аптеку, що має договір з НСЗУ за програмою реімбурсації;

► назвати фармацевту номер рецепта та код підтвердження, або показати роздруковану у лікаря інформаційну пам’ятку. З’ясувати у фармацевта, чи є в аптеці ліки в потрібній кількості і дозуванні, а також які із них повністю безоплатні, а за які потрібно доплатити.

Побачити, хто надає цю послугу, ви зможете на інфографіці нижче. Для цього оберіть район області, натиснувши на потрібний чотирикутник. Після цього за таким же принципом оберіть населений пункт. Далі буде перелік підприємств, натиснувши на кожне з них, ви побачите адреси і телефони. Щоб повернутися назад, натискайте на велику стрілку вгорі праворуч.

Джерело: НСЗУ

Лікування на первинці

За інформацією Міністерства охорони здоров’я, більше половини звернень пацієнтів припадають на «Первинну медичну допомогу».

В перелік безоплатних послуг, які стосуються саме питань психічного здоров’я, зокрема входять: 

► скринінг на психічні чи неврологічні розлади;

► направлення на аналізи чи інструментальні дослідження (які також безоплатні);

► перша психологічна допомога;

► при необхідності направлення до психіатра;

► супровід пацієнтів із психічними чи неврологічними розладами;

► телемедичні консультації тощо.

На інфографіці нижче ви зможете переглянути медичні заклади, які підписали договір із НСЗУ за пакетом «Первинна медична допомога».

Для цього натискайте на потрібний район, обирайте конкретний населений пункт, куди хочете звернутися (в комунальний заклад чи до приватників), потім оберіть конкретного надавача і, знову натиснувши, побачите адреси і телефони.

Джерело: НСЗУ

Для ветеранів і членів їх сімей

Міністерство у справах ветеранів створило Реєстр закладів, які надають безоплатну психологічну та психіатричну допомогу для ветеранів та членів їхніх сімей. 

На Рівненщині їх – чотири. На інфографіці нижче натисніть на вид допомоги, який вас цікавить. Після цього з’являться назви закладів. Натиснувши на кожен із них, ви побачите їхні адреси і телефони. Щоб повернутися назад, натискайте на велику стрілку вгорі праворуч.

Джерело: Міністерство у справах ветеранів

Отримати допомогу у цих закладах можна:

► звернувшись самостійно;

► отримавши направлення від сімейного лікаря;

► отримавши направлення від лікуючого лікаря (якщо надавати психологічну допомогу потрібно разом з медичною допомогою в стаціонарних умовах).

Дивіться також: Безоплатне протезування для військових: де його можна отримати на Рівненщині

Де військові можуть пройти безоплатну реабілітацію на Рівненщині


«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші на FPV-дрони для бійців 71 окремої єгерської бригади Десантно-штурмових військ ЗСУ, які збиратиме ініціатива «Рівненський дрон».

Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 50 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали Сили оборони і хочете підтримати рівненських журналістів-розслідувачів будь-якою сумою:

Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоцівотсапі. Вдячні за ваші коментарі в соцмережах та поширення матеріалів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте