Дванадцять протоколів про корупцію: продовження історії про заробітки рівненського «свободівця»

«Свободівець» Олександр Оксимчук очолює Ясининицький навчально-реабілітаційний центр із серпня 2017 року. У червні 2019 року уклав перший договір на охоронні послуги для центру із власною фірмою «Барс-С» на 100 тисяч гривень. Відтоді фірма заробила через центр більше пів мільйона гривень
Джерело
Колаж «Четвертої влади» із фото з фейсбук-сторінок

Держаудитслужба, прокуратура, поліція, Служба безпеки України й Рівненська обласна рада відреагували на порушення, які виявили в Ясининицькому навчально-реабілітаційному центрі Рівненського району після розслідування «Четвертої влади».

Склали два акти на посадовця Центру та дванадцять протоколів за корупційною статтею на директора Олександра Оксимчука. Документи вже чекають розгляду у Рівненському районному суді. Також директору оголосили догану.

Про які порушення йдеться, як їх виявили і підтвердили, читайте у цій публікації.

З чого все почалося

У кінці серпня 2021 року «Четверта влада» опублікувала розслідування «Як рівненські «свободівці» у районній владі заробляють на бюджетних коштах».

Ми розповіли, як товариство з обмеженою відповідальністю «Охоронна компанія “Барс-С”», зареєстроване у Квасилові, через різні комунальні установи заробляло бюджетні гроші.

Охоронна фірма «Барс-С» зареєстрована у Квасилові, але має офіс і в центрі Рівного на вулиці Симона Петлюри, 1. Фрагмент рекламного банера фірми з її фейсбук-сторінки

Співпрацювали з фірмою Управління майновим комплексом Рівненської районної ради, культурно-археологічний центр «Пересопниця» і Ясининицький навчально-реабілітаційний центру (обидва – Рівненської обласної ради). Ними керують відповідно Богдан Михалюк, Іван Солодуха й Олександр Оксимчук – друзі й члени Рівненського районного осередку ВО «Свобода».

Найбільш активним у закупівлях був Ясининицький центр. Укладали договори переважно на охорону й технічне обслуговування аудіо- та відеообладнання.

У Ясининицькому навчально-реабілітаційному центрі (колишньому інтернаті) живуть, навчаються і соціально адаптовуються близько півсотні дітей від трьох до чотирнадцяти років з особливими освітніми потребами через складні відхилення у розвитку. Фото з фейсбук-сторінки закладу

Директор закладу Олександр Оксимчук володіє 44% «Барсу-С» і скористався можливістю заробити. 

Це корупційне правопорушення. Стаття 36 закону «Про запобігання корупції» зобов’язує посадовців упродовж 60 днів після призначення на посаду в державні чи комунальні заклади передати комусь свої корпоративні права. Олександр Оксимчук не робив цього більше трьох років.

Загалом Ясининицький центр у 2019-2021 роках заплатив фірмі свого директора 572 тисячі 453 гривні.

У квітні 2021 року працівники охоронної фірми «Барс-С» допомагали садити дерева на території Ясининицького центру, який очолює їхній роботодавець. Олександр Оксимчук тримає саджанець. Фото з фесбук-сторінки фірми 

Допомагала розібратися в закупівлях «Барсу-С» керівниця громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак. Експертка побачила ймовірні порушення в процедурах і звернулася до Держаудитслужби з проханням перевірити ці закупівлі.

Держаудитслужба підтвердила порушення й незаконність угод

Інспектори Західного офісу Держаудитслуби у Рівненській області двічі перевірили угоди Ясининицького центру і «Барсу-С»: спочатку в системі публічних держзакупівель «Прозорро», потім – в бухгалтерії установи.

Під час первинної перевірки аудитори виявили порушення в сімох угодах, оформлених у першому півріччі 2021 року. Загальна сума перевірених угод становить 237 тисяч 418 гривень. 

У кінці жовтня – на початку листопада 2021 року інспектори працювали в бухгалтерії навчального закладу. Досліджували вказані сім угод і всі неоприлюднені угоди з фірмою за період з 1 січня 2020 року по 30 квітня 2021 року. Акт про перевірку склали 11 листопада.

Інспектори виявили такі порушення: 

  • не всі договори оприлюднювалися в «Прозорро» чи вчасно публікувалися; наприклад, два договори від 17 січня 2020 року на охоронні послуги й технічне обслуговування на загальну суму 251 тисяча не були оприлюднені взагалі, а угода на техобслуговування від 10 березня 2021 року була оприлюднена лише 23 вересня – через місяць після публікації нашого розслідування;
  • суми деяких договорів були меншими, ніж заклали в бюджеті;
  • за деякими угодами порушувалася процедура закупівлі;
  • предмет закупівлі визначався не за показником четвертої цифри спеціального класифікатора, як того вимагає законодавство;
  • були договори, які передбачають оплату та придбання послуг без проведення спрощених закупівель – предмет закупівлі за ними «дробився» помісячно;
  • оскільки директор Ясининицького центру Олександр Оксимчук – одночасно співвласник «Барсу-С», тендерні пропозиції від фірми мали відхиляти. Але не відхилили.

Договори з «Барсом-С» достроково розірвали

Інспектори у звітному акті зазначають, що на час перевірки «порушення усунуто». Пишуть про розірвання договору на охоронні послуги від 28 квітня 2021 року вартістю 118 тисяч 423 гривні.

На сайті «Держзакупівлі.онлайн» зазначено, що 30 вересня 2021 року розірвано обидва квітневі договори: і від 28 квітня річної чинності, і від 1 квітня з невказаним терміном дії – на техобслуговування обладнання за 54 тисячі гривні.

Загалом за цими угодами «Барсу-С» перерахували з бюджету 104 тисячі 869 гривень із запланованих 172 тисяч 423 гривень.

Начальниця відділу контролю у галузі освіти, науки, спорту та інформації Держаудитслужби у Рівненській області Жанна Ковальська каже, що служба не уповноважена подавати позови на повернення грошей за незаконно укладеними угодами. Це мають робити правоохоронці, і служба вже передала матеріали в прокуратуру.

Жанна Ковальська каже, що, за законом про публічні закупівлі, договір може бути визнаний нікчемним (тобто укладеним із порушеннями), але для повернення коштів має бути окремий позов від правоохоронців.

Чотирнадцять протоколів, догана, поліція та СБУ

Через порушення законодавства про закупівлі Держаудитслужба склала два протоколи за статтею 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення законодавства про держзакупівлі). Один із них передали до Рівненського районного суду.

За словами Жанни Ковальської, розгляд справи призначено на 20 грудня 2021 року. Посадовиця каже, що протокол склали не на керівника закладу Олександра Оксимчука, а на певну уповноважену людину, яка відповідала за ведення цих закупівель. На кого саме, сказати не може. Найімовірніше, це бухгалтерка закладу.

Рівненська обласна рада за поданням обласної прокуратури у жовтні 2021 року провела службове розслідування й 16 листопада оголосила Олександру Оксимчуку догану.

Управління стратегічних розслідувань поліції склало дванадцять протоколів на Олександра Оксимчука й передало їх теж до Рівненського районного суду. Речниця поліції Марія Юстицька каже, що про корупційне порушення посадовця поліція дізналася з матеріалів Служби безпеки України.

Ми не знайшли в судовому реєстрі будь-яких документів чи призначень щодо протоколу від Держаудитслужби. Але там є рішення щодо протоколів від Управління стратегічних розслідувань поліції.

Дванадцять протоколів про корупцію із помилками й описками

Згідно з Єдиним державним реєстром судових рішень та аналітичним порталом YouControl, матеріали дванадцяти справ про порушення вимог запобігання та врегулювання реального конфлікту інтересів надійшли від Управління стратегічних розслідувань поліції до Рівненського районного суду на початку листопада 2021 року.

Простіше кажучи, у всіх дванадцяти поданнях йдеться проте, що Олександр Оксимчук проігнорував конфлікт між своїми приватними інтересами і службовими повноваженнями.

Його мають притягнути до відповідальності за корупційною статтею 172-7 КУпАП (порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів). 

Суддя Сергій Коробов розглянув ці матеріали і всі повернув назад – «для належного оформлення». Бо вони рясніють повторюваними помилками, схожими на прояв неуважності й недбалості. Постанови про повернення суддя ухвалив 16 листопада 2021 року.

Суддя Сергій Коробов виявив:

  • технічні описки в документах. Наприклад, «юридично значимий термін вказано з очевидною опискою – «догорів», хоча за суттю… очевидним є, що йдеться про документ у виді «договору». Також у визначенні кваліфікаційної статті злочину в одному місці зазначена стаття 172-7, а в іншому – 72-7;
  • описи правопорушення «з неточностями, які унеможливлюють розгляд вказаної справи по суті». Наприклад, в одній справі суддя не зрозумів, чи закінчене «діяння» і коли саме воно закінчилося, якщо закінчилося. В інших – були розбіжності між змістом протоколу й наданими Олександром Оксимчуком поясненнями.

Загалом зауваження судді можна звести до того, що суд не може предметно розглянути протоколи, поки у поліції не виправлять описки й істотні суперечності.

Самостійно виправити описки суд не має права – це порушує принцип безсторонності.

За словами речниці обласної поліції Марії Юстицької, усі дванадцять протоколів уже повторно опрацювали й 16 грудня скерували назад до суду. Суддя Коробов уточнив, що це сталося 17 грудня. 

Посадовцям загрожують штрафи

Якщо у Рівненському районному суді приймуть на розгляд описані справи, розглянуть і визнають посадовців винними, їм загрожують штрафи.

За вперше виявлені порушення законодавства про держзакупівлі стаття 164-14 кодексу про адмінправопорушення передбачає штраф від 1 тисячі 700 гривень до 170 тисяч гривень. 

За вперше виявлені порушення корупційної статті 172-7 того ж кодексу Олександру Оксимчуку загрожують штрафи і звільнення:

  • за неповідомлення про конфлікт інтересів – від 1 тисячі 700 гривень до 3 тисяч 400 гривень;
  • за вчинення дій та прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів – від 3 тисяч 400 гривень до 6 тисяч 800 гривень з позбавленням права обіймати певні посади та займатися певною діяльністю впродовж року.

Директор Ясининицького навчально-реабілітаційного центру й співвласник ТОВ «Охоронна фірма «Барс-С»» Олександр Оксимчук, як і раніше, відмовляється відповідати на питання по телефону про факти порушень і ситуацію загалом. Каже, що на момент розмови був за кермом і йому треба бачити журналістське посвідчення.

– Якщо ви хочете, щоб я дав вам інтерв’ю, будь ласка, приїжджайте в робочий час в Ясининицький центр – я вам дам відповіді на всі питання, – каже Олександр Оксимчук.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте