Гроші за ризик: які доплати отримали медики за роботу з COVID-19 на Рівненщині 

За інформацією з Рівненської ЦМЛ, лікарі у квітні отримали в середньому по 20 тисяч доплат до зарплати
Джерело
Олександр Харват

1 квітня пресслужба МОЗ оприлюднила інформацію, що лікарі, які працювали з хворими з підтвердженою інфекцією коронавірусу, отримають доплату в розмірі трьох посадових окладів.

Отримати доплату мають:

  • екстрений медичний технік;
  • лікар-пульмонолог;
  • лікар-інфекціоніст;
  • лікар-патологоанатом;
  • лікар-епідеміолог;
  • лікар-лаборант;
  • лікар-анестезіолог; 
  • лікар-радіолог;
  • лікар-бактеріолог; 
  • лікар-рентгенолог;
  • лікар-вірусолог;
  • лікар загальної практики - сімейний лікар;
  • лікар-терапевт;
  • лікар-педіатр;
  • лікарі інших спеціальностей, безпосередньо зайняті лікуванням лабораторно підтверджених випадків COVID-19;
  • сестра медична;
  • молодша медична сестра (всіх найменувань);
  • реєстратор медичний;
  • сестра-господиня;
  • водій.

Повний перелік посад працівників, які претендують на доплати, можна подивитися тут.

Очільник МОЗ Максим Степанов каже, що медики, які не отримали обіцяних виплат, можуть звернутися на гарячу лінію МОЗ. Це номер 0-800-505-201.

– Гроші ми перерахували на місця, але отримуємо повідомлення, що заплатили лікарям не в повному обсязі. З вини місцевої влади або головних лікарів медичних закладів. Мені доповідають, що виплати рахують погодинно або ще якось. Це неприпустимо, –  наголошує Максим Степанов. 

За інформацією пресслужби Рівненської ОДА, у березні з хворими на COVID-19 працювали три медичні заклади Рівненщини. Це Рівненська центральна міська лікарня, Сарненська ЦРЛ, та Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. 

У Рівненській центральній міській лікарні з хворими на COVID-19 працювали 97 медиків, у Сарненській районній центральній лікарні – 147, в екстреній (швидкій) медичній допомозі – 14. 

– Згідно з наказом МОЗ № 768, лікарям доплатять три посадові оклади. У Міській лікарні це 1 мільйон 199 тисяч гривень, у Сарненській лікарні– 1 мільйон 665 тисяч, екстренці – 250 тисяч. 19 травня виплати за березень дофінансували, згідно з постановами Кабміну № 250 та № 285, – розповів начальник обласного Управління охорони здоров'я Олег Вівсянник.

Ми поспілкувалися з головними лікарями цих закладів та з’ясували, за яким принципом розподілялися доплати за березень та квітень.

Сарненська лікарня

Головний лікар Сарненської лікарні Василь Іванюк розповів, що в закладі почали приймати хворих на коронавірус з 18 березня.

Василь Іванюк каже, що сарненські медики вже отримали доплати

– У березні ще не було нормативних документів. Перші випадки почались з 18 числа, з 23 числа почалася реанімація і з 26 – інфекція. Відтоді ми проплатили за відпрацьований робочий час по 300%, – каже Василь Іванюк.

– Якщо лікар працював 24 години у відділенні, значить за 24 години 300% має отримати. Відповідно до цього ми нараховували надбавки. І плюс додавали ще преміями, – сказав головний лікар Сарненської ЦРЛ.

– Лаборантам, які, наприклад, взяли аналіз крові чи зробили рентгенівський знімок, ми середньостатистично ставили 4,5 чи 5 годин роботи з хворими на COVID-19. Відповідно, ставку множили на три й отримували 300%. Лікарі, які від 23 березня мали по три чергування в реанімації, отримали по 6 тисяч, окрім заробітної плати, – сказав Василь Іванюк.

– За такою ж схемою отримали гроші і медсестри. За три чергування – по 4200-4500 гривень.

За квітень НСЗУ вже перевела кошти Сарненській лікарні. 5 червня медикам вже виплатили кошти.

Реанімаційні лікарі, які працювали цілодобово, приблизно отримали за 30 тисяч гривень, окрім заробітної плати.

Виплати за березень і квітень можуть бути різним

Експертка групи «Реформа системи охорони здоров'я» Реанімаційного пакету реформ Олена Хитрова роз'яснює, що є різниця між виплатами за березень і квітень через різну нормативну базу.

Експертка каже, що розмір доплат може бути й менше 300%. Фото зі сторінки у фейсбук Олени Хитрової

– В березні чітко було зазначено, що виплати проводяться в розмірі трьох посадових окладів. А квітень, травень і червень – це виплати до 300%. Тобто це може бути і 50%, і 10%, і 100%, і 250%. Березень – це саме посадовий оклад, а квітень – посадовий оклад з усіма підвищеннями рахується. Тобто інша база береться для нарахування, – каже Олена Хитрова.

Також експертка каже, що доплата вважається додатковою заробітною платою.

– Фактично заробітна плата виплачується на принципі погодинно-преміальної оплати, тому й виплачується за фактично відпрацьований час за професією, а не саме за роботу з пацієнтами, які хворіли на COVID-19.

– Наприклад, у медика є пів ставки, а він працював трохи більше. Якщо у його табелі стоїть кожен день 7.42 години, то оплата має рахуватися повністю за ці години. Але розмір доплати може бути у всіх різний, – розповідає Олена Хитрова.

Вона вважає, що виплачувати доплату за березень з моменту прийняття першого хворого – це неправильно.

– Важливо, що з хворими по факту працювали. Навіть якби це був один хворий. Мають бути виплати в розмірі трьох посадових окладів, – каже експертка медичної групи Реанімаційного пакету реформ.

Про плутанину, яка склалася з виплатами у березні, розгорнуто пояснила генеральна директорка директорату медичних послуг МОЗ Оксана Сухорукова в інтерв'ю видання «Дзеркало тижня»:

– Ще в квітні я активно брала участь в аналізі виплат за березень. Тоді на внутрішніх нарадах була чітка позиція заступника міністра Шаталової, що виплати мають бути за фактично відпрацьований час.

– Я обдзвонила всі обласні департаменти охорони здоров'я і наголосила на позиції МОЗ. А за кілька днів міністр каже: ніяких «пропорційно відпрацьованих», отримати мають усі 300% зарплати, гроші пішли в регіони, МОЗ усе зробив.

– Тоді керівники клінік обривали мені телефон: «Навіщо ви зіштовхуєте нас із лікарями?». Я вийшла з того процесу. Ситуація була для мене, напевно, першим реальним дзвінком, що криза і конфлікт із лікарями створюються штучно, – сказала Оксана.

Більше про це читайте в інтерв'ю з Оксаною Сухоруковую «Медреформа. Розтяжка президента».

Що кажуть про принципи виплати грошей медикам в НСЗУ

Директор Центрального міжрегіонального департаменту НСЗУ Андрій Віленський каже, що Національна служба здоров'я не має прямого впливу на виплати для лікарів.

Андрій Віленський каже, що НСЗУ не має прямого впливу на виплати лікарям

– Більшість лікарень, які укладають договори з НСЗУ, є комунальними. Вони самостійно вирішують, що і як їм робити. Це регулюється колективним договором. НСЗУ не може впливати на те, як доплачують медикам, але в нас є механізм контролю.

– Щомісяця ми отримуватимемо з лікарень звіти, які заповнюватимуть за наданою нами формою. Обов'язкові пункти звіту – виплати заробітної плати лікарям та іншим медпрацівникам, які діагностували й лікували COVID-19, – каже Андрій Віленський.

НСЗУ може оцінювати, чи звіт відповідає вимогам договору лікарні та Служби. Якщо ні, договір можуть розірвати. 

Представниця пресслужби НСЗУ Христина Петрик роз'яснює, що оплата від НСЗУ йтиме на кожну команду, задіяну в лікуванні пацієнтів.

– До стаціонарного лікування пацієнтів з коронавірусною хворобою мають бути залучені щонайменше чотири команди в одній лікарні. У складі однієї команди – 12 медичних працівників: троє лікарів; серед них обов’язково анестезіолог.

– Кошти виділені на доплати тільки спеціальним бригадам, а не всім працівникам. Обмеження щодо спеціальних бригад встановлено, щоб захистити лікарів від інфікування, адже більше задіяних – більший ризик інфікуватися. Тариф покриває як виїзди екстреної медичної допомоги до пацієнтів із встановленим діагнозом, так і до пацієнтів з підозрою на  COVID-19, – розповідає Христина Петрик про оплату роботи медиків швидкої допомоги.

Оскільки НСЗУ не може втручатися і не може контролювати внутрішні трудові відносини колективу, контролювати ці процеси може власник закладу – відповідна місцева рада.

Христина Петрик повідомила, що колективний договір укладається між роботодавцем з однієї сторони і одним або кількома профспілковими органами або представниками працівників. У колективному договорі прописують права, обов’язки та гарантії усіх учасників «щонайменше в тому самому обсязі, який визначено в законодавстві України». 

За законом, договір можна змінювати.

Центр екстреної медичної допомоги Рівненської облради

За інформацією керівника закладу Андрія Бортніка, у травні Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф на доплати працівникам за березень отримав із держбюджету 250 тисяч гривень.

Керівник «швидкої» Андрій Бортнік розповів скільки отримали медики в очолюваному ним закладі

За березень доплати нарахували членам бригад, які їздили на виклики до хворих на COVID, чия хвороба була підтверджена ПЛР-тестами.

За березень медики швидкої отримали:

  • Лікарі – від 12,4 до 14,3 тисяч гривень.;
  • Фельдшери – від 7,2 до 11,5 тисяч гривень.;
  • Водії – 9,6 тисяч.

За інформацією пресслужби НСЗУ, за квітень Рівненський центр екстреної медичної допомоги отримав 7 мільйонів 821 тисячу гривень.

За квітень медики швидкої отримали:

  • Лікарі – від 12 до 27 тисяч;
  • Фельдшери – від 10 до 21 тисяч;
  • Водії – від 10 до 16 тисяч.
  • Молодші медичні сестри, які проводили санітарну обробку автомобілів після викликів до хворих на COVID-19, підтверджених ПЛР-тестами – 8,2 тисяч.

– Іншим медикам, водіям, медсестрам, які брали участь у запобіганні COVID-19, але не їздили на виклики до підтверджених хворих, нарахували доплати 45% від зарплати. Грошей, які Центр отримав від НСЗУ, було не досить, щоб заплатити 300% всім працівникам, – каже Андрій Бортнік.

Центральна міська лікарня Рівного

Серед лікарень, які отримали виплати для медиків, є й Рівненська центральна міська лікарня. Але гроші вона отримала з міського бюджету.

– Рівне, на відміну від деяких обласних центрів України, в повному обсязі виплатило 300% доплат медичним та іншим працівникам центральної міської лікарні, які безпосередньо працюють з хворими на COVID-19 – загалом 1 мільйон 845 тисяч. Плюс 193 тисяч на доплати медпрацівникам «первинок» які працюють в мобільних бригадах, – написала на своїй фейсбук-сторінці заступниця міського голови Галина Кульчинська.

Поговорити по телефону із заступником головного лікаря центральної міської лікарні Рівного Ігорем Дундюком журналістці «Четвертої влади» не вдалося, на початку розмови він кинув слухавку.

Нагадаємо, що це вже не вперше у ЦМЛ Рівного не хочуть надавати інформацію.

Відповідь нам вдалося отримати через письмовий запит.

У відповіді головлікаря Євгена Кучерука йдеться, що в березні лікарям, які працювали з COVID-19, доплатили три посадові оклади, «пропорційно до відпрацьованого часу». У квітні виплатили по 300%.

Керівник Рівненської центральної міської лікарні Євген Кучерук відповів письмово які доплати отримали медики

Доплати у березні лікарня нараховувала за наказом Міністерства праці та соцполітики від 2003 року і нового наказу МОЗ №768, а доплати у квітні нараховували згідно з постановою КМУ №331.

У відповіді Євгенія Кучерука також вказані середні доплати працівникам міської лікарні за березень:

  • 12-м лікарям – по 4 тисячі 614 гривень;
  • 48-м фахівцям – по 3 тисячі 573 гривень;
  • 28-м з молодшому медперсоналу – по 2 тисячі 582 гривень;
  • 9-м іншим – по 3 тисячі 167 гривень.

та за квітень: 

  • 54 лікарям – по 20 тисяч 548 гривень;
  • 167-м із середнього медперсоналу – по 15 тисяч 263 гривень;
  • 103-м з молодшого медперсоналу – по 14 тисяч 375 гривень;
  • 19-м іншим – по 14 тисяч 432 гривень.

За березень і квітень міська лікарня отримала з місцевого бюджету 1 мільйон 624 тисяч, а з держбюджету за той самий період – 597 тисяч гривень, ідеться у відповіді Євгена Кучерука.

Читайте також: Неперевірені ліки і підключення до ШВЛ: як лікують COVID-19 у Центральній лікарні Рівного

За березень Дубенська, Рокитнівська і Костопільська ЦРЛ виплат не отримали, бо не приймали хворих на коронавірусну інфекцію. Ми спілкувалися з ними 19 травня, на той момент вони ще не уклали договори з НСЗУ, тому за квітень ще оплат не отримали.

Наразі НСЗУ вже оформила договори з цими лікарнями. Але повторно з керівниками лікарень поговорити не вдалося.

У Рокитнівській ЦРЛ була перевантажена лінія, заступниця головлікаря Костопільської лікарні відбивала виклики, а керівник Дубенської ЦРЛ спочатку просив передзвонити пізніше, а потім не брав слухавки.

Інформацію стосовно виплат за квітень надав начальник Управління охорони здоров’я Рівненської ОДА Олег Вівсянник.

Він повідомив, що Рокитнівська ЦРЛ отримала 300% доплат, Костопільська теж. А 9 червня проводилось нарахування по Дубенській міській лікарні, враховуючи те, що гроші їм перерахували 5 червня з НСЗУ.


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте