«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user dolhanov
історик, політолог

Допорогові закупівлі на Рівненщині: очікування і реалії

У березні Центр «Civitas» провів моніторинг публічних закупівель, здійснюваних органами державної влади та місцевого самоврядування на Рівненщині. Ми зібрали інформацію про наявність / відсутність регулювання допорогових закупівель для закладів, підприємств та організацій Дубенської, Здолбунівської, Рівненської міських рад і Рівненської ОДА. 

Нагадаємо, одна з цілей публічних закупівель через систему ProZorro – відкрита і прозора закупівля якісного товару за найвигіднішою ціною. Завдяки проведенню аукціонів, компанії-учасниці торгів зацікавлені в пониженні своїх цінових пропозицій. Від цього виграють місцеві бюджети. Як наслідок, економія коштів є непрямим позитивним ефектом від використання електронної системи закупівель.

Законом «Про публічні закупівлі» визначено пороги проведення відкритих торгів – 200 тисяч гривень для товарів та послуг і 1 500 000 – для робіт. Однак органи державного управління та місцевого самоврядування можуть із власної ініціативи запроваджувати електронні аукціони для закупівель товарів, робіт та послуг із нижчою вартістю.

Здійснення ними таких закупівель на конкурентній основі – найкращий спосіб виконувати принципи ст. 3 Закону. Серед них – відкритість та прозорість. Органам державної влади і місцевого самоврядування досить важко пояснити контролюючим інстанціям, що цих принципів дотримано, якщо вони обирають постачальників на власний розсуд, а не через систему ProZorro.

Практика допорогових закупівель вже має місце в Україні. Як приклад – Дніпровська міська рада. За її рішенням, прийнятим у 2016 році, електронні аукціони проводяться для закупівлі товарів, робіт та послуг на суму понад 3 000 гривень.

Дніпровська міська рада. Фото з сайту dustup.pravda.com.ua

Вже у 2016 році міський бюджет Дніпра зекономив 6% виділених для публічних закупівель коштів. А це 136 мільйонів гривень. У 2017 році ця сума збільшилася до 512 мільйонів.

Динаміка економії коштів Дніпровською міською радою (2016–2017 рр.). Скріншоти з сайту bipro.prozorro.org

Використання електронного сервісу Прозоро дало свої результати. Але вже динаміка закупівель підприємствами цього органу самоврядування у першому кварталі 2018 року не надто втішна – лише 2% економії.

Це говорить про те, що аби відбувалася економія коштів одного лише рішення міської ради недостатньо. Потрібне належне його виконання. 

Досить хороші практики у цьому контексті запровадила Дніпропетровська ОДА. Нею встановлено систему внутрішнього контролю за здійсненням закупівель (у тому числі допорогових).

За підсумками моніторингу на Рівненщині ми отримали такі результати:

1) Здолбунівська та Дубенська міські ради окремих рішень про порядок здійснення допорогових закупівель не приймали. Вони регулюються Законом «Про публічні закупівлі».

Тобто підприємства, заклади й організації, підпорядковані цим органам місцевого самоврядування, проводять відкриті торги лише у тих випадках, коли сума закупівель товарів і послуг перевищує 200 тисяч гривень, а робіт – 1 500 000 гривень. 

2) Для комунальних підприємств Рівного діє Розпорядження міського голови від 01.08.2016 року №650. У пункті 2 цього розпорядження зазначено:

«Відповідальній особі за здійснення допорогових закупівель товарів і послуг у виконавчому комітеті Рівненської міської ради здійснювати придбання товарів і послуг через систему електронних державних закупівель ProZorro на авторизованих електронних майданчиках».

Пункт 3 Додатку до Розпорядження конкретизує, що такий порядок застосовується для закупівлі товарів та послуг, якщо вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень. 

Водночас вже 12 вересня 2016 року виконавчий комітет Рівненської міської ради ухвалив Рівшення №109 “Про проведення допорогових закупівель”. Ним було уточнено процедуру допорогових закупівель.

Зокрема, у п. 1 Рішення зазначалося: «Виконавчим органам міської ради – розпорядникам бюджетних коштів, здійснювати закупівлі товарів, робіт та послуг із використанням електронної системи закупівель, керуючись Наказом ДП «Зовнішторгвидав України» від 13.04.2016 № 35 «Про затвердження порядку здійснення допорогових закупівель», за умови, що вартість закупівлі становить більше 50 тисяч гривень та не перевищує меж, встановлених абзацом 2 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі». 

Однак станом на сьогодні на сайті Рівненської міської ради це Рішення значиться таким, що втратило чинність.

На наш запит до міського голови  Рівного (надіслати копію документів, які визначають порядок здійснення допорогових закупівель), ми отримали саме вищеозначене Розпорядження Володимира Хомка.

Воно є чинним і згідно інформації, яку ми знайшли на сайті Рівненської міської ради.

Рішення №109 “Про проведення допорогових закупівель” втратило чинність. Скріншот із сайту Рівненської міської ради
Розпорядження міського голови Рівного “Про затвердження порядку придбання товарів і послуг із застосуванням системи електронних закупівель”. Чинне згідно з інформацією на сайті. Скріншот із сайту Рівненської міської ради

Все ж більшість комунальних закладів Рівного на практиці не проводять аукціони в допорогових випадках. Тим самим вони не виконують Розпорядження міського голови Рівного. Відсутність санкцій за недотримання Розпорядження, як і мотивації його виконувати мають свої наслідки.

3) Допорогові закупівлі підприємств, підпорядкованих Рівненській ОДА, регулюються Розпорядженням голови ОДА від 03.10.2017 р. №581. Ним рекомендується:

–  використовувати систему ProZorro для здійснення допорогових закупівель товарів та послуг на суму, що дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень;

– у разі здійснення закупівель товарів і послуг без використання системи ProZorro на суму, яка дорівнює або перевищує 25 тисяч гривень, оприлюднювати звіт про укладені договори в електронній системі.

Однак, Розпорядження має рекомендаційний характер: про це йдеться у пункті 2. Попри це, підпорядковані Рівненській ОДА підприємства іноді вдаються до аукціонів при допорогових закупівлях

Отже, два з чотирьох проаналізованих органів влади і самоврядування Рівненської області мають окремі розпорядження про регулювання допорогових закупівель.

Фактично ж аукціони при купівлі товарів та послуг на суму від 50 до 200 тисяч гривень іноді проводять лише підприємства, заклади й організації, підпорядковані Рівненській ОДА.

Комунальні підприємства та заклади Рівнеради під час допорогових закупівель обирають постачальників на власний розсуд. До електронної системи вони завантажують лише звіти про укладені договори та про їх виконання.

І це попри діюче розпорядження Володимира Хомка проводити такі закупівлі через систему ProZorro. 

Яка економія коштів при публічних закупівлях?

Щоб зрозуміти як це позначається на економії бюджетних коштів, проаналізуємо динаміку витрат за останні 2 роки для підприємств кожного з чотирьох органів влади і самоврядування.

Фото з сайту ERVEUA.

Динаміка економії коштів підприємствами Дубенської міської ради протягом 2016-2018 років коливалася від 1% до 3%. У грошовому еквіваленті це від 34-х до 207 тисяч гривень на рік.

Ця економія забезпечувалася переважно за рахунок тендерних закупівель медикаментів відділом охорони здоров’я Дубенської міської ради. Це поодинокі епізоди закупівлі товарів на суму, що перевищує 200 тисяч гривень. 

Тобто у цих випадках відділу охорони здоров’я довелося застосувати відкриті торги згідно Закону «Про публічні закупівлі». Загалом же публічні закупівлі Дубенської міської ради є допороговими. 


Динаміка економії коштів Дубенською міською радою (2016–2018 рр.). Скріншоти з сайту bipro.prozorro.org
Фото з сайту zdolbunivcity.net

У Здолбунівської міської ради справи з економією не дуже втішні – її майже немає.

Справа в тому, що більшість закупівель товарів, робіт та послуг органом місцевого самоврядування у цьому місті є допороговими.

Динаміка економії коштів Здолбунівською міською радою (2016–2018 рр.). Скріншоти з сайту bipro.prozorro.org

Тут вже простежується тенденція: підприємства міст районного значення на кшталт Здолбунова та Дубна рідко здійснюють закупівлі товарів та послуг на суми понад 200 тисяч гривень. Тому тендери в них проводяться досить рідко. Як наслідок – мінімальна економія бюджетних коштів.

У таких випадках було б особливо актуально впровадити практику допорогових закупівель через ProZorro. Лише тоді бюджети міст районного значення змогли б відчути переваги від використання цієї електронної системи.

Рівненська міська рада. Фото з сайту uk.wikipedia.org

Більшість же комунальних підприємств Рівненської міської ради часто здійснюють закупівлі понад визначені Законом пороги. Це зумовлює наявність щорічної економії коштів у діапазоні 2-5%. У грошовому вимірі це складає від 500 тисяч до 6-ти мільйонів гривень.

Динаміка економії коштів Рівненською міською радою (2016–2018 рр.). Скріншоти з сайту bipro.prozorro.org

.

Але, як демонструє аналіз закупівель, здійснюваних Рівненською ОДА, ці показники можна було б і покращити.

Тут діапазон економії коливається від 7-ми до 20%: від 123-х до 124-х мільйони гривень протягом 2016–2017 років.

Проте перший квартал 2018 року демонструє тенденцію до спаду: лише 2% зекономлених коштів. При цьому у 2017 році деякі з підпорядкованих Рівненській ОДА підприємств та органів влади виконували рекомендацію про допорогові закупівлі.

Динаміка економії коштів Рівненською ОДА (2016–2017 рр.). Скріншоти з сайту bipro.prozorro.org
Підпорядковані Рівненській ОДА підприємства іноді вдаються до проведення допорогових закупівель, що дозволяє економити бюджетні витрати. Скріншот із сайту bipro.prozorro.org

Здійснений аналіз засвідчує, що допорогові закупівлі через систему ProZorro дозволяють економити бюджетні кошти, отримуючи якісні товари та послуги.

У Рівненській області це особливо актуально для міст районного значення. Адже їх підприємства здійснюють не так багато закупівель товарів і послуг вартістю понад 200 тисяч гривень. Через це вони не відчувають всі переваги від запровадження системи ProZorro.

Приклади Рівненської міської ради та Рівненської ОДА ж демонструють, що прийняття нормативних актів про здійснення допорогових закупівель через систему ProZorro – це лише перший крок. Одного лише прийняття таких рішень недостатньо.

Потрібне впровадження практики допорогових закупівель та забезпечення належного контролю за їх здійсненням.

Адже зекономлені унаслідок допорогових закупівель кошти можна потратити на низку хороших справ для розвитку міст.

За них могли б додатково відремонтувати проблемну ділянку дороги, тротуару, облаштувати ще один пішохідний перехід чи автомобільну стоянку.

 

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте