Тендер на життя рівненських хворих

Затягування тендерних процедур загрожує хворим на ниркову недостатність.
Джерело
Фото Рівненської обласної клінічної лікарні

У Рівненській обласній клінічній лікарні затягнули із закупівлею витратних матеріалів для гемодіалізу. Чому так сталось та чим і кому це загрожує.

Про це у матеріалі журналістки «Рівне вечірнє» Алли Садовник.

Близько півтори сотні людей двічі на тиждень приходять до обласної лікарні, що на вулиці Київській у Рівному, задля гемодіалізу. Без регулярної процедури штучного очищення крові хворі на тяжку ниркову недостатністю помирають.

Кожного року виникає проблема із нестачею бюджетних коштів на гемодіаліз. Проте наразі пацієнтів турбує інше – в обласній лікарні тендер на закупівлю витратних матеріалів для гемодіалізу розтягнувся уже на три місяці, тож потрібні медикаменти заклад аби отримав до кінця весни.

Японці і дискримінація

Закупівлю витратних матеріалів для гемодіалізу на близько 38,7 млн. грн. Рівненська обласна клінічна лікарня оголосила у грудні 2016 року через систему електронних торгів «Prozorro».

Йшлося, зокрема, про купівлю діалізаторів, магістралей, фістульних голок та концентратів для приготування розчинів для апаратів двох типів: Surdial X японської компанії Nipro Corporation та апаратів Innova, що вироблені німецькою компанією Gambro Dialisatoren GmbH.

Лікарня об’єднала закупівлю витратних матеріалів для обох апаратів в один лот, чим спровокувала у січні скаргу на свої дії до Антимонопольного комітету України.

На порушення законодавства у сфері публічних закупівель скаржилося київське товариство з обмеженою відповідальністю «Сучасна лікарня», створене наприкінці 2015 року киянкою Світланою Спірідоновою.

Підприємство за п’ять місяців виграло 23 закупівлі на загальну суму 11,2 млн. грн., зокрема дві закупівлі, які проводив Рівненський обласний клінічний лікувально-діагностичний центр (на придбання відеогастроскопа та ультразвукової діагностичної системи).

У скарзі на обласну лікарню київське товариство зазначило, що хотіло взяти участь у процедурі закупівлі витратних матеріалів для гемодіалізу та запропонувати «продукцію відомого виробника медичного обладнання B.Braun (Німеччина)».

 «Сучасна лікарня» у скарзі на рівненську обллікарню зазначила: тендерна документація була прописана таким чином, що участь у закупівлях могли взяти лише дві українські фірми – «Румед» та «Діалсервіс».

Апарат для гемодіалізу Surdial X є апаратом закритого типу і частина витратних матеріалів до нього повинна бути лише виробництва компанії Nitro, наприклад, ультрафільтри для надтонкої очистки води.

«Сучасна лікарня» у скарзі зазначила, що оскільки компоненти, які не мають аналогів, включені до одного лоту з рештою витратних матеріалів, це створює дискримінаційні умови для інших фірм, охочих взяти участь у торгах і які не є дилерами японської компанії.

Постійно діюча адміністративна колегія Антимонопольного комітету України скаргу «Сучасної лікарні» задовольнила і змусила Рівненську обласну клінічну лікарню внести зміни до тендерної документації. Закупівлю таки розбили на два лоти.

Детальне пояснення від Антимонопольного комітету читайте за посиланням.

Сучасна лікарня» у лютому подала ще одну скаргу у рамках цієї закупівлі — про порушення з боку обласної лікарні порядку оприлюднення інформації про закупівлі — і вимагала скасувати торги. Йшлося про невчасно оприлюднені зміни до тендерної документації. Цю скаргу Антимонопольний відхилив, оскільки лікарня зазначила, що зміни внесли пізніше через технічні збої у самій системі Prozorro.

Втім, торги на понад 38 млн. грн. скасували і так — через малу кількість учасників. Свої пропозиції не подали і дві фірми.

Тендер новий – вимоги старі

17 березня, обласна лікарня оголосила нові торги на купівлю витратних матеріалів. При чому вже йдеться не про одну закупівлю на кілька лотів, а про дві закупівлі, які не розділені на лоти.

Одна, оголошена на 3,75 млн. грн., передбачає закупівлю витратних матеріалів лише для апаратів Innova, інша (на 32 млн. грн.) – для Innova та SurdialX.

Попри те, що у лютому на вимогу Антимонопольного комітету Рівненська обласна лікарня змінювала тендерну документацію і виносила деякі позиції в окремий лот, під час нової закупівлі цих вимог заклад знову не дотримав.

Наприклад, ультрафільтри для надтонкої очистки води, а також магістралі для апаратів Nipro об’єднані, як і в грудні, в один лот з іншими витратними.

Подання пропозицій в обох закупівлях триватиме до 2-го квітня. 3-го має відбутися аукціон. Проте, швидше всього, будуть чергові скарги до Антимонопольного комітету, це призупинить торги, і невідомо коли ліки потраплять до медичного закладу.

Зміни 1
Зміни, які вносила обласна лікарня до попереднього тендеру
Зміни 2
Документація для нового тендеру на 32 млн. грн.

У сусідів закупівлі вдаліші?

Витратні матеріали для гемодіалізу активно закуповують наразі і в інших регіонах. Зокрема, у Луцьку міська лікарня оголосила тендер на 27 млн. грн., розділивши його на два лоти – в одному купують витратні суто для апаратів Innova, в іншому – для SurdialX. Прийняття пропозицій тривало до 25 березня. Наразі на закупівлю немає жодної скарги.

Хмельницька обласна лікарня, яка оголошувала закупівлю витратних матеріалів для гемодіалізу на понад 54,85 млн. грн., на стадії підписання договору із переможцем торгів. Вона, як і обласна лікарня на Рівненщині, спершу передбачила один лот на придбання витратних матеріалів для японських та німецьких апаратів, але після скарги «Сучасної лікарні» та вимог Антимонопольного внесла зміни до документації та поділила закупівлю на два лоти.

Щоправда, «Сучасна лікарня», попри витрачені 15 тис. грн. на оплату скарги до Антимонопольного, свою пропозицію на закупівлю хмельничан так і не подала. Окрім того, поки що жодні торги на постачання витратних матеріалів для апаратів гемодіалізу в Україні не виграла. Щоразу її пропозиції тендерні комітети відхиляли.

Світлана Спірідонова, засновниця та директорка ТзОВ «Сучасна лікарня», розповідати про скарги до Антимонопольного, що стосуються закупівель витратних матеріалів для гемодіалізу, не хоче. Зазначає лише, що це звична процедура оскарження і «не предмет для преси».

У Рівненській обласній лікарні переконують, що дроблення на лоти, як того вимагало підприємство, є невиправданим.

– Немає логіки у скаргах «Сучасної лікарні», – запевняє головний лікарі Рівненської обласної клінічної лікарні Іван Зима. – 26 апаратів для гемодіалізу, які маємо, є закритого типу. Ми не можемо купувати витратні матеріали до них інших виробників. Якщо виробник апарату передбачив, що провідник має бути такого-то типу, то він повинен бути тільки таким. Якби у світі були відповідники та ще й дешевші, ми б, звісно, їх купували.

«Сучасна лікарня» має витратні до апаратів, яких у нашому закладі взагалі немає. Торік нам вдалося пройти торги без проблем, хоча на інші лікарні були подібні скарги. Якщо Антимонопольний прийматиме рішення скасувати торги, оголошуватимемо нові. Іншого виходу у нас немає. До речі, торги проводимо кожного року і постачальники витратних матеріалів різні. Система Prozorro діє так, що ми взагалі не бачимо, хто подав документи, до аукціону.

Фото 1
Головний лікар Рівненської обласної лікарні Іван Зима. Фото – «Рівне вечірнє».

Чи постраждають пацієнти?

Іван Зима запевняє, що витратних матеріалів для гемодіалізу в обласній лікарні вистачить на час, поки триватимуть закупівлі. Додає, що «критичної ситуації» немає.

Тим часом у пацієнтських організаціях розповідають, що дроблення на лоти не підтримують.

Ольга Кравченко, представниця ГО «Гемодіаліз Київ»:

– Закупівля витратних матеріалів для гемодіалізу – складне питання. Скарг на проведення торгів пишуть багато, але часто це роблять недобросовісні фірми, для яких головне – роздробити закупівлю на лоти, що для хворих не є добре. Наприклад, у Києві до німецьких апаратів гемодіалізу закупили розхідні матеріали інших виробників. У результаті куплені голки почали рвати вени хворим, а від фізрозчину багатьом стало погано. Коли медичний заклад купує витратні матеріали для гемодіалізу в однієї компанії, на ній – більша відповідальність за якість поставленого. Окрім того, виробники апаратів рекомендують використовувати витратні матеріали свого ж виробництва. Для пацієнтів краще, якщо лікарня дотримується цих рекомендацій, бо менший ризик, що куплять підробку. Потрібно не на лоти ділити, а регулювати ціни.

Закупівля Рівненської обласної лікарні привернула увагу громадської ініціативи «За чесний тендер». Її керівник Святослав Клічук зазначає, що лікарня все ж повинна дотримуватися вимог закону.

– Замовник має сприяти максимальній конкуренції і не вводити дискримінаційних умов, це норма закону – зазначає пан Клічук. – А оскільки скаргу «Сучасної лікарні» Антимонопольний комітет визнав і задовольнив, значить закон лікарнею порушено і дискримінація потенційного учасника мала місце.

Заради кого дискримінують?

У скарзі «Сучасна лікарня» зазначала, що вимоги, прописані у документації обласної лікарні на Рівненщині, можуть виконати лише дві фірми – «Румед» та «Діалсервіс».

ТзОВ «Діалсервіс» зареєстроване у Києві на братів Євгена та Олександра Батюків. Тільки за останні кілька місяців товариство виграло близько 10-ти торгів, що стосуються процедури гемодіалізу, на понад 19 млн. грн.

ТзОВ «Румед» – фірма із Білгород-Дністровська на Одещині та зареєстрована на Олександра Кушніра і Галину Жнякіну. Підприємство ще не виграло жодних торгів на Prozorro, хоча участь брало у 16-ти закупівлях, а попередніми роками масово вигравало подібні тендери.

За інформацією «Наших грошей», «Румед» та «Діалсервіс» входять в одну групу компаній під умовною назвою «Гамбра». Засновниками групи вважають  Леоніда та Лілію Файнблатів, які також раніше були власниками «Румед» та «Діалсервіс». Компанії мають ексклюзивне право на постачання товарів німецької компанії Gambro.


Розслідування проведено в межах проекту «Сприяння прозорості державних закупівель у Західній Україні» що реалізовується громадською організацією «Рівненський центр «Соціальне партнерство» за фінансової підтримки NED

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте

Підпишіться на нашу розсилку

(найважливіші новини двічі на місяць)