Фірми із орбіти Шакирзянів подали до суду, бо не можуть заробляти на бюджетних коштах, але заробляють

Фірми «Адамантбуд» та «Рівнетрансбуд» просили Господарський суд Львівської області виключити їх з «чорного списку» Антимонопольного комітету
Джерело
Колаж Владислава Мартинчука на основі фото з фейсбук-сторінки «Захід-трансбуд»

27 грудня 2024 року Антимонопольний комітет України встановив, що ТОВ «Адамантбуд» разом з фірмами «Захід-трансбуд» та «Рівнетрансбуд» порушили законодавство про захист економічної конкуренції: змовилися для участі в тендерах. За це Антимонопольний оштрафував товариства на загальну суму 1 мільйон 224 тисячі гривень.

«Адамантбуд» – підрядник-фаворит рівненської влади, «Захід-трансбуд» і «Рівнетрансбуд» – будівельні компанії, що раніше належали в.о. міського голови Рівного Віктору Шакирзяну.

17 лютого 2025 року «Адамантбуд» почав оскаржувати рішення Антимонопольного, а в березні – просив зупинити рішення Антимонопольного та виключити дані про те, що фірма змовниця.

Розповідаємо, як фірми-змовники просили суд допомогти заробляти далі на бюджетних коштах. Виявляється, публічні закупівлі це основний заробіток товариств, а рішення Антимонопольного позбавляють зарплат працівників.

Штраф та трирічна заборона на тендерах

Справу про можливу змову ТОВ «Адамантбуд» разом з товариствами «Захід-трансбуд» та «Рівнетрансбуд» з літа 2024 року розглядало Західне міжобласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України.

Сталося це після того, як ми опублікували розслідування про заробітки родини в.о. мера Віктора Шакирзяна на коштах платників податків Рівного через раніше невідому фірму «Адамантбуд». Остання, як виявилося, «ходила парами» на публічні закупівлі з двома будівельними компаніями Віктора Шакирзяна: «Захід-трансбуд» і «Рівнетрансбуд».

За змову на тендерах в кінці грудня 2024-го року Антимонопольний оштрафував «Адамантбуд» та «Захід-трансбуд» по 408 тисяч гривень кожного, «Адамантбуд» та «Рівнетрансбуд» – по 204 тисячі гривень. Разом фірми мають сплатити 1 мільйон 224 тисячі гривень штрафу.

Окрім штрафів, ці фірми-змовники не можуть бути переможцями торгів протягом трьох років. Всіх трьох одразу Антимонопольний вніс до Державного реєстру суб'єктів господарювання, притягнутих до відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції.

Більше про те, як Антимонопольний комітет доводив змову: «Почекайте, подивитеся, що далі буде»: фірми родини Шакирзяна потрапили до «чорного списку» за змову на тендерах»

Замість того, щоб сплатити штрафи, «Адамантбуд» оскаржив рішення Антимонопольного до господарського суду Львівської області. До справ долучили третіми особами відповідно «Захід-трансбуд» і «Рівнетрансбуд».

ТОВ «Рівнетрансбуд» теж подав позов до Антимонопольного, щоб скасувати рішення про встановлення змови.

ТОВ «Захід-трансбуд» рішення антимонопольного окремо оскаржувати не стало.

«Загроза функціонування об'єктів критичної інфраструктури»

13 березня представник фірми «Адамантбуд» Роман Оспанов подав заяву про забезпечення позову та просив суд зупинити дію рішення адміністративної колегії Антимонопольного комітету та виключити інформацію про ТОВ «Адамантбуд» з Державного реєстру суб`єктів господарювання, притягнутих до відповідальності за вчинення «змови» до набрання законної сили рішенням у справі.

Обґрунтовував це тим, що  рішення антимонопольного:

  • напряму перешкоджає веденню товариством господарської діяльності;
  • ставить під загрозу нормальне функціонування об'єктів критичної інфраструктури;
  • призводить до невиплати заробітної плати працівникам, зупинення надходжень податків і зборів до бюджету, неможливості виконання зобов'язань перед третіми особами;
  • може спричинити банкрутство товариства.

В якості аргументів представник «Адамантбуду» вказав, що основним видом діяльності товариства є будівництво житлових і нежитлових будівель, яке провадиться у тому числі шляхом участі у торгах на виконання будівельних робіт через «Prozorro».

«В ході своєї господарської діяльності ТОВ «Адамантбуд» бере участь у публічних закупівлях, пропонуючи у воєнний час надання послуг з виконання будівельних робіт, ремонту за найнижчими цінами на ринку», – зазначено в заяві фірми-порушника.

«У 2023 році сума укладених договорів про публічні закупівлі становила 36 мільйонів 794 тисячі 141 гривня 91 копійка (83,58% від загального обороту за рік), а у 2024 році – 33 мільйони 298 тисяч 941 гривня 6 копійок. (81,88% від загального обороту за рік)», – йдеться в заяві «Адамантбуду».

Також позивач бив на те, що серед його замовників велику частку складають  державні підприємства та комунальні установи, зокрема ті, що відносяться до критичної інфраструктури.

Попри наведене, господарський суд відмовив у задоволенні заяви «Адамантбуду» та не зупинив рішення Антимонопольного комітету. Адже не допускається вжиття заходів забезпечення позову, які за змістом є тотожними задоволенню заявлених позовних вимог, якщо при цьому спір не вирішується по суті.

Тобто, якби суд зупинив рішення антимонопольного і зобов’язав виключити Адамантбуд з «чорного списку» Антимонопольного комітету, то це було б задоволенням позовних вимог до розгляду справи по суті.

З аналогічною заявою та аргументами до господарського суду зверталась фірма «Рівнетрансбуд», аби зупинити рішення Антимонопольного комітету. Суд також відмовив їй у задоволенні такого прохання.

Ми намагалися додзвонитися за відомим нам номеру телефону до адвоката ТОВ «Адамантбуд» Романа Оспанова. Хотіли запитати, як фірма справляється з такими обмеженнями, про які вказували у заяві до суду, щоб зупинити рішення Антимонопольного. Однак він не відповів на наш дзвінок.

Рівненський адвокат Роман Оспанов вказаний в судовому реєстрі, як представник ТОВ «Адамантбуд». Скриншот із сюжету Суспільного

Тим часом законтрактували майже 5 мільйонів

Поки йде оскарження рішень Антимонопольного, Департамент інфраструктури та будівництва Рівненської міської ради, яким керує Руслан Гудима, підписав без тендерів три угоди з «Адамантбудом» на загальну суму 3 мільйони 778 тисяч гривень.

Договори стосуються інженерно-технічних заходів для забезпечення (влаштування) додаткового фізичного захисту об’єкта електроенергетичного комплексу (закриті розподільні установки (ЗРУ) - 10). Оскільки послуги надаються на об’єктах критичної інфраструктури, законодавство дозволяє не проводити конкурсний відбір надавача послуг для укладення договорів.

Після нового року комунальне підприємство КП «Комунальне Рівненське шляхово-експлуатаційне управління автомобільних доріг» придбало в «Адамантбуду» бетон двох марок на загальну суму 581 тисяча 400 гривень та послуги екскаватора на загальну суму 492 тисячі 480 гривень.

Договори укладені «напряму», бо попередньо на відповідні тендери ніхто не подав своїх пропозицій. Те, що торги не відбулися, дозволило замовникам після цього укладати договори з будь-якою фірмою.

Нагадаємо, під час підготовки нашого розслідування ми встановили, що «Адамантбуд» продає бетон від ТОВ «Захід-бетонбуд», що належить батьку Віктора Шакирзяна Володимиру Рахимзяновичу.

Техніки своєї «Адамантбуд» не має. Залучає її, орендуючи чи винаймаючи в «Захід-трансбуду», що у власності сестри Віктора Шакирзяна Віти Ванчугової. А також у «Рівнетрансбуду», часткою якого володіє син Віктора Шакирзяна Ілля та Віталій Галайчук. Були випадки, коли «Адамантбуд» техніку винаймав в рівненських комунальних підприємствах.

Радивилівська центральна міська лікарня 10 лютого 2025 року підписала договір з ТОВ «Рівнетрансбуд», щоб провести поточний ремонт приміщень поліклініки. Сума – 199 тисяч гривень. У цей самий період ця сам лікарня придбала матеріали для ремонту у «Захід-трансбуду» на загальну суму 71 тисяча 498 гривень.

Наведені вище угоди укладені без проведення торгів, оскільки вартість ремонту до 200 тисяч гривень, а товарів – до 100 тисяч гривень. Законодавство до вказаних сум дозволяє не проводити конкурсний відбір постачальників та продавців. На укладення договорів на «дотендерні суми» обмеження обирати переможцями закупівель тих, кого притягнули до відповідальності за змову на торгах, не поширюються.


«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші на FPV-дрони для бійців 71 окремої єгерської бригади Десантно-штурмових військ ЗСУ, які збиратиме ініціатива «Рівненський дрон».

Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 50 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали Сили оборони і хочете підтримати рівненських журналістів-розслідувачів будь-якою сумою:

Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоцівотсапі. Вдячні за ваші коментарі в соцмережах та поширення матеріалів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте