«До лютого місяця місто умре»: як у Рівному знову змінили тариф на опалення
І що рівнянам обіцяють посадовці
У Рівному знову змінили тариф на опалення від «Рівнетеплоенерго». Ніби вже остаточно. Нова вартість стосується тільки населення і становить 1 тисячу 913 гривень 16 копійок за гігакалорію. Для порівняння, бюджетні установи платитимуть 5 тисяч 173 гривні.
Тариф діятиме від початку до кінця опалювального сезону 2021-2022 років. Його на державному рівні затвердили ще 30 листопада 2020 року, але підприємство не застосовувало «через публічні домовленості». Рівняни платили за тарифом 1 тисяча 795 гривень з копійками за гігакалорію.
На момент затвердження тариф був економічно обґрунтованим. Зараз ні. Міський голова вважає його загрозою для бюджету розвитку. Директор теплопостачального підприємства – причиною майбутнього апокаліпсису в місті.
Мер не вірить обіцянкам уряду
За новий тариф проголосували в цілому шістнадцять членів виконкому із двадцяти присутніх. Цьому передувало звернення міського голови Рівного Олександра Третяка до членів міськвиконкому. Мер казав про загальну енергетичну кризу і що уряд мав би подбати про підтримку людей на місцях.
– Місцеве самоврядування не має розраховуватися за помилки уряду. Запитайте себе, чи ви вірите в обіцянки уряду. Якщо з січня місяця не будуть виконуватися умови Меморандуму, то бюджет розвитку міста буде закритий, – сказав Олександр Третяк.
Під помилкою уряду міський голова має на увазі, що центральна влада не закупила газ навесні поточного року за дешевшою ціною і зрештою переклала відповідальність за опалювальний сезон на місцеву владу.
Загалом Олександр Третяк був дуже засмучений зменшенням тарифу. Він казав, що місто змушене буде виплачувати різницю в тарифі з міського бюджету: із тих грошей, які могли б піти на розвиток у громаді. Тому він вимагає від керівництва Рівненської облдержадміністрації, тобто її голови Віталія Коваля, «чіткі гарантії», що обіцяна урядом допомога таки надійде.
Олександр Третяк сказав, що через застосування заниженого тарифу у «Рівнетеплоенерго» виникне борг 337 мільйонів гривень за використаний газ.
Пізніше хтось із присутніх зауважив, що ці гроші ні місто, ні саме підприємство все одно б не побачили: уряд перерахує їх одразу «Нафтогазу» на погашення боргу підприємства перед ним.
Також сказали, що різниця в тарифі, яку місто має сплатити підприємству, – це 218 мільйонів гривень. На сайті Рівнеради написано – 260 мільйонів.
«До лютого місяця місто умре»
Після голосування за новий тариф виступив директор «Рівнетеплоенерго» Олександр Ющук. За його словами, з таким тарифом Рівне очікує глибока енергетична криза.
Чоловік каже: коли підприємство оплатить усі необхідні, станом на зараз, рахунки, на оплату газу залишиться тільки 19 відсотків. За це підприємство у кінці листопада оштрафують на 10 відсотків від об’єму газу. У грудні підприємство «вилетить» із реєстру (якого не вказав) і не буде отримувати газ по 7,64 гривень.
Директор каже, що впевнений: «Нафтогаз трейдинг», у якого підприємство купує газ, подасть на нього в суд за заборгованість і заблокує його рахунки.
– Ми не зможемо розраховуватися з постачальником за газ, купувати матеріали на ремонти, купити сіль для регенерації фільтрів. Через накип ми угробимо котельне обладнання, – каже Олександр Ющук.
За словами директора «Рівнетеплоенерго», якщо найближчим часом не буде розроблений механізм компенсації різниці в тарифах, «у січні 2022 року підприємство зупиниться».
– Коли батареї стануть холодними, люди вмикатимуть обігрівачі. Перевантажать систему електропостачання. У місті не стане світла. За день-два розмерзнуться водогони й каналізація. Фактично до лютого місяця місто умре, – каже Олександр Ющук.
– Якщо у листопаді-грудні підприємство не отримає обіцяних грошей, до лютого 2022 року у Рівному не буде системи теплопостачання, – повторив Олександр Ющук.
Після цих слів Олександр Третяк спитав у нього, чи підприємство раніше мало проблеми із містом в плані «взаємодії, оплат компенсацій», чи раніше мало місто проблеми з підготовкою до опалювального сезону. Ющук на все відповідав «ні». Цими репліками міський голова разом із директором «Рівнетеплоенерго» натякнули, що у нинішніх проблемах винен тільки уряд.
Нагадаємо, у Рівному два тижні не могли визначити остаточний тариф на опалювальний сезон 2021-2022 років. «Рівнетеплоенерго» пропонувало вартість від 3 тисяч 290 гривень до 3 тисяч 790 гривень за гігакалорію. 12 жовтня 2021 року міськвиконком зменшив його до 2 тисячі 725 гривень 45 копійок за гігакалорію. А Рівнерада проголосувала рекомендувати міськвиконкому знизити його до 2 тисяч 375 гривень 45 копійок.
Ця сума спровокувала двотижневу дискусію між головами міської ради та обласної державної адміністрації і їхніми командами. Свою заяву опублікувало й об’єднання громадських організацій «Рада реформ Рівного».
Зауважимо, що Віталій Коваль, голова облдержадміністрації, – представник провладної партії «Слуга народу» та інтересів Президента. Олександр Третяк, міський голова – ставленик їхньої політичної конкурентки «Європейської солідарності». Тарифне питання для обох стало інструментом піару. Водночас кожен казав, що піклується про людей.
Докладніше про аргументи обох очільників та альтернативні пропозиції від «Ради реформ Рівного» читайте в публікації «Що не так з вартістю опалення у Рівному і чим загрожує занижений тариф».
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти