Що не так з вартістю опалення у Рівному і чим загрожує занижений тариф

Та чому через це чубляться політики

Навчальні і медичні заклади зазвичай першими отримують тепло. Цьогоріч вийшло інакше. Поки сварилися голови міста й області, Олександр Третяк (на фото – праворуч) та Віталій Коваль, учні рівненських шкіл мерзли. Градусник у кабінеті однієї з них зранку 19 жовтня показує 13 градусів тепла. За Санітарним регламентом для закладів загальної середньої освіти, нижня температурна межа для кабінетів становить 17 градусів
Джерело
Колаж «Четвертої влади» на основі власного фото та фото з фейсбук-сторінок посадовців

У Рівному опалювальний сезон розпочався зі сварками й мітингом.

Сварки – між очільниками міста й області, Олександром Третяком і Віталієм Ковалем. Мітинг – нечисленний і під партійними прапорами. Причина – високі тарифи на опалення. Від них «штормить» не лише пересічних рівнян.

Поки рівняни чекали тепла в приміщеннях, голови рад влаштували публічну дискусію зі звинуваченнями. До слова, вони представляють інтереси конкуруючих політичних сил.

Ми дослідили перепалки між ними. Почитали, що думають про ці сварки і про тарифи в громадському об’єднанні «Рада реформ Рівного».

Що дізналися, читайте у цій публікації «Четвертої влади».

Зірваний сезон

Котельні, якими користується приватне підприємство «Рівнетеплоенерго» для опалювання міських приміщень, почали запускати в понеділок, 18 жовтня 2021 року.

Першими тепло отримали містяни в районах Мототреку і пивзаводу. «Впродовж дня усі котельні міста повинні забезпечити рівнян теплом» – повідомляє сайт Рівнеради, а мер обіцяє теплі батареї у школах і дитячих садочках. Але так не вийшло. Щоб люди менше нервували, міська рада і її голова по кілька разів на день звітують про подачу тепла. Наприклад, як тут

Станом на ранок 20 жовтня, третина котелень не працює: із 34-х розпломбували й запустили 21. Котельні газові, тож їх розпломбовує і дає дозвіл на експлуатацію «Рівнегаз».

У другій половині дня Олександр Третяк повідомив, що працює 28 котелень, тепло в усіх садочках, і лише у двох школах немає опалення через технічні проблеми. Під дописом рівнянка повідомляє, що у школі №2 опалення немає. 

За словами Олександра Третяка, опалювальний сезон міг розпочатися тільки після того, як виконком міської ради затвердить нові тарифи на опалення й гарячу воду. Фото з його фейсбук-сторінки

Тарифи затвердили 12 жовтня. Вони вищі, ніж минулорічні, викликали негативну реакцію і стали приводом для маніпуляцій і словесних сутичок між очільниками міста й області та їхніми командами.

Скільки платили минулого сезону

Попередні тарифи для населення діяли з 1 січня 2019 року. Вони такі:

  • централізоване опалення (з будинковими приладами обліку) – 1 тисяча 795 гривень 53 копійки за гігакалорію;
  • централізоване опалення (без будинкових приладів обліку) – 42 гривні 73 копійки за 1 квадратний метр площі (вартість за місяць);
  • централізоване постачання гарячої води (з рушникосушильником) – 105 гривень 78 копійок за 1 кубічний метр; без рушникосушильника – 97 гривень 78 копійок за 1 кубічний метр;
  • для бюджетних установ опалення за лічильником коштує 1 тисячу 660 гривень 25 копійок за гігакалорію, а централізоване постачання гарячої води – 100 гривень 32 копійки за 1 кубічний метр.

Докладніше читайте на сайті ТОВ «Рівнетеплоенерго». Саме це приватне підприємство забезпечує теплом більшість приміщень Рівного.

Що порахували в «Рівнетеплоенерго» і показали в міськвиконкомі

29 вересня 2021 року на сайті підприємства пишуть, що не визначилися з остаточними цінами на свої послуги. Бо немає роз’яснення, чи може підприємство купувати газ для опалення установ і підприємств за ціною як для населення.

Найменша межа вартості опалення становить 3 тисячі 290 гривень за одну гігакалорію, найвища – 3 тисячі 790 гривень. Ці ж цифри з поясненнями розрахунків на початку вересня передали до міської ради.

Міськвиконком зменшує тариф

Спочатку на сайті Рівнеради оприлюднили проєкт рішення міськвиконкому, за яким вартість опалення від «Рівнетеплоенерго» для населення з 1 жовтня становитиме 3 тисячі 736 гривень з копійками за гігакалорію (це на 1 тисячу 700 гривень більше, ніж було), гарячої води – 192 гривні 90 копійок за кубічний метр. Для бюджетних установ – за опалення 5 тисяч 546 гривень з копійками, за гарячу воду – 266 гривень з копійками за кубічний метр. 

12 жовтня 2021 року міськвиконком затвердив менші тарифи:

  • за опалення для населення – 2 тисячі 725 гривень 45 копійок за гігакалорію (майже на тисячу гривень більше, ніж було минулого року, але на тисячу гривень менше, ніж у проєкті);
  • за гарячу воду для населення – 154 гривні 57 копійок за кубічний метр (це на майже 50 гривень більше ніж було);
  • за опалення для бюджетних установ – 5 тисяч 173 гривні 26 копійок за гігакалорію;
  • за гарячу воду для бюджетних установ – 249 гривень 25 копійок. 

Попри зменшення початкового тарифу, голова Рівненської ОДА і депутат Рівнеради Віталій Коваль дорікає міському голові Рівного Олександру Третяку високим тарифом. Віталій Коваль – представник провладної партії «Слуга народу», Олександр Третяк – ставленик їхньої політичної конкурентки «Європейської солідарності». Тарифне питання для обох стало інструментом піару.

Що каже голова адміністрації

Віталій Коваль наполягає

  • рішення про підвищення тарифу «ганебне для громади» й неприпустиме;
  • тариф можна лишити на минулорічному рівні, якщо підписати Меморандум (про нього буде далі);
  • в підвищенні винен міський голова, бо не відповів на пропозицію уряду.

30 вересня 2021 року у Києві під головуванням Президента Володимира Зеленського відбулося засідання Конгресу місцевих та регіональних влад.

Там вищі посадовці Уряду, Офісу Президента, НАК «Нафтогаз України», Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), Асоціації міст України та мери Києва, Одеси, Дніпра, Житомира, Бучі, Львова і Маріуполя підписали Меморандум про непідвищення рівня тарифів.

Схожий за метою підписували у лютому цього року. Хоч не всі мери підписали документ, від їхнього імені підписувала Асоціація міст.

За словами народного депутата Олександра Ковальчука, представник Рівного, заступник міського голови Ігор Кречкевич текст меморандуму нібито погоджував, але під час підписання був відсутній.

Кречкевич заперечив і показав на телефоні фото, зроблене ним нібито із зали Конгресу 30 вересня. Посадовець каже, що текст Меморандуму не треба було підписувати усім містам.

Голова Рівненської обласної держадміністрації Віталій Коваль (на фото) дорікає міському голові Олександру Третяку, що той не подбав про підтримку міського бюджету з державного. Уряд пообіцяв місцевим владам допомогу, відповідно до Меморандуму про непідвищення тарифів. Фото зі сторінки у фейсбуку

За Меморандумом, у 2022 році уряд має спрямувати до місцевих бюджетів 4% від податку з доходів від фізичних осіб і 13,44% акцизу на пальне. 

Олександр Третяк у день засідання Конгресу був у Сполучених Штатах Америки.

18 жовтня Віталій Коваль збирає в адміністрації нараду за участю голів ОСББ та міського голови.

Рівненська обласна держадміністрація після наради заявляє про зменшення тарифів. Насправді ж публікація лише про вимогу його зменшити.

«Ціну на тепло в опалювальному сезоні 2021-2022 року потрібно залишити на рівні попереднього року. Далі необхідно встановити економічно обгрунтований тариф, щоб обрахувати суму відшкодування різниці в тарифах підприємству за цей опалювальний сезон», – йдеться у заяві.

Нардепи говорять про господарчу безвідповідальність і політичні чвари

Відео з наради опублікував Олександр Третяк.

На нараду в адміністрацію прийшли й народні депутати від «Слуги народу» Олександр Аліксійчук та Олександр Ковальчук. Перший каже: держава обіцяє за шість років повернути «Рівнетеплоенерго» 330 мільйонів, а ті 4% від податку – це до 100 мільйонів гривень у бюджет.

Другий, що міський голова жодного разу не звертався до нього за підтримкою і працює в інтересах приватних тепловиків. За словами Ковальчука, лише чотири мери не підписали Меморандум: Рівного, Полтави, Черкас і Чернігова.

– Уся ця історія тримається з однієї причини: це два протиборних табори у Верховній Раді. Але давайте залишимо політику для Києва, а тут будемо займатися проблемами людей, – сказав Олександр Ковальчук, маючи на увазі політичну конкуренцію між «Європейською солідарністю» та «Слугою народу».

На нараді виступали кілька голів міських ОСББ. Один із них побачив у тарифних суперечках політичну боротьбу. Інша жінка говорила, що приватне теплопостачальне підприємство наживається на людях, його «треба ставити на місце», натомість посадовці сваряться між собою.

Міський голова обороняється

Олександр Третяк на своїй сторінці у фейсбуку пояснює і виправдовує підвищення тарифу. Тариф називає обґрунтованим і звинувачує Віталія Коваля у «спекулюванні питанням».

Каже, що «Уряд усіма силами «переводить стрілки» на місцеву владу, забуваючи, що самі цю проблему створили». Мер має на увазі рішення НКРЕКП про передавання права формувати тарифи місцевим органам самоврядування.

За півгодини до наради Олександр Третяк у відео на фейсбуці каже:

  • тариф мусили прийняти, щоб почався опалювальний сезон;
  • рішення про тарифи приймали на основі розрахунків економічного управління;
  • уряд мав би взяти на себе відповідальність за забезпечення країни газом за помірними цінами, а не «звалювати все» на місця;
  • він та голови більшості фракцій вирішили призупинити дію нових тарифів і шукати «механізм компенсації», щоб зменшити навантаження «на простого рівнянина»;
  • що в міській раді не хочуть, щоб міський бюджет «ніс абсолютно всього навантаження» компенсації різниці між тим, що хоче теплогенеруюче підприємство, і тарифом, який спроможні платити рівняни.

Того ж дня на сайті міськради з’являється проєкт про скасування затверджених тарифів на сесії 21 жовтня. Ініціатори – міський голова, секретар Віктор Шакирзян і партійні фракції «Європейської солідарності», «Рівне Разом», «Голосу», «За майбутнє» та «Свобода». «Слуга народу» й «Батьківщина» не приєдналися.

Мітинг проти нового тарифу за участі мера

Під час наради під стінами РОДА відбувається мітинг під прапорами «Європейської солідарності» і «Свободи». Третяк, виступаючи, каже: «перекладати відповідальність на міські бюджети... неправомірно» і «ми цього не дозволимо».

Голова Рівненської облради Сергій Кондрачук (теж від «Європейської солідарності») в коментарі у фейсбуці підтримує Третяка.

Рада реформ Рівного виправдовує тариф і пропонує масштабні зміни

Рада реформ Рівного, яка об’єднує 16 рівненських громадських організацій та 3 громадських ініціативи, висловила свою позицію.

Суперечки навколо тарифу, за заявою, «ґрунтуються на хибних уявленнях та відвертому популізмі окремих політиків міського та обласного рівня». Бо до нинішньої ситуації призвели «недолугі урядові рішення» упродовж усього часу Незалежності, які штучно здешевлювали вартість опалення. А саме: з тарифів були виключені майже «всі витрати на регламентні роботи, модернізацію обладнання та розвиток галузі, а низькі ціни на газ дотувалися з податків». 

Рада реформ Рівного пропонує рівненським посадовцям:

  • вести відповідальні дискусії щодо цін на теплопостачання з використанням економічних розрахунків та з залученням всіх зацікавлених сторін;
  • відмовитися від дотування теплопостачальних підприємств з місцевих бюджетів. Такий підхід формує неправильні цінові сигнали та корупційні ризики;
  • використовувати найбільш ефективну систему підтримки малозабезпечених – адресні субсидії на основі прозорих критеріїв;
  • розробити збалансований бюджет громади, з обов'язковим урахуванням та бюджетуванням програми модернізації системи теплопостачання, що знаходиться у власності міста;
  • вивчити можливості подальшого надання в оренду цілісного майнового комплексу теплового господарства міста приватній структурі;
  • розробити схему теплопостачання міста на майбутнє, де розділити теплогенеруючі котельні між різними власниками (мережі належать місту) і тоді зробити конкурентний ринок тепла;
  • провести енергоаудит усіх комунальних закладів та споруд (заклади дошкільної освіти, школи, лікарні тощо), розробити програму щодо першочергових заходів з енергомодернізації цих споруд;
  • вивчити практичний досвід (результати енергомодернізації) будинків міста Рівне, та розробити план інформаційної кампанії по донесенню результатів до мешканців немодернізованих будинків з можливістю взяти участь цим мешканцям в програмах співфінансування з містом, або державою.

Ці рекомендації радше на перспективу, аніж для негайного врегулювання тарифної проблеми.

Депутати вирішили ще більше зменшити тариф

У четвер, 21 жовтня, відбулася ота сама сесія Рівненської міськради, на якій прийняли чергове рішення про вартість опалення для людей.

Голова Рівненської облдержадміністрації Віталій Коваль як депутат запропонував лишити людям минулорічний тариф, а різницю у 202 мільйони гривень виплачувати «Рівнетеплоенерго» з міського бюджету помісячно. Це приблизно трохи менше як по 20 мільйонів гривень щомісяця упродовж року.

За словами Коваля, ці гроші можна узяти, об’єднавши наявний бюджетний запас у вигляді 82 мільйонів, обіцяні Урядом 4% податку на доходи фізичних осіб, це для Рівненщини 90 мільйонів, а решту 40 мільйонів узяти через програму капітальних видатків з державного й обласного бюджетів.

Депутати на пропозицію не пристали. Вирішили рекомендувати міськвиконкому зменшити тариф для людей із 2 тисячі 725 гривень 45 копійок до 2 тисяч 375 гривень 45 копійок за гігакалорію, повністю з міського бюджету компенсувати «Рівнетеплоенерго» частину тарифу, але тільки після того, як Уряд, на звернення Рівнеради, розробить і роз’яснить «відповідні механізми компенсації».

За пропозицію міського голови Рівного Олександра Третяка ще більше знизити тариф від ТОВ «Рівнетеплоенерго» проголосували 24 депутати із 37-ми присутніх. Фото Віталія Коваля

Наразі розроблена методика визначення різниці у тарифах. Постанову опублікували 15 вересня.

Фактично уряд пропонує теплопостачальним підприємствам працювати в борг, який держава потім виплатить. А місцевим радам – «навести порядок із власними комунальними підприємствами, адже неефективність їх керівництва більше не буде покриватися за рахунок коштів бюджету та платників податків».

Нагадаємо, у Рівному немає комунальних теплопостачальників з 2013 року.

– Обіцяти дотації місцевим бюджетам і підписання меморандуму – це все ніщо, поки немає відповідних рішень Верховної Ради та постанов Кабінету Міністрів, – написав Олександр Третяк на своїй фейсбук-сторінці.

«Рівнетеплоенерго» відмовчується

Ми хотіли дізнатися у «Рівнетеплоенерго» ставлення до прийнятого рішення і чи зможуть вони при такому тарифі й гіпотетичних компенсаціях доглядати за мережами.

– Коментувати рішення ради і виконкому ми не будемо, – відповів речник підприємства Олексій Кривошеєв.

Наразі Олександр Третяк озвучив лише одну конкретну пропозицію. Місто повертатиме назад гроші, які приватне «Рівнетеплоенерго» платить за оренду комунального нерухомого майна (теплові мережі, котельні та адмінбудівлі).

За інформацією речника «Рівнетеплоенерго», у 2019 році це були 16 мільйонів 601 тисяча гривень, у 2020 році – 19 мільйонів 264 тисячі, у 2021 році прогнозовано 24 мільйони 64 тисячі гривень.

Ці гроші закладені в тариф. Тобто рівняни платять за опалення, підприємство з цих грошей платить оренду в міський бюджет, але місто буде віддавати їх назад. Підприємство «виходить» на безкоштовну оренду, відбувається переганяння грошей.

Штучне заниження тарифу – нерозумна ідея

У Києві міська влада затвердила тариф, як минулорічний – 1 тисяча 654 гривні з копійками. У Львові – теж не змінився: 1 тисяча 468 гривень з копійками. У Полтаві досі діють минулорічні тарифи – 1 тисяча 596 гривень з копійками, але хочуть збільшувати. У Луцьку, за словами речника місцевого теплоенерго, тариф новий: у середньому 2 тисячі 200 гривень.

Подивитися, якими минулого сезону були тарифи в інших містах (затверджені ще 1 квітня 2019 року), можна тут. За цією інформацією, у Рівному був найдорожчий тариф.

Член Ради реформ Рівного, співавтор публічної заяви і виконавчий директор ГО «Екоклуб» Андрій Мартинюк вважає будь-яке заниження тарифу на опалення штучним і невигідним ні людям, ні місту. Пояснює чому:

  • компенсація з міського бюджету для приватного «Рівнетеплоенерго» – це наче подарувати наші податки у вигляді благодійної допомоги за те, щоб люди менше платили;
  • заниження тарифу «робить менш привабливою термомодернізацію». Чим менша ціна на опалення, тим менше люди думають про економію і утеплення, щоб не залежати від постачальників газу. Натомість менше споживання енергоносіїв зрештою покращує навіть екологію в місті і у світі загалом, бо зменшує викиди парникових газів;
  • піклуючись про людей, можна адресно виплачувати компенсацію самим людям, а не приватній компанії. Для цього міська влада може придумати муніципальну програму з енергетичних субсидій для малозабезпечених – на додачу до державних субсидій;
  • заниження тарифу призведе до зменшення людям державних субсидій. Якщо тариф високий – то і субсидії високі. Значить, у місто прибуватимуть гроші. Якщо місто дарує наші податки «Рівнетеплоенерго», то вони просто виводяться з бюджету;
  • пропонуючи людям тариф, нижчий за ринковий, влада насправді «консервує деградацію всієї системи теплопостачання, робить непривабливим утеплення житла і формує абсолютно неправильні уявлення про ціну на тепло кінцевим споживачам».

– Подібні рішення – винятково популістські, спрямовані на якісь неоднозначні цілі і призводять до збереження кількості викидів парникових газів, – вважає Андрій Мартинюк.

Експерт припускає, що «насправді існують непублічні домовленості, а всі дебати – про людське око». Пропозиції Віталія Коваля й Олександра Третяка не вважає розумними.

– Розумно, економічно й стратегічно грамотно було б платити з місцевого бюджету адресні субсидії малозабезпеченим сім’ям. Якщо посадовці діють в інтересах міста, а не в чиїхось інших, – каже Андрій Мартинюк.

У п’ятницю, 22 жовтня, міськвиконком на позачерговому засіданні мав затвердити по-новому занижений тариф на опалення і знайти способи відшкодування його частини. Це стосується тільки звичайних людей. Для інших споживачів (бюджетні установи, підприємства, релігійні організації) тарифи лишаться незмінними.

Це засідання з невказаних причин перенесли на 29 жовтня.

Продовження: «До лютого місяця місто умре»: як у Рівному знову змінили тариф на опалення. І що рівнянам обіцяють посадовці


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте