Шакирзян Віктор Володимирович

Джерело
Четверта влада

Секретар Рівненської міської ради восьмого скликання. Рівненський бізнесмен, кандидат на посаду міського голови Рівного на місцевих виборах 2020 року. Очільник партії «Рівне разом» та однойменної громадської організації.

Біографія та бізнес

Віктор Шакирзян народився 20 листопада 1978 року у селі Бабин Гощанського району Рівненської області.

В інтерв'ю з ознаками прихованої реклами на сайті «Рівне вечірнє» Віктор Шакирзян розказує, що першим місцем роботи в часи студентства була ковбасна фабрика.

За освітою Віктор Шакирзян будівельник. Йому знадобилося 23 роки, щоб отримати вищу освіту за спеціальністю «Промислове та цивільне будівництво» в Національного університету водного господарства та природокористування, адже через сімейні обставини його відрахували з вишу. Шакирзян відновив навчання через 17 років.

вв
Віктор Шакирзян не одразу став бізнесменом-будівельником. Позаду досвід успішних і не дуже компаній. Фото з ВК Олени Шакирзян 

У 2001-му році Віктор Шакирзян заснував першу компанію – приватне підприємство «Фірма «Меркурій-інвест», яке займалося технічним обслуговуванням автомобілів і проіснувало до 2007 року. Фірму ліквідували рішенням суду і з цього ж рішення відомо, що в неї тоді були податкові борги.

Так само банкрутом зрештою став другий бізнес Віктора Шакирзяна – ТОВ «Торговий дім «Імперія», зареєстроване за його адресою проживання, в гуртожитку, на вулиці Млинівській. Підприємство спочатку працювало в сфері харчування, а потім у будівництві і проіснувало до 2008-го. На момент ліквідації загальна сума боргів перед бюджетними установами і працівниками сягала 131-ї тисячі гривень.

У 2005-му Шакирзян заснував першу будівельну компанію – ПП «Буд-сектор». Фірма займається будівництвом житлових і нежитлових будівель. Маючи власний бізнес, Віктор Шакирзян ще встиг попрацювати в Рівненській обласній філії підприємства Міністерства внутрішніх справ «Спецсервіс». У 2006-2008-х Шакирзян був директором і бухгалтером філії. За офіційними даними, підприємство займалося розподіленням та постачанням газу.

У 2007-му, коли компанію очолював Шакирзян, вона втрапила у судові розбірки. Підприємство мало поставити компанії «Дааліс» автопаливозаправник. Гроші рівненська філія отримала, а товар не доставила. Тому суд забов'язав головний офіс «Спецсервісу» розраховуватись за борги рівненської філії. Згодом Шакирзян звільнився.

У Рівному Віктора Шакирзяна знають також через ТОВ «Захід-Трансбуд». З 2014 року по 15 вересня 2020 року Віктор Шакирзян був директором компанії, але юридично він ніколи не був засновником, як стверджували у його агітації на місцевих виборах 2020. Про те, що він «створив» цей бізнес повідомляють й на сайті Рівненської міської ради.

Власницею 95% статутного капіталу «Захід-Трансбуд» є Віта Ванчугова – рідна сестра Віктора Шакирзяна, яка насправді працює рієлторкою агентства нерухомості «Рівненська оселя».

іі
Профіль Віти Ванчугової (Шакирзян) на сайті з продажу нерухомості dom.ria 

Тепер компанією керує бухгалтерка фірми Богдана Філліпова. «Захід-Трансбуд» надає в оренду будівельну техніку, продає будматеріали і сама будує, зокрема і за кошти платників податків. 

За інформацією з Prozorro, з 2017 року по лютий 2021 року компанія «Захід-Трансбуд» підписала договорів sз державними і комунальними структурами на майже 14,5 мільйонів гривень.

цц
Віктор Шакирзян протягом шести років був директором «Захід-Трансбуд». Фото: rivnepost.rv.ua 

Ще один великий гравець – ТОВ «Рівнетрансбуд». Її власниками є Віктор Шакирзян та рівнянин Віталій Галайчук. Компанія будувала все: котельні, приміщення митниці, дахи, судові зали тощо, зокрема і за бюджетні кошти. Шакирзян з Галайчуком заснували компанію в 2011 році.

ТОВ «Рівнетрансбуд» Шакирзяна і Галайчука було підрядником будівництва мікрорайону «На Щасливому». Іншим підрядником було ТОВ «ДБК Буд Плюс», власником якої був Роман Курис (компанія цьогоріч припинила діяльність). У 2016-му Рівненський міський суд дозволив слідчим вилучити у компаній документи у справі про несплату податків під час будівництва мікрорайону «На Щасливому».

Інші бізнеси Віктора Шакирзяна: 

ТОВ «Діон» – компанія, створена в 1995 році, мала багато власників, основним видом діяльності були послуги перукарень та салонів краси. У 2016-му власником підприємства став Віктор Шакирзян, змінилася й діяльність компанії. Тепер підприємство займається наданням в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна. У власності ТОВ «Діон» станом на 20 листопада 2020 року є 4 об'єкти нерухомості на ЖК «На Щасливому».

ТОВ «Версаль Рівне» – засноване Віктором Шакирзяном у 2019-му товариство, яке, за офіційними даними з реєстрів, також займається купівлею та продажем нерухомого майна. Станом на 20 листопада 2020 року ця компанія також є власником нерухомості на ЖК «На Щасливому», а саме шести квартир. 

ТОВ «Балашівський граніт» – у 2018-му Віктор Шакирзян купив фірму у Марії Антонюк – жінка володіє бізнесом, зокрема, спільно з Олегом Каштаном – відомим рівненським бізнесменом і забудовником котеджного містечка «Щасливе» і «Басів схил». «Балашівський граніт» на момент продажу мало дозвіл на видобування граніту як сировини для виробництва будівельного щебеню та каменю. Фірма має право працювати на Балашівському родовищі, що на Березнівщині, аж до 2028 року. Інші компанії Шакирзяна не мають таких ліцензій, водночас «Захід-Трансбуд» продає щебінь.

У 2019-му «Балашівський граніт» переписали на Сергія Трофімчука – сусіда Шакирзянів у Бабині. Також Трофімчук фігурує у кількох бізнесах дуже близьких до Віктора Шакирзяна (був керівником ТОВ «Рівнетрансбуд», ТОВ «УкрбудРівне» (половина компанії належить сестрі Шакирзяна і бізнеспартнеру Олександру Нікітчуку).

ТДВ «Рівненський райсількомунгосп» – це підприємство, яке обслуговує водогони у селах. У 2019 році  Віктор Шакирзян набув частки 11-х із 14 засновників цього підприємства. «Четверта влада» з’ясувала, що в одному з випадків угода відбулася з порушенням: зокрема, із фальсифікацією документів. Фальсифікацію вже підтвердили у суді, триває апеляція. За державний кошт Рівненський райсількомунгосп здійснював ремонт водопроводу Великожитинської школи.

Детальніне про підробку підпису: Маленька підробка одного підпису: кандидат в мери Рівного фігурує у справі про фальсифікацію документа

Ще один проект Шакирзяна – будівництво власного невеликого ЖК. Неподалік Льонокомбінату у Рівному будується новий район. За документами, це Великий Житин, а по факту – Рівне. Нещодавно тут з'явилось будівництво Віктора Шакирзяна. В інтерв'ю «Рівне вечірнє» він сам про це розповів.

д
Котеджі Віктора Шакирзяна, записані на фірму сусіда Шакирзянів

«Стайл хаус» – це сім триповерхових котеджів на вулиці Слава Переможцям. Цього року їх добудували і почали продавати на сайтах нерухомості. Нещодавно ділянку, на якій вони розташовані, переписали на сина Віктора Шакирзяна – Іллю. Її площа – 0,7 гектара, призначення – для індивідуального садівництва.

Через те, що за останні три роки ця земля мала п'ять змін кадастрових номерів і декілька поділів (великі ділянки розбивають на менші, потім об'єднують і ліплять, що завгодно, – ред.), встановити, яким чином вона перейшла у приватну власність і чи чесно це відбулося, нам не вдалося. Держгеокадастр відповів нам, що з'ясовувати це не буде.

Завдяки розпорядженню голови Рівненської райдержадміністрації ми встановили, що ця земля, як і чимало ділянок поруч, належала адвокату «Скорпіону» Олександру Лукомському.

На той час голова Рівненської райдержадміністрації Володимир Пилипчук дозволив Лукомському змінити цільове призначення ділянки з сільського господарства (на такій землі не можна будувати) на садівництво – така якраз підходить під котеджі.

Нагадаємо, що ми вже розповідали, як адвокати «Скорпіону» беруть участь у сірій схемі привласнення державної землі.

Квартири бренду «Стайл хаус» записані на однойменну компанію ПП «Стайл хаус». І власник там зовсім не Віктор Шакирзян, а Олександр Нікітчук – вже другий односельчанин Шакирзяна з Бабина. В минулому він також був директором двох компаній Шакирзяна, а нині разом із його сестрою Вітою Ванчуговою записаний співвласником компанії «УкрбудРівне».

Родина

Віктор Шакирзян нардився і виріс у Бабині.  Його батьки – Шакирзян Світлана Юхимівна та Шакирзян Володимир Рахимзянович. 

фф
Володимир Шакирзян із сином Віктором. Фото зі сторінки Віктора Шакирзяна у фейсбуці

За походженням батько Віктора – Володимир Шакирзян – кримський татарин.

У агітках «Рівне разом» пишуть, що Віктор Шакирзян з простої родини і його батько водій-механік.

Судячи з реєстрів, Володимир Шакирзян – цілком успішний бізнесмен. У червні він із колишнім рівненським СБУшником Максимом Лащем співзаснував ТОВ «Захід-бетонбуд». При реєстрації товариства вказали, що воно займатиметься виробництвом бетонних розчинів, готових для використання і надаватиме в оренду різну техніку. Крім того, Володимир Рахимзянович є фізичною особою-підприємцем. Як ФОП він виконував роботи за бюджетні кошти.

Світлана Шакирзян, відповідно до інформації з агітації Шакирзяна на місцевих виборах 2020, нині пенсіонерка, а раніше працювала на цукровому заводі.

вв
Віктор Шакирзян з матір'ю Світланою. Фото зі сторінки Віктора Шакирзяна у фейсбуці

Сестра Віктора Шакирзяна – Віта Володимирівна Шакирзян. В минулому також Ванчугова і Корольова – це прізвища від попередніх шлюбів.

ііі
Віктор Шакирзян із сестрою. Фото із соцмережі Вконтакте Олени Шакирзян

Віктор Шакирзян одружувався двічі. Від першого шлюбу з Тетяною Шакирзян у нього старший син Ілля Шакирзян (2000 року народження), який цьогоріч став власником землі під котеджним містечком батька, та донька Софія.

Нині Віктор Шакирзян у шлюбі з Оленою Шакирзян – раніше Олена Калініна. В минулому Олена була підприємицею, надавала послуги перукарень та салонів краси.

У 2017 році Олена Шакирзян разом із Сергієм Горбуновим (житель міста Дубно) була власницею ТОВ «Стронг-брук». Основний вид діяльності підприємства – надання в оренду вантажних автомобілів. Нині власницею 66,7% підприємства є Любов Іваницька, іншим власником залишається Горбунов. Любов Іваницька є матір'ю відомого авторитета Анатолія Іваницького на прізвиського «Дядя Фьодор». У публікаціях ЗМІ його називали одним з ключових очільників схем у сфері нелегального бурштиновидобутку.

вв
Старе фото Віктора Шакирзяна з дружиною Оленою. Фото із соцмережі Вконтакте Олени Шакирзян

У Віктора та Олени є син Віктор Шакирзян. Хлопчику 11 років. Також Віктор Шакирзян виховував сина Олени (вочевидь, від попереднього шлюбу) Влада Калініна.

Шакирзян і гроші платників податків

Не таким уже і незнайомим гравцем Віктор Шакирзян був для рівненської влади, критика якої стала мало не частиною його агітації. Торік вона нагородила його на день будівельника. Крім нагороди, влада частенько укладає договори з його компаніями. Бюджетні організації співпрацювали здебільшого напряму, без тендерів.

За інформацією з Prozorro, з 2017-го року компанія «Захід-Трансбуд» підписала договорів з державними і комунальними структурами на майже 14,5 мільйонів гривень.

Найбільші замовники:

  • Рівневодоканал. Загальна сума договорів становить 4 мільйони гривень.
  • Корнинська сільрада. Загальна сума договорів – 3 мільйони 700 тисяч гривень. 
  • Управління житлово-комунального господарства Рівненської міської ради. Загальна сума договорів – 2 мільйони 600 тисяч гривень.

Ще одним топ-замовником є Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Рівненській області.

Загалом це 149 угод. З них лише п'ять провели за процедурою відкритих торгів, яка передбачає змагання учасників, скидання цін, тобто справжню конкуренцію.

Решту угод (144) замовники укладали із «Захід-Трансбуд» напряму. Адже закон раніше дозволяв не проводити тендер, якщо сума не перевищує півтора мільйони гривень для робіт і 200 тисяч гривень для товарів та послуг.

іі
«Захід-Трансбуд» будує дорогу по вулиці Гашека у Рівному за 901 тисячу. Фото: Фейсбук «Захід-Трансбуд»

Наступна компанія ТОВ «Рівнетрансбуд». Її власниками є Віктор Шакирзян та рівнянин Віталій Галайчук. Компанія будувала все: котельні, приміщення митницю, дахи, судові зали тощо.

В арсеналі «Рівнетрансбуд» 99 угод на загальну суму майже 61 мільйон гривень. І знову ж, майже всі без конкуренції. Топ замовників:

  • Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Рівненській області. Загальна сума – договорів 20 мільйонів 300 тисяч гривень.
  • УЖКГ Рівненської міської ради. Загальна сума договорів – 16 мільйонів 600 тисяч гривень.
  • Радивилівська райлікарня. Загальна сума договорів – 7 мільйонів гривень.

Ще один переможець тендерів – батько Віктора Шакирзяна Володимир Рахимзянович.

ФОП Шакирзян Володимир Рахимзянович підписав договорів з державними замовниками на 2 мільйони 185 тисяч гривень.

Найбільший замовник послуг підприємця – Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Рівненській області. Сума договорів сягає 1 мільйон 870 тисяч гривень. На державне замовлення Віктор Шакирзян влаштовував благоустрій, поставляв перила, труби і так далі. І робив це без конкурентних процедур.

Фірми Шакирзяна фігурують у корупційній справі Вдовиченка 

У січні 2019-го у Рівному сталося гучне викриття – правоохоронці з обшуками увірвалися в будинок начальника Територіального управління судової адміністрації Рівненської області Віктора Вдовиченка.

фф
Щодо діяльності Віктора Вдовиченка розслідують справу в корупційному злочині. Архівне фото

У будинку Вдовиченка, офісі та інших приміщеннях провели обшуки, в ході яких вилучили чималі кошти. «Там були і гривні, були і євро, були і долари», – коментував Вдовиченко.

Також обшуки провели у компаній і підприємців, які проводили роботи в судах і які начебто були у змові з керівництвом рівненської обласної судової адміністрації.

Всього у справі фігурує чотири компанії і двоє підприємців. Серед них – дві компанії Віктора Шакирзяна, а також його батько Володимир Шакирзян.

Під час обшуку правоохоронці знайшли гроші різних валют. Однак, не відомо, чи саме ці кошти вилучили у Віктора Вдовиченка. Фото УСБУ в Рівненській області

Цитуємо фрагмент судової ухвали:

«Слідчим управлінням проводиться досудове розслідування кримінального провадження з матеріалів якого вбачається, що начальник територіального управління Державної судової адміністрації України в Рівненській області (ТУ ДСА) ОСОБА_5 (Віктор Вдовиченко, – ред.) за попередньою змовою з іншою службовою особою ТУ ДСА, а також службовими особами ТОВ «Рівнетрансбуд», ТОВ «Рівнеакватерм», ФОП «Захарчук Тамара Валентинівна», ТОВ «Теплосфера Плюс», ТОВ «Захід–Трансбуд», ФОП «Шакирзян Віктор Володимирович» (ймовірно це описка, адже з судами співпрацював ФОП Шакирзян Володимир Рахимзянович, а не його син, – ред.)

з якими ОСОБА_5, як начальником ТУ ДСА, укладені в 2017-2019 роках цивільно-правові угоди на виконання для ТУ ДСА робіт, послуг та постачання товарів для місцевих судів Рівненської області, отримує для себе та іншої службової особи ТУ ДСА неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів, будівельних матеріалів, виконання будівельних (монтажних, інших) робіт та послуг на об'єктах нерухомості, які перебувають у приватній власності ОСОБА_5 та членів його сім'ї, чим вчиняють дії з метою привласнення, розтрати майна, придбаного за бюджетні кошти.

В ході досудового розслідування зафіксовано факти привласнення ОСОБА_5 та іншою службовою особою ТУ ДСА, товарно-матеріальних цінностей, що перебувають у державній власності, а саме на балансі ТУ ДСА, зокрема в приміщенні колишнього управління Національного банку України в Рівненській області, за адресою: м.Рівне, вул. Симона Петлюри, 10», – йдеться в судовій ухвалі.

Справу розслідують більше року. Але навіть у свіжих судових документах версія слідства за цей час не змінилася. Тобто компанії Віктора Шакирзяна досі під прицілом правоохоронців у резонансній кримінальній справі.

У січні 2019-го обшуки у цій справі провели у «Рівнетрансбуд». Вилучили документи і відеореєстратор.

І це не дивно, адже саме ця компанія є лідером за кількістю і вартістю укладених угод з Територіальним управлінням судової адміністрації Рівненської області. Всього підписали 99 договорів на загальну суму у 20 мільйонів 400 тисяч гривень.

Як правило, компанія здійснювала невеликі роботи в судах. Найдорожча угода – капітальний ремонт Дубенського суду за майже 9 мільйонів.

Загалом, у цій справі правоохоронці провели 9 обшуків, 27 допитів, 6 судових експертиз і багато інших дій. Кількість судових засідань наближається до сотні. Попри це, на початку 2020-го Вдовиченко уникнув підозр у злочині і корупції. Справу все ще розслідують.

Політична діяльність

Перша спроба Віктора Шакирзяна потрапити у політику була у 2015-му. До Рівненської обласної ради він йшов у списку партії «Конкретних справ» як безпартійний, громадянин України з професійно-технічною освітою, директор ТОВ «Захід-Трансбуд». Депутатом він так і не став.

Після цього помітної для загалу активності Віктор Шакирзян не проявляв. Та, як пишуть в його агітації, насправді він багато всього робив, але не потребував піару.

Все змінилося в травні 2020-го року. Дуже швидко з маловідомого рівненського бізнесмена, який ніколи, принаймні за останні роки, публічно не вступав у дискусії, не брав участі у ініціативах, тобто не мав помітного стосунку до громадського життя міста, він став рейтинговим рівненським кандидатом.

Протягом літа 2020 року, коли кандидатам було заборонено проводити агітацію, Віктор Шакирзян поставав у багатьох ЗМІ як очільник громадської організації «Рівне разом», заснованої 28 травня 2020 року. ЗМІ переважно публікували матеріали з ознаками прихованої реклами про різні акції, ініціативи і обдаровування від «Рівне разом».

На початку карантину організація роздавала безкоштовні маски у лікарнях і серед рівнян, за цим слідував ряд акцій: ремонт годинника органного залу, участь в будівництві храму, пожертви хворим і так далі. Все це в рамках виборчого законодавства містить ознаки непрямого підкупу виборців. 

Крім того, у місті Рівне ще влітку було багато зовнішньої реклами Віктора Шакирзяна. Все це можна вважати дочасною агітацією. 

Співзасновником громадської організації «Рівне разом» є Іван Шевчук. Напередодні парламентських виборів 2019 року ЗМІ повідомляли, що він очолив компанію народного депутата Дмитра Соломчука від «Слуги народу».

Шевчук також був довіреною особою партії «Слуга народу» на Рівненщині і нині є директором підприємства «Агро центр», записаного на дружину нардепа Соломчука.

У серпні Іван Шевчук відкривав офіс проросійської партії «Перемога Пальчевського» у Рівному, будучи при цьому співзасновником ГО «Рівне разом».

іі
Іван Шевчук відкриває офіс партії «Перемога Пальчевського». Фото: Радіо Трек

В минулому Іван Шевчук був директором волинської «Укрпошти», першим заступником директора рівненської «Укрпошти», а ще раніше очолював Демидівський осередок «Партії регіонів» і балотувався від партії Тігіпка.

Крім громадської організації «Рівне разом» у липні 2020 з'явилася політична партія «Рівне разом». Це не новостворена партія, а перекуплена. Раніше це була «Партія громади об'єднання власників багатоквартирних будинків, будівельників та будівельних організацій», а ще раніше вона мала назву  «Влада народу».

Від партії попередника «ООСББУД» на минулих парламентських виборах від Рівного висувався її тодішній керівник, колишній міліціонер, учасник бойових дій Роман Алексійчук.

Спочатку партію «Рівне разом» очолював Юрій Рибак – адвокат, засновник адвокатського бюро «Рибак і партнери», очолює завнішньоекономічну асоціацію – торговий дім «Валютінторг». Разом з батьками володіє ПАТ «Страхова компанія «Інстрах» та пов'язаними бізнесами.

вв
Юрій Рибак. Фото з Фейсбуку 

З 26 вересня партію очолює Віктор Шакирзян.

25 вересня 2020 року Рівненська Територіальна виборча комісія приймала документи кандидатів у депутати та міські голови Рівного. Партія «Рівне разом» подала документи, в яких була порушена гендерна квота.

Після цього партійці подали виправлені списки, але затверджувати і міняти списки може лише партійна конференція і те, що вона проголосувала списки із порушенням законодавства, зафіксовано на відео. Тому відео зі сторінки партії зникло, але правильно видалити відеодокази у партійців не вийшло, і журналісти його знайшли.

Попри це кандидатів у депутати від політичної партії «Рівне Разом» у Рівненській міській ТВК зареєстрували після дискусій та пікету партії під стінами ТВК. За реєстрацію проголосували більшість членів ТВК.

Перед розглядом питання щодо партії «Рівне Разом» прийняли присягу нові члени територіальної виборчої комісії Анатолій Дяденчук (адвокат Адвокатського об'єднання «Скорпіон», суб’єкт подання «Європейська солідарність») і Світлана Харченко (суб’єкт подання Партія Українського народу), яких ЦВК призначила напередодні.

іі
Віктор Шакирзян з командою партії «Рівне Разом». Фото: Рівняни 

За результатами місцевих виборів 2020 року партія «Рівне Разом» отримала 8 тисяч 389 голосів виборців – це 14,15% від загальної кількості тих, хто проголосував. Таким чином «Рівне Разом» отримала сім мандатів у Рівненській міській раді.

Вибори мера Рівного 2020 року

За результатами першого туру виборів міського голови Рівного у жовтня 2020 року, лідирував Віктор Шакирзян. У другому турі він змагався за посаду міського голови Рівного з кандидатом партії «Європейська Солідарність» Олександром Третяком, який переміг з відривом у 1 тисячу 394 голоси.

фф
Після виборів, раніше запеклі суперники Віктор Шакирзян і Олександр Третяк, почали мирно співпрацювати як мер і секретар Рівненської міської ради. Фото: Рівнемедіа

У період виборчої кампанії «Четверта влада» неодноразово фіксувала багато ботів у соцмережі Фейсбук, які агітували за Віктора Шакирзяна і навпаки критикували і поширювали фейки про його опонентів. Кількість ботів, які підтримували Віктора Шакирзяна була значно більшою ніж в усіх його опонентів.

рр
За усіма ознаками, які ми виявили у фейсбуку, штаб кандидата в міські голови Рівного Віктора Шакирзяна використовує ботоферму для введення в оману людей

Про це ми писали:

Фейсбук-боти «на службі» у кандидатів на міського голову Рівного

Нерівний двобій: кого з кандидатів у мери Рівного підтримує більше фальшивих фейсбук-користувачів

1 листопада Олександр Третяк записав відеозвернення до Віктора Шакирзяна, в якому покликав його на дебати на Суспільному.

3 листопада Віктор Шакирзян опублікував відеовідповідь Олександру Третяку, де сказав: «Ми обов'язково з вами зустрінемося на дебатах, і рівняни зможуть зробити вибір, спираючись на правду та факти».

Пізніше штаби обох кандидатів підтвердили Суспільному участь у дебатах. Не зважаючи на це, протягом тижня напередодні дебатів ні кандидат Шакирзян ні його штаб на зв'язок з Суспільним не виходили.

17 листопада приватний телеканал «Рівне 1», який в першому турі публікував сюжети з ознаками чорного піару проти Віктора Шкирзяна, покликав кандидатів на дебати до себе, збрехавши, що на Суспільному карантин через захворюваність.

Віктор Шакирзян на зв’язок із журналістами «UA:Рівне» так і не вийшов. А в день дебатів написав, що їде до Києва, щоб вирішувати питання із постачанням кисню для Рівненської міської лікарні.

Проте, як з'ясувала «Четверта влада», Віктора Шакирзяна нікуди не запрошували, напросився він сам. А допоміг йому у цьому народний депутат – імовірно, Дмитро Соломчук.

Детальніше у матеріалі «Дебати кандидатів на міського голову Рівного: один «не зміг»

оо
Віктор Шакирзян уникнув теледебатів з опонентом на Суспільному мовнику. Натомість прийшов на ефір дружнього для себе телеканалу. Колаж Владислава Мартинчука: скриншот відео дебатів на телеканалі «UA:Рівне» та фото зі сторінки на Фейсбук Віктора Шакирзяна

Громадянська мережа «Опора» проаналізувала фінансові звіти партій Європейська Солідарність і «Рівне разом», а також кандидатів в мери Віктора Шакирзяна і Олександра Третяка. Відповідно до аналізу, у першому турі місцевих виборів 2020 Віктор Шакирзян витратив на агітацію 705 тисяч гривень, а партія «Рівне разом» у агітації якої здебільшого був він, витратила 2 мільйони 274 тисячі 331 гривню.

Найбільше, 272 тисячі гривень, Віктор Шакирзян витратив на зовнішню рекламу – сітілайти, банери тощо. Виконавцем послуг із виготовлення та розміщення бордів, сітілайтів та іншої зовнішньої реклами кандидата було ТОВ «Борд Рівне», яке перед виборами придбав Роман Курис. Так само ця компанія дбала про зовнішню рекламу партії «Рівне разом». Загалом партія і кандидат замовили бордів у підприємства на 732 тисячі 300 гривень.

На агітацію у ЗМІ Шакирзян витратив 181 тисячу 136 гривень, а його партія майже мільйон гривень. Ці кошти партія розділила між 24-ма ЗМІ, серед яких є і місцеві, і всеукраїнські проєкти.

Найбільше агітації «Рівне Разом», відповідно до звітів, було на телеканалі «Ритм» (після ребрендингу – «ITV»), який напередодні купив забудовник і бізнес-партнер лідера політсили Віктора Шакирзяна Роман Курис.

На агітацію у мережі «Рівне разом» і Віктор Шакирзян разом витратили понад 740 тисяч гривень.

Інфографіка «Опора» з порівнянням витрат кандидатів Третяка і Шакирзяна у першому турі виборів.

тт
Інфографіка «Опори» – можна збільшити

У той час як Шакирзян самостійно вніс кошти до свого фонду, партію «Рівне разом» підтримали, зокрема, 42 благодійники, серед яких «Опора» виявила 16 ріелторів агентства нерухомості «Рівненська оселя», дехто з яких, попри щедру пожертву, ще недавно шукав роботу.

Добровільних внесків громадян до фонду партії було значно більше ніж внесків її кандидатів і вони становили понад 1 мільйон 560 тисяч гривень. Саме завдяки таким пожертвам партія провела найдорожчу, принаймні, офіційно, кампанію в місті.

Також «Опора» виявила, що в середньому внесок становив 37 тисяч гривень. Найбільше внесків надходило в окремі дні, іноді суми були наближеними – цілі числа в діапазоні 40 тисяч гривень, а тих, хто робив внески, пов’язує здебільшого спільна робота.

ааа
Інфографіка «Опори» – можна збільшити

Втім, ці цифри наврядчи є близькими до реальності, адже по суті піар Віктора Шакирзяна розпочався задовго до виборів і про джерела походження коштів такої реклами можна лише здогадуватися.

Зв'язки

Віктор Шакирзян – кум і бізнес-партнер забудовника мікрорайону «На Щасливому» Романа Куриса.

Перед тим як Рівне дізналося про Віктора Шакирзяна, піар-кампанію, яка нагадувала підготовку до виборів, розпоачав Роман Курис. Взимку 2020-го він вітав рівнян з Новим роком з білбордів, потім потрапив на обкладинку журналу «Рівняни», дарував лікарням обладнання, антисептики – так само пізніше це робив Віктор Шакирзян.

Втім від власного джерела нам відомо, що ще взимку 2020 року Роман Курис збирав команду для просування його кандидатури на вибори. Можливо, політичні амбіції вщухли через темні факти з минулого Романа Куриса.

Більше про цю історію читайте в матеріалі: Любов і гроші: кримінальна драма Романа Куриса – грабіж, крадіжка, знищення документів

Крім того, на початку березня 2020-го ми опублікували розслідування про сіру схему привласнення гектарів землі. Ділянки для ведення сільського господарства оформлювали на підставних осіб, серед яких засвітилися адвокати об'єднання «Скорпіон». Схему переходу землі в приватні руки, з використанням підставних осіб, ще до нас розслідувала поліція. Втім далеко правоохоронці не зайшли.

Розслідуючи системний дерибан землі, ми з'ясували, що ТОВ «Острозький піщаний кар'єр», яке отримало дозвіл видобувати на родовищі пісок, оформлене на кума Романа Куриса, адвоката і екс-співвласника «Скорпіону» Андрія Давидюка.

Компанію «Дельта геологія», яка отримала землю родовища, заснував Олександр Козяр, якого Роман Курис назвав «це моя людина». Але сам Роман Курис «божиться», що піщаний кар'єр не його.

Перераховані вище факти та зв’язки Романа Куриса могли б становити репутаційну загрозу для нього, як кандидата. Та вплинути на виборчі перегони.

Інша справа Віктор Шакирзян, про якого до весни 2020-го можна було дізнатися, хіба, з реєстрів і сайту ЦВК.

Шакирзян-благодійник без політичного бекграунду і конфліктів був, по суті, «чистим аркушем» з якого піарники робили те, що сподобається виборцю.

Тепер телеканал, який перед виборами придбав Роман Курис став майданчиком піару і прихованої реклами Шакирзяна. Медіа часто під час виборів випускав приховану рекламу – «джинсу» про Віктора Шакирзяна і його громадську організацію «Рівне разом».

фф
На презентації оновленого телеканалу був його вже екс-власник, секретар Рівнеради Сергій Паладійчук (праворуч), новий співвласник Роман Курис (у центрі) та Віктор Шакирзян (другий праворуч). Також на фото екссвободівець і ексголова Рівненської ОДА, а тепер член команди «Рівне разом» Сергій Рибачок (крайній ліворуч) та ексДАІшник, керівник Територіального управління Служби судової охорони в Рівненській області Віктор Мороз (другий ліворуч). Фото Олександра Харвата.

Відповідно до фінансових звітів «Рівне Разом» і кандидата Віктора Шакирзяна, у першому турі місцевих виборів 2020 року, всю зовнішню рекламу їм забезпечувало ТОВ «Борд Рівне» Романа Куриса. Крім медійної підтримки і площ під агітацію по всьому місту, чимало працівників «На Щасливому» «скинулись» коштами на підтримку кампанії «Рівне разом».

Крім того, Куриса і Шакирзяна об'єднує бізнес і нерухомість. Наприклад, у них на двох одна фірма – ТОВ «Хліб України – Рівне» зі спеціалізацією – мисливство, відловлювання тварин і надання пов'язаних із ними послуг.

Також вони мають спільну ділянку – біля чи в самому заповідному урочищі «Бу́дки» на Здолбунівщині. Там же знаходиться спільний будинок.

Більше про зв'язки Шакирзяна і Куриса, кримінальну справу щодо ймовірно несплати податків під час продажу ЖК «На Щасливому», читайте за посиланням:

Рівне разом з Курисом, криміналом і «мутними» зв'язками: що нам не розказали про Шакирзяна

Декларація 

Нерухомість, відповідно до декларації Віктора Шакирзяна за 2019 рік.

У квітні 2018 року в один день Віктор Шакирзян придбав чимало нерухомості у Рівному, вочевидь з величезними знижками:

  • Житловий будинок, площею 126,2 кв.м. у декларації оцінено всього у 49 тисяч гривень;
  • Ділянку, площею 182 кв.м. він нібито придбав за 19 тисяч гривень;
  • Ділянку у 618 кв.м. –  всього за 48 тисяч гривень;
  • Ще одну ділянку, площею 284 кв.м. Віктору Шакирзяну вдялося купити всього за 29 тисяч гривень.

Схоже, що вартість нерухомості значно занижена. Зазвичай так роблять, аби платити менше податків. Докладніше у схожій історії.

Віктор Шакирзян задекларував земельну ділянку у селі Мости Здолбунівського району, площею 25 соток, половина якої належить Роману Курису. Вартість цієї землі, відповідно до декларації – всього 33 тисячі гривень. На цій же ділянці в них є житловий будинок у 56,9 кв.м., вартістю 85 тисяч гривень.

З 2016 року Віктору Шакирзяну належить 95% приміщення закритої стоянки легкових автомобілів у Рівному, площею 196,6 кв.м. Вказана вартість – 151 тисяча гривень. Також у його власності будівля мийки для автомобілів площею 18,4 кадрати і вартістю 46 тисяч гривень.

У травні 2020-го Віктор Шакирзян також придбав офіс на 110 кв.м. за 392 тисячі гривень.

Вартість всієї нерухомості дружини в декларації Віктора Шакирзяна не вказана. Зазначено, що член сім'ї не надав цю інформацію.

Олена Шакирзян має дві квартири у Рівному. Перша площею 42,3 кв.м, друга – 87 кв.м у Рівному (у власності з 2013 року).

Також дружина Шакирзяна має ділянку у Рівному, площею 10,4 сотки, яка належить їй з 2015 року.

Автомобілі

Віктор Шакирзян має BMW X6 2010 року випуску. Автівку, відповідно до даних з декларації, придбав у 2019 році за 650 тисяч гривень.

жж
BMW X6 2010 року випуску. Ілюстраційне фото із сайту аuto.ria.com

Також Віктор Шакирзян декларує Volkswagen transporter 1998 року випуску, який придбав у 2019 році всього за 25 тисяч гривень.

ввв
Volkswagen transporter 1998 року випуску на auto.ria.com продють за 6 тисяч доларів. Ілюстраційне фото

У декларації Віктора Шакирзяна вказано, що він має також чотири вантажні автомобілі: 

  1. Renault KERAX 420.40 2006 року випуску (390 тисяч гривень); 
  2. КРАЗ 250 Рік випуску: 1993 року випуску (9 тисяч);
  3. КАМАЗ 54115 2006 року випуску (200 тисяч);
  4. КРАЗ 2006 року випуску (200 тисяч).

Доходи і збереження 

У 2019 році Віктор Шаирзян заробив 1 мільйон 60 тисяч гривень. У декларації він не вказує жодних доходів дружини.

Готівкою Віктор Шакирзян тримає 553 тисячі доларів; 137 тисяч євро; 2 мільйони 780 тисяч гривень.

Також він декларує надану своїм компаніям «Західтрансбуд» і «Рівнетрансбуд» поворотну фінансову допомогу у розмірі майже 18 мільйонів (у сумі).

Олена Шакирзян має 176 тисяч доларів і 288 тисяч гривень готівки.

Подружжя має 5 банківських рахунків, суми коштів на них не вказуються.

За сумісництвом у 2019 році Віктор Шакирзян прцював у своїх компаніях «Буд-сектор» та «ДІОН». Де працює його дружина невідомо.

Нагороди

Віктор Шакирзян має відзнаки та нагороди:

  • орден від Спілки бійців та волонтерів АТО «Сила України» за надання волонтерської допомоги;
  • нагрудний знак «Волонтер України»;
  • орден Святителя і Чудотворця Миколая за постійну підтримку церкви.

Стежити за матеріалами «Четвертої влади» за тегом Віктор Шакирзян


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте