Безоплатне протезування для військових: де його можна отримати на Рівненщині

Держава гарантує безоплатне протезування, якщо вартість протеза не перевищує встановлених лімітів
Джерело
Фото з архіву «Четвертої влади»

У цьому матеріалі ми розповідаємо, як і де військовослужбовці можуть отримати безоплатне протезування, та яке фінансування у 2025 році передбачено на це для Рівненської області. 

Гроші на протезування

Протезування для тих, хто постраждав унаслідок війни (військових та цивільних) – безоплатне. І в такому випадку не потрібно чекати, коли встановлять інвалідність, – повідомляють у Міністерстві соціальної політики України.

Держава компенсує підприємству, яке виготовляє протези, його вартість. Проте встановили суму, більше якої не компенсуватимуть.

Для військових – це не більше за 2 мільйона 725 тисяч гривень на момент підписання договору про протезування. Та не більше 908 тисяч гривень на момент підписання договору, якщо протез – спортивний.

Держбюджет також оплачує заміну гільзи (куксоприймача), післягарантійні ремонт та обслуговування. Сумарно це не більше, ніж 70% від граничної ціни виробу (за увесь період, що військовий користувався протезом). 

З граничними цінами кожного виду протезів та ортезів ви можете ознайомитися тут.  

З граничними цінами кожного виду допоміжних засобів для реабілітації ви можете ознайомитися тут. 

Але водночас, якщо гранична ціна виробу перевищує 757 тисяч гривень – то різницю військовому доведеться доплатити з інших джерел. Наприклад, це можуть бути його власні кошти або його представника, кошти місцевого бюджету, благодійної або гуманітарної допомоги.

Ці суми можуть збільшити, якщо збільшать розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, до якого прив’язана компенсація.

Військовий має право на безоплатну заміну протеза:

► 1 раз на п’ять років – верхньої кінцівки.

► 1 раз на шість років – нижньої кінцівки.

Якщо потрібно замінити електричний функціональний захват (гачок):

► 1 раз у 5 років – якщо ампутована одна верхня кінцівка.

► 1 раз на три роки – якщо ампутовані дві верхні кінцівки.

Крім того, військовий має право отримувати 4 рази на рік вкладиші із силіконової або гелевої композиції для кукс верхніх та нижніх кінцівок.

Які документи подавати і де їх брати

Протези бувають косметичні (пасивні) та високофункціональні.

Косметичні – це оболонки, які візуально відтворюють вигляд кінцівки. 

Функціональні – замінюють функцію втраченої кінцівки, вони є кількох видів.

На інфографіці нижче ви можете переглянути їхні характеристики та принцип дії, натиснувши на квадрат із назвою протеза, а потім ще раз на відповідні розділи. Щоб повернутися назад, натискайте на велику стрілку, яка знаходиться праворуч зверху.

Щоб отримати функціональний протез, потрібно отримати висновок.

Його можна отримати вже на етапі, коли військовий почав лікування у медичному закладі. При цьому не потрібно чекати, коли йому встановлять інвалідність.

Для того, щоб дізнатися, куди для цього звернутися і що робити далі, по черзі натискайте на квадрати внизу. Щоб повернутися назад, натискайте на велику стрілку, яка знаходиться праворуч зверху.

Джерело: Міністерство соціальної політики

Наразі на Рівненщині протези виготовляють два підприємства (їхні адреси і телефони вказані в інфографіці вище у розділі «Обрати протезне підприємство»).

Слідкувати, чи змінюється список протезних підприємств, які надають послугу безоплатно, а також обрати протезне підприємство в іншій області можна на дашборді протезних підприємств або на сайті ProtezHub. На останньому сайті, наприклад, можна звузити пошук, вказавши свій тип ампутації та область, щоб побачити підприємства, які виготовляють конкретний вид протезів.

Додатково військові можуть розраховувати на те, що їм придбають імпланти (колінні та кульшові суглоби) за рахунок коштів з обласного бюджету. На це у 2025 році передбачили «орієнтовно 1 мільйон 400 тисяч гривень», – повідомили «Четвертій владі» у Департаменті цивільного захисту та охорони здоров’я населення Рівненської облдержадміністрації.

Щоб отримати ендопротезування колінних та кульшових суглобів безоплатно, військовий має звернутися до свого лікуючого лікаря, отримати від нього електронне направлення та записатися на прийом до вузькопрофільного фахівця в одну із лікарень, які вказані у інфографіці нижче.

Щоб побачити адреси та телефони цих лікарень, наведіть курсор на одну з картинок (якщо дивитесь із комп’ютера), або тицьніть пальцем на картинку (якщо дивитесь зі смартфона).

Безоплатні послуги, пов’язані із протезуванням

Військовослужбовці мають право на безоплатні ремонт та обслуговування протезів, їхню заміну, засоби реабілітації.

На інфографіках нижче ви зможете переглянути детальний перелік.

Для цього натискайте на квадрати внизу. Щоб повернутися назад, натискайте на велику стрілку, яка знаходиться праворуч зверху. 

Джерело: Міністерство соціальної політики

Щоб отримати безоплатно засоби реабілітації, військовослужбовцю потрібно отримати висновок про те, що він їх потребує. Такий висновок можуть надати:

мультидисциплінарні реабілітаційні команди (МДРК) – знаходяться у медичних закладах, які надають реабілітацію. За посиланням перелік цих закладів, а також детальніше про те, де отримати безоплатну реабілітацію.

військово-лікарські комісіі (ВЛК) – знаходяться при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (ТЦК). Позаштатні ВЛК можуть розташовуватися також у підрозділах військових та цивільних закладів охорони здоровʼя, при амбулаторних (гарнізонні), так і при стаціонарних (госпітальні) підрозділах закладів охорони здоровʼя.

лікарсько-консультативна комісія (ЛКК)розташовуються при медичних закладах).

експертні команди із повсякденного функціонування особиутворені після ліквідації МСЕКів із 1 січня 2025 року.

Куди звертатися – військовий обирає самостійно, залежно від своєї ситуації.

Наразі у Рівненській області експертні команди розташовані при восьми лікарнях і спеціалізуться за загальним, загальнохірургічним, кардіоневрологічним, фтизіопульмонологічним, психіатричним і травматологічним напрямками.

Військовим потрібно звернутися до експертних команд загального, загальнохірургічного або травматологічного напрямків.

На інфографіці нижче ви побачите перелік лікарень, де знаходяться такі експертні команди. Адреси та телефони ви побачите, якщо мишкою наведете курсор на картинку з потрібною вам лікарнею (для комп’ютерів), або ж натиснете на картинку пальцем (для смартфонів).

Слідкувати за тим, чи змінюється перелік цих закладів, можна на дашборді МОЗ.

Якщо висновок надаватиме експертна команда із повсякденного функціонування особи, він буде також доступний в особистому кабінеті військовослужбовця на соціальному порталі Мінсоцполітики.

Після того, як отримає висновок, військовослужбовець повинен подати заяву. Це можна зробити незалежно від місця, де проживає військовий. Зразок можна скачати тут.

Подати заяву можна кількома способами:

► на соціальному порталі Мінсоцполітики. У цьому випадку не потрібно подавати більше жодних документів, адже всі необхідні дані підтягнуться автоматично;

► в Електронному кабінеті особи з інвалідністю;

► через територіальне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю;

► звернувшись у структурний підрозділ з питань соціального захисту населення тої територіальної громади, де проживає військовий
звернувшись у виконавчий орган сільської, селищної чи міської ради;

► через ЦНАП;

► звернувшись до соціального працівника закладу, в якому військовий лікується або проходить реабілітацію.

Джерело: Міністерство соціальної політики

Після цього етапу військовий має дочекатися, коли йому надійде направлення. Воно має знаходитися або в електронному кабінеті (якщо заяву подавали онлайн), або ж той орган, через який військовий подавав заяву, надішле сповіщення.

Як отримати компенсацію за протез

Військові можуть самостійно придбати протези чи засоби для реабілітації, а потім отримати компенсацію за них. Проте це потрібно зробити не пізніше, ніж за 12 місяців після придбання (для цього потрібно зберегти розрахунковий документ, де обов’язково має бути вказана дата покупки).

Для цього потрібно скачати та заповнити заяву про забезпечення засобом реабілітації (виплату компенсації).

Джерело: Міністерство соціальної політики

Заяву можна подати через:

Електронний кабінет особи з інвалідністю

територіальне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю 

► орган соціального захисту населення

► ЦНАП у вашій громаді

► виконавчий орган сільської, селищної, міської ради

З максимальною вартістю кожного виду протеза, який покриють за рахунок дербюджету, ви зможете ознайомитися тут.  

З максимальною вартістю кожного виду допоміжних засобів для реабілітації, який покривається за рахунок дербюджету, ви зможете ознайомитися тут. Якщо вартість перевищує встановлені ліміти,то різницю можна доплатити за кошти з інших джерел.


«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші на FPV-дрони для бійців 71 окремої єгерської бригади Десантно-штурмових військ ЗСУ, які збиратиме ініціатива «Рівненський дрон».

Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 50 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали Сили оборони і хочете підтримати рівненських журналістів-розслідувачів будь-якою сумою:

Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоцівотсапі. Вдячні за ваші коментарі в соцмережах та поширення матеріалів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте