Багатий начальник бідної медицини Рівненщини: люксова квартира, будинки, земля – нажиті на посаді
Протягом шести років, коли управлінням охорони здоров'я Рівненщини керував депутат-свободівець Юрій Осіпчук, він і його сім'я обзавелися двома будинками в Рівному, розширили бізнес і скупили чимало землі «за копійки» по сусідству із товаришами з ВО «Свобода».
Нерухомості на понад мільйон гривень придбали нещодавно. Крім того, незадовго до звільнення у матері Осіпчука, яка, згідно з декларацією сина, не заробила жодної гривні, з'явилася квартира в одному з найдорожчих житлових комплексів Рівного «Театральному».
Чим багатий колишній, принаймні поки що колишній, очільник бідної медицини області – досліджувала «Четверта влада».
24 березня голова Рівненської ОДА Віталій Коваль звільнив Юрія Осіпчука нібито через неналежне виконання обов'язків, зокрема в частині протидії пандемії COVID-19.
Втім останній швидко підготував позов і вже намагається повернути посаду через суд. Чимало подій сталося напередодні. За тиждень до звільнення, 17 березня, Осіпчук виявився неготовим презентувати важливу програму свого ж Управління з протидії COVID-19 в регіоні, чим явно розізлив депутатів Рівненської обласної ради, які зібралися на закриту сесію через це питання.
Справа в тому, що він саме вийшов із лікарняного і не встиг вникнути в ситуацію з коронавірусом, яка вже місяці два тримала градус напруги в усьому світі. В цей період, як ми з'ясували, в Юрія Осіпчука могли були інші турботи, які вимірюються в метрах квадратних.
Мама просто запитала, де він хоче квартиру
25 лютого матір посадовця, 78-річна Олена Тихонівна Осіпчук, стала власницею двокімнатної квартири в одному з найдорожчих і найскандальніших житлових комплексів Рівного – ЖК «Театральний», ринкова вартість якої близько 1 мільйона 300 тисяч гривень.
12-поверхівка розташована одразу за драмтеатром. Не зважаючи на те, що будівництво триває, майже всі квартири розкупили. Ціни на метр квадратний одні з найдорожчих у Рівному, двокімнатні – 20 тисяч 350 гривень за метр квадратний.
Забудовник обіцяє підземний паркінг, високі стелі, просторі апартаменти. Акцент роблять на розташуванні в самому центрі міста, але ця перевага ще не так давно була проблемою.
У 2017-му, на початку зведення висотки, жителі сусідніх будинків приходили на сесії Рівненської міської ради з вимогами зупинити, на їхню думку, незаконне і химерне будівництво, бо воно зруйнує їхні власні оселі: навколо майбутнього комплексу виникали небезпечні провалля, були питання до поверховості будинку, забудовник нібито забудував більшу територію, ніж йому дозволили, і захоплював двори сусідів.
Депутати профільних комітетів критикували документи забудовника – товариства з додатковою відповідальністю «Фабрика «Рівненчанка» – і навіть мер Володимир Хомко заступився за скаржників. Але під супровід публічних обурень посадовці тихенько купувати квартири у цьому ЖК – аж три купив нардеп (на той час) Юрій Вознюк. Тепер його сусідом став депутат Рівнеради Юрій Осіпчук, точніше його 78-річна матір.
25 березня, Юрій Осіпчук подав декларацію за 2019 рік, в якій вказав свою матір Олену Осіпчук. Вийшло так, що матір в декларації є, але жодних доходів у неї нема, а єдина задекларована сином її власність – квартира в Рівному (з 2002 року, 36,4 кв.м.), зі вказаною в декларації вартістю 14 тисяч 607 гривень. Тож не зрозуміло, як їй вдалося швидко заробити більше мільйона гривень, щоб купити нову квартиру.
Офіційних доходів сім'ї Осіпчуків теж не вистачило б на таку квартиру: не допомогла б ні зарплата посадовця Юрія Осіпчука, ні бізнес дружини, бо майже все зароблене Ольга Осіпчук вклала в той таки бізнес. Ще й довелося брати 36 тисяч гривень кредиту.
Крім доходів матері, якими можна було б пояснити купівлю нової квартири, у декларації Юрія Осіпчука немає її нерухомості, яка з'явилася в 2014-2019 роках, а саме: житлового будинку у Новоград-Волинському, звідки Осіпчуки родом, ділянки, де він розташований, і ще трьох ділянок: двох під ведення селянського господарства, однієї під садівництво.
Юристка проекту «Тисни» (Bihus.Info) Ліза Середіна розповідає, що, оскільки квартиру зареєстрували 25-го лютого, то Осіпчук би мав вказати її в декларації за 20 днів після звільнення. Крім того, покупка може свідчити про незаконне збагачення. Недекларування ділянок і будинку матері – порушення.
– Якщо посадовець декларує маму як члена сім’ї, він має також задекларувати всі об’єкти майна, якими вона володіє або користується.
Щодо нерухомості, то відповідно до Закону «Про запобігання корупції» у декларації зазначаються відомості про об’єкти нерухомості, що належать суб’єкту декларування та членам його сім’ї на праві приватної власності, включаючи спільну власність, або є у них в оренді чи на іншому праві користування, незалежно від форми укладення правочину, внаслідок якого набуте таке право, – розповідає юристка.
– Залежно від суми майна, недостовірне декларування в контексті недекларування об’єктів майна, що належать члену сім’ї, може тягнути на адміністративну або кримінальну відповідальність.
Юрій Осіпчук взагалі каже, що не пригадує, що декларував матір членом родини. Мовляв, вона живе окремо і тому цього робити не треба. Каже, вартості квартири не знає, бо не втручався у справи матері і що у нього лише запитали, де б він хотів квартиру.
– Я і не планував декларувати доходів моєї мами. Я вже там не живу, я там не прописаний (в Новограді-Волинському – ред.). От я вам більше можу сказати, я знаю, для чого ця куплена квартира і для кого ця куплена квартира. Мама цю купила квартиру, вона в мене, до речі, щоб ви розуміли, була підприємцем і до цього часу ще допомагає.
Сім'я бізнесова, це не держслужбовці чи ще що-небудь. От квартиру вона купила, щоб, не знаю, своїй внучці подарувати. Ну, ви знаєте, старша людина, – розповідає Юрій Осіпчук. – Вона тільки в мене запитала, де я хотів би дитині мати квартиру. Більше вона в мене нічого не питала.
У 2000-2014 роках Олена Осіпчук дійсно була підприємницею. Займалася роздрібною торгівлею з лотків і на ринках харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами.
Її син переконує:
– В мами достатньо фінансів для того, щоб купити цю квартиру. А скільки і що, якщо дійде справа, вона буде пояснення давати сама.
Також на початку цього року Юрій Осіпчук придбав приміщення пральні площею 952,8 кв.м. за 810 тисяч гривень у ТОВ «Фірма «Либідь», яка раніше регулярно виконувала замовлення бюджетних установ, зокрема і лікарень. Недавно пральню переписали на Ольгу Осіпчук. А на початку березня площа об'єкта збільшилась до 1081.7 кв. м., також змінилась адреса.
Приміщення пральні розташоване на одній території з пунктом технічного обслуговування автомобілів, який Ольга Осіпчук придбала 17 березня 2020 року.
Площа цього об'єкта 146,2 квадратні метри. Ціна – 310 тисяч гривень.
Там же, на Грушевського 41 у Рівному, є і ТОВ «Рекламно-маркетингова компанія «НеоМарк», яка надає широкий спектр послуг у сфері реклами: від виготовлення рекламних банерів до виготовлення вивіски з прапором та тризубом на приміщенні Рівненської облради.
Ця компанія – бізнес Юрія Осіпчука до роботи в Управлінні, який тепер очолює дружина Ольга Осіпчук. Тобто з початку 2020 року сім'я вже купила нерухомості на понад мільйон гривень.
31 березня, через тиждень після звільнення Юрія Осіпчука, ми зафіксували на місці нещодавно придбаних приміщень ремонтні роботи і будівельну техніку. Тут же різав дерева Трест зеленого господарства, працівники якого завіряли нас, що це планові роботи і на місці старих дерев посадять нові.
Поруч, біля воріт, за якими працювала будівельна техніка, стоїть припаркована автівка, на якій їздить Юрій Осіпчук.
Цей Nissan Pathfinder 2013 року випуску Юрій Осіпчук декларує як авто свого колеги, друга, свободівця, депутата Рівнеради Романа Петролюка. Цим автомобілем Осіпчук користується за довіреністю. На ринку такі ж автівки продають по 18 тисяч доларів, але цей Нісан в деклараціях обидва свободівці оцінюють в 148 тисяч гривень – дуже популярна вартість люксових придбань в деклараціях посадовців.
Можливо, саме таку вартість вказали через те, що всі покупки на суму від 150 тисяч гривень проходять обов’язковий фінансовий моніторинг Держфінмоніторингу. Тож чимало посадовців занижують вартість коштовних придбань, щоб уникнути цієї перевірки.
Тим часом щедрий друг Роман Петролюк їздить на значно скромнішому Renault Kangoo 2009 року випуску.
Юрій Осіпчук каже, що це виробничі приміщення фірми дружини «НеоМарк».
– Ви там контролюєте особисто будівництво? – журналістка.
– Зараз так. От прямо зараз я тут на території, нічого, як то кажуть, я не є підприємець, ніхто, я просто... дружина в мене в карантині, я в масці в перчатках, живу зараз окремо від сім'ї, живу в гостьовому доміку для того, щоб... ну не в гостьовому, а в садовому доміку дружини, для того, щоб із сім'єю не контактувати. Що ще вам сказати?
Про життя Юрія Осіпчука в будинку без штукатурки...
А тепер про садові і не лише садові «доміки» Юрія Осіпчука. За час роботи в Управлінні Юрій Осіпчук і його дружина збудували по будинку поблизу вулиці Костромської. За документами, це село Великий Житин, але фактично це в Рівному.
Десять соток під будівництво з'явилися у Юрія Осіпчука в липні 2014-го, через два місяці після призначення на посаду в Управлінні охорони здоров'я Рівненської ОДА. Через деякий час начальник почав будувати будинок.
Згодом сусідня ділянка стала власністю Ольги Осіпчук і простоювати вона не стала. Тепер за одним високим парканом тут знаходяться два двоповерхові будинки.
Перший зареєстрований на Юрія Осіпчука. Площа – майже 300 квадратних метрів. До 2018-го в деклараціях посадовця був незавершеним будівництвом дачі, тепер він вказаний як житловий будинок.
Юрій Осіпчук пояснює, що міг собі це дозволити, бо заробив гроші, будучи бізнесменом. Бізнес-минуле вилилося в три мільйони готівки в декларації за 2015-й. Гроші танули з переходом на державну службу і під кінець будівництва лишилося менше мільйона. Втім попри завіряння в тому, що дозволити собі це може, Юрій Осіпчук не декларує, скільки витратив на будівництво.
Другий будинок доповнює перший: такі ж тони, аналогічні стіни, дах, стиль вікон, але трохи менше квадратних метрів – 214,9 кв.м.. За документами, це дача дружини посадовця. Ольга Осіпчук перейняла бізнес чоловіка і всі ці роки заробляла понад мільйон гривень.
Доходи пристойні, будинок, як бачимо, теж. Бентежить тільки вартість нерухомості. Юрій Осіпчук в декларації вказав, що дача дружини коштує 79 тисяч 388 гривень. Стільки ж нібито коштувала вартість ділянки під будинком.
Для порівняння, на сайті оголошень ОLХ трішки більше просять за хатинку в селі за 40 кілометрів від обласного центру, або ж поміняють її на гараж у Рівному. Це вже більше нагадує реальність.
Юристка Ліза Середіна розповідає, що Юрій Осіпчук мав би вказати вартість будинку в декларації. Її встановлюють під час оцінки об'єкта і проблема полягає в тому, що оцінщики можуть в документах вказати що завгодно.
– Вартість майна зазвичай занижують, щоб зменшити податки та уникнути необхідності розраховуватися через банківські установи в безготівковій формі. Тому часто в деклараціях можна побачити суму 149 тисяч гривень. НАЗК наразі не може в повній мірі перевірити таку невідповідність, адже здебільшого це оборудки оцінщиків майна. Тобто в офіційних документах під час самої оцінки ставлять вже занижену вартість, – каже юристка.
Ми попросили в агентства нерухомості «Ідеал Груп», яке працює на цьому ринку вже 9 років, розповісти, скільки коштували б такі будівництва, як в Осіпчуків, у цьому районі.
– Земля в цьому масиві, за нашими даними, у 2014 році коштувала 12-18 тисяч доларів за 12 соток. На той момент там було поле без комунікацій. Ми поспілкувались з фаховими будівельниками і вони повідомляють, що будівництво обходилось від 180-250 доларів за квадратний метр у 2015 році.
Це приватна забудова без комунікацій, лише асфальтований доїзд коштував приблизно 4 тисячі доларів з будинку. Плюс каналізація, світло, вода, газ ще десь в таку ж суму, – розповідають в «Ідеал Груп». – Якщо говорити про будівництво будинку пізніше – 2017-2018 роках, – це ще плюс 15-20% (207-216 доларів) до вказаної нами суми і за ділянку, і за будинок.
Підсумовуємо. Приблизна вартість ділянки у 10 соток в цьому масиві в 2014-му, – 10 тисяч доларів. Будівництво оселі Юрія Осіпчука, площею 299,8 квадратних метра, обійшлося б в 54-75 тисячі доларів, ще 8 тисяч доларів коштувало б провести комунікації. Разом 62-83 тисячі доларів.
За курсом долара в квітні 2015-го (коли журналісти вперше зафіксували хід будівництва) це становило 1 мільйон 350 тисяч гривень – 1 мільйон 750 тисяч гривень. Це мінімальні ціни за мінімальним курсом долара.
Стільки ж могли віддати за ремонт всередині будинків, будівництво гаража, паркан і інше? Не відомо, коли саме Юрій Осіпчук почав будівництво, кошти в доларах він не зберігав, але навіть за цими мінімальними оцінками він міг би з труднощами, завдячуючи своїм збереженням, збудувати цей будинок.
Збудувати другий будинок, який з'явився пізніше, обійшлося б мінімум в 44 тисячі 485 доларів (якщо метр квадратний коштував 207 доларів) – максимум 64 тисячі 470 тисяч доларів (300 доларів за квадратний метр). Ще в 12 тисяч доларів обійшлася б ділянка.
Це приблизні розрахунки, але вони більш співвідносні з реальними цінами ніж вказані в декларції Осіпчука 79 тисяч 388 гривень за будинок і за ділянку. Просимо його пояснити такі розбіжності.
– Ви декларуєте вартість цього будинку 79 тисяч гривень. Ми промоніторили мережу, поспілкувалися з рієлторами, вона виглядає неправдоподібно, – журналістка.
– Дачного будинку 79 тисяч? Я такого, чесно говоря, не пам'ятаю, – каже Юрій Осіпчук.
– Ви самі заповнювали декларацію?
– Ну з юристом разом, да. А прошлий рік? Бо цей будинок зданий в експлуатацію, якщо я не помиляюсь, в 2018 році, – розповідає Юрій Осіпчук. – Ну значить оцінку таку давали, я відверто не знаю, як там його вказали, не пам'ятаю, що таке вказував. Ну, але напевно що, ну послухайте, я нічого не зробив того, що юридично по іншому виглядає, це перше.
По-друге, він не закінчений. Він хоч і зданий в експлуатацію, тому що він упоряджений на вулиці, кругом нього зроблена територія, всередині він зовсім незакінчений. Там реально ще навіть штукатурки нема. Відверто, так написав, я не знаю чого я так написав. Я міг написати і більше, того що це будинок, який не куплений. Він самобуд. От як він буде повністю наповнений, всім, певно, що ми тоді і ціну будемо показувати іншу.
– Поруч з цим будинком є повністю наповнений будинок ваш. І ви чомусь теж не декларуєте вартість.
– Він зданий в експлуатацію ще, по-моєму, в 2016 році.
– Так, але скільки ви витратили?
– Ну не пам'ятаю. Шукайте з 16-го року декларацію, дивіться.
– Ви ніколи не вказували.
– Значить законом дозволялось не вказувати. Чому так? Тому що все, що не дозволяється законом, або все, що не забороняється законом, те дозволяється законом.
– По закону потрібно декларувати вартість нерухомості.
– При одній умові, що ми його купляли. Якщо я його будував сам, ну це своїми силами, от і потім будували декілька років, я можу і тоді не вказувати і зараз не вказувати. Зараз я міг написати, що невідома вартість.
– Ми спілкувалися з юристами. Вони розповідають, що таке підлягає перевірці НАЗК.
– Та хай перевіряють. Щоб ви розуміли, я категорії «Б» держслужбовець, мене перевіряє НАЗК щорічно.
Це не останній випадок в деклараціях Юрія Осіпчука, коли є підстави вважати, що вартість нерухомості суттєво занижена.
«Свобода» на землі колонії
У вересні 2019-го Ольга Осіпчук купила одразу п'ять земельних ділянок під будівництво в Городищі, площею приблизно 10 соток кожна.
Ділянки Ольги Осіпчук розташовані в новоспланованому житловому масиві, загальна площа якого сягає 47 гектарів. Звідси до центру Рівного всього 20 хвилин на авто, тож не дивно, що майже всі ділянки тут розкупили.
А ще в лютому 2012 року Рівненська райдержадміністрація віддала цю землю в оренду на 49 років Городищенській виправній колонії під ведення сільського господарства.
Всього через два роки колонія добровільно відмовилася від оренди, мовляв, земля їм більше не треба. Про це свідчить розпорядження голови Рівненської РДА, свободівця і товариша Юрія Осіпчука Олексія Бучинського.
Ця схема присвоєння землі аналогічна до тієї, в якій взяв участь інший свободівець Сергій Рибачок, коли очолював Рівненську облдержадміністрацію. Про це можна почитати в розслідуванні: У Рівному СБУ, за сприяння голови ОДА, «прихватизувала» гектар землі на мільйони гривень
Тепер тут ми знаходимо ділянки й інших свободівців. По сусідству з Осіпчуками ділянка вже згаданого щедрого товариша Романа Петролюка. Тут же три ділянки має співвласник «НеоМарку» Сергій Шевченко, який був кандидатом в депутати до Рівненської районної ради від ВО «Свобода».
І знову неймовірні знижки. Ользі Осіпчук вдалося купити цю землю по 8-9 тисяч гривень за 10 соток. При цьому через дорогу трохи менші ділянки продають по 5-10 тисяч доларів. А колега Осіпчука Роман Петролюк купив аналогічну ділянку за 24 772 гривень, що також не виглядає реалістично.
– Це рієлтори знайшли нам людей і то нечаяно получилось, бо там були нашої знайомої ділянки і ми добирали все, що там ще є, тому що ціна там смішна. Я не пам'ятаю, по скільки воно там, взагалі смішна.
– 8-9 тисяч гривень, – журналістка.
– Ну щось таке. Це садові ділянки, не будівництво, вроді не будівництво, садові ділянки, це чисте поле. Чисте поле абсолютно. Ну, це була моя дурна ідєя, насправді. Чому дурна? Тому що ніхто ж не знав, що це криза буде, розумієте. Ми тоді вирішили, що вкладемо гроші. Я більше за нерухомість, вона більше за землю. От я її послухався. Тоїсть навпаки – я за землю, вона більше за нерухомість.
Я їй нав'язав таке бажання прикупити його там. Там вже, до речі, деякі ділянки, бо я тоже дивився, щоб мені не приписали що десь виділялися, там уже деякі ділянки вже по два чи три рази поперепродавали. Я туди не влазив. Подивився, що це ділянки нормальні, оцінку нам зробили.
Більше інформації про доходи, майно, особливості біографії Юрія Осіпчука дивіться в його досьє.
Розслідування підготовлене за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у межах проекту «Журналістські розслідування на Рівненщині». Матеріал не обов'язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти