Хто з кандидатів у президенти «джинсував», а хто рекламувався в газетах Рівненщини у січні

В матеріалі всі підписи під фото та примітки – головного редактора «Четвертої влади»
Джерело
Громадянська мережа «Опора», колаж «Четверта влада»

Впродовж січня у місцевих газетах Рівненщини Громадянська мережа ОПОРА зафіксувала низку публікацій, що мають ознаки «джинси» та «чорного піару».

Зокрема, матеріали з ознаками прихованої політичної реклами розміщені щодо потенційних та зареєстрованих кандидатів у Президенти: Петра Порошенка, Юлії Тимошенко, Олега Ляшка та Сергія Тарути.

Публікації з ознаками «чорного піару» проти Володимира Зеленського та Анатолія Гриценка.

А рекламу, згідно із законом мають кандидати Андрій Садовий, Ольга Богомолець, Валентин Наливайченко, Олександр Шевченко та Анатолій Гриценко.

Громадянська мережа ОПОРА проаналізувала січневі випуски  місцевих газет Рівненської області на предмет того, про яких кандидатів у Президенти опубліковано найбільше матеріалів, чи мають вони належне маркування та відокремленні від журналістських статтей.

Петро Порошенко

На людей якого рівня свідомості розрахована ця «джинса»?

Найбільше згадок у місцевих друкованих виданнях Рівненщини щодо потенційного на той час кандидата на пост Президента України Петра Порошенка.

Зокрема, значна кількість публікацій описує отримання Томосу про створення автокефальної православної церкви України та приїзд Петра Порошенка на Рівненщину (зустріч відбулася 10-го січня).

Загалом, це:

– газета «Рівне Експрес» (№5 від 31 січня 2019 року) матеріал «Великий внесок» Порошенка у духовне становлення нації»;

– газета «Слово і час» (№4 від 24 січня 2019 року) та газета «Наше дзеркало» (№4 від 23 січня 2019 року) опублікували однаковий матеріал «Геополітична катастрофа Путіна, який «втрачає Україну назавжди» здобутий Порошенком Томос – історична подія»

– газета «Новини Костопільщини» (№3 від 19 січня 2019 року) стаття «Президент України Петро Порошенко з робочою поїздкою відвідав Рівненщину», автором якого є прес-служба Костопільської РДА

– Гощанська районна газет «Рідний край» (№3 від 18 січня 2019 року) стаття «Рівненщина першою побачила Томос про автокефалію ПЦУ», автором якої є пре-служба ОДА

– інформаційний тижневик «Вісник Кореччини» (№3 від 19 січня 2019 року) стаття «Петро Порошенко відвідав Рівненщину»

– газета «Волинь» (№3 від 18 січня 2019 року) стаття «Рівне стало першим містом в Україні, в якому Президент представив Томос»

– газета «Дубровицький вісник» (№3 від 18 січня 2019 року) матеріал «Рівненщина першою серед регіонів побачила Томос про автокефалію ПЦУ»

– газета «Ракурс подій» (№3 від 17 січня 2019 року) стаття «Рівненщина перша в Україні побачила Томос»

– газета «Володимирецький вісник» (№3 від 17 грудня 2019 року) матеріал «Рівненщина першою побачила Томос про автокефалію»

– газета «Рівне Експрес» (№3 від 17 січня 2019 року) стаття «Порошенко здійснив те, що вважалося неможливим. Томос – є!»

– газета «Рівне Експрес» (№3 від 17 січня 2019 року) стаття «П’ятий Президент України буде працювати  дві каденції підряд – пророцтво мольфара»

– газета «Вільне слово» (№3 від 17 січня 2019 року) стаття «Наколядувалися… та Президента дочекалися»

– газета «Новини Рокитнівщини» (№3 від 17 січня 2019 року) стаття «Рівненщина першою побачила Томос про автокефалію ПЦУ», автором якого є сектор інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю апарату Рокитнівської РДА

– громадсько-політична газета Острожчини (№3-4 від 12 січня 2019 року) стаття «Президент привіз Томос до Рівного»

– Острозька міська газета «Замкова гора» (№2 від 11 січня 2019 року) стаття «ПЦУ отримала довгоочікуваний Томос»

– інформаційний тижневик «Вісник Кореччини» (№1 від 5 січня 2019 року) та «Дубровицький вісник» (№1 від 4 січня 2019 року) опублікували статтю «Армія, безвіз, томос, міжнародна підтримка України. Чому Лесь Подерв’янський вважає Порошенка найкращим Президентом».

У другому випадку матеріал має позначку «Політична реклама»

– Рівненська міськрайонна газета «Слово і час» (№1 від 3 січня 2019 року) стаття «Митрополит Єпіфаній назвав Томос другим хрещенням України, і поставив Петра Порошенка в один ряд з рівноапостольним князем Володмиром»

Так, серед 19-ти публікацій лише одна мала позначку «Політична реклама».

Юлія Тимошенко

«Джинса» Тимошенко

Низка публікацій стосувались і діяльності потенційної кандидатки на посаду Президента України Юлії Тимошенко, при цьому половина з них не мали належного маркування як «реклама» чи «на правах реклами»:

– у сімейному тижневику «Дзеркало плюс» (№4 від 24 січня 2019 року) опубліковані два матеріали: «Вірю в українців, вірю в Україну! Ці слова Юлії Тимошенко звучали більш, аніж переконливо» та «Тимошенко – єдина, хто дає людям відповіді»

– у газеті «Слово і час» (№4 від 24 січня 2019 року) розміщена стаття «100 років з Дня злуки України: «Батьківщина» вшанувала історичну подію» з позначкою «Р», що означає рекламний матеріал

– у регіональному виданні «Сарненські новини» (№4 від 24 січня 2019 року) стаття «Потужний старт кампанії Тимошенко» розміщена у розділі «Політична реклама»

– у газеті «Гомін» (№4 від 24 січня 2019 року) стаття «Свобода слова на ICTV з Юлією Тимошенко відкрила її бачення змін в державі» опублікована у розділі «Політика».

Володимир Зеленський

«Чорний піар» – прихована антиреклама проти Зеленського

П’ять матеріалів стосувались потенційного кандидата на пост Президента України Володимира Зеленського. Усі вони мають ознаки «чорного піару» спрямовані проти Зеленського. Але у лютому команда Зеленського виправилася.

Зокрема, у газеті «Новини Рокитнівщини» (№2 від 10 січня 2019 року) та «Володимирецький вісник» (№1-2 від 10 січня 2019 року) опубліковані матеріали з однаковими назвами та змістом «Вакарчук жорстоко висловився про Зеленського: «Не знаю такого політика».

У газеті «Рівне експрес» (№2 від 10 січня 2019 року) розміщені три публікації про кандидата:

стаття «Володимир Зеленський і Василь Голобородько – різні люди. Але за обома стоїть постать олігарха – втікача Коломойського»

стаття «Не бавтеся з долею держави під час війни», – Дмитро Ярош розповів про своє ставлення до Зеленського»

стаття «Обережно! Головнокомандувач на колінах!».

Олег Ляшко

Схоже, що тоді страчувати доведеться і членів фракції РПЛ

Про потенційного кандидата на посаду Президента Олега Ляшка опубліковано шість матеріалів, половина з яких має означені, як «Політична реклама».

Стаття «Об’єднав країну: Ляшка висунули в Президенти люди зі Сходу до Заходу» розміщена у трьох виданнях:

– у газеті «ОГО» (№4 від 24 січня 2019 року) та у газеті «Ракурс подій» (№4 від 24 січня 2019 року) матеріал має позначку *, тобто є політичною рекламою (в тлумаченні медіа-експертів – це умовно-маркована «джинса», тобто намагання дотриматись закону і водночас приховати, що це реклама – ред.);

– у газеті «Рівне Вечірнє» (№4 від 24 січня 2019 року) з позначкою «Політична реклама».

Крім цього, матеріали опубліковані в:

– інформаційному тижневику «Вісник Кореччини» (№1 від 5 січня 2019 року) стаття «Олег Ляшко: «Селянам потрібна державна підтримка, а не ринок землі»

– газеті «Рівне Ракурс» (№1 від 1 січня 2019 року) стаття «Олег Ляшко добився заборони на продаж сільськогосподарської землі»

– регіональному виданні «Сарненські новини» (№4 від 24 січня 2019 року) стаття «Президент Олег Ляшко відновить смертну кару для корупціонерів і держрадників» у розділі «Політична реклама».

Анатолій Гриценко

В Анатолія Гриценка лише одна політична реклама в рівненській газеті

У трьох виданнях Рівненщини були опубліковані матеріали, що стосувались кандидата на посаду Президента Анатолія Гриценка.

Одна з публікацій розміщена у розділі «Політична реклама»стаття «Мені достатньо одного терміну, щоб вивести країну з кризи» – Анатолій Гриценко розпочав передвиборчий тур» у газеті «Вільне слово» (№5 від 31 січня 2019 року)

Крім цього, два матеріали мають ознаки «чорного піару» проти кандидата:

– у виданні «Рівне Експрес» (№3 від 17 січня 2019 року) стаття «Нерішучий» – Саакашвілі виніс вирок Анатолію Гриценку»

– у виданні «Рівне Експрес» (№5 від 31 січня 2019 року) стаття «А казав, що «чесних більше». Гриценко записав усе майно на дружину. Його родина отримує гроші за Пінчука».

Олександр Шевченко

Матеріал без позначки «реклама»

Про потенційного на той час кандидата на посаду Президента України Олександра Шевченка опубліковані два однакових матеріали, кожен з яких був розміщений у розділі «Політикум».

Так, у газетах «Вільне слово» (№2 від 10 січня 2019 року) та «Рівне експрес» (№2 від 10 січня 2019 року) розміщена стаття «Щастя – це коли всі навколо щасливі», – Олександр Шевченко про щастя, про віру, про родинні традиції та інше».

Валентин Наливайченко

Колишня комунальна газета «7 днів» ставить умовно-марковану «джинсу» з галочкою і назвою рубрики «політикум»

Дві публікації з однаковою назвою «Всеукраїнський з’їзд Руху «Справедливість» висунув Валентина Наливайченка кандидатом у президенти», розміщені у місцевих газетах «7 днів» та «Рівне Вечірнє» та стосуються потенційного кандидата на пост Президента Валентина Наливайченка.

Зокрема, у газеті «7 днів» (№1 від 3 січня 2019 року) публікація має відмітку ✓ – це означає, що матеріал опублікований на правах реклами (умовно-маркована «джинса» – ред.), а у виданні «Рівне Вечірнє» (№1 від 3 січня 2019 року) стаття має позначку «Політична реклама».

Ольга Богомолець

Насправді це позначка - маленький чорний квадратик, яка на іншій сторінці газети підписана як «На правах реклами». Тобто це умовно-маркована «джинса», як намагання і закону дотриматися і приховати рекламу – ред.

Про кандидатку на посаду Президента Ольгу Богомолець опублікований один матеріал, який має позначку «На правах реклами» (насправді це позначка – маленький чорний квадратик – ред.):

у  газеті «ОГО» (№4 від 24 січня 2019 року) розміщена стаття «Україну врятує лікар від олігархів, корупції, хвороб, зубожіння, зневіри».

Андрій Садовий

Один з небагатьох кандидатів, який не джинсував у січні

Одна публікація стосується кандидата на пост Президента України Андрія Садового, яка має позначку «Політична реклама»: у газеті «Рівне Вечірнє» (№4 від 24 січня 2019 року) стаття «Львів – найкомфортніше місто України».

Політична партія «Основа»

«Джинса» від «Основи»

Про політичну партію «Основа», яка стала суб’єктом висування кандидата на посаду Президента Сергія Таруту, йдеться у статті «Основа» забезпечить економічне зростання», яка опублікована у газеті «Ракурс подій (№3 від 17 січня 2019 року).

В чому порушення

У ч. 1 ст. 58 Закону України «Про вибори Президента України» йдеться, що передвиборна агітація – це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата на пост Президента України.

Передвиборна агітація може здійснюватися у будь-якій формі та будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України.

Відповідно до ч. 10 ст. 64 цього Закону включення до інформаційних теле-, радіопрограм передвиборних агітаційних матеріалів кандидатів на пост Президента України або політичної реклами забороняється. Політична реклама повинна бути відокремлена від інших матеріалів і означена як така.

Також згідно з ч. 5 ст. 64 Закону України «Про вибори Президента України, забороняється розповсюдження завідомо неправдивих відомостей про кандидата на пост Президента України.

Засіб масової інформації, що оприлюднив інформацію, яку кандидат на пост Президента України вважає явно недостовірною, не пізніш як через три дні після дня оприлюднення таких матеріалів, але не пізніш як за два дні до дня виборів зобов’язаний надати кандидату на пост Президента України, партії, щодо яких поширено недостовірні відомості, на їх вимогу можливість спростувати такі матеріали.

Окрім цього, згідно з ч. 3 ст. 9 Закону України «Про рекламу» інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару та який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів) щодо цих особи чи товару,

– є рекламою і має бути вміщений під рубрикою «Реклама» чи «На правах реклами».

Автор: Михайло Балик, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Рівненській області
e-mail: [email protected]

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте