Рівненських лікарів – фігурантів розслідування про зловживання – обласна влада нагородила премією

Пацієнти Василь Новак (позаду ліворуч) та Станіслав Домащук (позаду праворуч) платили за операцію, яку Рівненській обласній та Рівненській міській лікарні покриває тариф НСЗУ. Відповідальні за це, зокрема, лікарі, яких нагородили преміями облради
Джерело
Колаж «Четвертої влади»

31 травня 2023 року Рівненська облрада оголосила список лауреатів щорічної премії в галузі хірургії імені Євгена Борового. Серед них – двоє фігурантів журналістських розслідувань «Четвертої влади»: медичний директор з хірургії рівненської обласної лікарні Юрій Ординський та заступник директора Рівненської центральної міської лікарні Ігор Дундюк.

Вони отримають грошову нагороду у розмірі одного посадового окладу.

Детальніше про премію імені Євгена Борового та якими були досягнення і «досягнення» цьогорічних лауреатів премії – у матеріалі «Четвертої влади».

Дивіться також: Поліція закрила провадження щодо порушення права про безоплатну медичну допомогу у Рівненській обллікарні

І за управлінські якості

Премія імені Євгена Борового в галузі хірургії вручається за рішенням Рівненської обласної ради з 2006 року. Її вручають щороку до Дня медичного працівника.

Лауреатів може бути лише троє. Повторно одну і ту ж людину можна висувати на здобуття премії не раніше як через три роки після попереднього присвоєння, і тільки якщо є «нові визначні досягнення».

Цьогорічні лауреати премію Борового отримують вперше, повідомляють у пресслужбі Рівненської облради.

Ними стали:

  • Завідувач хірургічного відділення Вараської багатопрофільної лікарні Віталій Лисак;
  • Заступник головного лікаря з хірургічної допомоги Центральної міської лікарні Рівного Ігор Дундюк;
  • Медичний директор з хірургії Рівненської обласної клінічної лікарні імені Юрія Семенюка Юрій Ординський.

«Це три наші хірурги, вони вдало в собі поєднують і роботу хірурга-фахівця, і організатора. Голосуючи за цьогорічних кандидатів на вручення премії, звертали увагу не лише на їхню професійність як лікарів-хірургів, а й на управлінські якості.

Адже від вміння організувати роботу хірургічної служби напряму залежить якість надання хірургічних послуг та процес лікування», – зазначив голова Асоціації хірургів Рівненської області, головний позаштатний хірург департаменту цивільного захисту та охорони здоров'я населення облдержадміністрації та директор Сарненської районної лікарні Олександр Нестеренко.

Досягнення Лисака, Дундюка та Ординського

Ми запитали в Олександра Нестеренка, які визначні досягнення були у цьогорічних лауреатів.

– Віталій Лисак – завідувач відділення у Вараші. Він – і загальний хірург, і уролог. І нещодавно були випадки, коли він надавав допомогу пацієнтам із вогнепальними пораненнями. Тут місцевий момент є, не буду озвучувати. І взагалі ви розумієте, що таке Вараш? Неподалік від кордону. Лікарня хороша, хірургія поставлена, допомога надається адекватно, правильно і згідно з усіма вимогами.

На фейсбук-сторінці Віталія Лисака вказано, що він закінчив Вінницький національний медичний університет імені М. І. Пирогова та що працював у спеціалізованій медико-санітарній частині №3 у місті Вараш. По телефону журналістам «Четвертої влади» розповів, що не має родичів на Рівненщині, бо приїхав сюди із Вінничини. На його сторінці у фейсбуку – фото на підтримку політичної партії «За майбутнє». Лисака у своїх дописах постійно позначають люди дотичні до цієї партії. Фото із фейсбуку Віталія Лисака

Ігоря Дундюка Нестеренко характеризує як грамотного і талановитого хірурга, який цю роботу поєднує із керівними функціями.

– Міська лікарня у Рівному є однією із лікарень в нас області, де надають допомогу пораненим бійцям. Теж там надзвичайно багато роботи, яка зроблена фахово і висококваліфіковано.

Хірург, онколог, організатор, за співкерівництва якого у Рівненській обласній лікарні зробили дуже багато – так про Юрія Ординського каже Олександр Нестеренко:

– Починаючи від укриттів і завершуючи співпрацею із релокованими закладами з Харкова, з Луганська. Лікарня теж надає надзвичайно велику допомогу пораненим нашим захисникам.

Ще про «досягнення» Ігоря Дундюка

Як ми вже вказували на початку матеріалу, Ігор Дундюк та Юрій Ординський були фігурантами журналістських розслідувань.

У 2022 році у розслідуванні «Четвертої влади» для «Суспільного» ми розповідали, як у Рівненській міській лікарні вимагали із пацієнта Станіслава Домащука гроші за операційний пакет, за який лікарні платить Національна служба охорони здоров’я.

Перерахувати кошти тоді вимагали на рахунок ФОПа, який є сином головної медсестри травматологічного відділення та братом одного із лікарів Рівненської центральної міської лікарні. 

Кому саме платити казав Ігор Дундюк – так стверджував брат Станіслава, Дмитро Домащук, який і платив.

Ігор Дундюк потрапляв у скандали, коли пацієнти оплачували послуги, медикаменти та медичні вироби, які лікарні оплачує НСЗУ 

Матеріал «Чорна скринька: чому пацієнти у Рівному платять за операції» став найкращим розслідуванням у локальному медіа на конкурсі «Честь професії 2022 року».

Крім того, ми писали, як мати трирічного пацієнта поскаржилася на побори у Рівненській міській лікарні.

В Ірини вимагали оплатити комп’ютерну томографію, тоді як цю послугу мали надати у лікарні безоплатно. Крім того, за словами жінки,  гроші просили платити лише готівкою, а медсестра цього медзакладу сказала, що квитанції про оплату вони не виписують.

Тоді заступник директора Рівненської центральної міської лікарні Ігор Дундюк казав, що це батьки поводилися агресивно і приїхали в лікарню нібито п’яні, а призначати комп'ютерну томографію дитині не було потреби. Мовляв, це батьки його вимагали. 

Ірина відповіла, що це наклеп і що це нейрохірург, який на той час вів прийом, пропонував робити КТ. Вони, мовляв, цікавилися, чи можна обійтися без неї, але лікар сказав, що «бажано було б зробити це обстеження», щоб «упевнитися, що з мозком усе гаразд».

В НСЗУ пояснювали, що КТ за призначенням лікаря – безоплатна послуга. Якщо такого призначення не було – то за гроші пацієнта, але при цьому мають обов’язково видати квитанцію про оплату послуги.

До слова, Ігор Дундюк був одним із членів комісії, яка визначала цього року лауреатів премії в галузі хірургії Євгена Борового.

Рівненська обласна рада надала нам результати голосування. Там вказано, що Ігор Дундюк не голосував, коли висували його кандидатуру.

Ще про «досягнення» Юрія Ординського 

У 2022 році журналісти «Четвертої влади» зафіксували, що пацієнтів у Рівненській обласній клінічній лікарні, яких оперували, змушували підписувати інформовану згоду, яка не передбачена Міністерством охорони здоров’я. У ній пацієнт погоджувався придбати, зокрема, те, за що лікарні заплатила НСЗУ.

«В разі об’єктивної відсутності необхідних медикаментів та витратного матеріалу, які закуповуються лікарнею за бюджетні кошти та надаються згідно з договором з НСЗУ, я ставлюся до цього із порозумінням та для подальшого виконання мого лікування я погоджуюся їх придбати за власний рахунок або за рахунок моїх родичів», – йшлося у згоді, яку підписав перед хірургічним втручанням здолбунівчанин Василь Новак.

У результаті із пацієнта стягнули плату за операційний пакет та анестезію, а це понад 35 тисяч гривень.

І експерти із благодійного фонду «Пацієнти України», і представники НСЗУ пояснювали, що пацієнт не мав платити за цю операцію, бо її покриває тариф НСЗУ.

Василь Новак поскаржився на Рівненську обллікарню в НСЗУ.

Адвокат Василь Харчук тоді пояснював, що договір з НСЗУ, фактично, унеможливлює і скасовує об’єктивну відсутність якихось матеріалів. І якщо вона виникає, то це питання до керівництва цього закладу, до того, як витрачаються кошти, до ефективності управління.

– Якщо заклад подає свою пропозицію Національній службі здоров’я, то він декларує, що він буде мати і медикаменти, і витратні матеріали, що він зобов’язується не брати кошти з пацієнтів – і це є умова, обов’язкова для укладення такого договору. І сама наявність такого договору унеможливлює отримання від пацієнтів будь-яких інших коштів. «Об’єктивна відсутність» – це просто не сумісно з тією згодою, яку заклад підписує, – коментував Василь Харчук.   

Медичний директор Юрій Ординський під час розмови із журналісткою довго не міг згадати, що таке «об’єктивна відсутність» і коли вона настає у Рівненській клінічній обласній лікарні.

– Важко вам страктувати якесь… ну, знову ж одне визначення, що таке об’єктивна відсутність, – казав Ординський.

Юрій Ординський понад годину формулював журналістці «Четвертої влади», що таке «об’єктивна відсутність», аж поки зізнався, що це власне формулювання лікарні, яке вони дописували в інформовану згоду пацієнтів

Зрештою пригадав, що це або держпідприємство «Медзакупівлі» не придбало медикаменти та медвироби, або препарат у лікарні закінчився, а тендер на його закупівлю ще триває.

Але якщо контролювати закупівлі «Медзакупівель» лікарня не може, то у випадку із НСЗУ саме лікарня вирішує і відповідає за те, що, коли і в якій кількості закупити.

Попри це, згодом НСЗУ закрила справу, бо була «інформована згода». Чи ж аналізували текст цієї згоди, керівниця пресслужби НСЗУ Лілія Гудзь відповіла так:

– Це юридична експертиза щодо прав пацієнта, і вам краще звернутися до юристів.

Це при тому, що на той час у штаті Національної служби здоров’я були власні правники.

Адвокат Василь Харчук вважає, що НСЗУ поставилася формально до цієї ситуації, адже такої «інформованої згоди» не існує. Міністерство охорони здоров’я передбачає лише два типи інформованих згод, і всі вони – про дозвіл на хірургічне втручання, а не про оплату послуг чи медикаментів.

Журналістське розслідування «Четвертої влади» «Інформована згода, як дозвіл на здирництво: як легалізують побори у лікарнях Рівненщини» цього року також стало переможцем Національного конкурсу професійної журналістики «Честь професії» у номінації «Найкраще розслідування у локальному медіа».

Про премію і зарплати

Крім диплома і нагрудного знаку, лауреати премії імені Євгена Борового отримують грошову премію у розмірі одного посадового окладу. Гроші лауреатам виплачує медичний заклад, у якому вони працюють.

Протягом 2021-2022 років «Четверта влада» писала про заробітні плати керівництва лікарень Рівненщини. Інформації про оклад заступника директора Рівненської міської лікарні Ігоря Дундюка ми не отримали. Лише загальну суму заробітної плати помісячно. Середня зарплата Дундюка у 2021 році становила близько 43 тисячі гривень на місяць.

У Юрія Ординського оклад був трохи більше як 53 тисяч гривень на місяць.

До слова, у Рівненській обласній лікарні приховували інформацію про розподіл зарплат і надбавок за роботу з хворими на коронавірусну інфекцію. У лікарні вказали посади працівників, але не надали їхні імена і прізвища. Цю інформацію «Четверта влада» витребовувала після скарги читачки, яка розповіла, що її матері, яка працює в обласній лікарні, «недоплачують цю надбавку».

У Рівненській обласній лікарні інформацію надали лише через пів року. Сталося це після того, як журналісти за допомогою правозахисників довели, що відмова – незаконна, бо зарплата працівникам лікарні виплачується з бюджетних коштів. Тому й запитувана інформація – це запит про використання бюджетних коштів.

Після того, як лікарня надала інформацію, з’ясувалося, що, окрім лікарів та медсестер, цю надбавку в лікарні виплачували молодшим медичним сестрам- буфетницям та сестрі-господині.

Тоді в лікарні не змогли відповісти, чи це були ті працівники, які були «на ковіді».

Про саму премію імені Борового та хто обирає лауреатів

Євген Боровий – заслужений лікар України, родом із Радивилівщини, який народився у 1925 році.

У 1944 році був мобілізований на фронт та до 1945-го воював у складі Четвертого Українського фронту.

Останнє його місце роботи – Рівненська обласна лікарня.

Був членом вченої ради МОЗ України. Входив до складу Наукового товариства хірургів України та Всеукраїнського лікарського товариства.

Помер у 2004-му.

Згідно із положенням, премію імені Євгена Борового присуджують не лише найкращим хірургам, але й колективам або медичному закладу.

Висувають кандидатів на премію трудові колективи медзакладів, надаючи комітету з присудження премії для аналізу:

  • клопотання про присудження премії;
  • коротку характеристику та оцінку внеску у розвиток хірургії, мотивацію висунення на здобуття премії;
  • висновки спеціалістів;
  • дані про діяльність в цій сфері особи або колективу, висунутого на здобуття премії.

Склад комітету формується з представників обласної ради, управління охорони здоров'я, наукових та навчальних закладів медицини, членів постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров'я материнства та дитинства.

Вимоги щодо його щорічного оновлення немає. Проте склад комітету може змінюватись, якщо про це є розпорядження голови обласної ради. За інформацією пресслужби Рівненської обласної ради, склад комітету востаннє змінили у 2021-му році.

Наразі його членами є:

Богатирчук-Кривко Світлана Кирилівна – заступниця голови комітету, заступниця голови постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я, материнства і дитинства;

Сологуб Богдан Євстафійович – секретар комітету, керуючий справами виконавчого апарату обласної ради – керівник секретаріату;

Вівсянник Олег Михайлович – директор Департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я населення Рівненської ОВА;

Нестеренко Олександр Леонтійович – голова Асоціації хірургів Рівненської області, головний позаштатний хірург Департаменту цивільного захисту та охорони здоров’я населення Рівненської ОВА;

Боровець Сергій Олександрович – голова Рівненської обласної організації Професійної спілки працівників охорони здоров’я України; 

Дундюк Ігор В’ячеславович – заступник головного лікаря з хірургічної допомоги КНП «Рівненська центральна міська лікарня»;

Бурачик Андрій Іванович – член постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства.

Голова комітету – Білик Юрій Романович, голова постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я, материнства і дитинства.

У 2022 році премію не вручали у зв’язку із початком повномасштабного вторгнення росії в Україну.

Член комітету Олександр Нестеренко каже, що в наступному році хочуть, щоб премію імені Євгена Борового отримали більше хірургів області.

– Дуже складно вибрати. Не тільки троє людей заслуговують на цю премію. Насправді заслуговує величезна кількість хірургів. Але так склалося, що тільки трьом ми можемо її дати. Я запропонував теж на засіданні комісії медичної ради збільшити на майбутнє кількість лауреатів до чотирьох, можливо, до п'яти. Ініціатором виступить Асоціація хірургів, має бути подання на Департамент цивільного захисту та охорони здоров’я населення, а департамент вже подасть на обласну раду. І це питання має затверджувати обласна рада.


Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське ЗМІ – підтримайте «Четверту владу»

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте