Близька до рівненських судів будівельна фірма виграла тендер з ціною на 9 мільйонів вищою, ніж в конкурентів

І до чого тут керівник «Рівнегазу»

Компанія близька до керівника Рівнегазу Петра Дубаса перемогла у тендері на ремонт окружного адмінсуду з найдорожчою ціною. Активісти вважають, що суд підстелив соломку своєму учаснику, аудитори вважають тендер незаконним. Але суддям і так добре
Джерело
Четверта влада

Рівненський окружний адміністративний суд судитиметься з Аудиторською службою, адже не погоджується з її висновком про те, що провів незаконний тендер. Йдеться про закупівлю робіт з реконструкції приміщення суду вартістю 44 мільйони.

Тендерний комітет суду відкинув п'ять фірм, які пропонували на 5-9 мільйонів нижчі ціни. Перемогла компанія з орбіти очільника «Рівнегазу» Петра Дубаса «Фірма Опорядрембуд», яку записали на працівницю Ощадбанку.

Як адмінсуд підловили на нечесній грі і кого обрали для ремонту – читайте у розслідуванні.

Імітація тендеру 

Майже чотири роки Рівненський окружний суд намагається відремонтувати приміщення. Частину робіт вже виконала будівельна компанія «Фіалка», яку у липні Антимонопольний комітет зловив на нечесній грі і дискваліфікував.

ро
Рівненський окружний адмінсуд нині розміщується в одній частині відремонтованого приміщення. Реконструкцію іншої мали б провести до травня 2021 року 

Наприкінці листопада минулого року окружний суд оголосив тендер на реконструкцію другої частини приміщення, яку оцінив в рекордну для нього суму  майже 45 мільйонів гривень.

Це найдорожчий тендер суду, попередня реконструкція обійшлася в 28,5 мільйони гривень.

Позмагатися за ці гроші прийшли сім учасників. 13 грудня будівельні фірми активно торгувалися і ціна опустилася до 34 мільйонів 799 тисяч гривень. Суд міг зекономити понад 9 мільйонів гривень, бо приблизно на стільки знизили пропозиції шестеро учасників.

Учасники тендеру активно скидали ціну. Скріншот із prozorro.gov.ua

Колосальна економія бюджетних коштів мала би втішити замовника, адже ціна є пріорітетом при виборі переможця торгів. Втім тендерному комітету суду вистачило три дні, аби проаналізувати сотні сторінок тендерних пропозицій.

16 грудня 2019-го майже о 10-й вечора тендерний комітет окружного суду не спав, а розміщував на Прозорро відхилення. Одну за одною відкинули дешевші пропозиції шести учасників, причин у їхніх документах знайшли вдосталь.

Одна з цих причин насторожує активістів Громадської ініціативи «За чесний тендер», які постійно моніторять і досліджують чесність публічних закупівель на Рівненщині.

Активісти звертають увагу на те, що шість компаній, які відфутболив окружний, припустилися однакової помилки.

Цитуємо: «Всупереч вимогам пункту 6 Розділу III тендерної документації, розрахунок ціни тендерної пропозиції (договірна ціна) здійснено без врахування черг будівництва згідно технічного завдання».

Єдим, хто не зробив цю популярну помилку, є ТОВ «Фірма Опорядрембуд». Товариство подало найдорожчу пропозицію – 43 мільйони 989 тисяч – знизило вартість від стартової лиш на 684 тисячі гривень. Дорожчу від наступного учасника – на понад 5 мільйонів, а від інших – близько 9 мільйонів гривень. Така ціна суд не збентежила. З фірмою намірились укласти договір.

Керівник громадської ініціативи «За чесний тендер» Святослав Клічук вважає, що суд вдався до хитрощів, аби переміг «свій учасник».

Святослав Клічук вважає, що тендер робили під одного учасника. Фото з архіву

– Замовник так швидко зміг знайти підстави відхилення усіх дешевих пропозицій саме тому, що знав, де шукати, – переконаний Святослав Клічук.

–Тендерний комітет Рівненського окружного адмінсуду, на мою думку, заклав у документацію таку норму, яка призвела до відхилення усіх пропозицій через невідповідність вимогам і спробу вибрати найдорожчу. Схоже, саме під цю найдорожчу фірму і був заточений тендер.

Рішення суду зачепило інтереси ТОВ «Аріконс груп», яке подало найдешевшу пропозицію, а отже, претендувало на перемогу. В документах фірми знайшли чимало невідповідностей.

Втім ця компанія не погодилась із рішенням тендерного комітету, бо  вважає свою пропозицію кращою і заодно вказує на ймовірні недоліки в документах ТОВ «Фірма Опорядрембуд»: неналежно складена довідка банку, відсутність інформації про клас наслідків.

Тим не менше, суд проігнорував ці зауваження і 27 грудня уклав договір з ТОВ «Фірма Опорядрембуд». Наразі в «Аріконс груп» ситуацію коментувати відмовляються.

 Це нікому не цікаво, такі ситуації не рідкість і коментувати ніхто нічого не буде, – кажуть за номером «Аріконс груп» і кидають слухавку.

Також на перемогу претендувала фірма «Янкор», адже її пропозиція була трохи дорожчою за попередню фірму. Цю компанію відхилили лише через те, що вона неврахувала черги будівництва згідно з технічним завданням при розрахунку ціни.

Фірма «Янкор» входить в орбіту фірми «Фіалки» і виграла тендер на будівництво спорткомплексу на вулиці Макарова в Рівному. Тобто вона теж належить до постійних учасників в освоєнні бюджетних коштів, як і «Фірма Опорядрембуд».

Окружний суд судитиметься за найдорожчого виконавця

У грудні 2019-го активісти громадської ініціативи «За чесний тендер» звернулися зі скаргою до місцевого відділення Державної аудиторської служби України. У скарзі вказали на дискримінуючу правку й обґрунтували, чому закупівлю треба провести заново.

А вже в січні 2020-го аудитори встановили, що тендерна документація – документ, в якому окружний суд мав би детально і згідно із законодавством описати закупівлю і вимоги до підрядника, складена не у відповідності до вимог закону «Про публічні закупівлі».

Більше того, аудитори вважають, що пропозиція переможця торгів ТОВ «Фірма Опорядрембуд» не відповідає умовам тендерної документації.

По-перше, умови банківської гарантії компанії не відповідають вимогам замовника. Суд відписав аудиторам, що сприйняв це як технічну помилку.

По друге, у переможця відсутні деякі види робіт у локальному кошторисі. Відповідно, пропозицію компанії мали б відхилити, а суд не мав права підписувати з нею договір.

В суду було два тижні, аби відреагувати на зауваження аудитора. Шляхів вирішення проблеми не багато: або визнати помилки і провести новий тендер, або ж сперечатися з аудиторами. Суд обрав останнє і заявив про намір судитися.

Фірма – улюбленець судів

В Рівненського окружного адміністративного суду ТОВ «Фірма Опорядрембуд» виграє тендер вперше. А в рівненських судів – ні.

Вона проводила ремонти Рівненського апеляційного господарського суду (Північно-західний апеляційний господарський суд), Господарського суду Рівненської області і Апеляційного суду Рівненської області (Рівненський апеляційний суд).

Останній її проект – реконструкція історичної будівлі Апеляційного суду.

Тендер проводили на старому «Віснику державних закупівель», попри наявність онлайн-майданчика Прозорро.

Апеляційний суд обрав переможцем «Фірму Опорядрембуд», відкинувши дві дешевші пропозиції. Сума договору – 22 мільйони гривень. В подальшому виникли додаткові роботи і суд домовлявся з фірмою без проведення конкурентної процедури. Фірма отримала ще додатково 11 мільйонів.

іі
Відреконструйований Рівненський апеляційний суд. Фото із сайту «Судова влада»

За інформацією з Єдиного веб-порталу використання публічних коштів, фірма продовжувала ремонтувати апеляційний ще торік. Так наприкінці 2019-го Рівненський апеляційний суд перерахував компанії ще 930 тисяч гривень за ремонти.

Фірма, яка ховається за головою «Рівнегазу»

Кого ж так люблять рівненські суди?

ТОВ «Фірма Опорядрембуд» існує з 2006-го року. Її заснували дружина голови правління ПАТ «Рівнегаз» ексдепутата Рівненської облради Петра Дубаса Тамара Дубас, Роман Мельник і Любов Ясельська.

Ця компанія, як і ряд інших – так чи інакше пов'язаних Петром Дубасом і його сім’єю, упродовж багатьох років вигравала багатомільйонні будівельні тендери у Рівненській області. Детальніше про це писали «Наші гроші» .

іі
Петро Дубас з дружиною Тамарою. Фото із ogo.ua

«Фірма Опорядрембуд» – серед лідерів будівництва за бюджетні кошти на Рівненщині, особливо за часів президентства Віктора Януковича.

За інформацією платформи Zакупівлі, з 2008 року, за результатами закупівель, компанія отримала 40 угод на загальну суму понад 230 мільйонів гривень.

Чимало договорів з нею укладали напряму, без проведення конкурентних процедур.

Наприклад, на будівництво Рівненського перинатального центру. Такі  успіхи компанії ставали приводом для численних публікацій і згадок про Петра Дубаса у ЗМІ. Він заперечував свою причетність до цієї компанії і навіть безрезультатно судився з виданням «Наші гроші», через згадки про нього і його дружину у публікаціях про тендери. 

Петру Дубасу увага журналістів в контексті тендерних історій цієї компанії явно не подобалась. Тож зрештою у 2012-му Тамара Дубас вийшла з числа засновників і фірму переписали на Ірину Максимчук.

До неї незабаром приєдналася Оксана Ляльчук – «Наші гроші» з посиланням на базу smida.gov.ua повідомляли, що вона входила до складу правління «Рівнеоблгазу» і була там головною бухгалтеркою. З вересня 2019-го Ірина Максимчук – єдина власниця компанії.

Хто ж така Ірина Максимчук і чи пов'язана вона з Петром Дубасом чи «Рівнегазом», як її попередники?

На такі питання наштовхує хоча б той факт, що поява нової власниці ніяк не вплинула на успіхи «Фірми Опорядрембуд» в освоєнні бюджетних коштів. Крім того, незмінним лишився директор фірми Роман Симонюк.

Спочатку запитаємо в Петра Дубаса.

Через пресслужбу «Рівнегазу» запитуємо його і просимо пояснити, хто ж став власником ТОВ «Фірма Опорядрембуд» замість його дружини і чи, часом, не впливає він на діяльність компанії і її успішність. Він (прогнозовано) відповів:

 «Я жодного відношення до фірм «Рівнеагроспецмотаж» та «Опорядрембуд» не маю».

Що ж, принаймні формально Дубаси давно не пов'язані з цією компанією. Лишається дізнатися, хто така Ірина Максимчук. Ми знаходимо її в соціальних мережах.

Будучи співвласницею успішної будівельної компанії, Ірина Максимчук працювала в Ощадбанку. Скріншот зі сторінки Ірини Максимчук в соцмережі «Однокласники»
Власниця компанії ТОВ «Фірма Опорядрембуд» Ірина Максимчук. Фото з її сторінки Вконтакте

В «Однокласниках» вона вказала, що працює в Ощадбанку. За інформацією з наших джерел, жінка працювала там з 2007 року. У відділі кадрів рівненської філії «Ощадбанку» нам повідомили, що Ірина Максимчук звільнилася в 2016-му. На той час вона вже три роки була власницею ТОВ «Фірма Опорядрембуд».

Цікаво, як, працюючи в банку, вона змогла внести до статутного капіталу компанії 1 мільйон 100 тисяч гривень? Про це свідчить виписка з ЄДР «Наших грошей». Це найбільший внесок засновника за історію цієї компанії. На цей час він зріс до 1 мільйона 550 тисяч гривень.

Сумнівною також є версія, що перший мільйон Ірина Максимчук заробила в очолюваному Петром Дубасом ПАТ «Рівнегаз», де вона, за інформацією наших джерел, працювала в 2003-2007-му роках. Тобто Петро Дубас вже якось був її начальником.

Дівоче прізвище власниці ТОВ «Фірма Опорядрембуд» – Мельник Ірина Дмитрівна. Родом жінка з села Губків, Березнівського району, як і засновник цієї компанії Мельник Роман Дмитрович, який теж працював в «Рівнегазі». Ймовірно, вони брат і сестра.

Більше того, Роман Мельник також є директором і співзасновником ще одного важковаговика на ринку державних будівельних тендерів Рівненщини ТОВ «Рівнеагроспецмотаж» (РАСМ) – другої компанії з орбіти Петра Дубаса, яка частенько була конкурентом на тендерах ТОВ «Фірма Опорядрембуд».

Його добре знають ошукані селяни з Дубровицького району Рівненської області. У 2015-му вони розповідали «Четвертій владі», що саме директор фірми «Рівнеагроспецмонтаж» Роман Мельник приїжджав на збори до сільських голів у райцентрі і пообіцяв їм підвести газ. Для цього п'ятьом селам потрібно було зібрати гроші на проєкт і на газову мережу.

Зрештою компанія отримала 19 мільйонів, 8 з яких готівкою зібрали селяни, але збудувала газопровід лише наполовину. Троє з п'яти сіл так і не отримали газу – лише зариті в землю труби біля хат. Конкуренти «Рівнеагроспецмонтаж» тоді стверджували, що їх навіть не допускали позмагатися за можливість виконати цю роботу.

Нині компанії «Рівнеагроспецмонтаж» і «Фірма Опорядрембуд» зареєстровані поруч на вулиці Будівельників 5 і 7. А раніше знаходились за однією адресою і мали один контактний номер.

Втім це не значить, що вони тепер просто сусіди, адже в тендерній пропозиції «Фірма Опорядрембуд» вказує, що орендує приміщення в «Рівнеагроспецмонтаж». Зручно, дешево, ще й неподалік, на Будівельників, 6, колишня робота Романа Мельника – «Рівнегаз».

«Опорядрембуд» орендує приміщення в свого колишнього конкурента РАСМ. Скрін з документів компанії на тендері Рівненського окружного адмінсуду

Крім того, у 2019-му Роман Мельник керував ТОВ «БМ-Профбуд», а тепер власницею товариства є Тамара Дубас. Також Мельник зареєстрований за тією ж рівненською адресою, що і Тетяна Толкачова – бізнес-партнерка Тамари Дубас. Вони є співвласницями ТОВ «Рівнеспецкомплектація».

Ми зателефонували до Ірини Максимчук, аби дізнатися, чому її так зацікавив будівельний бізнес за державні гроші, що вона вклала в компанію понад мільйон гривень. А ще звідки в працівниці державного банку така сума. Втім у неї раптово з'явилися більш важливі справи:

– Ало, доброго дня, це Ірина Дмитрівна? –  журналістка.

– Так.

– Можете спілкуватися?

– Так. 

– Вам телефонує Анна Калаур, я журналістка порталу «Четверта влада». Нам відомо, що ви є власницею компанії «Опорядрембуд». Це так? 

– Да (невпевнено так)... Але зараз не можу розмовляти трошки.

–  А коли ви зможете? 

–  Не знаю (поклала слухавку).

Роман Мельник і Ірина Максимчук, за нашими припущеннями, брат і сестра. Використані фото з телеканалу РТБ та з мережі «Однокласники» Ірини Максимчук

Додзвонитися до Романа Мельника нам не вдалося, в ТОВ «Рівнеагроспецмотаж» повідомили, що він у відрядженні. Директор «Опорядрембуд» Роман Симонюк протягом двох днів не піднімав слухавку на наші дзвінки.

В Рівненському окружному адміністративному суді ми запитали, чому суд не хоче провести новий тендер і, відповідно, зекономити час і гроші (адже на попередню закупівлю прийшли учасники зі значно дешевшими пропозиціями) і чи справді не врахування черг будівництва – помилка, якої допустились всі відкинуті учасники, є настільки серйозним порушенням, через яке суд відмовив шістьом фірмам.

Втім судді не знайшли часу на спілкування з журналістами. Зокрема, голова тендерного комітету, суддя Дмитро Зозуля. Позицію суду передала прессекретарка Аліна Хіночик.

– Рівненський окружний адміністративний суд з висновком Держаудитслужби не погоджується і вважає свої дії правомірними. Тому і подав позов про визнання протиправним і скасування цього висновку. Справа вже надіслана до Восьмого апеляційного адміністративного суду для визначення підсудності.

Щодо розрахунку ціни тендерної пропозиції договірної ціни, вона здійснена з урахуванням черг будівництва з метою введення експлуатації почергово приміщення, те що передбачено проектно-кошторисною документацією, – розповідає прессекретарка суду Аліна Хіночик.

За словами Хіночик, спочатку суд зареєстрував позов у себе ж. Але тепер через конфлікт інтересів, його передали до іншого суду і тепер чекають, хто ж його розгляне.

– І навіть після того, як на порушення вказали, інша фірма, наша громадська ініціатива, навіть Державна аудиторська служба, після перевірки підтвердили порушення, замість того, щоб скасувати тендер, оголосити новий, з потенційною багатомільйонною економією, вони продовжують наполягати на своєму і зібралися судитися. Цікаво, наскільки об'єктивно суд, за моєю інформацією Волинський, розглядатиме цю справу, – коментує Свтослав Клічук.

Доки судді судитимуться з Держаудитслужбою, підігруючи компанії «Опорядрембуд», у центрі міста на 16 Липня стоятиме напівзруйнована будівля, яка виглядає небезпечною. Схоже, зробити ремонт ніхто не поспішає.

вв
Безлад біля Рівненського окружного суду 

Детальніше про зв'язки компаній, які так чи інакше пов'язані з Петром Дубасом, газові махінації і суд журналіста «Четвертої влади» з Петром Дубасом, за посиланнями: 

Стало відомо, хто стоїть за «не-Дубасівськими» фірмами-присосками рівненського облгазу

Газові присоски: хто і як на Рівненщині заробив на газифікації

«Рівнегаз» протизаконно приховує доходи свого керівника Петра Дубаса

У Рівному журналісти виграли суд щодо приховування майнової декларації депутата облради 


Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у межах проекту «Журналістські розслідування на Рівненщині». Матеріал відображає позицію авторів та не обов'язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі або на сторінку у фейсбуку.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте