За кандидата на рівненського міського голову Олексія Муляренка агітували під виглядом соцопитування

Соціолог каже, що така агітація щонайменше недієва

Олексій Муляренко не вперше вдається до фейкової соціології, щоб підняти собі рейтинг в очах виборців
Джерело
фейсбук-сторінка Олексія Муляренка

У вересні 2020 року рівнянам телефонували з Києва – проводили анонімне соціологічне опитування. Цікавилися, за кого із п’яти названих кандидатів на міського голову Рівного (а балотується шістнадцять) планують голосувати та чи відомі їм деякі факти про одного з них. «Четверта влада» з’ясувала, звідки рівнянам телефонували, чим насправді були ці дзвінки і що про них кажуть експерти.

Що відбулося

Редакція має два записи цих опитувань. До рівнянки опитувати телефонував чоловік, до рівнянина – жінка. Віталися, бажали міцного здоров’я і питали дозволу на анонімне опитування. Отримавши дозвіл, ставили такі запитання:

1. Якби вибори міського голови Рівного відбувалися у найближчу неділю, за кого б із перелічених кандидатів ви би проголосували:

  • Юрій Вознюк – представник партії Ігоря Коломойського «За майбутнє»;
  • Віталій Коваль – партія «Слуга народу», чинний голова Рівненської ОДА;
  • Олексій Муляренко – меценат, господарник, депутат Рівнеради, фракція «Європейська солідарність»;
  • Олег Осуховський – львів’янин, партія «Свободи»;
  • Віктор Шакирзян – представник забудовника ЖК «На Щасливому», партія «Рівне разом».

2. Чи відомо вам, що за результатами соціологічних досліджень, у другий тур виборів міського голови Рівного виходять Олексій Муляренко та Віктор Шакирзян?

3. Чи відомо вам, що за результатами моніторингу незалежної національної системи «Слово і діло», Олексій Муляренко визнаний найвідповідальнішим політиком Рівненщини за останнє десятиліття? Цей рейтинг визначає, наскільки політик виконує свої обіцянки.

Запитували про повний вік респондента.

На питання рівнянина, з якої фірми телефонують і звідки взяли його номер телефону, відповіли: компанія називається ТОВ «Роботизовані телесистеми», а номер отримали «шляхом випадкової генерації цифр».

Герой опитування – не зовсім герой 

У формулюваннях запитань було помітно, що кандидати згадуються із застереженнями чи з нейтральною характеристикою. Лише про Олексія Муляренка говорили позитивно: назвали меценатом, господарником, «найвідповідальнішим політиком за останнє десятиліття» і навіть, не посилаючись ні на які дані, «вивели» у другий тур мерських перегонів.

Олексія Муляренка висунула кандидатом на рівненського міського голову партія «Сила і честь» (Ігор Смешко). А ще він – перший у партійному списку до Рівненської міської ради. Член партії, але в опитуванні наголошують: Олексій Муляренко – депутат міської ради із «Європейської солідарності» (Петро Порошенко)

Після звільнення у 2019 році з посади голови Рівненської обласної держадміністрації Олексій Муляренко вказує для ЦВК, що працює гендиректором ТОВ «Сталь-М», яке заснував у 2006 році. Хоча за інформацією в Єдиному державному реєстрі керівник ТОВ «Сталь-М» його син Андрій Муляренко.

Політичну кар’єру почав у 2010 році з партії «УДАР» (Віталій Кличко). Більше про Олексія Муляренка читайте у його досьє.

У відкритому доступі є відео з презентації ТОВ «Роботизовані телесистеми», у якій розповідають про високі рейтинги, станом на початок вересня 2020 року, Віктора Шакирзяна й Олексія Муляренка. Ймовірно, саме на цю інформацію і посилаються додзвонювачі.

Схожі «рейтинги» і в той же період публікує сайт «Рівненські новини», який пов'язаний з Олексієм Муляренком. Склало їх луцьке приватне підприємство зі статутним капіталом у 200 гривень і назвою «Агенція соціального аналізу «Соціум-ХХІ»».

«Четверта влада» дослідила публікації аналітичного порталу «Слово і діло» про Олексія Муляренка, щоб знайти, де його називають «найвідповідальнішим політиком за останнє десятиліття». І не знайшла.

На першу річницю головування в адміністрації (квітень 2016 року) Олексій Муляренко посідає останнє місце у рейтингу серед колег.

Станом на середину 2017 року «Слово і діло» повідомляє, що Олексій Муляренко – другий з кінця рейтингу з виконання обіцянок серед голів обласних держадміністрацій.

У 2018 році «Слово і діло» пише: Олексій Муляренко краще дотримує слова, але все одно не впорався із половиною обіцяного.

Опитування зі згадкою про «мецената, господарника» Олексія Муляренка та його ймовірний вихід у другий тур схоже на формуючу психологію.

Засновниця компанії SIC Group Ukrainе, політтехнологиня Катерина Одарченко пояснила, що так «нечистоплотні політики намагаються купити потрібний їм результат у псевдосоціологів з метою вбити в голови виборця..., що саме вони мають стати переможцями».

У Рівному є соціолог із досвідом співпраці з групою «Рейтинг», компаніями «Социс» і «TNS Україна», Українським інститутом соціальних досліджень імені Олександра Яременка Роман Микитюк.

Він каже, що такий вид агітації використовувався, принаймні на минулих парламентських виборах, і називає його маніпулятивним. Каже, що зараз уже так не роблять, бо «його спробували, але не спрацювало».

– Якби я побачив, що у Муляренка після того з умовних шести відсотків стало дванадцять, то я б сказав, що це один з інструментів. Але так не стало. І я переконався, що це не працює, – пояснює Роман Микитюк.

Бізнес колишніх регіоналів

Приватне ТОВ «Роботизовані телесистеми» («РТС») зареєстроване у Києві з 2019 року. У відкритих джерелах вказаний один контактний телефон: 095-178-97-87. Рівнянам телефонували з номера 044-363-04-14.

Станом на 9 жовтня 2020 року фірма належить киянці Юлії Соколовій та колишньому нардепу-регіоналу Олегу Надоші із Кременчука на Полтавщині. До липня 2020 року замість Олега Надоші співвласником був Антон Соколов, нинішній директор фірми. Антон і Юлія Соколови зареєстровані за однією адресою, фірма – там же.

Антон Соколов у 2007-2013 роках працював платним помічником регіонала Павла Лебедєва, останнього міністра оборони часів Януковича. Того, який після Революції Гідності зник з України і кого Державне бюро розслідувань підозрює у державній зраді. Скрин із відео презентації соцдослідження «РТС»

ТОВ «Роботизовані телесистеми» займається «діяльністю у сфері проводового електрозв'язку». Тобто фірма використовує, технічно обслуговує або надає доступ до пристроїв, які передають інформацію за допомогою кабельних мереж. Усього в переліку 14 видів діяльності. Послуги із соціологічного опитування, проведення фокус-груп, їх статистичного аналізу входять до їхньої діяльності.

Під час презентації соцдосліджень Антон Соколов каже, що фірма «займається кол-центрами, створенням кол-центрів» і має свій великий кол-центр, що результати їхніх соцопитувань готові за 2-3 дні з усією аналітикою і що загалом на фірмі працює 200 людей.

Фахівці аналітичної системи YouControl зауважують: широкий перелік видів діяльності може свідчити про те, що вона фіктивна і не спрямована на досягнення реальних результатів. Непоодинокі випадки, коли компанії обирають велику кількість видів діяльності для прикриття її недобросовісності.

Результати опитувань від «РТС» цитують деякі медіа.

Наприклад, ZIK (належить народному депутату з «Опозиційного блоку» Тарасу Козаку з оточення Віктора Медведчука), «Інтерфакс-Україна» зі структури російської інформаційної групи Interfax Information Services або сайт відеоблогера Анатолія Шарія, знаного своїми антиукраїнськими поглядами.

Людина з ім’ям Антон Соколов дописує для російської Федеральної агенції новин. А рівненський сайт «ОГО» опублікував інтерв’ю, з ознаками прихованої реклами, аноніма із Антоном Соколовим, у якому назвали його «відомим соціологом».

Автор питань – політтехнолог

«Встановити з’єднання неможливо», – повідомляє запис за номером, з якого телефонували рівнянам.

Журналістка поспілкувалася із директором товариства Антоном Соколовим за мобільним номером. Цікавило, хто замовляв у них опитування, де беруть номери телефонів та чим керуються, формулюючи запитання.

Спочатку чоловік не хотів говорити і порадив надіслати на юридичну адресу фірми паперовий запит. Мовляв, це комерційна структура і він має право вимагати запит саме такої форми.

Насправді Антон Соколов порушує статтю 19 закону «Про доступ до публічної інформації», яка каже: «Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача».

За словами директора «РТС», багато «провокацій» і його слова перекручують. Антон Соколов має на увазі історію з телефонним опитуванням на Закарпатті на початку жовтня цього року. Громадянська мережа «Опора» писала, що воно має ознаки «чорного піару» і що Антон Соколов відмовився з ними говорити. Тож у чому перекручування – не зрозуміло.

«Четвертій владі» Антон Соколов підтвердив, що його фірма проводила опитування у Рівному. Сказав, що номери добираються випадково, а потім класифікуються за регіональною ознакою.

– Якщо ми спитали, у якому місті проживаєте, то ми точно не розуміємо, де ви знаходитеся. Ми так дзвонили по всій Україні, – пояснив Антон Соколов.

На запитання про ймовірних замовників таких опитувань, директор фірми сказав:

– Ми робимо ці опитування для себе – у межах наших кампаній з популяризації нашого продукту «Швидка соціологія». Ми розкручуємося, піаримося і презентуємо результати.

Чоловік каже, що вони працюють не тільки на виборах, і все це для популяризації їхнього методу роботи – телефонного опитування. Питання для респондентів складає особисто.

– Я особисто формулюю. Посилаємося на офіційні джерела. Є сайти Служби безпеки України, Центральної виборчої комісії, Опендати… От ваші журналісти питали мене про одного вашого кандидата і його зв’язок із забудовником. Ми побачили цей зв’язок на Опендаті, – розказав Антон Соколов.

Журналістка зауважила, що його представляють як політтехнолога. Спитала, чи має він спеціальну освіту. Антон Соколов ухилився від відповіді.

– Я вас дуже поважаю і поважаю журналістів, але зараз перебуваю на нараді, великій. Якщо є ще питання, надсилайте їх нам на поштову адресу, – сказав директор.

Недієвий метод агітації

«Четверта влада» спитала в соціолога Романа Микитюка, чи можна вважати такий «обдзвін» соціологічним опитуванням.

– Це маніпулятивне опитування, яке має на меті більше загітувати, ніж отримати реальні результати, – вважає Роман Микитюк.

Рівненський соціолог Роман Микитюк каже, що виборчі штаби політиків перебільшують значення агітації під виглядом соціологічного опитування. Такі дослідження втратили довіру людей, бо політики почали використовувати їх як інструмент піару. Тому, на його думку, рейтинг Олексія Муляренка не зростає. Фото з архіву 2018 року

Коли соціологи хочуть дізнатися думку людей про позитивні чи негативні сторони якогось кандидата, про це питають після того, як людина повідомила свій вибір.

– Якби ми такі питання поставили на початку опитування, то це була б маніпуляція і впливало б на результати нашого опитування, – пояснює експерт.

Роман Микитюк опублікував свої прогнози станом на початок вересня 2020 року. За ними, замість Олексія Муляренка, у другий тур мерських перегонів виходить Святослав Євтушенко. Але останній передумав балотуватися на мера і йде до міської ради першим номером у партійному списку «Народного руху України». Та з початку вересня до кінця жовтня вподобання рівнян дещо змінилися. На це вплинула виборча кампанія.

До слова, рівнянам телефонують і від Віктора Шакирзяна. Представляються Громадською ініціативою «За Чайку» і питають думку щодо встановлення у Рівному «за кошти спонсорів» пам’ятного знака одному з колишніх міських голів Віктору Чайці. Журналістка спитала про керівника організації і спонсорів.

– Керівника як такого немає, а головний спонсор – Віктор Шакирзян, – відповіла додзвонювачка.

Порушення немає – є агітація

«Четверта влада» спитала у координатора спостереження за виборами у Рівненській області Громадянської мережі «Опора» Михайла Балика, чи є у таких телефонних опитуваннях порушення чинного виборчого законодавства. Він каже: визначити важко, бо тут згадується соціологічне опитування. Але до його проведення і поширення його результатів є певні вимоги.

Натомість, зауважує Михайло Балик, у питаннях «є агітаційний момент одного з кандидатів», але без ознак «брудного піару» щодо інших.

Олексій Муляренко не вперше намагається прикрасити свій рейтинг.

У «Четвертої влади» є розслідування, в якому йдеться про фальсифікацію рейтингів деякими рівненськими політиками. Олексій Муляренко – серед них.

Фірма, пов’язана із секретарем Рівнеради Сергієм Паладійчуком, минулого року поширила фейк у рівненських медіа про те, що Муляренко є лідером парламентських перегонів. Але не спрацювало: Олексій Муляренко набрав найменше голосів (8,48%, тобто 6 тисяч 542 голоси) і народним депутатом не став.

База псевдосоціологів та авторитетів

З огляду на поширеність маніпуляцій із соцопитуваннями та громадською думкою, журналісти видання «Тексти» уклали базу «Продавці рейтингів», до якої увійшли 106 псевдосоціологічних служб і 201 прихований піарник.

У кінці є розділ «Кому вірити» з переліком авторитетних соціологічних служб. База укладена у 2015 році і час від часу оновлюється. ТОВ «Роботизовані телесистеми» у ній поки що немає.

Більше матеріалів про політика читайте за тегом: Олексій Муляренко

Більше про цьогорічні місцеві вибори за тегом: вибори 2020

Більше про інших політиків у рубриці досьє


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте