Фірма, яка продала рівненській лікарні недоказове обладнання за завищеною ціною, спробувала судитися з журналістами
Читайте як у неї вийшло
26 березня 2024 року онлайн-медіа «Четверта влада» та журналістка Анна Хіночик перемогли в суді ТОВ «Аксель Медікал» – фірму, яка продала Рівненській міській лікарні №2 «Недоказовий жах за колосальні гроші».
Ще у квітні 2023 року ми з’ясували, що фірма продала реабілітаційне обладнання за майже 29 мільйонів гривень, і що вартість цього обладнання – значно завищена.
Тоді ж експерти в галузі реабілітації, з якими спілкувалася журналістка пояснювали, що подібне обладнання – без доведеної ефективності і не варте коштів, які за нього сплатили.
Після нашої публікації власне розслідування проводила тимчасова слідча комісія Верховної Ради України, яка підтвердила, що вартість обладнання – завищена. Наприклад, Державному підприємству «Медичні закупівлі України» таке ж обладнання продали значно дешевше – за 21,5 мільйон гривень.
В поліції відкрили кримінальне провадження щодо службових осіб лікарні, які допустили розтрату під час закупівлі. Але потім це провадження закрили. Чому саме – ми дослідимо в окремій публікації.
Проте наприкінці листопада 2023 року ТОВ «Аксель Медікал» подало до суду на «Четверту владу» та авторку матеріалу – журналістку Анну Хіночик.
Мовляв, журналістське розслідування принизило честь, гідність і ділову репутацію фірми, а клієнти почали розривати з ними співпрацю. Тож вимагали визнати публікацію – недостовірною, а медіа та журналістку – зобов’язати спростувати інформацію та видалити публікацію.
– Від 3 жовтня 2023 року є лист, що у зв’язку із тим, що вийшла така публікація [...] анулювати договір. Хоча співпраця (з клієнтами. – Авт.) була запланована протягом 2023 та 2024 року, – каже представниця «Аксель Медікал», адвокатка Іванна Гурез під час засідання 26 березня у Господарському суді Рівненської області.
Однак адвокатка не змогла пояснити суду, яку саме інформацію у розслідуванні вважає недостовірною.
Адвокат із громадської організації «Платформа прав людини» Євген Воробйов, який представляв інтереси «Четвертої влади», називає позов бездоказовим.
– Позивач повинен був чітко визначити і довести, яка інформація – не достовірна, а також що було порушено його особисті немайнові права, а надто – зниження ділової репутації, – каже адвокат.
– Як ми вже перевірили доказами, цей позов є бездоказовим і ми його сприймаємо, як тиск на медіа. Що визнати недостовірним? Те, що тендер виграв «Аксель Медікал»? Але цей факт, підтверджений самим позивачем, який надавав відповідні документи про проведення тендеру. Чи спростувати те, що думка фахівців – недостовірна?
У результаті, 26 березня суддя Господарського суду Рівненської області Юлія Романюк відмовила «Аксель Медікал» у задоволенні позовних вимог.
– Фірма подає на нас у суд, бо вважає, що честь, гідність і ділова репутація заплямована внаслідок того, що вийшов наш матеріал. Вважаю, що ділову репутацію плямує не наш матеріал, а те, що підприємство торгує медичним обладнанням, яке мало того, що не має доведеної ефективності, то ще й ціни на нього – значно завищені, – прокоментувала журналістка «Четвертої влади» Анна Хіночик.
– Ми витягли на поверхню незручну правду. І не тільки про тих, хто подібне обладнання продає. Але й про те, як місцева влада розпоряджається грішми платників податків. І про те, як на рівні держави легалізовують закупівлю подібного обладнання. Ймовірно, позивача це не влаштовує. Я рада, що ми в суді довели нашу правоту. Це ще одне підтвердження, що наша редакція ретельно і добросовісно зробила свою роботу.
До слова, у січні 2024 року на проєкт «Реабілітація травм війни», який впроваджує Благодійний фонд «Пацієнти України» за підтримки посольства Швейцарії, Європейського Союзу та Nova Ukraine, опублікував на своїй фейсбук сторінці допис.
У ньому йдеться, що у 2023 році група науковців з Угорщини та Польщі провели масштабне дослідження, щоб зрозуміти, чи дійсно роботизовані засоби можуть покращити ходьбу.
Науковці проаналізували 7 тисяч 363 наукові публікації за цією темою і що наразі цей мета-аналіз є найповнішим і найновішим дослідженням реабілітаційних методів з роботизованого тренування ходи.
У результаті з’ясували, що хоч при використанні роботизованих засобів покращувалися певні параметри ходи, але в той же час не було достеменно зрозуміло, чи покращення відбулося саме внаслідок використання локомату, чи з інших причин, прямо не пов'язаних.
«Ця нова форма реабілітації, яка передбачає використання нейропластичності мозку через примусове повторення рухів не може покращити ходу більше, ніж фізична терапія або тренування на біговій доріжці у дітей з церебральним паралічем.
Терапевтичний ефект роботизованого тренування ходи з точки зору результатів був на тому ж рівні, що й фізична терапія в поєднанні з тренуванням на біговій доріжці», – йдеться у дослідженні.
«Четверта влада», за підтримки фахових правників, наразі перемогла в судах усіх позивачів, які намагалися довести, що журналісти редакції поширювали недостовірну інформацію.
Долучайтеся до збору на FPV дрони для рівненських військових.
Волонтерська монобанка https://send.monobank.ua/jar/6hpeyQsBSk
Картка благодійного фонду, прив'язана до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA66 305299 00000 26006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Також маємо фанклуб у тіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти