Керівник Острозької психіатричної лікарні звільнився після службового розслідування

Коли працівники Острозької психлікарні мітингують на початку грудня 2020-го, директор Павло Маєвський – на лікарняному. Після цього його усунули від керування лікарнею, поки не з'являться результати службового розслідування. А після них Маєвський вирішив написати заяву на звільнення
Джерело
Колаж на основі скриншотів із відео «Четвертої влади» та фільму-розслідування «Суспільного»

Наприкінці 2020-го року працівники Острозької психлікарні вийшли на протест та до приїзду керівника обласного управління охорони здоров’я кілька годин перекривали дорогу неподалік від лікарні. Вони протестували, бо їм заборгували зарплатню за два місяці, загалом понад 7 мільйонів гривень.

Тоді обласна влада, балансоутримувачка лікарні, почала службове розслідування, а керівника психлікарні відсторонили від посади. 10-го лютого голова Рівненської обласної ради підписав його заяву про звільнення – за згодою сторін.

А напередодні, 8-го лютого, комісія зробила висновок, хто винен у затримці зарплат працівників. Формально цей висновок не мав призвести до звільнення керівника лікарні.

Наразі заборгованість з виплат заробітної плати зменшилася із семи до чотирьох із лишком мільйонів.

У психлікарні немає грошей, щоб заплатити за комуналку: на січень 2021-го заборгували 304 тисячі гривень.

Комісія обласної ради, яка працювала із грудня минулого року по 8 лютого 2021 року, порушень у діях керівника лікарні Павла Маєвського не виявила. 

Так сказав журналістам «Четвертої влади» голова Рівненської облради Сергій Кондрачук.

Голова обласної ради Сергій Кондрачук каже, що комісія не знайшла вини керівника обласної психлікарні у мільйонних боргах перед колективом. Хоча всі обставини свідчать про результати дій чи бездіяльності директора. Фото з архіву 2020 року

На думку Кондрачука, заборгованість із виплат зарплатні сталася через те, що «не було наявних пакетів послуг в Національної служби здоров’я України, щоб фінансувати лікарню у повному обсязі» та що керівник лікарні Павло Маєвський не скоротив кількість працівників.

Сергій Кондрачук двічі не відповів на уточнення, яких саме пакетів від НСЗУ бракувало.

Від квітня 2020 року заробітна плата персоналу, лікування та харчування пацієнтів у лікарнях фінансується не за субвенціями з держбюджету, а через Національну службу здоров’я.

Гроші до лікарень надходять не за кількістю ліжкомісць чи працівників, а за кількістю реальних пацієнтів, яких там полікували, та лише за тими напрямками (наприклад, лікування інфарктів, допомога при пологах тощо), про які лікарня наперед підписала угоди з Національною службою здоров’я.

Комунальні послуги та утримання будівлі медзакладу фінансують з місцевого бюджету. У випадку Острозької обласної психлікарні це робить Рівненська облрада.

Начальниця пресслужби НСЗУ Лілія Гудзь пояснила, що НСЗУ укладає угоди за всіма напрямками, які запропонувала сама лікарня, якщо ця лікарня спроможна якісно працювати за цими напрямками. До того ж, від квітня до грудня 2020 року психлікарня отримала на 400 тисяч більше, ніж за той самий час у 2019-му.

Щодо гіпотетичного скорочення штату психлікарні Кондрачук висловився так: 

– Щоб увійти в ту суму, яка була минулого року, скорочення треба було провести в такому обсязі, який би просто унеможливив подальше функціонування закладу. Тому висновок комісії [про роботу керівника психлікарні] позитивний. І це – крапка.

Пізніше у розмові Кондрачук все ж сказав, що «вина керівника насправді певна є»:

– Просто поговорили і вирішили зробити таким чином. Людина 22 роки пропрацювала керівником і має право піти не по статті, а за згодою сторін.

Початки кінця

На початку липня 2020-го команда журналістів-розслідувачів «Суспільного» оприлюднила фільм про Острозьку психлікарню, показавши тамтешні жахливі умови для пацієнтів.

Після цього у керівника лікарні закінчився контракт. Та за місяць Маєвський повернувся на посаду, перемігши на новому конкурсі.

За нього проголосували, зокрема, і три працівниці Острозької психлікарні, які увійшли до комісії з відбору керівника медзакладу.

8 грудня 2020-го працівники психлікарні мітингували, перекривши дорогу в Острозі – вимагали виплатити зарплату за два місяці. У психлікарні працює 353 працівники на 355 ліжок. Якщо врахувати, що реально у грудні 2020-го там лікувалися 82 реальні пацієнти, виходить, що на одного хворого тут було по 4 працівники.

Керівник психлікарні на мітинг не прийшов, бо, з його слів, лікувався від коронавірусної інфекції в місцевій лікарні. По телефону повідомив журналістам «Четвертої влади», що працівників у лікарні не забагато, а замало, бо працюють вони добу через чотири. 

Потім з’ясувалося, що хоч грошей і так бракує, керівник психлікарні виплачував ще й по 250% (з липня по вересень) та 100% (у жовтні) надбавки до заробітної плати тим працівникам, які лікували та контактували із хворими на коронавірусну інфекцію.

Ці гроші він брав із медичної субвенції, адже фінансування від НСЗУ на лікування хворих на коронавірусну хворобу психлікарня не мала, бо не укладала такої угоди. 

Начальник обласного управління охорони здоров’я Олег Вівсянник у грудні 2020-го казав, що про ці виплати не знав.

А в лютому 2021-го голова Рівненської облради Сергій Кондрачук стверджував, що управління ці виплати дозволило і про це є наказ управління від 24 квітня 2020 року. Принаймні, так написано у висновку комісії, яка проводила розслідування.

Лікувати психічнохворих із коронавірусом в Острозькій психлікарні ще наприкінці квітня 2020-го наказало обласне управління охорони здоров'я. Хоча журналістам начальник управління Олег Вівсянник сказав, що нічого не знав про те, що в лікарні сплачували медперсоналу «коронавірусні надбавки» до зарплат

Загалом із липня по грудень 2020-го у психлікарні пролікувалися 59 хворих на коронавірусну інфекцію; двоє з них померли.

А директор лікарні Маєвський пояснював тоді, що психічно хворі пацієнти із ковідом не можуть лікуватися разом із пацієнтами, які психічно хворими не є. Тому це відбувалося у психлікарні.


Якщо наша діяльність вам подобається і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте