Хто добуватиме і за що кримінал: нові правила «бурштинового закону»

Наслідки незаконного видобутку бурштину поблизу селища Клесів, Сарненського району Рівненщини
Джерело
«Четверта влада»

Верховна рада 19 грудня прийняла законопроєкт №2240, який регулює бурштиновидобуток. За новими змінами, добувати бурштин зможуть підприємства, в яких є дозвіл та які виграють аукціон від Держгеонадр.

Окрім цього, парламентарі ввели кримінальну відповідальність за збут, перевезення бурштину без документів та за ухилення від відновлення землі, де проводився видобуток.

Пояснюємо детальніше, хто і де може видобувати бурштин та що загрожує за порушення закону.

Прийнятий законопроєкт вносить зміни до деяких Кодексів України та регулює видобуток бурштину. За нові зміни проголосували 279 депутатів.

Видобувачі бурштиноносних та нафтогазоносних надр не потребуватимуть гірничого відводу – це раніше була проблемна і тривала процедура, тепер її не буде.

Окрім цього, ще у жовтні Уряд повідомив, що на вивезення бурштину закордон буде встановлено мораторій. Це було у першій редакції проєкту. Але в остаточній редакції цього немає. 

У цей же день, 19 грудня, Верховна Рада у першому читанні прийняла урядовий законопроект №2241 з поправками до Податкового кодексу про зниження ставки рентної плати на видобуток бурштину з 25% до 15%. Законопроєкт підтримали 266 народних депутатів.

Український бурштин добувається нелегально та контролюється здебільшого кримінальними авторитетами, каже у відео на телеграм-каналі «Слуга народу» представниця Кабміну у парламенті Олена Шуляк. З її слів, видобуток бурштину приносить десятки мільйонів доларів, які йдуть поза бюджет країни.

Хто отримає дозвіл

До Кодексу України про надра внесені зміни, де вказано, що отримати дозвіл на видобуток фірми та підприємці зможуть на електронному аукціоні. Його буде проводити Державна служба геології та надр – центральний орган у цій сфері.

Оформити дозвіл, продовжити, перереєструвати його муситимуть самі ж замовники у паперовій або електронній формі на сайті Держгеонадр. Інформація та документи, які будуть подавати охочі фірми, є відкритими: їх публікуватимуть на тому ж сайті.

На яких землях можна добувати

Добувати бурштин можна на всіх землях, окрім земель природно-заповідного фонду, оздоровчого призначення, рекреаційного призначення, історико-культурного призначення та водного фонду.

До початку аукціону інформацію про ділянки призначені для видобутку мають подати органи місцевої влади до Держгеонадр. Служба має затвердити перелік ділянок, які будуть виставлені на аукціоні.

Переможці конкурсу підписують договір із місцевою владою чи іншими власниками на бурштиновидобуток. Термін договору не може бути довшим, ніж на 5 років. Ділянка, вказана у договорі, не може бути більшою, ніж 10 гектарів.

Ділянки для видобутку не можуть передаватися у власність.

Також закон встановлює ціни на один гектар ділянки, що передається у користування. Початкова ціна продажу на аукціоні спеціального дозволу на видобуток надр становить 34 тисячі гривень за один гектар. Також законом закріплено обов’язкову оцінку запасів бурштину на ділянках, що надаються у користування.

В першій редакції законопроєкту спробували прибрати оцінку впливу на довкілля. Це тривала процедура, яка передує видобутку. У другій редакції оцінку впливу на довкілля повернули як обов’язкову.

Адміністративна відповідальність 

До Кодексу про адмінправопорушення за проєктом додана стаття 58-1 «Порушення вимог щодо видобутку корисних копалин».

За видобування корисних копалин за допомогою несертифікованого обладнання громадян штрафуватимуть від 1 700 гривень до 3 тисячі 400 гривень. А посадових осіб – від 3 тисячі 400 гривень до 5 тисяч 100 гривень.

В разі повторного порушення протягом року громадяни та посадові особи заплатять від 5 тисяч 100 гривень до 10 тисяч 200 гривень штрафу.

Кримінальна відповідальність за протидію законному видобутку

За статтею 206 Кримінального кодексу України «Протидія законній господарській діяльності», вимога припинити, або обмежити законну діяльність поєднана із погрозами насильства особі, її близьким, або пошкодження майна карається штрафом від 170 тисяч до 255 тисяч гривень із позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

За пунктом 2 цієї статті, ці ж дії, які повторюються, або за змовою групи осіб, або погрозою вбивства чи тяжких тілесних ушкоджень, або поєднані з насильством, що не є небезпечним для життя і здоров'я, або з пошкодженням чи знищенням майна порушник заплатить від 255 тисяч до 425 тисяч гривень або обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років, або позбавленням волі на строк від трьох до шести років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від двох до чотирьох років або без такого.

Протидія законній господарській діяльності, вчинена організованою групою, або службовою особою з використанням службового становища, або поєднана з насильством, небезпечним для життя чи здоров'я, або така, що заподіяла велику шкоду чи спричинила інші тяжкі наслідки, карається позбавленням волі на строк від шести до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від трьох до п’яти років або без такого та з конфіскацією майна.

Матеріальна шкода вважається великою, якщо вона перевищує 525 тисяч 500 гривень (у 2020-му році).

Кримінальна відповідальність за збут, перевезення, придбання, переробку

Нові зміни пропонують до Кримінального кодексу внести статтю 240-1 «Незаконне видобування, збут, придбання, передача, пересилання, перевезення, переробка бурштину».

Незаконне видобування бурштину, а так само збут, придбання, зберігання, передача, пересилання, перевезення, переробка бурштину, законність походження якого не підтверджується відповідними документами, караються штрафом від 51 тисячі до 170 тисяч гривень або обмеженням волі чи позбавленням волі на строк від двох до трьох років.

За ті самі дії, якщо вони вчинені повторно або у значних розмірах, або на територіях чи об’єктах природно-заповідного фонду караються позбавленням волі на строк від чотирьох до семи років з конфіскацією майна.

Під значним розміром у цій статті слід розуміти вартість бурштину на суму 105 тисяч 100 гривень і більше.

Якщо вказане вище вчинила службова особа шляхом використання свого службового становища, то його дії караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років з конфіскацією майна.

Кримінальна відповідальність за ухиляння від рекультивації

Якщо підприємці видобули бурштин і не відновили після себе землі, то стаття 254 ККУ «Безгосподарське використання земель» передбачає за 
зниження або втрату їх родючості, виведення земель з сільськогосподарського обороту, змивання гумусного шару, порушення структури ґрунту штраф до 4 тисяч 250 гривень або обмеженням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

Умисне ухилення від обов’язкової рекультивації (відновлення) земель, порушених внаслідок дослідно-промислової розробки родовищ бурштину чи видобування бурштину на підставі спеціального дозволу на користування надрами, що заподіяло істотну шкоду, карається штрафом від 119 тисяч до 170 тисяч гривень або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.У цій статті істотною шкодою вважається шкода  на суму 4 тисячі 250 гривень і більше.

Повторне ухилення від рекультивації або за попередньою змовою групою осіб, караються обмеженням або позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Повторне ухилення від відновлення земель, якщо це спричинило тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від п’яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Тяжкими наслідками вважаються наслідки на суму 17 тисяч гривень і більше.

Окрім цього, нові зміни стосуються митного тарифу. Закон про легалізацію бурштину вводить до Закону «Про митний тариф» позначення бурштину та виробів із нього. 

Протягом трьох місяців із дня набрання чинності цього закону Кабмін мусить привести свої нормативно-правові акти у відповідність. Зокрема створити форму договору між власниками землі та користувачами, які будуть видобувати бурштин.

Окрім Кабміну, задіяні міністерства та органи виконавчої влади теж мусять підготувати нормативно-правові акти, які стосуються цього Закону. Звіт про про хід і результати виконання закону про легалізацію буде включений до Програми діяльності Кабінету Міністрів України за 2020 рік.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте