Громадськість – нова влада. Як активісти з Рівного змінюють своє місто

Джерело
Фейсбук-сторінка громадської ініціативи «Сад історій У Рівному»

З циклу публікацій #ТворитиЗміни. Це – серія матеріалів, де Реанімаційний пакет реформ знайомить читачів із тими, хто не скиглить і не нарікає, а бере на себе відповідальність і на місцях творить потужні історії успіху.

Історія успіху коаліції Рівного.

«Рада реформ Рівного» (РРР) – об’єднання громадських активістів, які самотужки впровадили у місті одну з найкращих практик прямої демократії – публічні консультації, задіяли громадян до розпорядження бюджетними коштами, долучилися до реформування місцевих лікарень, створили унікальну програму з озеленення.

Як активістам вдається змінювати своє місто – в третій серії циклу #ТворитиЗміни.

Містяни – учасники процесів

Ще з 2013 року в Рівному сформувався рух активістів, які боролися зі спробами незаконного захоплення територій парків. Цей рух отримав назву «Захистимо Рівне».

Потім ці активісти першими в Рівному вийшли на акції протесту та сформували ядро місцевого Євромайдану. Після Революції Гідності вирішили спрямувати свою енергію на зміни. І в грудні 2016-го року створили коаліцію громадських об’єднань та ініціатив «Рада реформ Рівного».

Координатор РРР Святослав Клічук розповідає, що коаліція обрала для себе чітку мотивацію – зробити діяльність місцевої влади прозорою та ефективною, а мешканців – учасниками реформ, суб’єктами в прийнятті рішень.

Часто секрет чесної роботи українських чиновників – це громадський контроль, кажуть учасники коаліції Рівного. Щоб цей контроль закріпити в процедурах, активісти підписали меморандум «Про співпрацю з метою впровадження політики відкритих даних» із місцевою владою.

На нотатнику наразі немає всіх 20-ти логотипів організацій коаліції. Фото з Фейсбук-сторінки РРР

З одного боку, закон «Про доступ до публічної інформації» зобов’язує представників міськрад оприлюднювати інформацію про свою діяльності у відкритому доступі. З іншого – практика показує, що сотні звітів і таблиць, які публікують чиновники і депутати, оформлені не за правилами, нечітко, а лише «для галочки».

І знайти бодай якусь інформацію про діяльність у цих документах буває якщо не неможливо, то дуже складно.

Щоби зробити діяльність місцевої влади прозорішою, активісти організації «ОПОРА» домоглися свого і самотужки організували навчання з експертами для працівників міськради.

Вчать, як оприлюднювати дані професійно, коректно і доступно для всіх. Такий курс занять в обов’язковому порядку відвідують відповідальні особи з управлінь міської ради.

Прозорість у фінансах – не менш важлива. З самого початку роботи коаліції активісти разом із депутатами Рівнеради розробили правила взаємодії влади та громади щодо розподілу частини місцевого бюджету.

Ці правила тепер закріплені в новому положенні «Про громадський бюджет Рівного». Але й на цьому активісти не зупиняються. Щороку експерти коаліції беруть участь у процесі і вдосконалюють цей документ. Крім того, долучатися до розробки змін, процедур і правил можуть усі охочі.

Зусиллями активістів в Рівному міська рада таки прийняла «Положення про громадський бюджет». Відтепер, з місцевого бюджету щороку виділяють 10 мільйонів гривень на ініціативи від мешканців.

Цьогоріч, наприклад, на голосуванні – 77 проєктів. За кошти з громадського бюджету в Рівному вже організували спортивні змагання, реконструювали декілька дитячих майданчиків, встановили дороговкази та інформаційні таблиці на всіх історичних пам’ятках.

Ще одна нова практика для Рівного – публічні консультації. Мешканці міста відтепер напряму можуть комунікувати із владою і щодо питань просторових та інфраструктурних змін у місті (будівництво, ремонти, реконструкції будівель), а також проєктів нормативно-правових актів.

Правила публічних консультацій закріплені в новому спеціальному положенні. Наприклад, ініціювати таку зустріч можуть щонайменше 50 мешканців, або понад три громадські чи благодійні організації.

«Містяни часто незадоволені діяльністю влади, і тепер мають змогу пропонувати власні рішення на етапі їхнього прийняття, а не обурюватися результатом. Спілкуватися з владою можливо не тільки шляхом мітингів і протестів, це формує спільну відповідальність», – наголосила комунікаційниця Громадської мережі «ОПОРА» Олена Чудінович.

На перших публічних консультаціях говорили про вирішення проблеми великої кількості безпритульних тварин. Зоозахисники разом із місцевими активістами, експертами та представниками влади напрацьовують зміни до програми захисту чотирилапих.

Під час обговорень зоозахисники зі Львова та Луцька поділилися досвідом їхніх міст. Там значну увагу приділяють прилаштуванню собак (торік у Львові знайшли нові родини для півтисячі собак, в Луцьку – для 350).

Публічні консультації – це реальний механізм, через який оновлену програму регулювання чисельності безпритульних тварин вдасться реалізувати і в Рівному.

Реформувати лікарні разом

З початком активного впровадження медичної реформи в Україні, у Рівному 7 місцевих лікарень перейшли зі статусу комунальних медичних закладів вторинної ланки у некомерційні підприємства.

Допомогти впроваджувати зміни в медзакладах взялися експерти й активісти благодійної організації «Мережа 100 відсотків життя Рівне». Для працівників лікарень провели спеціальні лекції про те, як працювати в умовах нової реформи, розвиватися самим і покращувати медзаклад.

Юрій Лазаревич із «Мережа 100 відсотків життя Рівне». Фото з Фейсбук-сторінки РРР

Коаліція РРР також сформувала спеціальну робочу групу, яка розробила нові статути лікарень за типовим зразком для закладів охорони здоров’я. Цими документами надалі користуватиметься Рівненська міська рада.

За словами координатора коаліції Святослава Клічука, так із протистояння відносини з місцевою владою поступово еволюціонували до співпраці.

– «Рада реформ Рівного» та організації, які до неї входять, практично, зайняли в місті роль так званого «третього сектору». І коли потрібна незалежна думка активних громадян, то в першу чергу звертаються саме до нас, – каже Святослав Клічук.

–  Інколи нас недолюблюють, нас побоюються, але також поважають за принципову позицію і за конструктивний підхід до вирішення проблем міста. Адже, для реалізації будь яких реформ потрібна підтримка активних громадян. Ми підставляємо своє плече людям, які готові впроваджувати позитивні зміни.

Зелене місто

В час масштабної урбанізації багатоповерхівки будують в містах частіше, аніж садять дерева. На жаль, в більшості міст України досі немає якісного планування озеленення, обліку дерев, правильного догляду за ними.

У Рівному ще у 2015-му році активістки створили громадську ініціативу з озеленення міста «Сад історій в Рівному», яку координує Оксана Майборода. Саме зусиллями цієї ініціативи та за підтримки РРР розробили програму з розвитку озеленення Рівного, яку підтримали місцеві депутати наприкінці 2018 року.

Люди, які знають як правильно саджати дерева

З чого все почалося? Громадські активістки звернулися до міської влади з ініціативою заохочувати мешканців садити дерева та створити відповідний порядок погодження громадських висадок відповідальним управлінням. Проте чиновники не зацікавилися у налагодженні конструктивного діалогу і все звелося до офіційних відповідей на запити.

Представники коаліції промоніторили проблеми зеленого господарства міста і з’ясували, що Рівне не має міської програми з розвитку озеленення, облік та інвентаризацію зелених насаджень у місті не ведуть, а комунальне підприємство, що відповідає за утримання озеленення, діє вкрай неефективно.

Громадські активісти показали як правильно саджати дерева в місті

– Нас обурює нераціональний розподіл бюджетних коштів, – каже Оксана Майборода. – Близько чотирьох мільйонів гривень щороку виділяється на косіння газонів та однорічні квітники.

– Саме цю суму більш доцільно передбачити на полив, професійний догляд за багаторічними зеленими насадженнями, якісну санітарну обрізку дерев, закупівлю і правильну висадку нових рослин, однак, поки пріоритет у витратах надають косінню та однорічкам, що далеко не найважливіше для розвитку дійсно зеленого міста.

– Ці кошти належать місту, отже необхідно зупинити їх марне витрачання, натомість садити дерева в тих районах, де їх бракує, доглядати за хворими та пошкодженими багаторічними рослинами… Прийнята програма має інші пріоритетні завдання, що допоможе зробити те, чим мали займатися вже давно.

Небайдужі рівняни у 2017-му році провели волонтерський облік зелених насаджень у центрі міста та виявили сумну статистику: із 261 дерева, що оглянули активісти, третина перебуває в аварійному стані, половина потребує лікування та належного догляду, повністю здорових – дуже мало.

Учасники коаліції ініціювали створення Ради з озеленення міста – дорадчий орган із експертів, представників управлінь, комунальних підприємств та громадськості.

Ця Рада працюватиме задля успішного виконання завдань програми з розвитку озеленення.

За цим документом в місті мають визначити та затвердити зелені зони: парки, сквери, захисні смуги, а також провести облік.

Обліковані насадження будуть більш захищені від незаконної вирубки. Крім того, існуватиме контроль обрізки дерев і якісне лікування хворих насаджень.

Рада з озеленення в Рівному запрацює вже у вересні. Відповідне положення про діяльність цього дорадчого органу розроблене ще в травні за ініціативи РРР та передане відповідальному управлінню на розгляд та узгодження.

Коаліція громадських організацій Рівного вже більше двох років втілює зміни у своєму місті.

20 громадських організацій об’єдналися і змогли налагодити комунікацію між владою та громадянами. За прикладом спілки громадських організацій «Реанімаційний Пакет Реформ», активісти з Рівного розробили і впроваджують зміни за місцевою дорожньою картою – План змін Рівного.

Джерело: censor.net.ua

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте