Дитяча стоматологиня, яка била своїх пацієнтів, може уникнути криміналу, – адвокати

Хто і як відповідатиме за правопорушення, в разі доведення вини

Рівненську стоматологиню підозрюють у побитті дітей-пацієнтів. На відео видно, як вона шарпала та трусила одну дитину, а іншу стукала головою об крісло
Джерело
Скриншот з відео, яке оприлюднила рівненська журналістка Вікторія Мамотюк

18 лютого поліцейські Рівненського районного управління поліції повідомили про підозру рівненській стоматологині «за фактом нанесення побоїв та умисних легких тілесних ушкоджень дітям». Спочатку повідомлення про підозру у злочині вручили її батьку, бо лікарку не знайшли. Але пізніше вручили і їй.

Розповідаємо про актуальний стан розслідування і про оцінку правників.

Правоохоронці під час досудового розслідування встановили, що влітку 2020-го року лікарка навмисно скоїла насильство щодо дітей, викликавши в них «емоційну невпевненість і психологічні страждання».

У рівненській поліції розповіли, що розслідують п’ять кримінальних проваджень щодо дій цієї стоматологині.

Одне кримінальне провадження у поліції відкрили за частиною 2 статті 140 Кримінального кодексу України (невиконання чи неналежне виконання медичним або фармацевтичним працівником своїх професійних обов'язків внаслідок недбалого чи несумлінного до них ставлення, якщо це спричинило тяжкі наслідки для неповнолітнього хворого), та чотири – за частиною 1 статті 125 Кримінального кодексу України (умисне легке тілесне ушкодження).

У прокуратурі ж розповіли, що лікарці оголосили підозру за ч. 1 ст. 125 (умисне легке тілесне ушкодження) та ч. 1 ст. 126 КК України (умисне завдання удару, побоїв або вчинення інших насильницьких дій, які завдали фізичного болю і не спричинили тілесних ушкоджень).

Якщо вину лікарки доведуть за якоюсь із цих статей, то її можуть покарати штрафом до 850 гривень або громадськими роботами на строк до двохсот годин, або виправними роботами на строк до одного року.

У поліції розповідають, що під час вперше спілкуючись із правоохоронцями, лікарка своєї вини не визнавала та запевняла, що тілесні ушкодження нікому не наносила. Пізніше вона перестала виходити на зв'язок, а адвокат від її імені показів не давав.

Вже ввечері 18 лютого в поліції розповіли, що з'ясували, де лікарка. Свідчень вона не дає. Дізнавачі підготували клопотання до суду про обрання підозрюваній запобіжного заходу у формі особистого зобов’язання.

Нагадуємо, 12 лютого журналістка видання «Рівне онлайн» Вікторія Мамотюк оприлюднила відео, на яких видно як рівненська стоматологиня жорстоко поводиться із дітьми під час лікування.

Деталі історії: Рівненська стоматологиня на прийомах била дітей-пацієнтів. Що про цю історію кажуть потерпілі та експерти

На одному з відео лікарка шарпає дівчинку і стискає їй шию, на іншому – б’є кілька разів головою об стоматологічне крісло. Батьків дітей при цьому в кабінеті не було, бо лікарка запевняла їх, що в їхній присутності немає потреби.

«Вручення повідомлення про підозру родичам завжди створює підстави для оскарження», – експерт

На час першого вручення підозри, місце перебування лікарки не встановили: її не було ні вдома, ні на роботі. Стоматологічний кабінет, в якому вона працювала, не працює.

За словами рідних, вони теж не знали, де жінка. Тому повідомлення про підозру вручили її батькові як близькому родичу, розповідають у прокуратурі.

– Вручення повідомлення про підозру родичам завжди можна оскаржити, – каже експерт у галузі кримінального і кримінально-процесуального права, адвокат Олександр Бражніков. – Успіх оскарження залежить від багатьох факторів, в тому числі й від вправності захисників.

Експерт у галузі кримінального і кримінально-процесуального права, адвокат Олександр Бражніков розповідає,, що вручення повідомлення про підозру родичам створює підстви для оскарження цієі процесуальноі дії. Фото з архіву

– Тож кожен окремий випадок буде прикладом процесуального змагання прокурора й адвоката, арбітром у якому виступатиме суддя, – додає правник. – На мою думку, [в подібних випадках] треба брати у слідчого судді дозвіл на затримання, після здійснення якого і вручати повідомлення про підозру.

Як правомірно вручати підозру про злочин описують науковці в «Юридичному віснику України». Вони зауважують, що порядок і момент вручення повідомлення про підозру врегульовано в Кримінальному процесуальному кодексі неоднозначно. І, зазвичай, вручення повідомлення про підозру, через дорослого члена сім’ї особи чи іншу особу, яка з нею проживає – порушує засади верховенства права. Водночас є і винятки.

В Рівному вже є приклад скасування повідомлення про підозру у злочині через суд. Коли слідчий вручив його братові підозрюваного співробітника СБУ Олега Назарука.

Поки ми збирали коментарі експертів, поліцейські все ж знайшли стоматологиню і вручили повідомлення про підозру їй безпосередньо.

Про це повідомила речниця обласного управління поліції Марія Юстицька.

«За правопорушення відповідає сам працівник», – експерт

Рівненська адвокатка Юлія Щербяк вважає, що шанси притягнули лікарку до кримінальної відповідальності – практично відсутні.

Адже, зокрема, потрібно довести «склад злочину». А щоб була кримінальна відповідальність, мають бути негативні наслідки у вигляді «шкоди».

Адвокатка Юлія Щербяк вважає, що злочин доводити буде складно. Фото поширив адвокат Ігор Солімчук на фейсбук-сторінці Юлії Щербяк

– Тобто якщо синці на шиї, то потрібні свідки або відео заподіяння цих синців саме цій дитині, – звертає увагу адвокатка.

На думку юристки, компрометуючі відео шестимісячної давності та свідчення осіб, які не були очевидцями, не будуть достатніми доказами для притягнення до кримінальної відповідальності.

– Таку справу «розвалить» у суді досвідчений адвокат, а виправдальних вироків нікому не потрібно, – вважає Юлія Щербяк.

На її ж думку, довести причиновий зв’язок між шкодою психічному здоров’ю та діями – практично неможливо.

– Роками в місцевому суді розглядаються медичні злочини, де пацієнти померли, і як би нам не було прикро, але результатів немає, – підсумовує адвокатка. – Це не означає, що все пропало і всі продажні. Це лише означає, що, найімовірніше, лікарка не понесе кримінальної відповідальності.

На цю тему читайте: Жодного вироку: як просуваються чотири справи з обвинуваченням у лікарській недбалості

Адвокатка вважає, що за шкоду, заподіяну працівником, несе відповідальність роботодавець.

Але правник Олександр Бражніков уточнює:

– Якщо буде встановлено, що вчинено кримінальне чи адміністративне правопорушення, то відповідатиме сам заподіювач, – каже Олександр Бражніков. –Відповідальність роботодавця наступає за матеріальну або моральну шкоду, яку заподіяв працівник, а за правопорушення працівники відповідають самі.

«Міська рада абсолютно не може нічого зробити», – посадовець

Заступник міського голови Рівного Юрій Поліщук каже, що у міськради немає важелів впливу у цій ситуації.

– Ми навіть не можемо перевірити цей заклад, в нас немає на це повноважень. Ліцензію закладу видає Міністерство охорони здоров'я. Будівля – приватна, взята в оренду. Фактично у мене зв'язані руки. Я шукав варіанти, хоч якісь. У нас є ще управління праці, яке може перевіряти, але в них зараз заблоковані перевірки.

За словами Юрія Поліщука, єдина причина, коли МОЗ може скасувати клініці ліцензію, – якщо ліцензіат подав про себе неправдиву інформацію при отриманні ліцензії.

– Все решта – через правоохоронців та суд, – каже посадовець. – Будь-який громадянин може звернутися до правоохоронців з приводу порушення прав людини тощо. А правоохоронці вже готують документи до суду. І одне з рішень суду може бути про позбавлення ліцензії.

«Четверта влада» намагалася сконтактувати з лікаркою, яку підозрюють у побитті дітей. Однак мобільний номер, вказаний як контактний у клініці, де вона працює, був відключений.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте