Спростовуємо брехню депутата «Рівне разом» Стельмащука і викриваємо «джинсу» ображених піарників

«Щось у Стельмащука пішло не так»

Депутат Святослав Стельмащук на сесійному засіданні спробував дискредитувати роботу журналістів агенції «Четверта влада», мовляв, розслідування про його зв'язки містить неправдиву інформацію. Ввечері скандально відома піарниця Ольга Ферар опублікувала «джинсу» в онлайн-медіа «Про Рівне»
Джерело
Колаж «Четверта влада» ( Влад Мартинчук) на основі власного фото та світлини з фейсбук-сторінки Ольги Ферер та публікації сайту «Про Рівне»

За нашою інформацією, колишній службовець Держгеокадастру, депутат Рівнеради від партії «Рівне Разом» Святослав Стельмащук – лобіст різних земельних схем. І «Четверта влада» це доводила неодноразово.

Тепер депутат Стельмащук вирішив оббрехати журналістів «Четвертої влади», а скандальна піарниця Ольга Ферар, яка працювала на фірму очільника «Рівне Разом» Віктора Шакирзяна, поширила цю брехню на сайті «Про Рівне» і в соцмережах. Інший сайт, який публікує «джинсу», і має зв'язок з колишнім головою Рівненської ОДА Олексієм Муляренком теж ретранслював цю публікацію.

Ми доводимо брехню депутата Стельмащука і піарників, які її ретранслювали.

«Щось у Стельмащука пішло не так»

На сесії Рівненської міської ради 23-го листопада, депутат Святослав Стельмащук просив колег скасувати рішення щодо викупу земельної ділянки навпроти «Газовика» на вулиці Київській.

Це ділянка, безконкурентний викуп якої він лобіював попередньо. Її планувала викупити фірма, співвласником якої є друг Стельмащука з юнацьких років Леонід Ткачук.

Про цю схему викупу ми писали в матеріалі: Як депутат Рівнеради Стельмащук пов’язаний з фірмою, яка отримала без аукціону 86 соток міської землі.

Вже після брехні депутата, Леонід Ткачук і Святослав Стельмащук у неділю ввечері 26 листопада сиділи за стійкою магазинчику cолодощів «Emily» в торговому центрі «Хеппі мол» на «Щасливому». Їх бачили двоє свідків, які нам переповіли це

Про те, як в такий самий спосіб планують безконкурентно скупити інші земельні ділянки, за участю депутата Стельмащука та його тестя Євгена Римчука, ми писали в матеріалі: Рівненська міська рада продовжує роздавати земельні ділянки за схемою «під мережі».

Тобто ще раз. Депутат Стельмащук брав участь у схемі, в результаті якої його товариш отримував би вигоду. Або він сам, через свого товариша. Але на сесії 23-го листопада ніби відмотав назад цю справу.

23 листопада в сесійній залі на підвіконні помічаємо проєкт про скасування рішення Рівненської міської ради від 10 серпня 2023 року та включення земельної ділянки на вулиці Київській до переліку земельних ділянок, що підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах), та надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення цієї ділянки.

Зверху наліпка з написом: «З голосу роздати після внесення (Стельмащук)»:

З боку чуємо, як хтось з депутатів напівпошепки кидає репліку:

– Щось у Стельмащука пішло не так, – і хіхікання.

«Деякі ЗМІ» змусили депутата відмотати назад

Перед початком сесії Святослав Стельмащук підійшов до мікрофона і звернувся до секретаря Рівненської міської ради Віктора Шаркизяна:

– Прошу внести проєкт рішення про скасування рішення Рівненської міської ради від 10.08.2023 року №3630 та включення земельної ділянки на Київській до переліку земельних ділянок, що підлягають продажу на конкурентних засадах, земельних торгах, – сказав депутат і пішов у напрямку свого депутатського місця.

Депутат від фракції «Рівне разом» Святослав Стельмащук на засіданні Рівнеради з голосу вніс проєкт про скасування попереднього рішення про розробку проєкта землеустрою земельної ділянки по вулиці Київській та її викупу

За кілька хвилин розвернувся і продовжив:

– Прошу це питання поставити першим.

Перед голосуванням знову підійшов до мікрофона і почав пояснювати чому ж він вніс цей проєкт рішення з голосу:

– Тому що деякі ЗМІ написали, що я маю стосунок до цієї земельної ділянки і начебто там мої товариші. Поясню: це ділянка на вулиці Київській, мої колеги-депутати проголосували за надання дозволу на розроблення проєкту шляхом викупу земельної ділянки.

– Однак дехто вважає, що земля підлягає викупу на аукціоні, але я пояснював, що цю ділянку неможливо продати на аукціоні, тому що не буде покупця, тому що вона на 90% у мережах. І можливо, так і буде, тому що 20 років, поки є Земельний кодекс, і при цій каденції ніхто її з аукціону не ініціював. Тому що всі розуміють, що там нічого не побудуєш, – сказав депутат.

– Мене це обурило, тому я пропоную, колеги, скасувати рішення про надання дозволу про розроблення проєкту щодо цієї земельної ділянки в приватну власність на Київській шляхом викупу. Нагадаю, це будуть кошти все одно в бюджет, і цим самим рішенням пропонується надати дозвіл на розроблення проєкту щодо виставлення цієї земельної ділянки на торги.

33 міські обранці одноголосно проголосували «ЗА», скасувавши таким чином своє попереднє рішення.

Депутат скаржиться на журналістів і маніпулює

Після голосування депутат Стельмащук знову встав зі свого місця і підійшов до мікрофона:

– Але у свій час я попросив видання «Четверта влада» (Опа, вже не деякі ЗМІ, а «Четверта влада». – Ред.), щоб воно зачепило тему, яка хвилює нашу сім’ю. Всі знають, багато згадується мій тесть Євген Римчук. Я знаю, що всі його знають. У 2012 році  вбили і жахливо закатували його маму, і нам ця тема… І вони дуже реагують на це все, дуже…

– І чому «Четверта влада» не займеться розслідуванням? Чому досі вбивці не сидять? 15 років розглядають судові справи, затягують у СІЗО… Я, як депутат, прошу вас розслідувати ці питання! Чому вони не приїжджають із СІЗО? Чому затягується ця справа? І вони зараз мають вийти по «закону Савченко».

– Тоді я обіцяю: я вам буду коментувати і ви тільки будете від цього вигравати. Тому що… Ну, трішки треба підтягнути знання у земельних відносинах.

Справа, про яку говорить Стельмащук, тягнеться з 2012 року і підозрювані у вбивстві вже понад 10 років перебувають під вартою. Про це вбивство ми писати у 2012 році в матеріалі: У Рівному підпалили оселю, щоб замести сліди вбивства.

А «закон Савченко» – закон України, яким внесені зміни до Кримінального кодексу України, відповідно до яких один день попереднього ув'язнення зараховується за два дні позбавлення волі при обчисленні судом строку покарання.

Співавтором цього закону був також колега Святослава Стельмащука по ВО «Свобода» (коли Стельмащук був депутатом від цієї партії), і нинішній колега Стельмащука по коаліції в Рівнераді Олег Осуховський.

Донедавна Святослав Стельмащук аргументував свою відмову спілкуватися з журналістами «Четвертої влади» так:

«Я з вами не спілкуюся після вашого матеріалу про весілля, яким ви зіпсували деяким членам моєї сім'ї свято. Я нічого не коментую взагалі. Навіть можете не ставити ніякі запитання».

А після публікації про його зв’язки з фірмою, яка могла отримати без аукціону 86 соток міської землі на вулиці Київській, почав ставити умови:

«Я б з радістю з вами професійно поспілкувався, але досі не виконана моя умова. Нагадаю, що на крайній зустрічі я попросив вас зайнятися розслідуванням затягування справи про вбивство Зінаїди Римчук, мами мого тестя Євгена Римчука, якого ви часто згадуєте у своїх публікаціях.

Судові засідання тривають вже понад 13 років (понад 10. – Ред.) через затягування суду її вбивцями – з різних причин, задля того, щоб вийти на волю по «закону Савченко».

Якщо зараз пообіцяєте, що дійсно буде розслідування вашою агенцією, тоді я готовий коментувати. В іншому випадку – ні».

Після чергової спроби поговорити з депутатом по телефону він сказав: «А ви повинні робити розслідування, які я кажу».

«Джинса» на сайтах політичних піарників

Ввечері після сесійного засідання на онлайн-медіа «Про Рівне» з’явилася публікація із порушенням професійних стандартів журналістики із заголовком «Депутат Рівнеради спростував зв'язки з волинським бізнесменом».

Забігаючи наперед – нічого депутат не спростував, а публікація має ознаки «джинси». Але про це далі.

Керує цим медіа Ольга Ферар, яка у 2020-му році працювала рекламною менеджеркою ТОВ «Захід Трансбуд» – фірмі лідера партії «Рівне Разом» Віктора Шакирзяна, якою нині керує його невістка (дружина сина від першого шлюбу Іллі Шакирзяна) Шакирзян Богдана Олександрівна.

Ольга Ферар, зокрема, піарила Віктора Шакирзяна під час передвиборчої кампанії 2020 року:

Ферар Шакирзян

Ольга Ферар Віктор Шакирзян

Та найбільше Ольга Ферар запам'яталася гучним скандалом після того, як п'яна піарниця на «Ленд крузері» такого ж п'яного ексголови Рівненської облради в'їхала у Хонду прокурорки.

У травні 2023 року Ольга Ферар очолила новостворений сайт «Про Рівне». Тоді ж у фейсбуці писала, що деякі новини на ньому створює Чат GPT.

21 серпня 2023 року хтось створив Громадську організацію «Про Рівне» за адресою Рівне, вулиця Кавказька, будинок 2. Хтось, бо в Єдиному реєстрі засновники не вказані. Керівниця ГО – Ольга Ферар.

Ця ГО зареєструвала локальне інформаційне онлайн-медіа «Про Рівне» під керівництвом Ферар. Хоча на сайті жодної згадки про ГО «Про Рівне», зате є згадка про неіснуюче ТОВ «Про Рівне». Хто справжній власник цього проекту ми поки не з'ясовували.

Повертаємося до публікації Ольги Ферар.

Основна неправдива інформація в публікації:

«Журналісти “4 влади” приписали йому (депутату Стельмащуку. – Ред.) зв’язки з бізнесменом, який насправді виявився однофамільцем підприємця, який хотів придбати землю за ринковою ціною у місті. Після публікації неправдивого матеріалу, на депутата полився шквал бруду за вигадані журналістами зв’язки».

«Журналісти “4 влади” наповнили свій матеріал купою оціночних суджень для того, щоб наштовхнути читачів на ймовірні зв’язки депутата, та приплели зовсім іншого бізнесмена з таким ж прізвищем до депутата для того, щоб отримати міжнародне фінансування на оплату їхньої роботи від платників податків міжнародних грантодавців».

Засновники фірми «Рент плюс груп», земельні інтереси якої лобіював депутат Стельмащук – рівняни Леонід Ткачук, Вадим Месь та Тимофій Вознюк.

Засновники «Рент плюс груп». Скрин з аналітичної платформи Youcontrol

Леонід Ткачук, який мешкає на проспекті Генерала Безручка у Рівному, 1988 року народження – одноліток і друг юності депутата Стельмащука. Вони разом грали у баскетбол в дитячо-юнацькій спортивній школі. Інформацію ми отримали від людини, яка знайома з підприємцем.

Але Ольга Ферар стверджує, що то інший Леонід Ткачук – з Луцька. Єдине її джерело інформації – слова депутата.

Ферар Стельмащук
Ольга Ферар спілкується в сесійному залі Рівнеради з депутатом Святославом Стельмащуком
На офіційній фейсбук-сторінці депутата від фракції «Рівне разом» Святослава Стельмащука від 5 листопада 2020 року опублікований пост подяки зі світлиною. На фото, серед тих, хто підтримував депутата на виборах, присутній підприємець Леонід Ткачук (у фейсбуці депутат Стельмащук його позначив Leonid Tkachuk). Джерело: офіційна фейсбук-сторінка політика Святослава Стельмащука
Номер телефону, за яким ми телефонували Леоніду Ткачуку ми знайшли на аналітичній платформі Youcontrol, прив'язаний до його адреси і прізвища, імені, по-батькові. Навіть електронна пошта «баскетбольна». Після виходу розслідування ми знову намагалися зв'язатися з Леонідом Ткачуком, але оператор зв’язку повідомив, що номер вже не обслуговується

У телефонній розмові  Ткачук підтвердив, що є співзасновником фірми, але заперечив зв'язок з Святославом Стельмащуком та його тестем Євгеном Римчуком, в якого до 3 липня 2023 року працював директором у ТОВ «Землевпорядна компанія Велес». В подальшому «Землевпорядна компанія Велес» розробила проєкт землеустрою для фірми Леоніда Ткачука «Рент Плюс Груп».

Світлини з фейсбук-сторінки депутата Святослава Стельмащука за 2 березня 2022 року. «ПІДГОТОВКА СХОВИЩ: МАЄМО БУТИ ГОТОВІ. На території нашого міста достатня кількість бомбосховищ, однак для тривалого перебування в них необхідно створити там комфортні умови.» На світлині разом з депутатом Стельмащуком підприємець Леонід Ткачук.

7 червня 2023 року у дописі, присвяченому покійному батьку Володимиру Стельмащуку, була світлина. На ній – Святослав разом з Леонідом. Також вони разом на спільних фотографіях з березня 2022 року.

Світлина за посту за 7 червня 2023 року. На ній Святослав Стельмащук, його нині покійний батько та товариш Леонід Ткачук. Джерело: офіційна фейсбук-сторінка політика Святослава Стельмащука

За даними YouControl, у Луцьку дійсно є підприємець Ткачук Леонід Миколайович. Йому – 72 роки, і він припинив свою підприємницьку діяльність. 

Голос та місце проживання Леоніда Ткачука нам також підтвердив іще один його знайомий. Для всіх інших знайомих Леоніда Ткачука пропонуємо фрагмент розмови з ним. Послухайте, за твердженням Ольги Ферар це мав би бути голос луцького 72-річного підприємця:

Піарник Муляренка

Брехню Ольги Ферар перепублікував ще один анонімний сайт «Рівненські новини» і його відгалуження вайбер-група з ознаками інформаційної сміттярки «Рідне Рівне», який, за нашими спостередженнями, регулярно порушує журналістські професійні стандарти і етику, а також публікує «джинсу». Щодо нього є навіть рішення «Комісії журналістської етики» у 2020 році.

В цьому рішенні вказано, що видання «Рівненські новини» порушило пункт 9 і 10 Кодексу етики:

Текст публікації не містить посилання на джерело інформації. Згідно з пунктом 10 Кодексу, «точки зору опонентів, в тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано. Так само мають бути подані оцінки незалежних експертів».

Згідно з пунктом 9 Кодексу, «Факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного. Неприпустимим є розповсюдження інформації, що містить упередженість чи необґрунтовані звинувачення».

«Четверта влада» ще у 2019 році довела, що редактор сайту «Рівненські новини» Андрій Андрощук публікує політичну «джинсу».

Андрій Андрощук – колишній радник і піарник колишнього (2016-2019) голови Рівненської ОДА Олексія Муляренка.

Андрощук запам'ятався тим, що журналісти назбирали понад 100 підписів за його відставку через його публічну образу журналістки, після чого він сам звільнився, але фактично не припинив бути помічником Муляренка і вести сайт «Рівненські новини», на якому неодноразово поширював недостовірну інформацію про журналістів «Четвертої влади».

У 2021 році Андрощук потрапив напідпитку у ДТП. І його оштрафував суд.

А Олексій Муляренко програв вибори, йдучи в Рівнераду від партії «Сила і честь», яка на Рівненщині зібрала багатьох політиків – колишніх представників Блоку Петра Порошенка, яких відфільтрувала у 2020-му році оновлена «Європейська солідарність». І які нині часто фігурують у корупційних та інших скандалах.

Ми писали також чим запам'ятався Олексій Муляренко на посаді голови Рівненської облдержадміністрації. Якщо коротко – хорошого мало.

Офіційна сторінка піарника

В контактах сайту «Рівненські новини» вказана електронна і фізична адреса для зв'язку.

Адміністраторка бізнес-центру на Данила Галицького, 19 нам сказала, що такої організації у них немає. Каже, що часто приходять люди і запитують ту чи іншу фірму у яких вказана ця адреса реєстрації, але яких там немає.

Ми надіслали лист із запитаннями на вказану електронну адресу, але на момент публікації відповіді не отримали. Фейсбук-сторінку Андрій Андрощук закрив лише для друзів. Ми зв'язатися з ним не змогли.

Але ми припускаємо, що насправді сайт і вайбер-група, які назвали себе медіа-група «Рівненські новини», належить бізнесмену і політику Олексію Муляренку.

Весь сайт «Рівненських новин» роками переважно у рекламі Олексія Муляренка і його фірми «Сталь-М».

«Рівненські новини», в час передвиборчої кампанії, у фейсбуці рекламували лише Олексія Муляренка та робили антирекламу його конкурентам, по 100 доларів за пост.

Інформація зі сторінки «Рівненські новини» у фейсбуку. Щоб побачити крупніше фото – варто відкрити в новій сторінці

Тож ми поспілкувалися з Олексієм Муляренком.

Олексій Муляренко. Фото з архіву «Четвертої влади» 2018-го року

– Ви власник сайту «Рівненські новини»? – журналістка

З якою метою  цікавитесь? – Олексій Муляренко.

– Для свого матеріалу.

– Ну, ви знаєте, ваші матеріали не всі мені подобаються, насправді.

– Ну, вони не повинні обов'язково подобатись.

– Я не до того, що вони подобаються або не подобаються. Деякі матеріали, вони дійсно є непогані. А в деяких матеріалах ви викривлюєте інформацію так, як вам хочеться. Не подаєте її згідно етіх норм і правил журналістських.

– Це називається журналістські стандарти.

– Да. Тобто на мою думку ви її часом порушуєте.

– Ви можете сказати конкретні якісь публікації?

– Да, дійсно. Це думаю стосувалось дуже часто ви так робили коли публікації стосувались моєї роботи колишньої. Коли я був головою адміністрації. Я предметно не хочу ці теми, ну, тіпа, немає змісту кагбе. Це ж не я до вас подзвонив, це ви до мене.

– То «Рівненські новини» це ваш сайт?

– Я не є власником «Рівненські новини».

– На ньому дуже багато реклами з вами.

– Дивіться. Ну, ви мені питання задали, а далі намагаєтесь друге питання, десяте.

– Ви звертались до цього сайту? На ньому дуже багато матеріалів рекламного характеру і реклами з вами.

– Ну, логіку включіть. Вони ж не самі друкують. Звісно, ми ж співпрацюємо з цим сайтом.

– А хто ним керує?

– Ну, може знаю, а може і не знаю. Я не маю бажання вам давати цю інформацію.

Медіаексперт: вочевидь порушена низка стандартів

Щоб перевірити чи насправді публікації мають ознаки «джинси» – прихованої антиреклами чи чорного піару, ми показали обидві публікації експерту Львівського медіа-форуму Отару Довженку.

Отар Довженко
Медіаексперт Отар Довженко. Фото з його фейсбук-сторінки

«Сама по собі публікація у двох виданнях однакового тексту свідчить, що це не журналістика, а реклама чи піар. Одне з видань посилається на інше, забувши назвати авторку, зазначення якої на сайті «Про Рівне» бодай формально виправдовує оцінкові судження», – відписав нам Отар Довженко.

«Тобто метою було не поінформувати читачів, а саме опублікувати той самий текст. Це дає підстави підозрювати, що публікація або була неформально оплачена, або спричинена якимись особистими мотивами, наприклад, політичним диктатом чи іншими зв’язками».

«У цьому тексті вочевидь порушена низка стандартів, щонайменше – коментарі підмінюють факти і немає балансу думок».

Я звернулася зі скаргою до міжнародних донорів

Написали Ользі Ферар у телеграмі.

Фото Ольги Ферар з її телеграму

– Чому ви вирішили поширити публікацію з ознаками «джинси»? – журналістка.

– Це не «джинса» і ознак «джинси» там нема. Це ваші оціночні судження. Матеріал грунтується на коментарі і виступі депутата. До слова, прохання про допомогу якого ви принципово ігноруєте, – Ольга Ферар.

– Ваш матеріал ми передали медіаексперту, який підтвердив, що ця публікація порушує професійні стандарти. Вам заплатили за цю публікацію, чи ви поширили її через образу на «Четверту владу»?

– Ваш матеріал щодо депутата і його зв'язків неправдивий ви передали медіаексперту? Вам не соромно? Ви оббрехали людину і замість спростування пишете мені цю маячню. Вам заплатили за це питання через особисту неприязнь до мене?

– Ви відповідаєте за кожне написане слово вами у цій публікації?

– Безумовно. Ба більше, я звернулась зі скаргою на ваш попередній матеріал до ваших міжнародних донорів, бо ви не спростували своєї брехні.

– Ви давно знаєте депутата Стельмащука? До того як працювали рекламницею Шакирзяна чи з того часу?

– Ваше питання маніпулятивне і не припустиме щодо ситуації з вашою брехнею. Не професійно пані Ольго. По матеріалу ще питання є?

– Я вас запитую про конкретні речі. Ніякої маніпуляції у цьому не вбачаю.

– А зі Святославом я особисто не працювала ніколи і відомий мені він лиш через вбивство його рідної людини. Ми про це писали. Ще щось?

– Ні. Дякую. Гарного дня.


Підтримайте ЗСУ

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу»

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте