Кого і якими вакцинами від COVID-19 щеплюють на Рівненщині

І коли ми досягнемо колективного імунітету

Наразі вакциновані, хоча би першою порцією вакцини, менше 4% мешканців Рівненщини
Джерело
Фото – Рівненська ОДА

У грудні 2020 року американсько-німецький союз фармацевтичних компаній Pfizer-BioNTech завершив клінічні випробування вакцини від COVID-19, і вона стала першою, яку дозволили використовувати в Євросоюзі й Сполучених Штатах Америки. Вакцина має менше побічних проявів ніж інші та ефективна на 95 відсотків. Така вакцина надійшла на Рівненщину. В матеріалі про те, хто її отримає. А також про провальні темпи вакцинації.

Вакцинувати українців від коронавірусної хвороби почали у лютому 2021-го – трохи менше ніж за рік після виявлення перших хворих та оголошення карантину.

Станом на 14 червня 2021 року першу дозу вакцини отримали більше 1,5 мільйона українців, другу – більше 260 тисяч. У Рівненській області – майже 39 тисяч і 5,5 тисячі відповідно.

Державна служба статистики повідомляє, що станом на 1 квітня 2021 року в Рівненській області зареєстровані 1 мільйон 146 тисяч 64 постійних мешканців. Тож за приблизним підрахунком, наразі на Рівненщині вакциновані не більше 3,9 відсотки людей.

На питання про ймовірну кількість людей, які отримають щеплення від коронавірусної хвороби до кінця 2021 року, заступниця начальника Рівненського обласного управління охорони здоров'я, яка координує вакцинацію в області, Олена Гандзюк каже:

– Я не прихильниця прогнозів. У нас є вакцина, ми щепили – озвучуємо реальні результати. Нам треба щепити максимальну кількість людей – для створення колективного імунітету.

На жаль, Олена Гандзюк не знайшла часу, щоб дати відповіді нашим читачам на всі запитання. Фото Рівненської ОДА

Колективний імунітет проти коронавірусної хвороби може сформуватися, якщо в країні буде вакциновано або перехворіють 60-70 відсотків населення. Так вважають у Всесвітній організації охорони здоров’я.

За прогнозами українських вчених, за теперішніх темпів вакцинації, Україна зможе набути колективний імунітет лише у 2023 році.

Аналітики порталу «Слово і діло» порахували ймовірну кількість вакцинованих до кінця 2021 року українців – це 14 мільйонів 370 тисяч людей.

На Рівненщину привезли вакцину від Pfizer-BioNTech

9 червня 2021 року в Україну прибуло 66 тисяч 690 доз вакцини Comirnaty американсько-німецького виробництва Pfizer-BioNTech, придбаних за державний кошт.

Упродовж 14-20 червня мають надійти ще майже 357 тисяч доз, уже за донорські гроші (від урядів США, ЄС, Великої Британії, Світового банку тощо), завдяки участі України в міжнародній ініціативі COVAX.

Ініціатива створена для рівномірного доступу до вакцинації усіх країн. Це об’єднання розробників вакцин, інвесторів та організацій з охорони здоров’я, до якого зараз входять 183 країни.

Це фото із флаконом вакцини ілюструє новину від Рівненської облдержадміністрації про вакцинування першою дозою майже 50 працівників тамтешнього управління освіти і науки та «Малої академії наук» «вакциною Comirnaty від компанії Pfizer-BioNTech». Новина опублікована на сайті установи в обідню пору 9 червня 2021 року. У день прибуття нової партії в Україну

За словами координаторки з вакцинації в області Олени Гандзюк, Рівненщина отримала свою частину вакцини 10 червня. Це менше шести тисяч доз.

За словами посадовиці, одна половина партії заброньована як друга доза для людей, що вже були щеплені такою вакциною, інша половина – для працівників освіти й тих, кого не вакцинували у попередніх двох хвилях.

В Україні люди не мають вибору

У світі використовують різні вакцини для людей різного віку. Наприклад, у березні 2021 року в Південній Кореї, Німеччині та в інших країнах Євросоюзу вакцину AstraZeneca використовували для щеплення людей до 65 років, в Італії та Іспанії – до 55 років. Бракувало клінічних досліджень щодо людей похилого й старечого віку.

Потім в Італії та Німеччині передумали й почали радити цю вакцину людям за 60 років. У Великобританії людям до 30 років також рекомендують «альтернативу до AstraZeneca». Бо саме в молодих людей фіксували випадки утворення тромбів після використання цієї вакцини.

В Україні, за словами Олени Гандзюк, вікові рекомендації не практикують.

– Ми щеплюємо згідно з «дорожньою картою» на 2021-2022 роки і тою вакциною, яка надходить. Надаємо пріоритет групам ризику, – каже Олена Гандзюк.

«Дорожня карта» – це своєрідний план з вакцинування українців, розроблений та рекомендований Міністерством охорони здоров’я. Групи ризику – це цільові групи, описані в «дорожній карті» на кожному етапі вакцинування. Етапів чотири. До груп ризику входять як медичні працівники чи мешканці інтернатів для людей похилого віку, так і військові, працівники поліції та соціальної сфери.

Люди не можуть обирати, якою вакциною щеплюватися. Яка надійшла, таку медики і пропонують. Олена Гандзюк каже: кожне надходження супроводжується чітким роз’ясненням, для яких категорій ця партія.

Оголошення про Центр вакцинації в Рівненському обласному діагностичному центрі запрошує рівнян на щеплення китайською вакциною CoronaVac/Sinovac Biotech. І лише тих, хто зареєструвався в цифровому додатку «Дія». Про перевагу групам ризику нічого не пишуть

Також обидві дози вакцини мають бути одного виробника. Якщо людина першого разу отримала вакцину AstraZeneca, то повторне вакцинування відбувається теж нею.

Терміни введення другої дози у різних вакцин різні. За рекомендацією Центру громадського здоров’я України, друга доза має бути введена через:

  • 21 день – якщо це Comirnaty/Pfizer-BioNTech,
  • 28 днів – якщо це CoronaVac/Sinovac Biotech,
  • 12 тижнів – якщо це Oxford/AstraZeneca.

Але вже є попередні висновки німецьких та іспанських лікарів-дослідників про сильніший ефект від введення різних вакцин. Вчені кажуть: у людей, щеплених спочатку Comirnaty/Pfizer-BioNTech, а потім Covishield/AstraZeneca, виробляється вдесятеро більше антитіл, ніж у людей з двома дозами Covishield.

Ми запитали Олену Гандзюк, чи правда, що, окрім освітян, вакциною Comirnaty/Pfizer-BioNTech вакцинуватимуть посадовців адміністрацій і місцевого самоврядування, працівників судів, депутатів, як пишуть про це херсонські журналісти.

Також ми запитали чи правда, що вакцина CoronaVac/Sinovac Biotech протипоказана вагітним і годуючим жінкам. І що для оформлення ковідного сертифікату для поїздок в США та країни Євросоюзу (коли його запровадять) визнаватимуть тільки вакцинування Comirnaty/Pfizer-BioNTech.

На жаль, посадовиця не знайшла часу, щоб відповісти на ці уточнюючі питання.

Поняття «залишкова доза» зникло

Олена Гандзюк пояснила, що тепер немає такого поняття, як «залишкова доза» вакцини. За її поясненнями, медики чи інші «відповідальні особи», які складають списки на вакцинацію, підбирають кількість людей на один флакон так, щоб використати усі порції.

– Якщо це Pfizer, флакон ділиться на шість доз, якщо AstraZeneca – ділиться на десять. І добирається потрібна кількість людей, – каже Олена Гандзюк.

Про враження від вакцинування Covishield кількох рівнян ми розповідали в публікації «Халява майже закінчилась. Восьмеро рівнян розповідають про свій досвід щеплення від коронавірусної інфекції».

Як немає «залишкових доз», так немає і людей, які відмовляються від вакцинації. 

– У нас добровільне щеплення. Якщо людина прийшла, то вона вже погодилася і відмовлятися не буде, – каже Олена Гандзюк.

Перед вакцинуванням людина має підписати згоду на нього.

Коли вакцинуватимуть дітей

Щеплення від коронавірусної хвороби в Україні отримують тільки з 18 років – жодна з вакцин не призначена для дітей. Їх розробляли насамперед для захисту людей похилого віку.

На початку пандемії у 2020 році медики фіксували порівняно мало дітей із коронавірусною інфекцією, а ті, що все ж хворіли, здебільшого переносили хворобу легко. Але вірус постійно мутує і ситуація змінюється.

Станом на 14 червня 2021 року на коронавірусну інфекцію офіційно хворіли майже 2 мільйони 224 тисячі українців, із них 111 тисяч 200 дітей. Це 5 відсотків від загальної кількості.

Аналітичний портал «Слово і діло» пише, що в Євросоюзі, США та Канаді почали вакцинувати дітей 12-15 років вакциною Pfizer-BioNTech. Хоча, за інструкцією, її можна використовувати лише з 16 років. Всі інші вакцини дозволені з 18 років. В Україні так поки що не роблять, але планують.

– На останній селекторній нараді із Міністерством охорони здоров’я повідомили, що готують зміни до «дорожньої карти», щоб можна було щеплювати дітей з 16 років, – каже Олена Гандзюк.

Коли ці зміни внесуть, посадовиця сказати не може.

Скільки вже вакцинували на Рівненщині 

За інформацією, яку надала Олена Гандзюк, від початку всеукраїнської вакцинації у лютому 2021 року Рівненська область отримала такі вакцини:

Дата отримання Виробник і назва вакцини Кількість
24 лютого 2021 Oxford/AstraZeneca (Covishield) 17 тисяч 100 доз
13 квітня 2021 Sinovac Biotech (CoronaVac) 1 тисяча 600 доз
18 квітня 2021 Пфайзер Менюфекчуринг Бельгія НВ; БайоНТек Менюфекчуринг ГмбХ, Німеччина (Comirnaty) 1 тисяча 170 доз
26 квітня 2021 SK Bioscience, Південна Корея (AstraZeneca-SKBio) 9 тисяч доз
12 травня 2021 Пфайзер Менюфекчуринг Бельгія НВ; БайоНТек Менюфекчуринг ГмбХ, Німеччина (Comirnaty) 1 тисяча 170 доз
28 травня 2021 Sinovac Biotech (CoronaVac) 4 тисячі 800 доз
2 червня 2021 Sinovac Biotech (CoronaVac) 4 тисячі 800 доз
2 червня 2021 Пфайзер Менюфекчуринг Бельгія НВ; БайоНТек Менюфекчуринг ГмбХ, Німеччина (Comirnaty) 4 тисяч 680 доз
5 червня 2021 SK Bioscience, Південна Корея (AstraZeneca-SKBio) 19 тисяч 600 доз
11 червня 2021 Пфайзер Менюфекчуринг Бельгія НВ; БайоНТек Менюфекчуринг ГмбХ, Німеччина (Comirnaty) 5 тисяч 850 доз

Загалом це 69 тисяч 770 доз для першого та другого щеплення.

«Четверта влада» розповідала про початок вакцинації в Рівному. Станом на 14 червня 2021 року в області зробили 44 тисячі 450 щеплень: з них 38 тисяч 901 людина отримала першу дозу вакцини, 5 тисяч 549 людей – другу.

Назва вакцини

Скільки людей отримали

Загальна кількість вакцинованих

першу дозу другу дозу
Oxford/AstraZeneca (Covishield) 16 тисяч 622 осіб 477 осіб 17 тисяч 99 осіб
Sinovac Biotech (CoronaVac) 6 тисяч 759 осіб 1 тисяча 72 особи 7 тисяч 831 особа
Pfizer - BioNTech (Comirnaty) 5 тисяч 842 особи 1 тисяча 178 осіб 7 тисяч 20 осіб
SK Bioscience (AstraZeneca-SKBio) 9 тисяч 678 осіб 2 тисячі 822 особи 12 тисяч 500 осіб

Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте