Хто з Рівненщини і за що потрапив під економічні санкції Росії
20 серпня Росія доповнила перелік українців, які підпадають під економічні санкції. За нашими підрахунками, з Рівненщини до цього списку потрапило 19 людей. От тільки майже нікому з них від санкцій Росії не буде практично нічого.
Хто ці люди і чому вони не вразливі до обмежень російського уряду – далі у матеріалі.
Що це за санкції
У листопаді 2018 року президент Росії видав указ, за яким низка українських політиків підпала під санкції. Зокрема, їм мали заблокувати:
- безготівкові рахунки на території Росії;
- бездокументарні цінні папери;
- та майно.
Крім того, ці люди більше не можуть перераховувати гроші з Росії за її межі.
Тоді, в листопаді 2018-го, у списку було 322 імені. Кілька разів його розширювали й збільшили до 849 імен. Останнє ж оновлення відбулося 20 серпня цього року.
Тепер у списку 922 українці.
Санкції ввели через «недружні дії України щодо громадян та юридичних осіб Російської Федерації».
Ще в листопаді 2018 року низка людей зі санкціонованого списку відгукувалася про нього іронічно:
мовляв, неясно, за яким принципом його складали і навіщо додавали туди людей, у яких в Росії немає ні рахунків, ні майна.
Тодішня перша віце-спікерка Верховної Ради Ірина Геращенко писала у фейсбуку: «В цьому списку – вся команда Порошенка, в тому числі і його син. Хороша оцінка роботи українського президента Кремлем:) Президент і його команда й надалі робитимуть все, щоб у Кремля пригорало».
Журналіст Денис Казанський назвав список дивним: «Очевидно, що в більшості людей зі списку немає в Росії ні рахунків, ні бізнесу. У списках є Портников, Заліщук, Гопко, Коханівський, Юрій Шухевич, Віктор Чумак, Борис Тарасюк, козак Гаврилюк і навіть Лариса Ницой (хто вона, за що їй така честь?). Навряд чи санкції хоч якось зачеплять їх економічні інтереси. По факту Росії більшості учасників списку послугу в формі безкоштовного піару».
Колишній нардеп від «Народного фронту» Андрій Левус сказав, що йому ці санкції «як мертвому припарка», бо він не має рахунків і майна в Росії.
Останнє оновлення списку на сайті Міністерства закордонних справ назвали «провокацію напередодні інавгураційного саміту “Кримська платформа”» – міжнародної події за участі 45 іноземних урядових делегацій, де обговорювали, як повернути Україні окупований Росією Крим. «Кримська платформа» відбулася 23 серпня в Києві, за три дні після ухвалення санкцій проти українців.
Хто з Рівненщини потрапив у список
Ми нарахували 19 людей, які походять з Рівненщини або чия діяльність стосується чи стосувалася регіону. Зокрема, це:
1. Олександр Аліксійчук – народний депутат України з липня 2019 року. Переможець на окрузі №154 (місто Дубно, Демидівський, Дубенський, Здолбунівський, Млинівський, Радивилівський райони) від партії «Слуга народу». Про його доходи, бізнес, родини, політичну та громадську діяльність можна почитати в нашому досьє.
2. Соломія Бобровська – чинна народна депутатка від «Голосу» (вийшла з фракції і партії), походить із Рівного. На основі даних «Опори» на початку 2021 року ми з’ясували, що Бобровська найчастіше, серед рівненських нардепів, брала участь у роботі свого комітету у ВР, та була на той момент співавторкою найбільшої кількості законопроєктів.
3. Юрій Вознюк – народився у Луцьку, але був депутатом Рівненської міської ради (2010-2013 роки). Також народним депутатом 7-8 скликань ВР (2012-2019 роки), Кандидат в міські голови Рівного на місцевих виборах 25-го жовтня 2020-го року.
– З лютого 2014 року я нев’їзний у Росію. І моя сім’я не має бізнесу в Росії з лютого 2014 року, – казав Юрій Вознюк уже на кандидатських дебатах в ефірі «Суспільного».
Однак за довідкою порталу «За честный бизнес» про компанії та бізнес у РФ, «Екоспецмонтаж» займається «роботами з монтажу сталевих будівельних конструкцій» і станом на 1 вересня 2020 року ще працював і мав податкову заборгованість.
З 2014 року підприємство мало зменшення прибутку, з 2016-го – зменшення виручки, капіталу й активів. З 2018 року з'явилися нестачі, штрафи і три судових справи на суму більше 20 мільйонів рублів. З фінансової звітності компанії можна побачити, що вона працювала в 2014-2018 роках.
Детальніше про діяльність та бізнес Вознюка – у нашому досьє.
4. Павло Демчина – колишній заступник голови Служби безпеки України та начальник Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю. Родом з Рівного.
Працював в СБУ до травня 2019. У 2018-му був фігурантом журналістського розслідування програми «Схеми. Корупція в деталях». Журналісти з’ясували, що у його дружини та матері є багато майна, яке Демчина не відобразив у декларації. Тоді за нього взялося Національне антикорупційне бюро, але справу невдовзі закрили.
5. Олександр Дехтярчук – чинний депутат Рівненської облради. З 2006-го до 2014-го очолював Дубенську райраду, а в 20140му на одне скликання ВР став народним депутатом від «Блоку Петра Порошенка».
6. Сергій Євтушок – колишній голова міста Сарни (2010-2014) та колишній голова Сарненської райдержадміністрації. Чинний нардеп від «Батьківщини». У 2016-му ми писали, як Рівненська обласна рада віддавала багаті на бурштин землі фірмам із засекреченим корінням. Пов'язаним із однією з таких фірм тоді був Євтушок, але він сам зв’язок із фірмою заперечував.
7. Яна Зінкевич – чинна народна депутатка від Рівненщини від «Європейської солідарності». Є командувачкою добровольчного медичного батальйону «Госпітальєри».
8. Роман Іванісов – чинний нардеп-мажоритарник від 153 округу Рівненщини від «Слуги народу». До депутатства заробляв у галузі права та промислових підприємств.
В листопаді 2019-го стало відомо, що Іванісова в 16-ти річному віці судили за участь у груповому зґвалтуванні. Тоді ж його виключили з фракції «Слуги народу», але депутатський мандат він не склав.
Пізніше також з’ясувалося, що нардеп вигадав свою юридичну освіту, яку вказав у передвиборчій автобіографії. Більше про Іванісова – у нашому досьє.
9. Олександр Ковальчук – чинний народний депутат від Рівного, від партії «Слуга народу». Більше про його бізнес, доходи, родину та політичну діяльність – у нашому досьє.
10. Сергій Литвиненко – чинний народний депутат-мажоритарник від «Слуги народу» на окрузі №156 (місто Сарни, Сарненський, Костопільський, Березнівський райони). Політична партія «Слуга народу».
Працював на керівних посадах низки спиртових заводів, з липня 2015 року – на посаді виконувача обов'язків директора «Зірненського спиртового заводу» (Березнівський район Рівненщини, село Зірне). Станом на липень 2019 року Зірненський спиртовий завод мав понад 42 мільйони гривень податкового боргу. Більше про діяльність, майно та родину Литвиненка – у нашому досьє.
11. Андрій Лозовой – народний депутат України восьмого скликання ВР, заступник лідера Радикальної партії Олега Ляшка та його помічник-консультант. Ми писали, що у 2015 році він задекларував 150 тисяч гривень, а в 2016-му – вже понад шість мільйонів гривень.
12. Віктор М’ялик – чинний народний депутат, належить до депутатської групи «За майбутнє».
У березні 2021-го стало відомо, що Віктора М'ялика підозрюють в ухиленні від сплати податків з 2015-го року на будівництво та продаж нерухомості. Загальна сума збитків, яку порахували правоохоронці, становить майже 97 мільйонів гривень. Більше про Віктора М’ялика ми розповідали у досьє.
13. Олександр Салійчук – чинний нардеп від «Слуги народу». Про його родину, дорогі машини та політичну діяльність ми детально писали у досьє.
14. Дмитро Соломчук – чинний нардеп від «Слуги народу». Більше про його роботу, бізнес, доходи, родину та політичну діяльність – у нашому досьє.
15. Олег Осуховський – депутат Рівнеради від ВО «Свобода», в минулому (2012-2019) народний депутат від ВО «Свобода» від Рівного. Ще раніше (2010-2012) – депутат Рівненської облради.
16. Віталій Корчик – народний депутат «Народного фронту» (2014-2019). Був одним із 59 депутатів, що підписали подання, на підставі якого Конституційний суд України скасував статтю Кримінального кодексу України про незаконне збагачення, що зобов'язувала держслужбовців давати пояснення про джерела їх доходів і доходів членів їх сімей.
17. Василь Яніцький – уродженець селища Зарічне Рівненської області. Народний депутат України (2014-2019) від Блоку Петра Порошенка. Бізнесмен. Детальніше про Василя Яніцького читайте в матеріалі: «Чим багатий нардеп рівненського Полісся Яніцький».
18. Юрій Луценко – український політик і державний діяч, Генеральний прокурор України (2016-2019). Колишній член Ради національної безпеки (2005-2006, 2007-2010, 2016-2019). Народний депутат України 4-го, 6-го та 8-го скликань. Лідер партії «Народна самооборона» (з 1999 по березень 2012 року). З 2013 року голова ініціативи «Третя Українська Республіка». Радник Президента України Петра Порошенка.
19. Ірина Луценко – уродженка міста Дубно Рівненської області. Народна депутатка України 7-го та 8-го (2014-2019) скликань. Заступниця голови фракції «Європейська солідарність» у Верховній Раді VIII скликання. З квітня 2017 року до травня 2019 року Представниця Президента України у Верховній Раді. Дружина Юрія Луценка.
Увесь список українських діячів, яких санкціонувала Росія, є в документі мовою оригіналу.
Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти