Поліція намагається приховати деталі закриття провадження про ймовірну розтрату 29 мільйонів

Львівський суд скасував рішення рівненського у справі «Четвертої влади» проти поліції

Головним управлінням поліції Рівненщини, яке приховує інформацію про закриття кримінального провадження, керує Віктор Шанський
Джерело
Колаж Влада мартинчука на основі фото зі сторінки ГУНП в Рівненській області і телеканалу «Рівне 1»

У березні 2024-го журналістка «Четвертої влади» Анна Хіночик подала до суду на Головне управління Національної поліції у Рівненській області. Бо поліцейські відмовилися надати інформацію про закрите кримінальне провадження щодо розтрати 29 мільйонів гривень.

За ці гроші Рівненська міська лікарня №2 придбала неефективне медичне обладнання за завищеною ціною.

Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Володимир Щербаков провадження проти поліції закрив. Проте Восьмий апеляційний адміністративний суд міста Львова скасував рішення рівненського судді. Детальніше – у матеріалі «Четвертої влади».

Що приховала поліція

Журналістка «Четвертої влади» Анна Хіночик подала позов проти поліції, яка відмовилася надавати інформацію, що стосується закриття кримінального провадження щодо Рівненської міської лікарні №2

22 грудня 2023 року керівниця пресслужби поліції Рівненщини Марія Юстицька запевняла журналістку «Четвертої влади», що досудове розслідування розтрати 29 мільйонів бюджетних гривень триває.

– Підозр поки нікому не вручали. Триває товарознавча експертиза для визначення вартості установки, – сказала Юстицька.

А у січні 2024-го, коли ми знову поцікавилися цією справою, у поліції на наш запит відповіли, що її закрили. Закрили через тиждень після нашої розмови з Марією Юстицькою – 29 грудня 2023 року.

Чому закрили, поліція у своїй відповіді не вказала.

Коли ми звернулися із повторним запитом, щоб з’ясувати, якими були результати експертиз про ймовірну розтрату Рівненською лікарнею №2 майже 29 мільйонів гривень та хто їх проводив, Головне управління Нацполіції відмовилося надати таку інформацію. Бо це, мовляв, «відомості досудового розслідування».

У березні 2024-го журналістка «Четвертої влади» подала позов, щоб суд зобов’язав поліцію надати інформацію про результати експертиз.

За попередньою інформацію, яку озвучували депутати на тимчасовій слідчій комісії Верховної ради України, така роботизована система коштує орієнтовно на 9-10 мільйонів менше, ніж за неї заплатили (29 мільйонів)

Адвокат з громадської організації «Платформа прав людини» Євген Воробйов, з яким консультувалася «Четверта влада», пояснює:

– Розслідування – це стадія кримінального провадження. Воно починається відтоді, як відомості про кримінальне правопорушення внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань. А закінчується, коли кримінальне провадження закрили або ж направили обвинувальний акт до суду, або ж подали такі клопотання: застосувати примусові заходи медичного або виховного характеру, звільнити особу від кримінальної відповідальності, закрити кримінальне провадження.

Одночасно із закриттям провадження закінчується і таємниця досудового розслідування.

У зв’язку із цим, каже адвокат, інформація про результати проведених експертиз стає публічною. Адже доступ до інформації в матеріалах кримінального провадження регулює вже не Кримінально-процесуальний кодекс, а Закон «Про доступ до публічної інформації».

Рішення рівненського та львівського судів

Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Володимир Щербаков закрив провадження у справі за позовом до поліції.

На думку судді, інформація, яку запитувала журналістка, не є публічною і доступ до неї регулює Кримінально-процесуальний кодекс. Крім того, оскільки запит у поліцію був у «рамках кримінальної справи», то і розглядати позов, зазначив суддя, варто у «суді загальної юрисдикції в порядку кримінального судочинства».

Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Володимир Щербаков «порушив норми матеріального та процесуального права», закриваючи провадження проти поліції. Фото – «Суспільного»

«Четверта влада» не погодилася з тим, що дивно закрите розслідування про ймовірну розтрату десятків тисяч коштів платників податків – це не публічна інформація. Ми подали апеляцію.

7 серпня Восьмий апеляційний адміністративний суд у Львові скасував рішення рівненського судді Щербакова, бо «висновки суду не відповідають обставинам справи», а «суд порушив норми матеріального та процесуального права».

Також судді апеляційного суду вирішили: спір таки підпадає під предметну юрисдикцію адміністративного суду.

Тож справу скерували до Рівненського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.

Нагадаємо, що фірма «Аксель Медікал», яка продала Рівненській міській лікарні №2 «Недоказовий жах за колосальні гроші», судилася із журналісткою Анною Хіночик та «Четвертою владою», але журналісти перемогли в суді.

Дивіться також: Фірма, яка продала рівненській лікарні недоказове обладнання за завищеною ціною, спробувала судитися з журналістами


Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 15 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для бійців на передовій. Долучайтеся, будь ласка.

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» теж 15-ма гривнями.

Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте