Золота на мільйони: статки екскерівника Рівненської міської стоматполіклініки та його родини
Він підсудний у справі про розтрату коштів
74-річний Михайло Басюк 37 років керував рівненською міською стоматполіклінікою – з 1986 року і до травня цього року. За цей час на нього складали адмінпротоколи, бо виписував премії родичам та закуповував медикаменти у дочки.
А нещодавно його вдруге звільнили і тепер судять за обвинуваченням у розтраті понад пів мільйона гривень комунального підприємства Рівненської міської ради. «Четверта влада» зібрала інформацію про статки експосадовця та його родини.
Автомобілі та нерухомість
Михайло Басюк не подав електронну декларацію після звільнення, як цього вимагає закон.
У декларації ж за 2023 рік він вказує, що є власником будинку площею 204 метри квадратних та 12 соток землі у селі Колоденці Корнинської сільської громади. Будинок у його власності із 2011 року, земельна ділянка – із 2008-го.
Також у Басюка у 2023-му був автомобіль «Renault ZOE» 2016 року випуску, який він купив у 2022 році. Його вартість у декларації не вказана. Нам Басюк також не відповів про вартість авто.
На сайті «Авто.Ріа» найдешевший такий автомобіль такого року і марки коштує 6 тисяч 600 доларів. Найдорожчий – 12 тисяч 650 доларів.
Наразі ж, згідно із електронним кабінетом водія, ні цієї автівки, ні будь-якої іншої у Михайла Басюка немає.
Чи продав він авто і, якщо так, то за скільки – не відомо. Хоча Басюк зобов’язаний був подати електронну декларацію про суттєві зміни у майновому стані протягом десяти днів після того, як перестав бути власником авто.
Зарплата
Михайло Басюк заробив 365 тисяч 771 гривню за сім місяців 2023 року. У середньому це 52 тисячі 253 гривні на місяць до вирахування податків. Наступні п’ять місяців у тому році він у стоматполіклініці не працював, бо із ним вперше розірвали контракт.
Детальніше про заробітну плату Михайла Басюка можна в матеріалі про зарплати керівництва стоматполіклініки.
Якщо аналізувати електронні декларації Михайла Басюка, то найменше він заробив у 2016-му – 112 тисяч 475 гривень. У середньому це трохи більше 9 тисяч гривень на місяць. Із 2017-го його середньомісячна заробітна плата збільшувалася приблизно на 5 тисяч гривень щороку. І у 2021-му становила трохи більше 32 тисяч гривень. А у 2022-му зросла до майже 52 тисяч на місяць.
Пенсія, проценти, заощадження
У 2023-му Михайло Басюк отримав ще 131 тисячу 166 гривень пенсії. Це у середньому 10 тисяч 931 гривня щомісячно.
Пан Басюк отримує також проценти. Найбільше він їх отримав у 2020-му році – 120 тисяч 306 гривень. Найменше – у 2022-му, 10 тисяч 829 гривень.
У 2023-му проценти склали 87 тисяч 795 гривень.
Є у Михайла Басюка гривні, долари і євро на банківських рахунках. У 2023-му це 1 мільйон гривень, 27 тисяч 948 доларів та 7 тисяч 209 євро.
Дорогоцінні банківські метали
Михайло Басюк декларує активи у дорогоцінних (банківських) металах. Що це за дорогоцінні метали та у якій вони кількості, втім, не вказує.
Згідно з Митним кодексом України, до банківських металів належать золото, срібло, платина, метали платинової групи, доведені (афіновані) до найвищих проб, у зливках і порошках, що мають сертифікат якості, а також монети, вироблені з дорогоцінних металів.
Михайло Басюк відповів журналістці «Четвертої влади» на запитання у вайбері і вказав, що володіє золотом із 2008 року. Мовляв, придбав його за гроші з продажу квартири, а також заощаджень зі своєї заробітної плати та зарплат членів його сім’ї.
Яку кількість золота зберігає, Басюк не сказав.
Адвокат із ГО «Платформа прав людини» Євген Воробйов каже, що закон «Про запобігання корупції» зобов’язує зазначати такі дані: вид майна, характеристики майна, дату набуття його у власність, володіння або користування, вартість майна на дату його набуття у власність, володіння або користування.
– Отже, за моїм переконанням, варто вказувати конкретно банківський метал. Проте у НАЗК інша думка, воно вважає, що достатньо вказати «активи у дорогоцінних банківських металах», – каже Воробйов.
Проаналізувавши електронні декларації Михайла Басюка, ми виявили, що він щороку вказує різну вартість золота, яке йому належить. Як змінювалася ця вартість, ви можете побачити у таблиці нижче.
Дорогоцінні банківські метали (золото) Михайла Басюка | |
Рік | Вартість |
2016 | 2 мільйони 974 тисячі 654 гривні |
2017 | 3 мільйони 486 тисяч 873 гривні |
2018 | 3 мільйони 443 тисячі 120 гривень |
2019 | 3 мільйони 526 тисяч 513 гривень |
2020 | 5 мільйонів 304 тисячі 131 гривня |
2021 | 4 мільйони 955 тисяч 726 гривень |
2022 | 6 мільйонів 667 гривень 48 гривень |
2023 | 7 мільйонів 957 тисяч 109 гривень |
Ми запитали, із чим пов’язано зростання вартості золота: купівлею нового чи із коливанням його курсу. Але Михайло Басюк на це запитання не відповів.
Адвокат Євген Воробйов каже, що законодавство зобов’язує вказувати ту вартість дорогоцінних банківських металів, яка була на момент їх придбання.
Майно і доходи дружини
У всіх своїх електронних деклараціях Михайло Басюк вказує лише свою дружину Ольгу Басюк – 1950 року народження.
Ольга Басюк – на пенсії. Принаймні декларує лише цей дохід. Зокрема, у 2023-му вона отримала 59 тисяч 201 гривню пенсії.
Заощадження в Ольги Басюк за ці роки з’являлися лише раз – у 2018 році. Це 11 тисяч гривень на банківському рахунку.
В електронній декларації її чоловіка за 2023 рік вказано, що Ольга Басюк із 2008 року – одноосібна власниця квартири у Рівному, площею 64 метри квадратні.
Проте, згідно із Державним реєстром речових прав на нерухоме майно, такої квартири у власності Ольги Басюк наразі немає. Натомість є інша – чотирикімнатна, площею 103 метри квадратні. І Ольга Басюк володіє нею навпіл із дочкою Інною Єднорал із 2004 року.
Цієї квартири немає у жодній з електронних декларацій чоловіка. Чому – ми намагалися з’ясувати в Михайла та Ольги Басюків.
Вони відповіли «Четвертій владі», що на це запитання відповість їхня адвокатка Інна Хімін.
До слова, Інна Хімін до того, як почала займатися приватною адвокатською практикою, працювала головною спеціалісткою-юристкою в управлінні охорони здоров’я Рівненської міської ради.
Адвокатка по телефону сказала, що деякі електронні декларації Михайлу Басюку допомагала заповнювати вона.
– Не всі. Можливо, рік-два. Але це точно не 2023 рік, – Інна Хімін.
– В якому році ви допомагали заповнювати декларацію? – журналістка.
– Та я не згадаю. Можливо, 2020-й чи 2019-й. Більше це, можливо, було дати роз’яснення, що і як заповнити. Коли внесли зміни до законів про заповнення декларацій, то я роз’яснювала, як рахунки потрібно відобразити, яку інформацію вказати. Зазвичай він сам з цим справлявся, родичі, хтось з близьких допомагав, на роботі.
– Практично вся інформація завжди перевірялася, узгоджувалася. Можливо, якісь технічні описки. Я мушу перевірити. Тому що за 2022-2023 рік не моніторила, в цьому участі не брала. Треба перевірити, щоб ми якось гарно з цієї ситуації вийшли. Мені потрібно проаналізувати декларації і реєстри, зв’язатися з Михайлом Олексійовичем, щоб дати вам ґрунтовну відповідь.
Адвокатка Хімін спочатку обіцяла, що відповість 2 липня. Потім – що 6-го. Проте на момент публікації цього матеріалу ми так і не отримали відповіді.
Якою буде відповідальність за неправдиву інформацію в декларації – адміністративна чи кримінальна – залежить від вартості незадекларованого майна, каже юрист громадської організації «Центр протидії корупції» Олексій Бойко.
– У випадку адміністративної відповідальності це штраф від 17 тисяч гривень до 42 тисяч 500 гривень. Відповідальність настає, якщо вартість незадекларованого майна не менша ста і не перевищує 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Тобто на сьогодні це від 302 тисяч 800 гривень до 1 мільйона 514 тисяч гривень.
– Все, що більше цього, – вже відповідальність кримінальна. У такому випадку, якщо вартість незадекларованого майна не перевищує 6 мільйонів гривень, це може бути або штраф від 51 тисячі до 68 тисяч гривень, або громадські роботи від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або обмеженням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Якщо вартість майна більша 6 мільйонів, тоді загрожує або штраф від 68 тисяч до 85 тисяч гривень, або громадські роботи від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або обмеження волі на строк до двох років, або позбавлення волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
– Але є ще один момент. Якщо декларант і члени його сім’ї не зможуть підтвердити походження грошей на придбання майна, яке їм належить, то тоді може бути застосована так звана «цивільна конфіскація». У результаті у дохід держави стягнуть від півтора до десяти мільйонів гривень (знову ж таки, залежатиме від вартості майна). Чи застосовувати цивільну конфіскацію, вирішує Вищий антикорупційний суд, – коментує юрист.
Купував медичні товари для стоматполіклініки у дочки
Кілька слів про адмінпротоколи, які складали на Басюка і про які ми згадували на початку тексту.
16 березня 2016 року співробітники Управління Служби безпеки України у Рівненській області склали на Басюка адмінпротокол щодо конфлікту інтересів.
Бо Михайло Басюк у 2015 році купив для поліклініки стоматологічні та медичні матеріали у своєї дочки. Загалом заплатив їй 158 тисяч 112 гривень.
У суді Басюк казав, що складений на нього протокол не обґрунтований, бо «доказів реального конфлікту інтересів не встановлено».
І «жодної вигоди від укладених договорів з дочкою він не отримав та не міг отримати». Мовляв, він діяв лише в інтересах поліклініки, оскільки його дочка запропонувала нижчу ціну, ніж інші постачальники. І що це питання вивчала комісія з питань моніторингу цін при закупівлі товарів за державні кошти.
Суддя Рівненського міського суду Наталія Діонісьєва у своїй постанові вказала, що Михайло Басюк, всупереч законодавству, не повідомив начальника управління охорони здоров'я Рівненської міськради про конфлікт інтересів. Але провадження закрила, бо минули терміни притягнення до відповідальності.
Прокуратура подавала апеляцію, але суд її повернув, бо на той час прокурор не входив до переліку осіб, які у таких справах мають право оскаржувати постанови судів першої інстанції.
Премії родичам
У тому ж 2016 році СБУ склала на Михайла Басюка ще один протокол про корупцію. Бо у червні 2015-го він преміював працівників поліклініки, серед яких були його родичі: рідна сестра, син, внук і дочка (та, про яку ми згадували у попередньому розділі).
Це провадження закрили, бо суддя Рівненського міського суду Віктор Кухарець з’ясував, що Басюк погоджував свої дії з профспілковим комітетом Рівненської міської стоматологічної поліклініки. А наказ про преміювання, який підписав Басюк, стосувався також інших працівників медичного закладу.
Звільнив родичів незаконно
У грудні 2017 року Михайло Басюк звільнив свого сина Сергія Басюка та внука Сергія Єднорала, які працювали стоматологами.
Сталося це через місяць після того, як Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК) встановило, що у Рівненській стоматологічній поліклініці під керівництвом Михайла Басюка працюють його родичі.
Спочатку у лютому 2018 року на роботі поновився внук. А в листопаді того ж року це зробив і син.
В обидвох випадках суд встановив, що звільнення – незаконне, бо звільнені родичі не були у прямому підпорядкуванні у керівника стоматполіклініки Михайла Басюка. Були в підпорядкуванні в його заступника та у керівників відділень.
У результаті внук відсудив середній заробіток за два місяці вимушеного прогулу – 5 тисяч 712 гривень.
Син – 35 тисяч 159 гривень за майже 11 місяців вимушеного прогулу. А також 705 гривень судового збору.
Сім’я стоматологів: що відомо про родичів Басюка
Дочка Михайла Басюка – Інна Єднорал – стала підприємницею у 2002 році, заснувавши зі своїм рідним братом Сергієм Басюком та лікарем з Тернопільщини Богданом Маслієм ТОВ «Сімвест».
Зареєстрували ТОВ у будинку 46 на вулиці Соломії Крушельницької. Це адреса Рівненської міської стоматологічної поліклініки, якою до останнього часу керував Михайло Басюк.
Підприємство у роздріб торгувало медичними ортопедичними, а оптом – фармацевтичними товарами. Наприкінці 2007 року воно припинило діяльність.
Із 2003 року Інна Єднорал зареєстрована також як ФОП. Основна її діяльність – інші види роздрібної торгівлі поза магазинами.
Із 2017-го Інна Єднорал взяла участь у 125 держзакупівлях і продала медичних виробів для комунальних стоматполіклінік Рівненської області – переважно у Здолбунові, Березному та Костополі – на 769 тисяч 423 гривні.
Серед цих медзакладів немає Рівненської міської стоматологічної поліклініки. Ймовірно, співпраця припинилася після того, як на її батька склали адмінпротокол у 2016-му.
Свій ФОП Інна Єднорал зареєструвала у селі Колоденці, у будинку батька.
Сама ж Інна, як ми уже згадували, із 2004 року разом із матір’ю Ольгою Басюк – співвласниці чотирикімнатної квартири у Рівному.
У тому ж році вона стала власницею 7/100 частини будівлі гуртожитку у Рівному, на вулиці Коцюбинського, 6. За цією ж адресою є стоматологічна клініка «Стома Люкс», де працює її син Сергій Єднорал та брат Сергій Басюк. Дружина останнього адмініструє сторінку «Стома Люкс» у фейсбуці.
У 2008-му Інна Єднорал за рішенням суду стала власницею прибудови побутового корпусу табору «Росинка».
У 2012 році Інна Єднорал придбала 50 соток для будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення. Ця земля – на території колишньої Кустинської сільської ради.
Із 2016-го має присадибну ділянку – 12 соток у Колоденці.
У 2021 році придбала ще одну квартиру у Рівному – на вулиці Різдвяній (район Басового Кута). Її площа – 79 метрів квадратних.
Це «Toyota RAV4» 2008 року випуску (на сайті auto.ria подібний коштує від 3 тисяч 950 до 15 тисяч доларів).
та «BMW X1» 2015 року випуску (вартість подібного – від 8 тисяч 900 до 24 тисяч 800 доларів).
Син Михайла Басюка – Сергій Басюк – із 2000 року почав працювати лікарем-інтерном у Рівненській стоматологічній поліклініці. У 2002 році його перевели на посаду лікаря-стоматолога терапевтичного відділення.
У 2005 році Сергій Басюк стає фізичною особою-підприємцем. Його стоматологічна практика зареєстрована у приміському селі Колоденка.
Сергій Басюк має три будинки у Колоденці:
► з басейном – площею 293 метри квадратні – із 2018. Будинок розташований на 14 сотках, які Басюк набув у власність у 2016 році (за адресою цього будинку зареєстрована стоматологічна практика);
► одноповерховий із мансардою – площею 263 метри квадратні – із 2012 року;
► площею 325 метрів квадратних – отриманий у спадщину у 2004 році.
А також квартиру у Рівному, площею 63 метри квадратні.
З 2024 року Сергій Басюк – власник 3 гектарів 12 соток землі у колишньому Радивилівському районі для ведення особистого селянського господарства. Їх Сергій Басюк здає в оренду агропідприємству «Агролан Крупець». До слова, батько Михайло Басюк – родом із села Довгалівки.
У 2020 році Сергій Басюк зареєстрував на себе привезений з-за кордону автомобіль «Tesla Model 3» 2019 року випуску. Наразі вартість такого автомобіля на сайті auto.ria – від 11 тисяч до 46 тисяч 500 доларів.
За даними з електронного кабінету водія, наразі у Сергія Басюка автомобілів немає.
Внук Михайла Басюка – Сергій Єднорал – також ФОП. Бізнес зареєстрував у будинку діда в Колоденці.
Займається стоматологічною практикою і торгує медичними та ортопедичними товарами в спеціалізованих магазинах.
Житло на ім’я Сергія Єднорала не зареєстроване. Але він має цегляний гараж, площею 20 метрів квадратних, у будинку, в якому квартира його матері – на вулиці Різдвяній у Рівному. А в гетконтакті Сергія Єднорала кілька разів підписали, як сусіда, вказавши номер квартири, який збігається із квартирою його матері.
У дружини Сергія Єднорала Анастасії зареєстрованої нерухомості немає.
Проте є автомобілі. У Сергія Єднорала – «Volkswagen Arteon» 2017 року випуску (вартість подібного на сайті auto.ria коливається від 21 тисячі 800 до 34 тисяч 500 доларів), який він придбав у 2023-му.
В його дружини Анастасії – електромобіль «Peugeot E2008».
Автомобіль 2021 року випуску, придбаний у 2023-му (вартість – від 18 тисяч 890 доларів до 31 тисячі 500 доларів).
Дивіться також: Двічі звільнений: як і за що лишали роботи керівника рівненської стоматполіклініки, звинуваченого у розтраті пів мільйона
«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для бійців на передовій. Долучайтеся, будь ласка.
Волонтерська монобанка:
https://send.monobank.ua/jar/6hpeyQsBSk
Картка благодійного фонду, прив'язана до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»
Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці, твітері, тіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти