Двічі звільнений: як і за що лишали роботи керівника рівненської стоматполіклініки, звинуваченого у розтраті пів мільйона

Михайло Басюк, який судиться за поновлення на посаді керівника рівненської міської стоматполіклініки, програв апеляцію
Джерело
Колаж на основі фото «Четвертої влади»

Керівника Рівненської стоматологічної поліклініки Михайла Басюка та двох лікарів, яких він взяв на роботу, обвинувачують у розтраті понад 500 тисяч гривень бюджетних коштів.

У липні 2023 року Басюка у зв’язку з цим звільнили. Наприкінці того ж року Рівненський районний суд його на посаді поновив. А 21 травня 2024 року апеляційний суд скасував рішення районного, і після кількох місяців на посаді Басюк знову втратив роботу.

Про деталі кримінального провадження та звільнення Михайла Басюка – у матеріалі «Четвертої влади».

Кримінал за розтрату і відмивання коштів

У лютому 2023 року поліція відкрила кримінальне провадження щодо керівника Рівненської міської стоматологічної поліклініки Михайла Басюка та двох його підлеглих – лікарів-стоматологів Юрія Карпюка і Станіслава Михайліченка.

«Він оформив на роботу двох лікарів, забезпечував фіктивний облік їхнього робочого часу і виплату зарплати. А пособники щомісяця подавали підроблені щоденники обліку роботи лікаря, хоча насправді на робочих місцях навіть не з’являлись, оскільки займалися приватною медичною практикою», – йшлося у дописі на фейсбук-сторінці Рівненської обласної прокуратури.

За звітністю, яку подавали лікарі, вони нібито пролікували шість тисяч пацієнтів із січня 2021-го по кінець березня 2023 року. За цей період Карпюку та Михайліченку нарахували по 539 тисяч гривень зарплати. Це приблизно 10 тисяч гривень щомісяця.

Обшуки вдома у Михайла Басюка. Фото із фейсбук сторінки Рівненської обласної прокуратури 4 квітня 2024 року

Як з’ясувалося згодом, лікарі мали б працювати у Рівному, проте працювали у Квасилові. Причому один із них – у квартирі своєї родички. Проте про це – згодом.

А спершу – про приватну практику. За даними аналітичної платформи «YouControl», Юрій Карпюк закрив свою стоматологічну практику у селищі Квасилові ще у січні 2011 року. Та й існувала вона недовго – трохи більше семи місяців.

Станіслав Михайліченко, як свідчать дані з «YouControl», у 1996 році був одним із засновників ТОВ «Ортос» у Квасилові, внісши у статутний фонд 1 гривню.

«Ортос» був зареєстрований як поліклінічна установа, яка займається медичною практикою. Попри те, що це медпідприємство не закрите, у нього недійсне свідоцтво про державну реєстрацію.

Наразі там відсутній керівник, немає інформації про власників, не подана фінансова звітність до фіскальних органів, не вказано жодного виду діяльності. 

Водночас Станіслав Михайліченко із 2009 року зареєстрований як фізична особа-підприємець, яка торгує у роздріб із лотків та на ринках.

На початку квітня 2024-го Управління стратегічних розслідувань намагалося притягнути до адмінвідповідальності стоматологів Станіслава Михайліченка та Юрія Карпюка за те, що вони лікували пацієнтів, не маючи на це ліцензії, – із 5 січня 2021 року по 31 травня 2023 року. Це період, коли вони вже працювали у рівненській міській стоматполіклініці.

– Стоматологи працювали не у поліклініці, а приватно у Квасилові. Вони не були зареєстровані, як ФОПи, і не мали права здійснювати цю діяльність. Тому на них склали протоколи, – каже керівниця пресслужби поліції Рівненщини Марія Юстицька.

Але Рівненський районний суд закрив справи і Михайліченка, і Карпюка, бо минули строки притягнення до відповідальності.

Тоді ж, у квітні, розпочався суд над Михайлом Басюком, Юрієм Карпюком і Станіславом Михайліченком за розтрату понад 539 тисяч бюджетних коштів.

Керівника Рівненської міської стоматологічної поліклініки Михайла Басюка обвинувачують в організації та виконанні трьох злочинів, передбачених Кримінальним кодексом України:

► частиною 5 статті 191 – привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем.

У разі доведення вини Басюку загрожує позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років. Одночасно його позбавлять права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та конфіскують майно;

► частиною 2 статті 209 – легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом. Покарання таке ж, що і за частиною 5 статті 191.

► частиною 1 статті 366 – службове підроблення.

Покарання у цьому випадку – штраф від 34-х до 68-ми тисяч гривень або обмеження волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Лікарів Юрія Карпюка та Станіслава Михайліченка обвинувачують в пособництві у злочинах за трьома статтями:

Тими ж двома статтями, що й у Басюка – частиною 5 статті 191, частиною 2 статті 209. А також у підробленні документів, печаток, штампів та бланків, збуті чи використанні підроблених документів, печаток, штампів (частини 2 та 4 статті 358).

Під час затримання Юрія Карпюка. Фото із фейсбук сторінки Рівненської обласної прокуратури 4 квітня 2024 року
Під час затримання Станіслава Михайліченка. Фото із фейсбук сторінки Рівненської обласної прокуратури 4 квітня 2024 року

Максимальне покарання, якщо вину лікарів та їхнього керівника доведуть, – позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років, повідомила Рівненська обласна прокуратура.

Одночасно їх позбавлять права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та конфіскують їхнє майно.

Домашній арешт і тримання під вартою

У лютому 2024-го Михайла Басюка відсторонили від роботи, а також відправили під нічний домашній арешт – із 22 вечора до 7 ранку.

Такий же запобіжний захід обрали і лікарям Юрію Карпюку та Станіславу Михайліченку. Він мав тривати до 13 квітня. Карпюку та Михайліченку його встигли продовжити до 10 червня.

Михайлу Басюку – не продовжили.

Обвинувачені (зліва направо): Михайло Басюк, Станіслав Михайліченко, Юрій Карпюк. Під час засідання у Рівненському міському суді 10 червня

На засіданні 10 червня знову розглядали продовження запобіжного заходу Юрію Карпюку та Станіславу Михайліченку, а Михайлу Басюку нового – тримання під вартою. Рішення щодо цього суддя Рівненського міського суду Євген Сидорук обіцяв оголосити 17 червня.

Звільнити-поновити-звільнити

У червні 2023 року Рівненське районне управління поліції, яке проводило досудове розслідування щодо Басюка та його підлеглих, надіслало Управлінню охорони здоров’я Рівненської міської ради лист «Про вжиття заходів реагування».

Управління перевірило факти, викладені у листі поліції, здійснивши власне службове розслідування. І за його результатами 28 липня 2023-го звільнило Михайла Басюка.

Посадовці встановили, що лікарі-стоматологи, яких він взяв на роботу, лікували пацієнтів не у поліклініці, а за адресами, які не входять у Ліцензійний реєстр Міністерства охорони здоров`я України з медичної практики.

Лікували у приміщенні амбулаторії Квасилова і у квартирі, на яку директор стоматологічної поліклініки Михайло Басюк із 5 січня 2021 року оформив договір-позичку про безоплатне користування.

Договір Басюк підписав без дозволу Рівненської міської ради (засновниці стоматологічної поліклініки), що є порушенням умов контракту і статуту стоматполіклініки. А порушення хоча б одного з пунктів контракту є підставою для його дострокового розірвання.

У серпні Михайло Басюк подав у суд, щоб поновитися на роботі. Бо вважає, що службове розслідування провели і звільнили його із порушеннями. Зокрема, не попередили про звільнення за два тижні.

Рівненський районний суд відкрив спрощене провадження. Тобто розглядав справу без участі сторін, опираючись лише на докази, які ці сторони надали.

30 листопада 2023 року Рівненський районний суд вирішив поновити негайно Михайла Басюка на посаді керівника стоматологічної поліклініки.

А ще стягнути з управління охорони здоров’я 13 тисяч 923 гривні, які Басюк витратив на правничу допомогу та судовий збір.

На переконання судді Наталії Кушнір, управління охорони здоров’я порушило Кодекс законів про працю:

► не взяло у Басюка письмові пояснення, 

► не врахувало ступінь тяжкості порушення, заподіяну шкоду, усі обставини, попередню роботу;

► про дисциплінарне стягнення Басюкові не повідомили під розписку та не попередили про розірвання контракту із ним за два тижні;

► в акті перевірки немає відомостей про порушення та недоліки, які виникли саме в результаті того, що Басюк неналежно виконував обов’язки;

► не встановлено систематичного невиконання умов та обов’язків, адже до звільнення Михайла Басюка не притягали до дисциплінарної відповідальності.

Управління охорони здоров’я міста оскаржило це рішення у Рівненському апеляційному суді, і 21 травня 2024-го апеляційний суд скасував рішення районного суду, встановивши, що управління охорони здоров’я звільнило Михайла Басюка правомірно.

Стоматологія на квартирі у родички

Стоматологів Станіслава Михайліченка та Юрія Карпюка викликали у Рівненський апеляційний суд свідками. На засіданні вони пояснили, чому, працюючи у стоматологічній поліклініці у Рівному, лікували пацієнтів у Квасилові.

За їхніми словами, все розпочалося ще у 2018-му, коли вони працювали у Рівненському районному центрі первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД) в селищі Квасилові.

Стоматолог Станіслав Михайліченко працював у кабінеті, розташованому у приміщенні квасилівської амбулаторії.

Місцем роботи Юрія Карпюка була квартира, яка, за його словами, належить його родичці. Остання з родиною виїхала за кордон, віддавши своє помешкання у безоплатне користування ПМСД.

– При оформленні (на роботу в ПМСД у Квасилові. – Авт.) головний лікар Валентин Ханенко сказав, що в амбулаторії місце є, але воно дуже маленьке. Додав: «Якщо ви хочете працювати, то шукайте приміщення якесь, ми зробимо ліцензію». Я знайшов приміщення у своєї родички. Ханенко сказав: «Без проблем, хай приїде родичка до мене, і ми підпишемо договір».

Валентин Ханенко, який керував Рівненським районним центром ПМСД у Квасилові, каже, що все було трохи не так, як розповідав Юрій Карпюк на суді. З Ханенком журналістка «Четвертої влади» поспілкувалася після засідання по телефону.

Ханенко каже, що дійсно уклав договір із родичкою Карпюка на безоплатну оренду приміщення. Але не тому, що в амбулаторії у Квасилові не було де працювати. А тому, що Карпюк не міг поладнати зі своїм колегою Станіславом Михайліченком в одному кабінеті.

– У кабінеті була одна установка (стоматологічна. – Авт). Там їм треба було поділити години. А вони обоє працювали у нас на госпрозрахунку. Тобто я їм не платив бюджетних коштів, вони заробляли самостійно. Зароблене перераховували у наш заклад. Ми за ті гроші купляли їм розхідники, медикаменти, сплачували податки і платили їм заробітну плату. Тобто кожен хотів заробити більше і не хотів допустити іншого.

Після того, як у 2020 році Квасилів увійшов до складу Рівненської територіальної громади, амбулаторію передали на баланс міста Рівного. А посади стоматологів скоротили.

На початку 2021-го Карпюк та Михайліченко працевлаштувалися у рівненську міську стоматполіклініку.

Але фізично вони продовжували працювати у Квасилові. Карпюк – у квартирі родички. Його колега Михайліченко – у кабінеті, який розміщений у квасилівській амбулаторії.

Бо, за словами свідків, що давали покази на суді, староста громади Віта Кисельова нібито звернулася у Рівненську міську раду, щоб у квасилівській громаді були стоматологи.

Керівник рівненської міської стоматполіклініки Михайло Басюк на судовому засіданні стверджував, що до нього зателефонував тодішній заступник начальника міського управління охорони здоров’я міста Володимир Приступа із вказівкою взяти на роботу Юрія Карпюка і Станіслава Михайліченка.

Михайло Басюк на засіданні Рівненського апеляційного суду 21 травня 2024 року

Володимир Приступа, до якого ми зателефонували після засідання, це заперечив.

– Я вже казав і Михайлу Олексійовичу (Басюку. – Авт.), бо він до мене приходив і просив, щоб я підтвердив це. Але я не можу підтвердити це абсолютно. Я не пам’ятаю навіть такого. Це я навіть не можу собі уявити такого, щоб я телефонував і казав, щоб взяти на роботу невідомих мені навіть людей.

У рівненській стоматологічній поліклініці, за словами Басюка, посади створили, але фактично там не було місця, щоб розмістити цих стоматологів.

Тому у 2021-му Басюк, як і колись Валентин Ханенко, також оформив договір-позичку на безоплатне користування квартирою родички Юрія Карпюка.

 – У нас місця усі були зайняті. І щоб підселити людей (у рівненську стоматполіклініку. – Авт.), треба мати стоматологічну установку, щоб могти працювати, – пояснила, даючи свідчення під час засідання у Рівненському апеляційному суді 21 травня, старша медсестра профілактичного відділення стоматологічної поліклініки Леся Данилюк.

Старша медсестра Леся Данилюк каже, що фізично місць для роботи стоматологів Карпюка та Михайліченка у стоматполіклініці у Рівному не було

Старосту Квасилова Віту Кисельову також викликали на судове засідання як свідку, але вона не з’явилася. Журналістці «Четвертої влади», яка сконтактувала з нею після засідання апеляційного суду, вона розповіла, що «про віддалені робочі місця стоматологів» у Квасилові її ні у 2021-му, ні у 2022-му не поінформували ні головний лікар стоматполіклініки Басюк, ні стоматологи Карпюк та Михайліченко.

Староста Квасилова каже, що єдиний раз, коли до неї на прийом прийшов один зі стоматологів – Станіслав Михайліченко, – був аж у червні 2023 року.

Він хотів відкрити у Квасилові стоматологічний кабінет, щоб обслуговувати пільгові категорії населення (на той час поліція вже чотири місяці розслідувала справу про розтрату Басюком, Карпюком та Михайліченком понад пів мільйона гривень. – Авт.).

– Щодо цього звернення я писала доповідну записку на ім'я Олександра Третяка, що в селищі є така потреба.

Працювали «під чесне слово»

Судді Рівненського апеляційного суду запитували у працівників стоматполіклініки, як у медзакладі з’ясовували, чи дійсно стоматологи були на роботі, а не деінде у робочий час.

Завідувачка профілактичного відділення Оксана Чуприна сказала, що перевіряла по телефону. Якщо ж лікарі з якихось причин були відсутні на роботі, то писали заяви.

Оксана Чуприна не приїжджала у Квасилів, щоб перевірити, як працюють її підлеглі Юрій Карпюк і Станіслав Михайліченко 

– Вони чесно звітували. Все, що вимагається від лікарів, вони робили, – сказала Чуприна.

Старша медсестра Леся Данилюк, яка веде у рівненській міській стоматологічній поліклініці облік робочого часу, відповіла таке:

– Тільки по документах, які вони здають (контролювала. – Авт.). Щомісяця лікар веде щоденник обліку прийому пацієнтів. Лікар проставляє години, як він працює, ставить свій підпис, також підписується завідувач відділення. І з цим документом я звіряла. У нас є відділ кадрів, куди стікається вся інформація.

На одну зарплату

На засіданні Рівненського апеляційного суду керівник рівненської міської стоматполіклініки Михайло Басюк намагався переконати суддів, що він не причетний до працевлаштування в поліклініку, якою керував, Михайліченка і Карпюка.

Мовляв, коли їх приймали на роботу, його самого на роботі не було. Нібито цим займався його заступник – медичний директор поліклініки Анатолій Глінський.

Анатолій Глінський на суді сказав, що у нього є копія наказу про прийом на роботу стоматологів Карпюка та Михайліченка. І що наказ цей підписаний керівником стоматполіклініки Михайлом Басюком

Проте й Анатолій Глінський, і старша медсестра профілактичного відділення Леся Данилюк свідчили, що наказ про прийом на роботу підписував саме Михайло Басюк.

Карпюк та Михайліченко, яких викликали на засідання Рівненського апеляційного суду як свідків, казали, що із Басюком до роботи у стоматполіклініці вони були знайомі побіжно. 

– Я коли практику на третьому курсі проходив, то щоденник підписував, – сказав Карпюк.

– Ми були знайомі, але щоб аж за руку вітатися, то не було так, – сказав Михайліченко.

Старша медсестра Леся Данилюк повідомила, що Карпюк і Михайліченко у стоматполіклініці працювали на пів ставки – із 8 ранку до 14:20. Тобто трохи більше шести годин.

Також медсестра Данилюк сказала, що стоматологи працювали не щодня, а через день. Колегія суддів ж зауважила, що в документах був зазначений восьмигодинний робочий день, що вважається повною ставкою.

– Потім ще десь працювали після цього часу? – запитав у стоматолога Карпюка суддя Сергій Хилевич.

– Ні, – відповів Юрій Карпюк.

– Виживали на цю зарплату? – запитав інший суддя Сергій Боймиструк.

– Ну… А куди було діватися? – сказав Карпюк.

– Не було ніякої іншої практики приватної? – продовжив запитувати суддя Боймиструк.

– Ні.

Юрій Карпюк стверджує, що приватною практикою не займався, а працював лише на півставки у Рівненській міській стоматполіклініці

Стоматолог Станіслав Михайліченко на суді казав, що кабінет, у якому він працював, розташований у приміщенні амбулаторії у Квасилові. Там він нібито за власний кошт зробив ремонт.

Обладнання, яке було у тому кабінеті, списали після того, як Михайліченко купив інше. І теж нібито за власний рахунок. І нібито приватною практикою у вільний час не займався.

Станіслав Михайліченко на засіданні Рівненського апеляційного суду 21 травня 2024 року

– Тільки коли людина приходила о 10-й вечора, коли вночі, коли сильний дуже біль. Я просто виручав людину, – розповідав суддям на засіданні Михайліченко.

– То ви у своєму кабінеті працювали через день до обіду і все? – запитав суддя Боймиструк.

– Так.

– А так стоїть кабінет, хай стоїть?

На це запитання Станіслав Михайліченко нічого не відповів.

«Не буду вам пояснювати геть зовсім нічого»

Однією із причин, чому Рівненський районний суд поновив Басюка, було те, що роботодавець не попередив його про звільнення за два тижні.

В апеляції з’ясували, що Михайла Басюка звільняли не через дисциплінарне стягнення, а у зв’язку із тим, що він порушив умови трудового контракту. Тому роботодавець не зобов’язаний був попереджати його про дострокове розірвання за два тижні.

А порушення умов контракту полягають у тому, що Басюк як керівник «неналежно контролював, як виконують свої службові обов'язки медичний директор, завідувачка профілактичного відділення, лікарі-стоматологи, старша медична сестра профілактичного відділення».

Зокрема, остання порушила правила внутрішнього трудового розпорядку. Бо неналежно вела облік робочого часу стоматологів: не виїжджала за місцем роботи лікарів-стоматологів у Квасилів, щоб перевіряти, чи вони дійсно працюють.

Також Басюк, встановив апеляційний суд, не створив належних умов праці для стоматологів Юрія Карпюка та Станіслава Михайліченка. 

Приміщення у Квасилові, де ті працювали, відсутні у Ліцензійному реєстрі Міністерства охорони здоров'я України з медичної практики. Тому пацівники поліклініки не мали права там лікувати пацієнтів. До речі, крім вже згаданих стоматологів, за цими адресами працювали також дві медсестри.

Колегія суддів Рівненського апеляційного суду (зліва направо): Сергій Боймиструк, Сергій Хилевич, Надія Ковальчук

А ще Басюк «не уклав договори на оренду стоматологічного обладнання», тож не були передані витратні матеріали, повірку стоматологічного обладнання не проводили.

Також Михайло Басюк не повідомив управління охорони здоров’я, що суд скасував наказ Басюка, у якому він оголосив догану одному із стоматологів поліклініки – Руслану Снітку. Тому поліклініка компенсувала цьому стоматологу сім тисяч гривень, які він витратив на правничу допомогу. А також трохи більше однієї тисячі гривень судового збору.

Михайло Басюк та його адвокатка Інна Хімін кажуть, що подаватимуть касацію. Зробити це вони можуть протягом 30 днів після отримання повного тексту рішення.

Михайло Басюк після засідання написав у вайбер журналістці «Четвертої влади», що вважає всі звинувачення проти нього безпідставними і необґрунтованими. Проте не пояснив, в чому полягає ця безпідставність і необґрунтованість.

Сказав, що узгодить свої відповіді із адвокатками і після цього відповість на наші запитання не по телефону, а під час зустрічі із журналісткою.

На момент публікації цього матеріалу «Четверта влада» відповідей від Михайла Басюка не отримала.

Проте після засідання 10 червня, на якому прокурор клопотав про те, щоб Басюку обрали новий запобіжний захід – тримання під вартою, Басюк відмовився коментувати. 

– Необгрунтовано – це сто процентів. Побачите. Не буду вам пояснювати геть зовсім нічого. Поясню все в суді.

«Ви краще не розказуйте, а то потім напишуть все проти вас», – втрутився в розмову адвокат стоматолога Станіслава Михайліченка Микола Твердий.

Стоматологам – догани

Наразі обов’язки керівниці рівненської міської стоматполіклініки виконує Світлана Вінтоник. Вона керувала міською дитячою стоматологічною поліклінікою. У липні 2023-го цей заклад приєднали до міської стоматполіклініки.

Тим часом Юрій Карпюк і Станіслав Михайліченко продовжують працювати у рівненській міській стоматологічній поліклініці. Принаймні так вони повідомили журналістці «Четвертої влади».

– Я як і працював, так і працюю, – каже Станіслав Михайліченко.

В свою чергу, Юрій Карпюк спочатку не хотів про це казати.

– А яке я маю право вам?... Звертайтеся до мого адвоката, – Карпюк.

– А хто ваш адвокат? – журналістка.

– Я не зобов’язаний вам казати.

– То до кого звертатися?

– А яке це має значення?

– Ну, ви кажете звертатися до адвоката.

– Я не хочу взагалі, щоб по моїй справі… щоб мене чіпали.

– Ця справа стосується пів мільйона бюджетних коштів. Це кошти платників податків, а не суто ваші чи поліклініки.

– Ну, це брехня, мене просто звинувачують.

– Розкажіть вашу позицію, будь ласка.

– Що я маю розказати? Ну, канєшно! Ви що, вже вобщє вже. По телефону я ще щось буду говорити.

Що Карпюк і Михайліченко працюють в стоматполіклініці, підтвердив це і колишній керівник поліклініки Михайло Басюк.

В.о. керівниці Світлана Вінтоник каже, що Юрій Карпюк та Станіслав Михайліченко тепер уже не працюють в Квасилові, їм знайшли, де облаштувати місця у Рівному, в міській стоматологічній поліклініці.

Світлана Вінтоник виконує обов'язки керівниці міської стоматполіклініки із 22 травня 2024 року

– Обидва зараховані туди на півставки, обидва мають визначений графік. Після того, як почалася ця справа, ми привели у відповідність до ліцензійної діяльності наші місця.

Також, каже Вінтоник, стоматологам у минулому році оголосили догани. Сталося це після результатів службової перевірки управління охорони здоров'я.

– Тобто там неналежно заповнювали первинну медичну документацію. Це форми щоденного обліку пацієнтів, журнали обліку пацієнтів, це все було заповнене з порушеннями.


Долучайтеся до збору на FPV-дрони для рівненських дроноводів із 38-ї бригади морської піхоти.

Волонтерська монобанка:

https://send.monobank.ua/jar/6hpeyQsBSk

Картка благодійного фонду, прив'язана до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте