Поліція намагається приховати деталі закриття провадження про ймовірну розтрату 29 мільйонів
Львівський суд скасував рішення рівненського у справі «Четвертої влади» проти поліції
У березні 2024-го журналістка «Четвертої влади» Анна Хіночик подала до суду на Головне управління Національної поліції у Рівненській області. Бо поліцейські відмовилися надати інформацію про закрите кримінальне провадження щодо розтрати 29 мільйонів гривень.
За ці гроші Рівненська міська лікарня №2 придбала неефективне медичне обладнання за завищеною ціною.
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Володимир Щербаков провадження проти поліції закрив. Проте Восьмий апеляційний адміністративний суд міста Львова скасував рішення рівненського судді. Детальніше – у матеріалі «Четвертої влади».
Що приховала поліція
22 грудня 2023 року керівниця пресслужби поліції Рівненщини Марія Юстицька запевняла журналістку «Четвертої влади», що досудове розслідування розтрати 29 мільйонів бюджетних гривень триває.
– Підозр поки нікому не вручали. Триває товарознавча експертиза для визначення вартості установки, – сказала Юстицька.
А у січні 2024-го, коли ми знову поцікавилися цією справою, у поліції на наш запит відповіли, що її закрили. Закрили через тиждень після нашої розмови з Марією Юстицькою – 29 грудня 2023 року.
Чому закрили, поліція у своїй відповіді не вказала.
Коли ми звернулися із повторним запитом, щоб з’ясувати, якими були результати експертиз про ймовірну розтрату Рівненською лікарнею №2 майже 29 мільйонів гривень та хто їх проводив, Головне управління Нацполіції відмовилося надати таку інформацію. Бо це, мовляв, «відомості досудового розслідування».
У березні 2024-го журналістка «Четвертої влади» подала позов, щоб суд зобов’язав поліцію надати інформацію про результати експертиз.
Адвокат з громадської організації «Платформа прав людини» Євген Воробйов, з яким консультувалася «Четверта влада», пояснює:
– Розслідування – це стадія кримінального провадження. Воно починається відтоді, як відомості про кримінальне правопорушення внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань. А закінчується, коли кримінальне провадження закрили або ж направили обвинувальний акт до суду, або ж подали такі клопотання: застосувати примусові заходи медичного або виховного характеру, звільнити особу від кримінальної відповідальності, закрити кримінальне провадження.
Одночасно із закриттям провадження закінчується і таємниця досудового розслідування.
У зв’язку із цим, каже адвокат, інформація про результати проведених експертиз стає публічною. Адже доступ до інформації в матеріалах кримінального провадження регулює вже не Кримінально-процесуальний кодекс, а Закон «Про доступ до публічної інформації».
Рішення рівненського та львівського судів
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Володимир Щербаков закрив провадження у справі за позовом до поліції.
На думку судді, інформація, яку запитувала журналістка, не є публічною і доступ до неї регулює Кримінально-процесуальний кодекс. Крім того, оскільки запит у поліцію був у «рамках кримінальної справи», то і розглядати позов, зазначив суддя, варто у «суді загальної юрисдикції в порядку кримінального судочинства».
«Четверта влада» не погодилася з тим, що дивно закрите розслідування про ймовірну розтрату десятків тисяч коштів платників податків – це не публічна інформація. Ми подали апеляцію.
7 серпня Восьмий апеляційний адміністративний суд у Львові скасував рішення рівненського судді Щербакова, бо «висновки суду не відповідають обставинам справи», а «суд порушив норми матеріального та процесуального права».
Також судді апеляційного суду вирішили: спір таки підпадає під предметну юрисдикцію адміністративного суду.
Тож справу скерували до Рівненського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Нагадаємо, що фірма «Аксель Медікал», яка продала Рівненській міській лікарні №2 «Недоказовий жах за колосальні гроші», судилася із журналісткою Анною Хіночик та «Четвертою владою», але журналісти перемогли в суді.
Дивіться також: Фірма, яка продала рівненській лікарні недоказове обладнання за завищеною ціною, спробувала судитися з журналістами
Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 15 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184
«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для бійців на передовій. Долучайтеся, будь ласка.
Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693
Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» теж 15-ма гривнями.
Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграмі, ютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці, твітері, тіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти