Імітація державного регулювання цін: чому продукти із високим попитом не подешевшають
Уряд визначив перелік соціально вагомих та протиепідемічних товарів, на які нібито регулюватиме ціни. Контроль триватиме тільки до кінця карантину. Про це йдеться у повідомленні на сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.
Постанову прийняли на засіданні Кабінету міністрів України 22 квітня 2020 року. Називається вона «Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню епідемій, пандемій, коронавірусної хвороби (COVID-19)».
Станом на 7 травня постанова не опублікована (пізно ввечері цього дня вона таки з'явилася на сайті).
Які саме товари увійшли до переліку, напевне сказати не можна. Відомо, що їх 48. Так сказав міністр економіки Ігор Петрашко, коли доповідав на засіданні уряду.
«Четверта влада» дослідила спробу уряду стабілізувати ціни на соціально вагомі товари і з’ясувала, у чому його каверзи.
Перелік товарів з проєкту постанови
Видання rbc.ua опублікувало проєкт постанови. У ньому такі товари:
- продукти: крупа гречана, цукор пісок, борошно пшеничне (вищий гатунок), макаронні вироби вітчизняного виробництва, молоко пастеризоване жирністю 2,5% (у плівці), хліб житньо-пшеничний, яйця курячі категорії С1, птиця (тушка куряча), вода мінеральна без газу, масло вершкове жирністю 72,5%;
- ліки, що необхідні для запобігання поширення коронавірусу: Paracetamol, Azithromycin, Amoxicillin and beta-lactamase inhibitor, Ampicillin Amoxicillin, Cefiriaxone, Moxifloxacin. Гідроксихлорохін, фавіпіравір та ремдесивір додано до переліку на прохання Уповноваженої з прав людини Людмили Денісової;
- антисептики та дезінфекційні засоби: хлоргексин (Clorhexidine), етанол (Ethanol), повідон йоду (Povidone iodine), засіб на спиртовій основі для протирання рук (Alcohol based hand rub), хлорвмісні та інші за способом дії препарати для дезінфекції поверхонь, матеріалів, обладнання (Chlorine base compound), хлороксиленол (Chloroxylenol), спиртовмісний антисептик для рук кишеньковий, дезінфікуючий засіб для обробки поверхонь, дезінфікуючий засіб для обробки рук і шкіри, мийно-дезінфікуючий (дезінфікуючий) засіб для прання, мийно-дезінфікуючий засіб для інструментів та обладнання;
- засоби індивідуального захисту: шапочка медична одноразова, медична маска, халат ізоляційний медичний одноразовий, костюм біологічного захисту/комбінезон, водонепроникні лабораторні костюми, рукавички медичні стерильні або нестерильні, рукавички нітрилові, рукавички латексні неопудрені, кольчужні (кевларові) рукавички (рукавички підвищеного ризику), повнолицьова маска/напівмаска, захисний щиток, захисні окуляри, респіратор FFP2 або FFP3, фартух медичний, бахіли одноразові, гумові чоботи, прогумований водонепроникний медичний фартух, медична марля, захисна напівмаска, фільтри для повнолицьових та напівмасок.
Хто має стежити за виконанням постанови
Як постачальники й продавці виконуватимуть постанову уряду, наглядатиме Держпродспоживслужба.
Як розповіла завідувачка сектору контролю за регульованими цінами Ілона Шелестун, Держпродспоживслужба спирається у цьому напрямку на закон «Про ціни і ціноутворення».
Його стаття 13 описує способи, якими держава може впливати на формування ціни: зокрема, встановити фіксовані чи граничні ціни, граничні межі торговельної націнки і надбавки, встановити розміри постачальницьких винагород, доплат і знижок, а також – запровадити декларування зміни ціни.
Що насправді зробив уряд
Постанова КМУ, про яку ми пишемо, зобов’язує продавців лише повідомляти в електронній формі на офіційний сайт Держпродспоживслужби про збільшення ціни на товари з переліку.
Якщо ціна збільшиться на 15% і більше, то продавець має повідомити про це за 30 днів до початку здорожчення. Якщо на 10%-15% – повідомлення відбувається за 14 днів, якщо на 5%-10% – то за 3 дні.
Що каже «про стабілізацію» експерт
Чи дійсно ця постанова КМУ регулює ціни на певні товари, «Четверта влада» спитала у радника з економічних питань неурядового дослідницького «Центру економічної стратегії» Дмитра Горюнова.
За його словами, регулювання – це загальний термін, який може означати різні інструменти впливу держави на ринок. І це не обов’язково «пряме регулювання цін або принаймні націнки».
На думку Дмитра Горюнова, з одного боку, ця постанова через моніторинг цін допоможе урядові зрозуміти, що відбувається на ринку. З іншого – «сам факт збору інформації буде певним фактором стримування принаймні занадто різких дій».
Дмитро Горюнов каже, що економічні експерти неурядовго «Офісу ефективного регулювання» дослідили державне цінове регулювання, яке діяло в Україні до літа 2017 року і дійшли до висновку, що воно було неефективним і обтяжливим для суб’єктів господарювання.
Аналіз цінової динаміки після його скасування показав, що якщо ціни і зростали різко, то на те було ринкове пояснення – зменшення виробництва, підвищення собівартості виробництва, підвищення світових цін. А деякі інші товари не дорожчали або навіть дешевшали.
4 травня уряд продовжив карантин в Україні до 22 травня. Тож продавці «соціальних» товарів, коли постанову опублікують, звітуватимуть перед Держпродспоживслужбою недовго. Звісно, якщо карантин не продовжать.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Коментуйте, поширюйте.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти