Дебати кандидатів на міського голову Рівного: один «не зміг»
Як дебатували Віктор Шакирзян та Олександр Третяк
19-го листопада кандидат на посаду міського голови Віктор Шакирзян за кілька годин до дебатів зі своїм опонентом Олександром Третяком опублікував у фейсбуку два фото: на одному він разом із заступником міністра охорони здоров’я Ігорем Іващенком, на іншому – з головою Комітету Верховної Ради України з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайлом Радуцьким.
Ці фото означали, що Шакирзян у Києві, а на дебати в Рівному не збирається. Радуцький та Іващенко стверджують, що зустрічалися з Шакирзяном неофіційно. Отже, ці зустрічі були лише приводом пропустити дебати.
19-го листопада Шакирзян оприлюднив відео, в якому розповів, що «попередня міська влада за 8 місяців коронавірусного карантину нічого не зробила для поліпшення медичної допомоги».
Сказав, що його запросили у профільний комітет Верховної Ради України, де будуть обговорювати встановлення кисневої станції у міській лікарні та облаштування додаткових ліжко-місць.
Про деталі перемовин кандидат пообіцяв повідомити пізніше, проте так цього і не зробив. Саме під приводом цього «запрошення» Шакирзян поїхав до Києва у день дебатів, проігнорувавши їх.
Соломчук, який був і якого не було
Після заяв Віктора Шакирзяна Яна Зінкевич – нардепка від «Європейської солідарності» та членкиня комітету, де головує Михайло Радуцький, — написала:
«Щойно Шакирзян виставив фото з нашим головою комітету Михайлом Борисовичем Радуцьким [...] Так от, пан Радуцький підтвердив, що зустрічі організовано не було, до нього в Офісі президента підійшов Шакирзян разом із народним депутатом, пару слів переговорив і в кінці сфотографувався. Звісно ж, Михайло Борисович як депутат нікому не відмовляє в розмові. Пан Радуцький дав дозвіл мені це вказати. Бо я не фейкопоширювач. Що, пане Шакирзян, як-небудь уже викручуєтесь? Так все ж закінчилось пару годин тому, ви встигаєте доїхати на дебати».
У телефонній розмові із журналісткою «Четвертої влади» Зінкевич каже, що до Радуцького Шакирзяна підвів народний депутат від «Слуги народу» Дмитро Соломчук.
Сам Соломчук це заперечує. З його слів, того дня він у Києві не був і Шакирзяна із Радуцьким не знайомив:
– Я думаю, його не потрібно підводити, я думаю, він сам може підійти.
На запитання, хто може підтвердити, що він не був у Києві, нардеп довго сміється, потім замислюється і відповідає:
– А! Наберіть голову Рівненської ОДА Віталія Коваля.
Віталій Коваль журналістам «Четвертої влади» розповів, що 19-го листопада до нього телефонував Соломчук і хотів зустрітися.
– В мене просто не вийшло зустрітися. Тому я думаю, що він був. Це все, що можу сказати, – каже Віталій Коваль.
Через деякий час Соломчук перетелефонував журналістці, щоб уточнити, що був у день дебатів на ефірах двох телеканалів: ITV (належить рівненському забудовнику Роману Курису, який є кумом та бізнес-партнером Віктора Шакирзяна і одним зі спонсорів його політичної кампанії – ред.) та «Рівне 1» (канал лояльний до Шакирзяна і регулярно транслює замовні ефіри та сюжети за участю цього кандидата – авт.).
О котрій годині відбувалися ті ефіри, на яких нібито був Дмитро Соломчук, він не пам’ятає.
– В обід орієнтовно, – каже нардеп.
Спільні фото Віктора Шакирзяна із Михайлом Радуцьким та Ігорем Іващенком у Верховній Раді з’явилися у фейсбуку о 15.40.
До слова, напередодні цієї зустрічі на своїй фейсбук-сторінці нардеп Соломчук висловив підтримку Віктору Шакирзяну у другому турі виборів рівненського міського голови.
Крім того, Соломчук неодноразово брав участь в ефірах телеканалу ITV, а заснована ним організація «Час дій» на своєму сайті і у фейсбук-групі регулярно поширює приховану агітацію на користь Віктора Шакирзяна.
Також не раз приходив на ефіри й Іван Шевчук – колишній керівник «Укрпошти» на Рівненщині, який після відставки почав керувати компанією «Агро-центр», а на виборах очолив в області партію «Перемога Пальчевського».
«Агро-центром» до обрання нардепом керував Дмитро Соломчук, а належить воно його дружині – Олені Соломчук.
А Іван Шевчук, окрім роботи на Соломчуків, є разом із Віктором Шакирзяном співзасновником Громадської організації «Рівне разом».
Комітет киснем не займається
Заступник міністра охорони здоров’я Ігор Іващенко та голова Комітету Верховної Ради України з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький прокоментували свої фото з Шаркизяном для «UA:Рівне».
Ігор Іващенко каже, що «народний депутат (імені не уточнено – авт.) попросив зустрічі і сказав, що колеги будуть із Рівного, що в них є питання щодо забезпечення киснем, що може зустрітися обговорити сприяння Міністерства охорони здоров'я, які кошти на це виділяються, щоб пояснити. Отака була зустріч... Була зустріч офіційна, але обговорювалося питання виключно забезпечення киснем».
Михайло Радуцький каже, що насправді ніякої зустрічі із Шакирзяном у нього не було.
– Офіційно – ні, бо сьогодні не було засідання комітету. Якщо це питання, чи було офіційне спілкування з комітетом і зі мною як з очільником – ні. Неофіційно я зустрічаюся з багатьма, і з Шакирзяном – так само. Людина була в Києві, попросила про неофіційну зустріч, неофіційна зустріч була. Сфотографувалися. Але штучним киснем комітет Верховної ради не займається. Це законодавчий орган.
Також нічого про зустріч, де обговорювали проблему із киснем у міській лікарні, не знав ні сам керівник цієї лікарні Євген Кучерук, ні керівники міського та обласного управлінь охорони здоров’я Віктор Іськів та Олег Вівсянник.
Турбота про медицину міста чи втеча від дебатів
17-го листопада відеозапрошення на дебати опублікував телеканал «Рівне 1» під приводом, що на «UA:Рівне» – карантин через коронавірус. Пізніше директорка телеканалу Людмила Дуніна сказала, що це «її неофіційна інформація».
Проте «UA:Рівне» цю інформацію спростувало.
Продюсер «UA:Рівне» Михайло Чубай повідомив, що як і планувалося, дебати проведуть 19-го листопада.
Попередньо штаби обидвох кандидатів на посаду міського голови Рівного – і Віктора Шакирзяна, й Олександра Третяка свою участь у дебатах на «UA:Рівне» підтвердили ще 13-го жовтня.
Проте за кілька днів до дебатів особисто свою участь підтвердив лише Олександр Третяк.
Віктор Шакирзян на зв’язок із журналістами «UA:Рівне» не вийшов. А в день дебатів написав, що їде до Києва, щоб вирішувати питання із постачанням кисню для Рівненської міської лікарні.
Проте, як ми уже згадували, Віктора Шакирзяна нікуди не запрошували, напросився він сам. А допоміг йому у цьому народний депутат – імовірно, Дмитро Соломчук.
Отже, Віктор Шакирзян на дебати на «UA:Рівне» не прийшов. Обіцяв прийти на дебати лояльного до нього телеканалу «Рівне 1» 20-го листопада.
Як відповідав на запитання «UA:Рівне» Олександр Третяк
Дебати складалися із чотирьох блоків: «Візитка», «Запитання від Суспільного», «Топ проблема» та «Дебати».
У «Візитці» відбулося жеребкування та представлення кандидатів в черговості, яке це жеребкування визначило.
У другому блоці Олександр Третяк відповів на 2 запитання:
► Після першого туру виборів Олександр Третяк заявляв про фальсифікації на виборчих дільницях, проте жодного факту не оприлюднив. Ведуча запитала, чи були фальсифікації насправді, чи окрилений результатом, Третяк покриває порушників закону?
Кандидат відповів, що порушення вони зафіксували, оприлюднили їх у соцмережах, та у поліцію із заявою на порушників не зверталися.
► Як збігаються заяви Третяка про недопустимість забудови Рівного без збереження історичності міста та облаштування якісної інфраструктури із позиціями його однопартійців у новому скликанні Рівнеради Дмитра Котлярова та Людмили Туровської. Перший розробляв детальний план забудови правого берега озера Басів Кут, внаслідок чого 80 гектарів землі підлягає забудові. Друга, як депутатка, голосувала за цей план під час своєї попередньої каденції.
На це запитання Олександр Третяк не відповів нічого конкретного, сказавши лише, що в рекреаційній зоні будь-яка неконтрольована законом забудова – не прийнятна.
У третьому блоці кандидат відповідав, як він планує вирішувати найголовніші проблеми міста. А це:
► Бачення розвитку економіки та шляхи наповнення міського бюджету.
Кандидат відповів, що потрібно залучати інвестиції, розвивати IT-галузь, легку промисловість, культуру і туризм.
►Як виконати рішення центральної влади, водночас не допускаючи поширення COVID-19 та не «вбивши» малий бізнес і не втративши надходжень у міську скарбницю?
Кандидат відповів, що у влади немає діалогу із бізнесом. Але оскільки «Європейська солідарність» має команду у міській та обласній радах та Верховній Раді, то будуть працювати над тим, щоб створювати законопроєкти, які скасовуватимуть незаконні рішення уряду. Незаконним Третяк вважає і введення «карантину вихідного дня».
У четвертому блоці «Дебати» Олекандр Третяк озвучив три запитання іншому кандидатові на посаду міського голови Віктору Шакирзяну, якби той був присутній:
► Як Віктор Шакирзян збирається вирішити питання каналізаційного колектора у мікрорайоні «Щасливий», стоки з якого потрапляють в озеро Басів Кут?
► Як він збирається керувати містом, коли не спроможний керувати підприємствами (“Меркурій Інвест» і Торговий дім «Імперія» стали банкрутами, коли ними керував Віктор Шакирзян)
► Як він вирішить проблему ліфтів у Квасилові, де мешканці платять за право ними скористатися?
Насамкінець в ефірі показали відеоролик, де пояснили повноваження міського голови.
Ведуча дебатів Лілія Майорова надала заключне слово Олександру Третяку і не оголосила запитань Віктору Шакирзяну, хоча анонсувала, що вони є.
Як відповідав на запитання телеканалу «Рівне 1» Віктор Шакирзян
20-го листопада на дебати на телеканал «Рівне 1» прийшов лише один кандидат на посаду міського голови – Віктор Шакирзян.
Ведучий дебатів Олександр Туз сказав, що на запрошення відреагував лише Шакирзян, а інший кандидат – Олександр Третяк «не дав змоги вручити йому запрошення».
Після цього в ефірі показали відео, де ввечері журналіст каже, що у нього є запрошення. Йому у відповідь Третяк каже «без коментарів» і заходить у якесь приміщення.
Олександр Третяк розповів журналістам «Четвертої влади», що не взяв запрошення із кількох причин:
► Бо «UA:Рівне» – суспільний мовник, визначений державою і та платформа, де мають проводитися дебати. А всі інші телеканали, які контролюють олігархи, не підпадають під його цінності. Вважає, що на «Рівне 1» створили б «теплу ванну» для його опонента.
► Бо журналісти – не ті люди. які мають вручати запрошення на дебати. Хто ж це має робити, Олександр Третяк не відповів.
► Бо під різними приводами, попри підписані угоди з телеканалом «Рівне 1», йому до цього не давали ефірного часу.
Під час дебатів на «Рівне 1» не дотрималися вже традиційного для передвиборчих дебатів регламенту.
- Не провели жеребкування, яке б визначило, котрого із кандидатів представляють першим.
- Розповіли біографію лише одного із кандидатів – Віктора Шакирзяна. Тоді як мали б розповісти про обох кандидатів, навіть якщо вони відсутні.
- У дебатах відсутній блок, коли кандидат може публічно задати запитання своєму опоненту, навіть якщо той відсутній.
У блоці, де Віктор Шакирзян розповідав сам про себе, він лише із другої спроби зміг пригадати, куди саме він балотується.
Ведучий задав Шакирзяну три запитання:
► Якби не вибори, чи будував би він дорогу на «Щасливому».
Кандидат відповів, що так, бо її запланували ще рік тому.
►Про ситуацію із каналізацією в мікрорайоні «Щасливий».
Віктор Шакирзян сказав, що там встановлено три каналізаційно-насосні станції, вони працюють і знаходяться на балансі водоканалу.
► Про те, що робитиме із бізнесом, якщо виграє вибори і чи не буде конфлікту інтересів.
Шакирзян відповів, що його бізнесом вже керують заступники та менеджери, а він лише збоку спостерігає. І додав, що працюватиме міським головою без урахування своїх інтересів.
Ведучий запитав про п'ять кроків, які зробить Віктор Шакирзян, якщо виграє вибори, та кандидат назвав лише два пункти.
Мораторій на хаотичну забудову (згадав, зокрема, забудову на Басовому Куті) і забезпечення медзакладів, лікарів, та пацієнтів усім необхідним під час пандемії коронавірусу.
Після цього ведучий замість надати можливість Віктору Шакирзяну задати запитання супернику, оголосив заключне слово.
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти