Привіт від СБУ: чому насправді звільнили Юрія Осіпчука і чому він виграв суд у облдержадміністрації
Юрія Осіпчука звільнили з посади керівника управління охорони здоров'я Рівненської облдержадміністрації у березні 2020-го року. За офіційною інформацією, через «неналежне виконання службових обов’язків, зокрема і в частині готовності Рівненщини до коронавірусу».
Не погодившись, Юрій Осіпчук подав позов до Рівненського окружного адмінсуду на РОДА. Суд поновив його на посаді 8-го лютого.
Ми чекали повного тексту рішення суду, аби розібратися за що справді звільнили Юрія Осіпчука і яким чином він виграв суд.
У позові Юрій Осіпчук просив визнати протиправним та скасувати наказ про своє звільнення, поновити його на посаді та стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу із обласної державної адміністрації.
Рівненський окружний адмінсуд позов задовольнив повністю. І поновив його на посаді з 25 березня 2020-го, тобто, на наступний день після звільнення. І з того дня, до 8 лютого 2021-го йому порахували майже 160 тисяч гривень вимушеного прогулу, який стягнули рішенням суду з Рівненської ОДА.
Юрій Осіпчук не розголошує детально, що було у розпорядженні про його звільнення. Каже, що дещо там – службова інформація. Хоча речник Рівненської ОДА Олександр Поліщук у коментарі «Суспільному» розповів, що звільнили зокрема і через погану підготовку до пандемії.
Сам Осіпчук вважає, що рішення його звільнити було «політично вмотивованим»:
– Це було зрозуміло. Крім політичної мотивації, зважаючи, що не та партійність (ВО «Свобода», – ред.), це було очевидно, ще напередодні ковіду в області. Тоді я наголошував на необхідності стовідсоткового фінансування програм по [боротьбі з] Covid-19, а фінансували тільки четверту частину. Мені слова не надавали в облраді, не допускаючи до трибуни. Багато причин, [з яких] було зрозуміло, що я не даю працювати теперішній владі, керівництву адміністрації.
– Інших причин для звільнення я не бачу. Так, як жодна із тих, які вказували у розпорядженні, не були підтверджені судом (хоча це не зовсім правда, що ясно із тексту рішення нижче – авт.).
Чоловік не розголошує, чи буде він далі працювати на відсудженій посаді. Каже, ще не вирішив. Але його досі не поновили.
У повному тексті рішення суду, яке нещодавно опублікували в реєстрі судових рішень, вказано, що звільненню Осіпчука передував лист СБУ щодо стану підготовки медичних закладів області, який надійшов до облдержадміністрації 19-го березня.
Чому Служба безпеки України перевіряла стан готовності до боротьби з ковід? В Управлінні СБУ в Рівненській області кажуть, що таким чином виконували доручення президента.
Через цей лист, заступник голови адміністрації Сергій Подолін запропонував Віталію Ковалю «ініціювати дисциплінарне провадження стосовно начальника управління охорони здоров`я».
Через це була створена дисциплінарна комісія, яка розглядала справу Осіпчука. Члени комісії вирішили, що чоловік порушив Присягу державного службовця, за що його рекомендували звільнити.
У судовому рішенні вказані такі підстави для звільнення, які врахувала комісія:
- Неготовність Сарненської центральної райлікарні, як опорного пункту щодо надання допомоги хворим на COVID-19 на період пандемії та відсутність там оновленого обладнання, хоча про обладнання керівництво лікарні начальника управління повідомляло раніше;
- Невчасне виконання Юрієм Осіпчуком доручень першого заступника голови облдержадміністрації щодо термінового опрацювання та надання інформації на листи Міністерства охорони здоров`я України, які стосувалися необхідності надбавок медперсоналу та наявності обладнання у лікарнях області;
- Нездійснення Осіпчуком належного контролю за підготовкою Програми з запобігання поширенню, діагностики та лікування на території Рівненської області COVID-19, а саме те, що він не звернув уваги на заблоковані рахунки Управління охорони здоров'я, попри те, що воно було основним виконавцем програми.
Суд визнав, що Юрій Осіпчук «неналежно контролював виконання програми» із боротьби з коронавірусом. Але вирішив, що це не може бути підставою для звільнення.
При мірі дисциплінарного стягнення працедавець повинен був врахувати обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, результати оцінювання службової діяльності державного службовця, наявність заохочень, стягнень та його ставлення до служби, вказано у рішенні.
Окрім цього, суд встановив, що Осіпчука, за п'ять днів до звільнення, навіть не ознайомили із дисциплінарною справою, що є порушенням Закону України «Державну службу». А дисциплінарне провадження стосовно його роботи тривало всього два дні. Дізнався він про своє звільнення у день звільнення.
Така швидкість була зумовлена пандемією, відповідали представники облдержадміністрації, але суд визнав це порушенням.
Тобто, фактично Осіпчука поновили через недотримання законної процедури звільнення, а не за те, що він нічого не порушував і все робив правильно.
За словами речника Рівненської ОДА Олександра Поліщука юридичний відділ обласної адміністрації іще не подавав апеляцію на рішення суду про поновлення Юрія Осіпчука, але планують.
Поки що у облдержадміністрації також не готове розпорядження про поновлення, хоча суд першої інстанції постановив це зробити. Досі керівником Управління охорони здоров'я області залишається Олег Вівсянник.
– Повний текст судового рішення лише зараз надійшов до адміністрації. Тому юрвідділ адміністрації вивчає та аналізує його, зокрема підстави поновлення, – каже Олександр Поліщук.
Ми передали через речника облдержадміністрації запитання голові ОДА Віталію Ковалю, про те, хто буде відшкодовувати Юрію Осіпчуку майже 160 тисяч гривень за вимушені прогули.
Питаємо чи розуміє Віталій Коваль, що потрапив у ситуацію попереднього голови ОДА Олексія Муляренка і тепер йому, можливо, доведеться відшкодовувати вимушені прогули зі своєї кишені? Чи готовий він це робити?
Відповіді на момент публікації не отримали.
Нагадаємо, що нині Рівненська ОДА судиться з попереднім головою Муляренком. Намагається стягнути компенсацію за необґрунтоване звільнення його колишнього заступника Юрія Приварського.
За словами правника, до якого ми звернулися за експертним коментарем, адвоката Олександра Бражнікова, відшкодувати вимушені прогули Юрію Осіпчуку змушена Рівненська ОДА (у випадку, якщо апеляції не буде, чи вона підтвердить рішення першої інстанції). А потім адміністрація може позиватися про стягнення коштів з людини, яка те розпорядження підписала, або і до комісії, яка вирішила таке.
Адвокат також пояснює, що за непоновлення Юрія Осіпчука на посаді швидше за все ніхто відповідальності не понесе. Тому що суд не вказав у рішенні хто конкретно має видати розпорядження про поновлення на посаді.
– Якщо серед позовних вимог відсутні вимоги до конкретної людини про поновлення на посаді, то вони відсутні і в рішенні суду, – каже правник. – Притягнути до відповідальності колективний орган не можна, а тільки особу від якої залежить рішення.
Нагадаємо, «Четверта влада» викрила у 2020-му році, як зросли статки Осіпчука та його сім'ї, поки він був при посаді начальника управління охорони здоров'я.
Родина збудувала 2 будинки поблизу у 300 та 214,9 кв.м. Також у 2019 році дружина Осіпчука купила 5 земельних ділянок у Городищі, кожна приблизно по 10 соток. 78-річна мати-пенсіонерка стала власницею квартири, орієнтовною вартістю 1 мільйон 300 тисяч, у житловому комплексі «Театральний» в центрі міста.
Більше матеріалів про Юрія Осіпчука дивіться в матеріалах:
Багатий начальник бідної медицини Рівненщини: люксова квартира, будинки, земля – нажиті на посаді
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти