Де військові можуть пройти безоплатну реабілітацію на Рівненщині
І як відрізнити якісну від бездоказової

У цьому матеріалі ми розповідаємо, у яких медичних закладах у 2025 році військові можуть пройти реабілітацію. Яке фінансування отримав кожен із цих закладів, щоб надати цю послугу. А також від яких послуг потрібно відмовлятися, якщо лікарня їх пропонуватиме, бо вони неефективні.
Станом на березень 2025 року військові можуть пройти реабілітацію у 18 медичних закладах Рівненської області.
Щоб пацієнти могли отримати цю послугу безоплатно, Національна служба здоров’я України гарантовано має заплатити цим медичним закладам 212 мільйонів 187 тисяч 107 гривень. Сума оплати на поточний рік вираховується за кількістю пролікованих пацієнтів у минулому році. Якщо ж пацієнтів буде більше, ніж у 2024-му, НСЗУ має доплатити лікарні.
На інфографіці нижче ви можете побачити назви лікарень та фінансування, яке кожна із них отримає у 2025 році. Гортайте стрічку пальцем вліво (на смартфоні). Наведіть курсор на картинку, або на білу стрічку внизу і рухайте мишку ліворуч (з комп’ютера). Щоб повернутися назад, робіть все те саме, тільки праворуч.
Щоб побачити адресу й телефони, наведіть мишкою курсор (для комп’ютера) або ж натисніть пальцем (для смартфону) на лікарню, яка вас цікавить (вся інфографіка Влада Мартинчука).
Джерело: НСЗУ
Це не вичерпний список лікарень, де можна пройти реабілітацію. У зв’язку із тим, що програма медичних гарантій передбачає спільні пакети реабілітації для дорослих та дітей та не передбачає окремого пакету реабілітації для військових, виключили із цього списку дитячі лікарні та пологові центри.
В залежності від виду травми чи хвороби, військові можуть пройти стаціонарну (цілодобово знаходячись у медзакладі) та амбулаторну реабілітації (пацієнт приходить у медзаклад у визначені години і після процедур повертається додому).
Усього за рік лікарня може надати безоплатно від 2 до 8 реабілітаційних циклів. Кожен із них триває мінімум 14 днів. Якщо ж реабілітація відбувається за двома і більше напрямками, то курс триватиме щонайменше 21 день. При цьому тривалість процедур повинна бути не менш, як три години на день – якщо це реабілітація у стаціонарі. І не менше однієї години у день, якщо реабілітація амбулаторна.
Як військовому потрапити на реабілітацію
Отримати безоплатну реабілітацію військовослужбовці можуть у тих медичних закладах, які уклали договори із Національною службою здоров’я України за такими пакетами медичних гарантій: «Реабілітаційна допомога дорослим та дітям в стаціонарних умовах» та «Реабілітаційна допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах».
Для цього потрібно отримати електронне направлення або від сімейного, або від лікуючого лікаря. Отримавши його, військовий може самостійно обрати медичний заклад, в якому проходитиме реабілітацію.
Які безоплатні послуги зобов’язана надати лікарня під час реабілітації
Лікарня зобов’язана надати пацієнтові 15 безоплатних послуг, якщо реабілітація – в стаціонарі, і 14 послуг – якщо вона амбулаторна.
Щоб побачити ці послуги, натисніть на картинці на те, що вас цікавить: стаціонар чи амбулаторка і побачите список безоплатних послуг. Якщо хочете ознайомитися з більш детальнішим описом послуги, натискайте на її назву. Щоб повернутися назад, натискайте на велику стрілку у правому куті зверху.
Джерело: НСЗУ
Обладнання і предмети, які обов’язково мають бути в реабілітаційному відділенні
Міністерство охорони здоров’я України затвердило, чим обов’язково мають бути оснащені медзаклади, які надають послуги із реабілітації.
У стаціонарі повинен бути набір обладнання для того, щоб пацієнт міг пересуватися та займатися фізичною терапією.
Медичні ліжка повинні бути на коліщатках і з гальмами, знімними поручнями та можливістю регулювати положення пацієнта.
У приміщеннях фізичної терапії відновлюють ходьбу, мобільність, працездатність пацієнтів та навчають їх пристосовувати своє тіло так, щоб виконувати необхідні функції після серйозних травм та операцій. Для цього пацієнт виконує певні фізичні вправи, підібрані конкретно під його випадок.
Щоб пацієнт відновив здатність обслуговувати себе та виконувати необхідні побутові дії, в кімнатах для ерготерапії повинні бути предмети, за допомогою яких розвивають чутливість м’язів рук. А саме положень кисті, рухливість, гнучкість, сила пальців.






У кабінеті мови та мовлення відновлюють та покращують комунікативні навички, якщо у пацієнта порушення мовлення, голосу, ковтання та мови.
Якщо військовий після виписки потребує обладнання, щоб використовувати його за межами медзакладу, то він може звернутися в кабінет асистивних технологій. Такий кабінет повинен бути у лікарні, де військовий проходив реабілітацію.
На інфографіці нижче ви зможете переглянути, яким обладнанням та предметами мають бути обладнані вищезгадані кабінети. Для цього потрібно натиснути на кабінет, який вас цікавить. Щоб повернутися назад – натисніть на велику стрілку вгорі праворуч.
Джерело: НСЗУ
Які процедури не мають доказів відновлюючої дії після травми
У 2023 році «Четверта влада» з’ясовувала, чому не доказова реабілітація, яку ще називають пасивною, – не дієва.
Тоді експертка з питань реабілітації благодійного фонду «Пацієнти України» Анастасія Бойчук нам пояснювала, що в таких випадках пацієнт майже не залучений у процес, йому щось прикладають і очікують «магічного ефекту» від процедур, які науково не підтверджені і які не враховують особливості кожного пацієнта.

Експертка каже, якщо є проблема з ходою чи параліч верхньої кінцівки, наприклад, то пацієнт просто полежить, йому поприкладають гарячий парафін – йому буде приємно від цього. Але навички та можливості керувати своїм власним тілом не відновляться, не покращаться. А от проблеми з ментальним здоров’ям через відсутність результату початися можуть.
– Згодом пацієнт почне засмучуватися, бо не бачитиме результату. І тоді вже буде байдуже на прекрасне ставлення медичного персоналу, який з усмішкою буде накладати теплий парафін або вмикати електрофорез.
Потрібен медперсонал, який вміє робити оцінювання реабілітаційних потреб за міжнародною класифікацією функціонування, писати реабілітаційний прогноз, складати індивідуальний реабілітаційний план, підбирати і призначати допоміжні засоби реабілітації, вчити пацієнта ними користуватися. Вчити пацієнта самостійності, навіть таких банальних речей, як поїсти, одягнутися, застібнути ґудзики, сходити в туалет, – каже Бойчук.
В інфографіці нижче ми зібрали перелік процедур, які не мають належних доказів дієвості. Застосовуючи їх, медзаклади витрачають фінансові ресурси та час, який пацієнт міг би використати на доказову реабілітацію та відновити функції організму, або ж навчитися компенсовувати ті, відновити які неможливо.
Натиснувши на квадрат із назвою процедури, з’являться три розділи. Натиснувши на кожен із них, ви побачите, що це за процедура, які є міфи щодо її «лікувальних» властивостей та чому вона насправді нічого не вилікує. Щоб повернутися назад, натискайте на велику стрілку вгорі праворуч.
Джерело: МОЗ
У Міністерстві охорони здоров’я України наголошують на тому, щоб пацієнти не погоджувалися на недоказові методи реабілітації.
«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші на FPV-дрони для бійців 71 окремої єгерської бригади Десантно-штурмових військ ЗСУ, які збиратиме ініціатива «Рівненський дрон».
Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 50 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Якщо підтримали Сили оборони і хочете підтримати рівненських журналістів-розслідувачів будь-якою сумою:
Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці, твітері, тіктоці, вотсапі. Вдячні за ваші коментарі в соцмережах та поширення матеріалів.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти