Кому і за що з рівненських нардепів дають гроші на округи

Джерело
Для колажу використані фото з особистих фейсбук-сторінок Олександра Дехтярчука, Юрія Вознюка, Сергія Євтушка, Василя Яніцького, Олега Осуховського

Минулого року Рівненщина увійшла до п'ятірки областей України, що отримали від Кабміну найменше коштів на соціально-економічний розвиток, – 112,2 мільйона гривень. Найбільше із цієї суми дісталося округам нардепів-мажоритарників, лояльних до партійної більшості.

Про це йдеться у публікації руху «Чесно».

Відкрийте у новому вікні для збільшення

Субвенція на соціально-економічний розвиток регіонів передбачає фінансування об'єктів великої інфраструктури. Натомість мажоритарники, які можуть ініціювати виділення субвенцій на свій округ, часто залучають їх на дрібні об'єкти – купівлю інвентарю для шкіл, розміщення дитячих майданчиків тощо.

Про це вони потім розповідають своїм виборцям, заробляючи їхнім же коштом політичні дивіденди. Через це у виборців може скластися неправильне уявлення про функції народних депутатів.

Нерівномірно розподіляють субвенційні кошти й на округах у регіоні. Так, на Рівненщині 2018 року найбільші суми на свої округи традиційно залучили нардепи Олександр Дехтярчук із БПП та Юрій Вознюк із «Народного фронту».

Ремонти – для помічника, піар – для виборця

На округ №154, куди входять південні райони Рівненщини, за поданням Олександра Дехтярчука надійшло 34,3 мільйони. Половину цих коштів спрямували на капітальні ремонти, зокрема заміну вікон і ремонт дахів переважно в освітніх та культурних закладах у межах округу.

Олександр Дехтярчук інспектує будівництво меморіального комплексу в Здолбунівському районі. Фото Здолбунівської РДА

Найбільшу суму, а саме 2 мільйони, виділили на ремонт нежитлового приміщення в смт Смига для розміщення в ньому селищної ради та ЦНАПу. Однак тендер на ці роботи через дискваліфікацію учасників досі не відбувся. Наразі триває подання пропозицій.

З-поміж підрядників, які виконували ремонтні роботи за кошти субвенцій на окрузі нардепа, варті уваги ПП «В.І.О» та ТОВ «БПК «Смарт-Буд».

Перше робило капремонт актової зали школи №3 в смт Млинів (на ці роботи як субвенцію 2018-го року передбачили 950,5 тис. грн), а також ремонтувало покрівлю та фасад будівлі школи в селі Владиславівка Млинівського району (478 тис. грн субвенції).

Засновником підприємства «В.І.О» є Момотюк Валерій Дмитрович. Людина з такими самими прізвищем, ім'ям і по батькові працює на громадських засадах помічником народного депутата Дехтярчука.

До речі, компанія «В.І.О» отримала підряди й на реконструкцію вуличного освітлення в населених пунктах на окрузі нардепа.

Так, ця фірма оновлювала освітлення на кількох вулицях у селі Верба Дубенського району та капітально ремонтувала вуличне освітлення в селі Злинець у цьому ж районі (251,6 тис. грн субвенцій).

На роботи із заміни та реконструкції вуличного освітлення на округ Дехтярчука загалом було виділено майже 4,5 млн грн з держбюджету.

На сайті політичної партії «Солідарність» Петра Порошенка, від якої Дехтярчука обрали до парламенту, йшлося про те, що енергоощадні ліхтарі в селі Верба з'явилися саме за сприяння нардепа. Презентувати їх, як видно зі світлин, депутат приїздив особисто.

Нардеп Дехтярчук на зустрічі з виборцями в селі Верба. Фото із сайту політичної партії «Солідарність»

Компанія «Смарт-Буд» ремонтувала в м. Радивилів стадіон «Колос» (роздягальні та сидіння). На ці роботи як субвенцію 2018 року передбачили мільйон гривень. Цікаво, що договір з підрядником підписали в період так званих «грудневих жнив» – 14 грудня, а за два тижні, 28 грудня, уже оплатили роботи.

ТОВ «Смарт-Буд» і ПП «В.І.О» пов'язує один керівник – Олег Гойник. Серед засновників цих підприємств також фігурує одне й те саме прізвище – Наталія Валеріївна Момотюк. Як зазначено вище, помічником нардепа Дехтярчука є Валерій Момотюк.

До речі, компанію «Смарт-Буд» зареєстровано лише в березні 2017 року, проте, згідно з даними сайту clarity-project, вона вже встигла перемогти у 27 закупівлях і підписати договори на майже 15 мільйонів.

У Млинівській ЗОШ, де фірма «В.І.О» ремонтувала актову залу, ТОВ «Смарт-Буд» мало виконати ремонт їдальні та навчальних приміщень.

Також компанія уклала договір на завершальні будівельні роботи (дах, заміна вікон, оздоблення фасаду) у філії Білоберізької ЗОШ в селі Заруддя Мирогощанської сільської ради. Як субвенцію на цей об'єкт 2018 року виділили пів мільйона гривень.

Якщо на ремонт дорожнього покриття у своєму окрузі Дехтярчук залучив менш ніж два мільйони гривень субвенцій, то на дрібні витрати – помітно більше.

Йдеться про придбання ігрових майданчиків (понад  2 млн грн), комп'ютерної техніки та обладнання для освітніх закладів на окрузі (більш ніж 1 млн грн), музичних інструментів для мистецьких шкіл і клубів (347 тис. грн).

Про всі ці дрібні й не зовсім блага для своїх виборців нардеп регулярно звітує під час особистих зустрічей, спілкуючись із колективами підприємств, освітніх та культурних закладів на окрузі. Про це пише й у своєму Фейсбук.

Ось він, приміром, на оглядинах відремонтованої за кошти субвенцій спортивної зали в селі Владиславівка.

У селі Здовбиця на Здолбунівщині під час зустрічі з виборцями згадує й про сучасне освітлення в селі. На це як субвенцію з держбюджету було передбачено 150 тис. грн.

В освітньому закладі села Івачків Здолбунівського району особисто оглядає дитячий ігровий майданчик. Про облаштовану для дітвори ігрову зону звітує й із села Здовбиця.

Подарунковий сертифікат на дитмайданчики «імені нардепа Вознюка»

Фото з Facebook-сторінки Юрія Вознюка

У лідерах із залучення субвенцій на Рівненщину протягом останніх років перебуває обраний від округу №153 (м. Острог, частина м. Рівне, Гощанський, Корецький, Острозький, Рівненський райони) Юрій Вознюк.

У 2017 році він увійшов до ТОП-5 отримувачів субвенцій з-поміж усіх мажоритарників, залучивши на свій округ 80,3 млн грн. А 2018-го одержав значно менше – 30 млн грн. 

Майже 8 мільйонів гривень субвенційних на окрузі Вознюка витратили на ремонт освітніх, культурних та медичних закладів, а також на будівництво дитячого садка в смт Оржів Рівненського району. 

На своїй сторінці у Фейсбук нардеп виклав світлини з відкриття дитсадка в Оржеві в березні 2019 року за власної участі. У підписі до фото не без самопіару повідомив: 

«У 2015 році, отримавши у спадок лише фундамент, ми збудували в рамках нового освітнього простору один із кращих дошкільних закладів в області».

Юрій Вознюк на відкритті дитсадка в Оржеві. Фото з його Фейсбук-сторінки 

У 2017 році тендер на коригування, ймовірно, завершення, будівництва цього освітнього закладу на 22 мільйони виграла компанія «Фіалка».

Журналісти сайту «Наші гроші» пов'язували керівника «Фіалки» Юрія Фалка з фірмою «Стиль-Декор». Повідомлялося, що Фалко є бізнес-партнером Олександра Рожчука, чоловіка засновниці компанії Віри Рожчук, і бізнесмена Миколи Цупрука.

«Рівне вечірнє» писало, що зацікавленою в тендерних перемогах «Стиль-Декору» особою є нардеп від «Народного фронту» Юрій Вознюк. Раніше його громадська приймальня розміщувалась у сусідньому з офісом «Стиль-Декору» кабінеті. 

Один з найдорожчих ремонтів в освітніх закладах на окрузі нардепа блискавично встигли завершити за менш як два тижні. На утеплення фасаду Світанівського НВК в с. Світанок Корецького району як субвенцію з держбюджету було передбачено 1,05 млн грн.

Договір з підрядником – ТОВ «Шагбуд-12» – підписали 18 грудня. А за 10 днів уже розрахувалися за роботи. 

Та найцікавіше в освоєнні субвенційних коштів на окрузі Вознюка – придбання й облаштування дитячих та спортивних майданчиків.

На них нардеп піариться, а його сім'я – заробляє. На такі проекти минулого року він залучив 5,3 млн грн. За ці гроші також збудували спортмайданчик для гри в мініфутбол в НВК с. Велика Омеляна, мініфутбольне поле в с. Грушвиця Перша та роздягальню на стадіоні Гощанської ДЮСШ в смт Гоща.

Особливою для нардепа фірмою, котра розміщує дитячі майданчики на його окрузі, є ТОВ «Тіволі-ленд».

Про неї журналісти «Четвертої влади» повідомляли як про компанію, яка з 2017 року отримує можливість дарувати усмішки рівненським дітлахам, облаштовуючи в області дитячі майданчики.

Таку радість для малечі дають дружина та кум нардепа Вознюка, які і є співзасновниками «Тіволі-ленду».

Зокрема, 2018 року за кошти субвенцій ця компанія забезпечила постачання дитячих і спортивних майданчиків до таких сіл, як Хорів Острозького району, Курозвани та Дроздів Гощанського району, Корнич та Олександрія Рівненського району.

В Олександрії Юрій Вознюк спортивний майданчик, облаштований фірмою його дружини Зоряни Вознюк державним коштом, підніс виборцям у вигляді подарункового сертифіката, котрий вручив з нагоди Дня села.

Про цей подарунок написав місцевий сайт новин «ЧаРівне». До речі, договір з ТОВ «Тіволі-ленд» сільська рада підписала останнього дня року – 31 грудня. 

Фото: «ЧаРівне»

Також субвенції на окрузі нардепа передбачили на реконструкцію вуличного освітлення – 6,9 млн грн, капремонт дорожнього покриття – 3,1 млн грн. Понад мільйон гривень спрямували на дрібні витрати – капітальні видатки освітніх, культурних і медичних закладів.

Про незначні й великі здобутки на окрузі Вознюк також регулярно розповідає виборцям на своїй сторінці у Фейсбук. 

Так нардеп поінформував про збудований спортивний майданчик для гри в мініфутбол у школі-гімназії в селі Велика Омеляна Рівненського району. На цей проект як субвенцію з держбюджету 2018 року виділили 600 тисяч гривень.

Згадує про Вознюка й голова Рівненської РДА Володимир Пилипчук, коли повідомляє у Фейсбук про низку навчальних закладів в області, котрі отримали комп'ютери за сприяння нардепа.

Фото з Facebook-сторінки Юрія Вознюка

Чоботи від нардепа Яніцького

Фото з Facebook-сторінки Василя Яніцького

Василь Яніцький, обраний до парламенту від округу №155 (місто Вараш, Володимирецький, Дубровицький, Зарічненський, Рокитнівський райони), залучив 2018 року 13 млн грн субвенцій.

Половину цієї суми спрямували на капітальні ремонти (заміну вікон, дверей, ремонт дахів) дошкільних закладів, шкіл, будинків культури, амбулаторій.

Майже 3 мільйони подрібнили на придбання предметів довгострокового користування для цих установ: закуповували музичну апаратуру, комп'ютерну техніку, меблі тощо.

З-поміж найдорожчих придбань – обладнання для кабінету робототехніки Вараської школи №1 за 400 тис. грн та інтерактивний стрілецький симулятор «Шкільний тир» для школи №2 за 150 тисяч гривень.

Відкривати дорогий освітній куточок для дітей нардеп приїхав особисто. Про це йдеться в публікації на його сторінці у Фейсбук, де вже традиційно зазначено, що справа стала можливою за сприяння народного обранця.

Фото з особистої сторінки у Facebook Василя Яніцького

Загалом, на Фейсбук-сторінці Яніцького чимало дописів інших користувачів, де нардепа згадано як основного фігуранта у виділенні коштів на 155-й округ. 

Сам Яніцький твердить, що залучив на округ щонайменше вдвічі більшу суму – 30,5 млн грн. Каже, що частина цих грошей надійшла одразу до районних чи міських бюджетів без конкретного призначення. 

«Є моменти, коли ми не розуміємо, де нагальніша потреба в цих коштах. Вони поступають на казначейські рахунки рад, а пізніше, коли бачимо, де необхідно підсилити, направляємо їх туди. Ці кошти, так би мовити, обезлічені», – пояснює нардеп і додає, що не ставить за мету пропіаритися, наприклад, на відкритті дитячого майданчика, а прагне розв'язати справжні проблеми на окрузі.

Перший заступник голови Рокитнівської РДА Олексій Берташ позначив Яніцького в дописі, у якому йдеться про ремонт покрівлі амбулаторії в селі Карпилівка.

Наголошено, що кошти на ці роботи виділено саме за сприяння депутата. На цей об'єкт як субвенцію з держбюджету 2018 року передбачили 250 тисяч. 

Фото з особистої сторінки у Facebook Олексія Берташа

Керівниця Володимирецького районного будинку культури Наталія Андрєєва розповідає у Фейсбук про візит до закладу Яніцького. Вона пише, що нардеп завітав до їхнього творчого колективу з подарунками: 

«Депутатом було вручено 10 пар новеньких блискучих шкіряних чобіт для народного вокального жіночого колективу «Дивоцвіт», який є окрасою не лише районного будинку культури. Жінки відтепер виступатимуть з новим запалом і в новому взутті». 

Андрєєва також зазначає, що Яніцький подарував ще й мікрофони. 

Зауважимо, що як субвенцію для придбання предметів довгострокового користування для цього закладу було виділено 21 тис. грн. 

Фото з особистої сторінки у Facebook Наталії Андрєєвої

Не підтримав бюджет – не отримав грошей

Пасуть задніх у залученні субвенцій на Рівненщину «батьківщинівець» Сергій Євтушок та позафракційний депутат-«свободівець» Олег Осуховський

Фото з Facebook-сторінки Сергія Євтушка

Сергій Євтушок, якого обрали до парламенту від округу №156 (Березнівський, Костопільський, Сарненський райони), торік залучив лише 6,2 млн грн субвенцій. 90% цих коштів надійшло до міста Сарни та Сарненського району.

Зокрема, за ці гроші на одній з вулиць Сарн змонтували світлофор та більш як за мільйон – систему відеоспостереження «Безпечне місто». До обрання народним депутатом Євтушок працював головою Сарненської РДА, ще раніше – мером Сарн. 

Щодо розподілу субвенцій, то Сергій Євтушок нарікає на непрозорість цього процесу:

«Це недолуга політика уряду, який ділить не самих нардепів, а людей у їхніх округах на сорти. Чим гірші люди в моєму окрузі від тих, депутати яких отримали по 80 мільйонів?» – ставить риторичне запитання нардеп. 

Він пояснює, що неодноразово звертався стосовно виділення коштів на ремонт кількох шкіл, де діти навчаються у три зміни, проте грошей Кабмін так і не дав. 

На округ №152 (м. Рівне) «свободівця» Олега Осуховського надійшло лише 372,7 тис. грн субвенцій на соціально-економічний розвиток. 

Фото з Facebook-сторінки Олега Осуховського

За ці кошти на одній з вулиць міста мали облаштувати зовнішні мережі освітлення, а також розмістити дитмайданчики в центрі для дітей з особливими потребами та придбати обладнання для міської лікарні й місцевого ліцею.

Виділення субвенцій на округ пов'язують, зокрема, і з голосуванням нардепів за бюджет. Так, Осуховський голосував «проти», Євтушок був узагалі відсутній. 

Нардеп Євтушок не приховує, що, якби голосував «за», отримав би 80 млн грн на округ. 

«Коли починається процес виділення субвенцій, то мажоритарникам чітко озвучують: не проголосуєте за бюджет – не отримаєте нічого», – розповідає Євтушок. 

Методологія:

Рух ЧЕСНО проаналізував три розпорядження Кабінету Міністрів, затверджені 2018 року, – за №423-р, №867, №934-р з усіма змінами. Під час підрахунку субвенцій за округами не враховувалися суми, виділені на область, наприклад на обласні лікарні тощо. (Округи нардепів проставлено частково машинним способом, частково – ручним).

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте