Хто, крім Рівного, продає кров «своїм»
«Четверта влада» вже розповідала, як заробляє Рівненський обласний Центр служби крові, продаючи компоненти крові іншим лікарням області за завищеними цінами. Цією історією зацікавилось Мінохоронздоров'я. А ми поцікавилися чи так само працюють Центри служб крові у інших областях.
Як на Рівненщині
Область недофінансовує Рівненський обласний центр служб крові, тому, каже керівництво, змушені заробляти.
– Якщо ми будемо працювати тільки на те, що дає держава, то станція просто зупиниться, – каже головна лікарка Рівненського обласного центру служб крові Ліна Михальчук.
Із відповідей на запити від Рівненського обласного управління охорони здоров'я та Центру служб крові, дізнаємось, що справді недофінансовують.
Наприклад, у 2017-му році профінансували на 53,1%, у 2018-му на 51,1%, на 2019-й передбачили 40,8% від потреб закладу. Не додають навіть на основні статті – це оплату донорам за кров, харчування донорів та комунальні послуги.
Управління охорони здоров'я області передбачає використання коштів із спецфонду Центру служб крові. Рахунку, куди надходять кошти від продажу компонентів та препаратів крові.
Профільне управління недофінансовує на потреби ні Центр крові, ні обласні лікарні. Таким чином, за кров доводиться платити пацієнтам. Як це роблять, наприклад, у Рівненському обласному протипухлинному центрі.
Але проблема не лише в цьому. А в тому, що в калькуляцію вартості препаратів крові закладають заробітну плату медперсоналу, яка на 100% оплачується з бюджету. Це призводить до невиправданого завищення цін, адже зарплата у вартості компоненту – близько 70%.
Очільник Управління охорони здоров'я Рівненської облдержадміністрації Юрій Осіпчук вважає, що купують компоненти та препарати крові комунальні заклади не лише в нашій області.
– Це не тільки в нас. Це так по Україні були ці рекомендації. В нас проходило дуже багато і аудиторських речей, і міжнародня організації проводили в нас і аудит, і якщо не помиляюсь управлінські були доситься серйозні рішення.
Як у інших областях
Ми отримали відповіді від майже усіх обласних Центрів крові або станцій переливання. Кропивницький, Львівський та Луцький центри нам у інформації протиправно відмовили.
У Запорізькому обласному Центрі служб крові нам відповіли, що вони продають обласним комунальним лікарням компоненти крові.
У Сумах комунальний Центр крові у 2009-му році став Товариством з обмеженою відповідальністю «Сумський обласний центр служби крові».
Власники фірми – Сумська обласна рада (25%) і ТОВ «Біофарма-плазма-інвест» (75%) власниками якої, за інформацією аналітичної платформи Youcontrol, є Костянтин Єфименко і Василь Хмельницький.
У 2009-му Костянтин Єфименко був депутатом від Блоку Юлії Тимошенко Київської облради. А з 2010-го по квітень 2014-го був першим заступником міністра інфраструктури України.
Василь Хмельницький – бізнесмен-мільярдер, екс-нардеп від Блоку Юлії Тимошенко та Партії Регіонів.
У Черкасах теж вже немає комунального закладу. Тепер забором крові і виготовленням компонентів займається Товариство з обмеженою відповідальністю «Черкаський обласний центр крові «Черкаси-плазма». Фірма теж належить Костянтину Єфименку та Василю Хмельницькому.
Коли Центр крові був комунальним, компоненти крові надавали для обласних лікувальних закладів безкоштовно.
У всіх інших опитаних 15-ти областях Центри служби крові надають компоненти крові обласним лікарням безкоштовно.
Це такі області: Херсонська, Харківська, Миколаївська, Одеська, Хмельницька, Дніпропетровська, Вінницька, Чернігівська, Житомирська, Тернопільська, Івано-Франківська, Закарпатська (Ужгород), Чернівецька, Київська, Полтавська. Їх ми відмітили на карті.
У Миколаєві нам повідомили, що у них діє наказ профільного управління, який забороняє продаж компонентів крові обласним лікарням. До того ж, переважна більшість обласних Центрів крові мають 100% фінансового забезпечення на свої потреби.
Це саме ті області, що передають компоненти безкоштовно.
Перші результати
За нашим зверненням депутатка обласної ради, перша заступниця голови Рівненської ОДА Світлана Богатирчук-Кривко зібрала у себе в кабінеті нараду, на яку потрапили і ми.
Там вона пообіцяла, що питання з фінансуванням обласної дитячої лікарні, Наглядова рада якої і озвучила цю проблему, вирішать. Будуть дофінансовувати на компоненти крові із програми «Діти Рівненщини», яка створена для оплати потреб онкохворих дітей у ліках.
– Ми знову внесемо зміни до «Дітей Рівненщини» і будемо покривати ці витрати з обласного бюджету.
Окрім цього, у Мінохорониздоров'я теж зацікавились цією проблемою.
У розмові із журналісткою «Четвертої влади» начальниця відділу безпеки крові та донорства Державної установи «Центр громадського здоров’я МОЗ України» Ірина Славінська сказала, що буде розбиратися із проблемою між обласною дитячою лікарнею та Центром служб крові.
– Мені самій дуже цікава ця ситуація, і я спробую написати листа і на Департамент охорони здоров‘я і на обласну станцію, щоб з'ясувати.
Після оприлюднення журналістського розслідування на цю тему, ми дізналися, що борг обласної дитячої лікарні у 300 тисяч гривень, який виник перед Центром служб крові ще із 2017-го року анулювали.
Про це повідомила голова Наглядової ради Рівненської обласної дитячої лікарні Марина Кузмічова.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти