Рівненська ОДА не просила коштів з державного Фонду протидії COVID-19, «бо лікарні всім необхідним забезпечені»

Уряд створив Фонд для боротьби із коронавірусною інфекцією, але найбільше коштів отримують не медзаклади, а будівничі доріг
Джерело
Фейсбук-сторінка Рівненської центральної міської лікарні

Карантин закінчиться, а за гроші на боротьбу з коронавірусною інфекцією встигнуть хіба побудувати дороги. Принаймні таке враження складається з прийнятих урядом рішень. Йдеться, зокрема, про Фонд боротьби з COVID-19 на 66 мільярдів гривень.

З нього уряд повинен був виділяти гроші обласним держадміністраціям та міністерствам і виділив Мінінфраструктури на ремонт і будівництво доріг у понад два рази більше, ніж Міністерству охорони здоров'я.

Ми з'ясували, що Рівненська ОДА гроші з Фонду не просила, хоча область бувала серед лідерів за кількістю хворих на коронавірусну інфекцію, але отримала трохи і без прохань.

Заступник міністра фінансів Роман Єрмоличев у відповіді на наш запит повідомив, що звертатися по гроші з Фонду можуть міністерства, обласні та Київська міська державні адміністрації, а також інші органи державної влади до Кабінету Міністрів.

«До звернення треба додати розрахунки та обґрунтування щодо необхідної кількості грошей з Фонду», – пояснив Роман Єрмоличев.

За його інформацією, Кабінет Міністрів приймає протокольне рішення, згідно з яким доручає відповідному міністерству разом з іншими органами державної влади розглянути звернення та підготувати проєкт рішення уряду.

Керівниця пресслужби Управління охорони здоров'я Рівненської ОДА Алла Сищук повідомила, що обласне управління охорони здоров'я не зверталося із запитом про виділення коштів з державного Фонду протидії COVID-19. Ще наприкінці липня ми отримали таку саму інформацію від першого заступника голови Рівненської ОДА Сергія Подоліна.

Шість інших обласних державних адміністрацій (зокрема й тих, у яких ситуація із захворюванням менш критична) робили запити на фінансування з антиковідного фонду. У інфографіці проєкту StateWatch показано хто, скільки і на що просив коштів з фонду станом на кінець червня.

Чому Рівненська ОДА через Управління охорони здоров'я не зверталася до фонду із запитом на фінансування ми поставили питання Олегу Вівсяннику і він відповів на брифінгу в облдержадміністрації що всього вистачає (запитання і повна відповідь на 9 хвилині 20 секунд), а ось основний фрагмент відповіді:

«В області прийнята програма запобігання COVID-19, на яку виділено близько 26 мільйонів. На сьогодні забезпеченість закладів охорони здоров’я Рівненщини засобами індивідуально захисту та іншими розхідними матеріалами становить в межах 70%, тобто є запаси на понад 2,5 місяці».

«З коштів обласної програми, станом на 20 серпня, витратили 17 мільйонів 56 тисяч: купили 14 апаратів ШВЛ, 22 апарати для радіотерапії (кисневий концентратор), а також лабораторне обладнання для діагностики COVID-19, ліки, реагенти для ПЛР-тестів, комбінезони, маски, халати, дезінфектори», – уточнюють в пресслужбі обласного управління охорони здоров'я.

За інформацією пресслужби, Рівненщина отримала з державного бюджету (з Фонду протидії COVID-19) 11 мільйонів 415 тисяч гривень. «Це гроші на доплати медичним та іншим працівникам лікарень, які лікують хворих на коронавірусну інфекцію, з Фонду боротьби з COVID-19».

«За весь період ми отримали, через централізовані постачання від Міністерства охорони здоров'я, усіх засобів майже на 90 мільйонів гривень», – сказав Олег Вівсянник на онлайн брифінгу.

Керівник обласного управління охорони здоров'я каже, що Міністерство охорони здоров'я спільно з регіонами розробило онлайн-таблицю, в якій кожна лікарня вказує кількість засобів індивідуального захисту, дезінфікуючих засобів, медичного обладнання, лікарських засобів, які є в наявності. І лікарні Рівненщини мають все це із запасом на два з половиною місяці. Фото з архіву

Уряд вирішив виділити гроші з Фонду:

  • на закупівлі медичного обладнання та засобів індивідуального захисту для медичних працівників, на підвищення заробітної плати медикам, які надають допомогу хворим з COVID-19;
  • для фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття та фонду соціального страхування для виплати допомоги по безробіттю, надання допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку, одноразової допомоги членам сімей медичних та інших працівників закладів охорони здоров’я, які померли від хвороби COVID-19 тощо;
  • на повернення коштів, сплачених за пробне ЗНО у 2020 році, на розвиток спорту для осіб з інвалідністю та їх фізкультурно-спортивної реабілітації, розвиток фізичної культури, спорту вищих досягнень та резервного спорту;
  • на будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення тощо.

Станом на 11 вересня Уряд виділив 65,9 мільярдів гривень Фонду боротьби з COVID-19 за пріоритетними напрямами.

За даними Міністерства фінансів України, гроші з фонду отримали такі міністерства:

  • Міністерство інфраструктури – 35 мільярдів гривень;
  • МОЗ – 14,3 мільярди гривень;
  • Мінекономіки – 6,9 мільярдів гривень;
  • Мінсоцполітики –  3,6 мільярдів гривень;
  • МВС – 2,7 мільярди гривень;
  • Мінрегіон – 1,6 мільярд гривень;
  • Міністерство культури та інформаційної політики України – 1 мільярд гривень;
  • Міністерство молоді та спорту – 475,8 мільйонів гривень;
  • Міносвіти і науки – 52,5 мільйонів гривень;
  • Фонд держмайна України – 48,4 мільйонів гривень.
  • Державне управління справами – 41,2 мільйони гривень;
  • Мін'юст – 23,7 мільйонів гривень;

З Фонду протидії COVID-19 Кабмін виділив:

  • більше 14 мільярдів гривень – для системи охорони здоров’я, зокрема для забезпечення медиків засобами індивідуального захисту, для виплати їм підвищеної заробітної плати, закупівлі для лікарень необхідного обладнання, у тому числі апаратів штучного дихання, а також для будівництва, реконструкції та ремонту приймальних відділень опорних закладів охорони здоров'я у госпітальних округах;
  • близько 7 мільярдів пішло на фінансування фонду з безробіття. З них 2,7 мільярдів Уряд виділив на допомогу з часткового безробіття.
  • 1,2 мільярди гривень Уряд виділив Міністерству соцполітики для ФОПів, які не можуть працювати через карантинні обмеження і мають дітей до 10 років;
  • 2,5 мільярди спрямовано на доплати військовослужбовцям, поліцейським та відповідним категоріям, які забезпечують життєдіяльність населення;
  • 35 мільярдів гривень Уряд виділив на ремонт, будівництво та реконструкцію державних доріг.

Чому гроші для боротьби з коронавірусною інфекцією виділяють для ремонту доріг?

Президент Володимир Зеленський відповів на це питання так: «Що стосується деяких доріг, на які були витрачені кошти, то, по-перше, і це правда, є деякі важливі інфраструктурні речі. Наприклад, до деяких лікарень потрібно доїхати, і багато коштів витрачено на дороги, які йдуть до опорних лікарень або до шкіл, і це потрібно робити», – передає Економічна правда.

Міністерству охорони здоров'я Уряд виділив 100 мільйонів гривень на закупівлю апаратів ШВЛ.

29 квітня очільник МОЗ Максим Степанов повідомляв, що цих грошей вистачить на закупівлю 200 апаратів штучної вентиляції легень, які можуть бути використані для надання допомоги хворим на COVID-19.

За його словами, передбачалося, що це будуть апарати українського виробництва, які після закупівлі поставлять в лікарні по всій країні.

Втім станом на 4 серпня МОЗ не закупило жодного апарату ШВЛ за гроші з Фонду боротьби з COVID-19 – досі готує для закупівель якісь документи. 

За інформацією УНН, 20 серпня заступниця очільника МОЗ Світлана Шаталова пояснила, що закупівлями було доручено займатися державному підприємству «Медичні закупівлі України». У липні там запропонували збільшити суму на 126 мільйонів гривень, пояснивши, що жоден з учасників торгів не забезпечив належний пакет документів і не відповідав тим чи іншим критеріям.

Світлага Шаталова зауважила, що МОЗ вважає «не дуже коректним і не дуже прийнятним» платити більше, і що зі ситуацією «будуть розбиратися».

Також незрозуміла ситуація склалася із виділянням коштів для Міністерства освіти і науки України.

За інформацією Міністерства фінансів, гроші з Фонду виділені для повернення коштів за пробне ЗНО у 2020 році. Натомість ексочільниця МОН Ганна Новосад повідомляє , що з Фонду протидії COVID-19 на систему освіти не виділили нічого.

За інформацією нардепки Тетяни Острікової, з моменту створення Фонду до 11 вересня МОЗ отримало з нього лише 0,5 мільярдів гривень із запланованих 14,3 мільярдів.

І за двома основними програмами – придбання обладнання для приймальних відділень опорних закладів охорони здоров'я та доплати медичним та іншим працівникам лікарень – на 16 вересня навіть не затверджені паспорти бюджетних програм, повідомляє нардепка.

Детальніше ознайомитись інформацією щодо виділених грошей з Фонду можна на сайті Міністерства фінансів України.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте