Хмельницький забудовник ошукав рівнян. Його партнери ставлять ультиматум Рівнераді
Близько трьох сотень вкладників будівництв у Рівному під маркою DBN (колишній «Набережний квартал»), не отримали своїх квартир. Мова про житлові комплекси «Шоколад», «Ріверсайд», «Флагман» та «Ерсте Хаус».
І хоча це приватні відносини між вкладниками та приватним забудовником із поганою репутацією, вкладники ходять на сесії міської ради та закликають міського голову й депутатів їх захистити. В раді створили депутатську комісію, яка має розібратися в темі.
Допомагає ошуканим рівнянам і сам «поганий» забудовник: знайшов іншого – «хорошого» забудовника, з нормальною репутацією, і той обіцяє добудувати будинки без додаткових доплат, фактично собі «в мінус». Але просить від міської ради посприяти натомість іншому своєму будівництву, надавши документацію на більшу поверховість.
Ця історія могла би стати історією успіху про те, як міська влада підтримала ошуканих рівнян. Але ризикує перетворитися на чергову історію про шулерів з міченими картами, які з легкістю обігрують усеньке місто. А все через те, що «хороший» забудовник будуватиме на замовлення «поганого» забудовника.
Хто той «хороший» забудовник, який готовий врятувати ошуканих вкладників
Про недобросовісність і правопорушення забудовників з орбіти фірм «Набережного кварталу» «Четверта влада» писала чимало. Ці публікації, зокрема можна знайти за тегами «Набережний квартал», «Ріверсайд», DBN.
До того, як вкласти значні гроші в будівництво житла, варто хоча би трохи поґуґлити про репутацію і діяльність забудовника. Це б дозволило побачити, що DBN і люди та компанії, які за ним стоять, мають погану репутацію: проблеми із законністю, якістю будівництва і дотриманням своїх зобов'язань.
Попри неодноразові викриття недобросовісності забудовника і його порушень, чимало рівнян таки вклалися в його нові будівництва. Пів року тому «Четверта влада» писала, як вкладники будівництва DBN («Шоколаду», «Ріверсайду», «Флагману» та «Ерсте Хаус») опинилися без обіцяних квартир.
Директор фірми-забудовника Олексій Лисюк в листопаді 2019-го року запевняв, що ніяких пересторог для вкладників немає, і обіцяв, що будівництво відновлять. Казав, що компанія веде перемовини, щоб деякі об’єкти передати іншому забудовнику.
Минуло кілька місяців і стало відомо, що добудовувати може взятися відома у Рівному кількома будівництвами група компаній «Група СМАРТ».
На сесії Рівнеради голова депутатської комісії, яка вивчала це питання, Андрій Кузьмич оголосив, що комісія знайшла «єдино правильне рішення».
– Забудовник погодиться добудувати ті всі об'єкти, а це «Шоколад» (по одному «Шоколаду» тільки мінус, якщо я не помиляюся, 22,5 мільйони), «Флагман», «Ерсте Хаус», – каже Андрій Кузьмич. – Він добудує ці будинки, зніме це навантаження і цю соціальну напругу, яка виникла. Якщо в результаті відбудеться такий «чендж» [англ. change - обмін]: дамо дозвіл на розроблення детального плану території в районі вулиці Ботанічної.
Для «Четвертої влади» Андрій Кузьмич пояснює, що депутатська група не аналізувала порушень забудовника, мовляв, це справа правоохоронних органів. Також не має депутат інформації щодо повної суми боргу забудовника перед вкладниками.
Для чого забудовнику «Групі СМАРТ» детальний план території на Ботанічній
Бо тут є проблемне будівництво, яке будувала одна з компаній «Групи СМАРТ» – ТОВ «Смарт Бау». На сесії міської ради засновник «Групи СМАРТ» Олександр Гусарук говорить про цю ділянку таке:
– Ділянка у приватній власності – 3,8 гектари. З договорами купівлі-продажу під житлову забудову. Але вона непридатна для житлової забудови. Тому ми виступили з пропозицією, що якщо ми врегульовуємо містобудівну ситуацію з цією ділянкою, то це дозволить нам залучити ресурс для добудови проблемних об'єктів.
Олександр Гусарук при цьому не каже, що одна з компаній «ГРУПИ СМАРТ» (ТОВ «Смарт Бау», власниця якого його донька Вікторія Гусарук і яким в 2013-2018 керував сам Олександр Гусарук і досі є підписантом цієї фірми – ред) ще в 2015-му році рекламувала тут будівництво котеджного містечка.
Але щось пішло не так. Можливо те, що цільове призначення земельної ділянки не дозволяло тут будувати житло. Адже земля призначена «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості». А ділянка, згідно із генпланом, лежить в межах рекреаційної зони.
Тим не менше, котеджі тут почали зводити. Нині будівництво виглядає ось так:
Як чиновники підіграли забудовнику, щоб той зміг будуватися в нежитловій зоні
На території поруч із вулицею Ботанічною, де хоче будуватися «Група Смарт», зводити житло не можна. Це рекреаційна зона Р2, яка колись була в користуванні комунального підприємства «Трест зеленого господарства».
Землю, без аукціону, у 2009 році викупила фірма «Флорес». Очевидно, завдяки тому, що спочатку тут приватизували теплиці «Тресту зеленого господарства». Керівник «Флорес» Вячеслав Кочубей каже, що не пригадує деталей, як земля стала власністю фірми.
– Я директором став нещодавно і в ці питання не вникав, на той час вже все було оформлено в державних актах, – каже керівник фірми В'ячеслав Кочубей (хто такий В'ячеслав Кочубей, ми вам нагадаємо трохи далі – ред.).
Призначення земельних ділянок: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств промисловості, іншої – для реконструкції будівлі оранжереї під мотелі-кемпінги, адміністративно-господарські будівлі та кафе-бар.
Однак ще в 2013-му Рівненська міська рада дозволила тут зводити квартал зі зблокованими котеджами.
Містобудівні умови підписав Віктор Вівсянник. Підписав після того, як це його зобов'язав зробити Рівненський міський суд (суддя Оксана Крижова).
Але є нюанс – представник Управління містобудування та архітектури Рівнеради в суд не ходив, натомість подав до суду заяву, в якій «просить справу розглядати без його участі». Апеляцію управління також не подало.
«Четверта влада» намагалася поспілкуватися з Віктором Вівсянником, який виконував обов'язки начальника управління в 2013 році, щоб почути, чому управління проігнорувало суд і посприяло появі в цьому районі сумнівного будівництва.
Однак посадовець не відповідає на дзвінки на мобільний, а в управлінні містобудування та архітектури, де він працює, сказали, що він на нараді і поспілкуватися з нами найближчим часом не зможе.
Також ми звернулися до міського голови Рівного Володимира Хомка з проханням розповісти, чи в міській раді аналізували ігнорування суду Віктором Вівсянником. Якщо так, то який результат цього аналізу, а якщо ні, то чому не аналізували. Володимир Хомко відмовився поспілкуватися на цю тему – хоче, щоб йому писати запит на інформацію.
Після отримання містобудівних умов забудовник зареєстрував декларацію про початок будівельних робіт.
А тепер найцікавіше.
Власниками ділянок на Ботанічній, на яких ТОВ «Смарт Бау», яка нині входить у «Групу СМАРТ», почала будувати котеджі, є дві фірми: «Флорес» і «Флагман-Рівне». Керівник обох цих фірм – Вячеслав Кочубей, власник – Аркадій Антонюк.
Не будемо переповідати подробиці, які ми дослідили ще кілька років тому. Нагадаємо висновок:
Вячеслав Кочубей тісно пов'язаний із колишнім брендом «Набережний квартал», а отже, і з продовжувачем його справи – «DBN-м».
Вячеслав Кочубей і Олексій Лисюк, який керував будівництвом комплексів «Шоколад», «Ріверсайд», «Флагман» та «Ерсте Хаус», – партнери у різних фірмах з орбіти колишнього «Набережного кварталу», який перетворився в «DBN».
А Святослав Аркадійович Антонюк (1970 року народження, псевдо «Ушастий»), який, за інформацією джерел «Четвертої влади», син Аркадія Антонюка (1939 року народження) – власника «Флорес» і «Флагман-Рівне» – фактично керував будівництвом об'єктів «DBN» у Рівному.
Тож підсумуємо.
Люди дали свої кошти для «DBN», бо ті пообіцяли збудувати для них житло. Близько 300 сімей гроші віддали, а квартир не отримали. «DBN» знайшло «хорошого» забудовника («хорошого» – адже той не вимагає від людей доплати і має у Рівному непогану репутацію), і той пообіцяв добудувати житло.
Але за умови, що місто дасть можливість йому заробити на іншому будівництві. Це будівництво на ділянках фірм з орбіти «поганого» забудовника. На тому масиві, де мали бути зблоковані котеджі. Але тепер замість котеджів там просять збудувати багатоповерхівки.
Чудовий профіт. Взяти гроші в людей і не віддати їм обіцяні квартири. Зійти зі сцени. Разом з іншим забудовником поставити місту умови: добудуємо лише тоді, коли допоможете вирішити проблеми з іншим будівництвом.
Ця ініціатива виглядає ледь не благодійною: бо ж новий забудовник готовий віддати свої понад 20 мільйонів на благо ошуканих рівнян. Місто готується пристати на ці умови.
Міський голова Рівного Володимир Хомко напускає таємничості:
– Є пропозиція від нового забудовника, який готовий взяти добудувати ці будинки, бере зі збитками понад 22 мільйони і готовий вкласти свої кошти, просить від міської ради сприяти в іншому будівництві, – каже міський голова журналістам Суспільного. – Я не хочу зараз про це говорити, бо питання контраверсійне. Люди безумовно хочуть цього, тому це буде розглянуто на депутатському дні.
Таким чином люди, пов'язані з «DBN», отримують подвійний гешефт: і гроші повертати вкладникам не треба, і заробити на додатковому будівництві дають можливість.
А місто і рівняни загалом отримують навантаження щодо розвитку ще одного мікрорайону. Адже виникне питання транспортних шляхів, яких у цьому районі дуже мало (через невелику густоту заселення), та інтересів власників місцевих будинків та котеджів, які раптом можуть отримати в сусідство багатоповерхівки.
У Рівному жодна ділянка під житлове будівництво НЕ продана з аукціону, – забудовник
Чому ж на цю ініціативу погодилася «Група СМАРТ»? Запитуємо про це її засновника Олександра Гусарука.
– «Група СМАРТ» може сидіти склавши руки і нічого не робити, і, напевно, не буде існувати, – каже Олександр Гусарук. – В Рівному, під житлове будівництво, за всю історію існування, за всю історію існування українського вже ринку, не радянського, ще не продана жодна земельна ділянка з аукціону, де порядний девелопер міг би купити цю ділянку.
Що ми маємо робити? Ми маємо шукати такі ділянки, чи вона Кочубея, чи не Кочубею належить, чи будь-кому іншому. Мене не цікавить походження цієї земельної ділянки, хто і на яких умовах її взяв. Бо ми не можемо її взяти самі, адже в прозорий спосіб вона не продається.
Вона вже є у когось у власності, або продається якесь підприємство чи інша нерухомість. Кожна земельна ділянка вже на когось оформлена: на УКБ (Управління капітального будівництва Рівненської міської ради, – ред) чи іншу юридичну особу.
Для того щоб стати її забудовником, треба встановити з ними стосунки. Стати прямим забудовником і оформити на себе ділянку – в нашому місті такого не існує.
В інших містах проводяться такі аукціони. Ми працюємо в Нетішині – там можна купити ділянку з аукціону. Там до нас навпаки звертаються з пропозицією взяти участь в аукціоні.
Як у Рівному працює схема уникнення земельного аукціону читайте тут: Як забудовник-правопорушник отримав у Рівному «ШОКОЛАДний» шмат землі: розслідування
Олександр Гусарук каже, що на ділянці фірми Кочубея «Група СМАРТ» будуватиме в якості девелопера:
– Щодо цієї ділянки, то ми поки що – потенційний девелопер, який цю ділянку опрацьовує. Що таке опрацювали ділянку – це вивчити містобудівну ситуацію, якщо виникає потреба – врегулювати цю містобудівну ситуацію через розробку якихось необхідних документів, в цій ситуації – це детальний план території, вивчити інфраструктуру району, мережі, дати цьому оцінку, розробити концепцію забудови, яка відповідатиме всім параметрам.
Тільки після цього ми стаємо компанією-девелопером, яка забудовуватиме цю ділянку. Тоді ми підписуємо договір про забудову.
– Але ж одна з компаній «Групи СМАРТ», «Смарт Бау», починала там будувати об’єкт «FreeDom» ще в 2015-му році? – журналістка.
– Я зараз намагаюся пригадати цю історію, здається, це був звичайний підряд, якісь ми виконували там роботи. Це точно не була така ситуація, про яку я зараз вам розповів. Підрядник – це коли компанія на замовлення замовника виконує якісь роботи. Напевно, ми там виконували будівельні роботи (на сайті «Групи СМАРТ» зблоковані котеджі на Ботанічній досі будуються, – ред.)
– Але ж замовник – це компанія «Флорес», яка напряму пов'язана з теперішнім DBN-м, через своїх керівників: Кочубея, Антонюка. Виходить, «Флорес» почало це будівництво, а тепер «Група СМАРТ» готова його продовжити?
– Таким утюжком можна поєднати «Групу СМАРТ» з якимись там корпораціями якогось олігарха в Україні.
– Ну так «Смарт Бау» вже будувало на цій ділянці, а тепер «Група СМАРТ» готується до девелоперської співпраці.
– Я відповідаю за свої дії. Будь-який договір має дві сторони. Мої зобов’язання полягають в тому, що я маю цю ділянку спочатку оцінити, підготувати до будівництва, зробити концепцію, збудувати, ввести в експлуатацію, реалізувати збудовані об'єкти нерухомості, забезпечити експлуатацію.
Обов'язки власника – надати земельну ділянку і отримати свою вигоду у вигляді тих же квадратних метрів, які залишаються у нього як у власника. Це класична схема девелопменту.
– Ось дивіться. Є компанія DBN, яка оскандалилася і не виконала своїх зобов’язань перед людьми, можливо, мова йде про понад сотню мільйонів суми вкладень людей, які не можуть отримати свої квартири. І зараз компанія DBN, через фірми, які перебувають в орбіті її впливу, може отримати подвійний гешефт. Не треба повертати гроші вкладникам «Шоколаду» та інших об'єктів, і буде додатковий заробіток на цих ділянках Ботанічна-Малорівненська, завдяки вашій допомозі.
– В цій ситуації я рятую людей. Не компанію DBN. Хай хтось запропонує трьомстам вкладникам спосіб вирішення їхньої ситуації. Немає компанії DBN на сьогодні. Її представник Олексій Лисюк – сьогодні заступник голови Хмельницької ОДА. І є ошукані люди.
Ми можемо їх не чіпати, але я вважаю себе рівнянином і людиною, яка дбає не тільки про свої інтереси. Коли до мене приходять люди і просять допомогти, то скажіть мені як я маю поступати. От деякі медіа назвали це шантажем. То запропонуйте щось інше – я не хочу бути шантажистом. Я беру на себе велику відповідальність, тому що на кону – моя репутація. Або я працюю на цьому ринку або ні, якщо не дотримаюся своїх зобов'язань.
Можна звинуватити девелопера, будівельника, будь-якого підрядника, якщо він працює з якоюсь непорядною структурою. Чи є в нього вина, що він працює з ними?
«Розпорядник коштів Олексій Лисюк»
А що про цей ультиматум міській владі (вимога дати дозвіл будувати багатоповерхівки в районі Ботанічної) думає керівник фірми «Флорес», фактично людина із середовища компаній DBN Вячеслав Кочубей?
– Нє, ну фірма «Флорес» з DBN-ом не пов’язана аж ніяк.
– Ну ви, скажімо, з Олексієм Лисюком (керівником DBN) в кількох фірмах є партнерами, – журналістка.
– Ну так, але фірма «Флорес» відношення до DBN-а немає зовсім ніякого. Все, що ви можете знайти, це ж не проблема: заходите на сайт, і там все чітко вказано: хто де, на яких фірмах є засновником і є кінцевим бенефіціаром.
– Ну але ви з Олексієм Лисюком в різних будівельних організаціях є партнерами. Тому зв’язок є очевидний, навіть через вас.
– Я ж нічого не кажу такого, що зв’язку нема, зв’язок є, але тільки в залежності по яких фірмах. Є фірми, які належать Лисюку, ви ж можете набрати: «Олексій Лисюк Юрійович», і там видає повний список інформації: де він є засновник, де він кінцевий бенефіціар на сьогоднішній день.
Вячеслав Кочубей стверджує, що з Олексієм Лисюком він зараз не спілкується і той навіть слухавки від нього ніби-то не бере. Навіть якщо це так, це не значить, що комунікація між партнерами не може здійснюватися через посередників.
– Ви брали участь у будівельних роботах на об'єктах «Шоколад», «Флагман» та «Ерсте Хаус»?
– Я там був директором обслуговуючих кооперативів. До певного часу. Бо в минулому році, дев’ятого місяця ще написав заяву на звільнення. І так воно до сьогоднішнього дня в стабільному стані, ніхто ніяких не може прийняти рішень, аргументуючи, що на це немає коштів, щоб це зробити.
– Це ж там більше 250 обдурених вкладників? Куди ділися їхні гроші, що вони не отримали квартир?
– Ну я ж розпорядником грошей не був. Розпорядником коштів є Лисюк Олексій. Ви може запитати в людей, вони вам скажуть, коли вони платили, кому вони їх віддавали, то з тих і треба питати. Я присутнім на цих перемовинах ніколи не був і ні разу мене туди ніхто не запрошував.
– Це при яких перемовинах?
– По добудові цих об’єктів. На яких умовах їх мають добудовувати, як їх мають добудовувати, я вам нічого сказати не можу, бо я там ніколи не був.
– А на яких умовах ви плануєте співпрацювати з «Групою СМАРТ», якщо міська рада погодиться на детальний план територій, і там [на Ботанічній-Малорівненській] дозволять житлове будівництво?
– Ну як, будемо заключати договір, вони будуть виступати як генпідрядник.
– Дивіться, як це виглядає: DBN взяла гроші і не повернула рівнянам частину квартир, фактично присвоїла до своїх грошей. А тут DBN, через своїх партнерів…
– Я ж кажу, «Флорес» і оці недобудови – це дві різні речі, там відношення DBN і Лисюк ніякого немає.
– А поділіться, будь ласка, контактами вашого партнера Аркадія Антонюка?
– Що-що?
– Можете поділитися контактами вашого партнера по фірмах «Флорес» і «Флагман-Рівне» Аркадія Антонюка?
– Який він партнер?
– Ну як, він – бенефіціар «Флорес».
– Ну, бенефіціар. При чому тут партнер? Партнер – це коли з людиною співпрацюють. А бенефіціар – це просто кінцевий власник.
– То ви можете поділитися контактами пана Аркадія?
– В мене немає ніяких його телефонів.
– А Святослав Аркадійович – це його син?
На цих словах Вячеслав Кочубей кинув слухавку.
Тож наразі «Четвертій владі» не вдалося знайти контактів ні Аркадія Антонюка (власника ділянки (ймовірно, номінального), на якій «Група СМАРТ» планує звести багатоповерхівки), ні його сина Святослава Антонюка (одного з керівників будівництва DBN).
«Четверта влада» намагалася також поспілкуватися про те, куди поділися кошти вкладників з іншим керівником будівництва DBN Олексієм Лисюком, який, нагадуємо, нещодавно став одним із заступників голови Хмельницької ОДА.
За номером мобільного, який є в редакції, дзвінок автоматично збивається. А в його приймальні у Хмельницькій ОДА нам пообіцяли, що питання перекажуть. Якщо Олексій Лисюк погодиться спілкуватися, ми оприлюднимо його пояснення.
Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти