Боргова «яма» Острозької психіатричної лікарні

Скільки медзаклад заборгував своїм працівникам і хто за це відповідальний

Над програмою працювали журналістка Анна Хіночик, відеограф Влад Мартинчук, продюсерка Марта Дмитришин

8-го грудня понад півсотні працівників Острозької психіатричної лікарні спочатку протестували під медзакладом, а потім пішли перекривати дорогу. Вимагали заробітну плату, яку не отримали ще із жовтня.

Чому працівники Острозької психлікарні без зарплатні? Хто їм боргує? Коли вони отримають зароблене? І до чого тут медична реформа? «Четверта влада» шукала відповіді на ці запитання.

Перед острозькою психлікарнею, яка відразу поруч із дорогою від Рівного до Острога збираються працівник медзакладу. Всі в масках. Напередодні оголосили про свій протест і про можливість перекриття траси.

– Ну, якщо перекрити дорогу, то думаю, вони швидше приїдуть, – каже санітар психіатричної лікарні Андрій Мазяр.

Андрій Мазяр показує «корінці» із нарахованою йому зарплатою за жовтень та листопад. Він працює у лікарні санітаром та отримує «на руки» трохи більше мінімалки. За два місяці йому заборгували 9 тисяч гривень. Окрім нього лікарня боргує ще понад трьом сотням працівників

– За квартиру треба платити, в мене дитина навчається. Щотижня треба дати дитині на їжу, так само мені щось треба їсти. В мене ніхто не питає, чи є вони в мене, ці гроші, чи нема, – обурюється молодша медична сестра Острозької обласної психіатричної лікарні Рівненської обласної ради Світлана. 

Вона і ще півсотні працівників Острозької психіатричної лікарні не бачили своєї зарплатні два місяці.

Молодша медсестра Світлана обурюється, бо через борги по зарплаті каже, що не має грошей на найнеобхідніше
Близько двох годин працівники ходять пішохідним переходом, фактично перекривши трасу
Збирається черга автівок, які сигналять

Директора психіатричної лікарні Павла Маєвського немає ні на акції протесту, ні у закладі. Він на лікарняному. Телефоном повідомляє:

– Я лежу в лікарні, мене капають.

Начальник управління охорони здоров'я Рівненської ОДА Олег Вівсянник приїжджає через дві години після початку акції з двома фахівцями із управління: з'ясовувати, у чому справа.

Хто винен: реформа чи керівництво закладу

В Острозькій обласній психіатричній лікарні 352 працівники.

І кожному з них лікарня заборгувала за два останні місяці. За жовтень – 4 мільйони гривень. За листопад – 3 мільйони 200 тисяч гривень.

У квітні, після старту другого етапу медреформи, за лікування пацієнтів із закладами розраховується Національна служба здоров’я України (НСЗУ).

З цих грошей повинні купувати медикаменти і сплачувати зарплати працівникам. В НСЗУ кажуть, з Острозькою психіатричною лікарнею – розрахувалися.

– Далі виплата зарплат – це відповідальність головного лікаря, – каже речниця Національної служби здоров’я України Христина Петрик.

Отже, грошей, сплачених закладу Національною службою здоров‘я повинно було вистачити. Чому ж не вистачає?

Фахівці із обласного управління охорони здоров'я, які приїхали у день, коли протестували працівники Острозької психіатричної лікарні з'ясували, що від початку 2020 року (не враховуючи грудень) лікарня отримала 30 мільйонів гривень.

Це на лікування та харчування пацієнтів і виплату зарплат.

Та от тільки на заробітну плату із січня по листопад закладу потрібно 36 мільйонів гривень. Тобто це на 6 мільйонів більше, ніж загальний бюджет закладу.  

В Острозькій психіатричній лікарні 349 посад. Працівників – 352. Із 355 ліжок не зайнято 82.

Олег Вівсянник каже, штат працівників лікарні перевищено, а пацієнтів менше, ніж ліжок у лікарні. А це – одна з причин, чому Острозькій психіатричній лікарні не вистачає грошей. Що іще утворило фінансову «діру» у закладі – каже, з'ясує перевірка

– Тобто це три відділення не зайнято. Три відділення стоїть, а заробітну плату платять. Ви бачите, що штат перевищено, третина лікарні не працює, а всі ходять на роботу. Це рішення виключно колективу.

– Є профспілковий комітет, є керівництво, вони мають зібратися та оптимізувати ліжковий фонд і штати медичних працівників. Тільки тоді можна вийти на достатнє і вчасне фінансування. Інакшого варіанту у нас сьогодні, на жаль, немає, – підсумовує начальник управління охорони здоров’я Рівненської ОДА Олег Вівсянник.

Директор психлікарні Павло Маєвський каже, що навпаки – працівників замало. Про це він розповідає нам по-телефону:

– В нас, крім лікування, ще є наглад і догляд. В нас є те, чого немає ніде. Це не прибиральниця, чи буфетниця. А це санітари, які мусять з хворим бути. Якщо ми працюємо в психіатрії, то в нас чергують добу і чотири доби вдома. Тому, відповідно, на ті чотири доби інші мають зайти працювати.

Директор психлікарні Павло Маєвський під час акції протесту на лікарняному. Стоп-кадр з фільму «Сто років ізоляції» на UA:Перший

Маєвський каже, лікування їхніх пацієнтів – специфічне і довготривале. А НСЗУ платить за пролікованого пацієнта близько семи тисяч гривень, але не платить за тривалість його лікування.

А тут ще й коронавірус – планові госпіталізації через карантин заборонені. Тож і пацієнтів менше. І грошей, відповідно, теж: нарікає і керівник закладу, і працівники.

Та ці аргументи розбивають в НСЗУ. Кажуть, що врахували ситуацію із коронавірусом.

І хоча медреформа передбачає оплату за реально надану послугу, та виділяють стільки ж, як і в минулому році.

Через епідемію COVID-19, через що заборонена планова госпіталізація і пацієнтів у медзакладах менше, НСЗУ сплачує не за кількість реально пролікованих пацієнтів, а на рівні минулого року

– Якщо говорити про загальну суму, на яку має договір цей заклад, то вона становить 25 мільйонів. Це на 9 місяців 2020-го року (коли офіційно стартувала медреформа – авт.). У попередньому році фінансування цього закладу за аналогічний період за 9 місяців також становило приблизно стільки ж: 24 мільйони 600 тисяч гривень, – каже речниця НСЗУ Христина Петрик.

Отже справа не у реформі. Шукаємо причини далі.

На фото – обсерваційне відділення. Тут лежать троє пацієнтів в очікуванні результатів тестування на COVID-19.

Вони не мають жодних симптомів інфекційного захворювання. Але у зв'язку із епідемією коронавірусу, така процедура обов‘язкова.

Пацієнтка Ніна на момент приїзду «Четвертої влади» тут була уже третій день. Каже, температури чи якихось інших симптомів не має.

Пацієнтка Ніна. яка на обсервації в Острозькій психіатричній лікарні чекає результатів ПЛР-тесту каже, що окрім пробем із нервовою системою її більше нічого не турбує. Як нам пояснили у психіатричній лікарні, зобов'язані робити тести усім, кого кладуть у лікарню. І тільки після негативного результату переводять пацієнтів із обсервації у відділення

Чи хвора на коронавірус ще не знає, бо тест у неї взяли за день до нашої розмови і результатів ще не має. 

У психіатричній лікарні стверджують, що лікували хворих з коронавірусом. Загалом від квітня пацієнтів із підтвердженим діагнозом було 60.

А раз лікували, то і надбавки за роботу з хворими на ковід мали б отримувати.

– Кожен ішов додому, до дітей, і хотів мати гідну оплату за те, що ми працюємо з ковідом, – обурюється медсестра Тетяна Паюк.

Медсестра Тетяна Паюк каже, попри те, що вона і її колеги були залучені до лікування пацієнтів із підтвердженим ковід-19, 300% надбавок до зарплат від НСЗУ не отримували. Та в НСЗУ кажуть, що для таких виплат лікарня мала укласти договір із Національною службою здоров'я. Але його ніхто не уклав

Речниця НСЗУ Христина Петрик каже – на коронавірусні доплати персонал Острозької психлікарні не повинен був розраховувати. Бо заклад не укладав відповідний договір із НСЗУ.

– Ці заклади визначає місцева влада, тому що, по-перше, вони знають свою госпітальну мережу, формують свої маршрути в регіоні, вони визначають, в які лікарні пацієнтів з ковідом будуть госпіталізовувати. Потім вони передають цю інформацію у МОЗ.

– МОЗ затверджує, і тільки після того ми перевіряємо, чи лікарня відповідає вимогам. Якщо відповідає, то ми можемо укласти договір, – каже Петрик.

Директор лікарні Павло Маєвський вважає, що покласти психічно хворого із ковідом в опорну лікарню, яка лікує ковід, і де він знаходитиметься з іншими пацієнтами, які не мають психічних захворювань – небезпечно. Бо, наприклад, можуть відмовитися виконувати режим.

– Якщо він позитивний і він психічно хворий, він же ж може заразити дуже багато людей, по тій же ж причині, що він не розуміє, що він робить, – каже Маєвський.

Та в Національній службі охорони здоров'я кажуть, якщо у пацієнта не важкий перебіг хвороби, він може продовжувати лікуватися і від своєї основної хвороби, і від ковіду у психіатричній лікарні.

Бо у легкому варіанті специфічного лікування не потрібно, хворого достатньо помістити в ізольвану палату і стежити за його станом, каже речниця НСЗУ Христина Петрик:

– Якщо ж пацієнт реально у важкому стані, коли людина задихається і потребує реанімації, інтенсивної терапії, якщо вона в такому важкому стані, що їй життя треба рятувати, то я не думаю, що вона може загрожувати якимись своїми діями тим працівникам, чи пацієнтам, які працюють і лікуються в звичайній ковідній лікарні.

У Міністерстві охорони здоров‘я пояснюють: де лікувати хворих на коронавірус пацієнтів психіатричних лікарень, повинні були вирішувати в місцевих департаментах охорони здоров‘я:

– Саме управління охорони здоров’я місцеве має придумати, як їх лікувати, чи як це має бути? – журналістка. 

– Мабуть, що так. В ході цієї реформи медичної всі ж добивалися децентралізації та автономізації, – відповідає прессекретарка Міністерства охорони здоров’я Ольга Грицюк.

Прессекретарка Міністерства охорони здоров'я Ольга Грицюк каже, у зв'язку із децентралізацією, місцева влада отримала повноваження вирішувати багато питань. Зокрема – де лікувати психічно хворих, яким підтвердили ковід

Начальник обласного управління охорони здоров’я каже, вирішили, що хворих, які через свій психічний стан становлять небезпеку для інших людей, повинні лікувати у психлікарні.

– І про це ми направили запит в Міністерство охорони здоров’я, щоб дали нам дозвіл на Острозьку психіатричну лікарню. Нам потрібно розробити більш чіткий алгоритм. Якщо ми платимо 300 відсотків, то платимо всім, хто контактує з пацієнтами з ковід. Ми про це звернулися.

– В нас таких запитів є багато. Не тільки по Острозькій психіатричній лікарні. Поки що відповіді ми не маємо, – каже Олег Вівсянник.

Погодження Міністерства охорони здоров'я в Острозькій психлікарні не дочекалися – почали виплачувати надбавки самовільно.

Усього на це витратили близько 2 мільйонів гривень. Павло Маєвський каже, із цих коштів сплатили 250% надбавки до зарплати персоналу, який працював із ковідними хворими.

В свою чергу начальник обласного управління охорони здоров’я розповідає, що в управлінні не знали, що лікарня робила такі виплати.

Окрім проблем із виплатою зарплати, заклад ще має більше мільйона гривень боргів за комунальні послуги.

І їх зобов’язана оплачувати не НСЗУ, а власник закладу – Рівненська облрада. Чи знайдуть гроші і скільки – голова облради не знає. Каже, на посаді менше тижня і вивчає ситуацію.

– Де кошти, запитаєте ви? Ну, можливо у великому крадівництві, яке ми бачимо по всій країні. Можливо, ще десь. Але люди три місяці без зарплати. І комуналки не буде. От в нас буде сесія.

– Якщо фінансове управління за підписом голови обласної державної адміністрації дасть лист про зміни до бюджету на 2020 рік, ми скличемо друге пленарне першої сесії і будемо розглядати бюджет ще поточного року. Можливо, перерозподілимо, –  каже голова Рівненської обласної ради Сергій Кондрачук.

Новий голова обласної ради Сергій Кондрачук не впевнений що вдасться знайти достатню суму грошей, аби погасити борги Острозької психіатричної лікарні за «комуналку»

І додає: фінансування потребує не лише Острозька психлікарня, тож грошей на всіх може не вистачити.

У день мітингу, після ревізії управління охорони здоров’я, працівникам Острозької обласної психіатричної лікарні заробітну плату виплатили. Щоправда, лише за жовтень.

– Вже прийшла смс, що гроші прийшли. Медсестрі 2 тисячі прийшло на карточку, – кажуть у натовпі працівників психлікарні, які прийшли почути висновки фахівців обласного управління охорони здоров'я.

А на наступний день після акції протесту та наради в голови облради, 9-го грудня, директора закладу Павла Маєвського відсторонили від роботи до результатів повної перевірки діяльності психіатричної лікарні.

– В них до кінця року потреба 7,5 мільйонів. Від НСЗУ в цьому році вони ще отримають орієнтовно 4. Керівник про цю ситуацію знав раніше. Жодних дій, як я розумію, як я отримав пояснення, ним вчинено не було, щоб запобігти ситуації, яка виникла, – каже голова облради Сергій Кондрачук.

На початку липня цього року із керівником закладу Павлом Маєвським розірвали контракт. Офіційно – через його закінчення. А напередодні вийшов фільм-розслідування Суспільного, де показано жахливі умови перебування пацієнтів в Острозькій психіатричній лікарні.

Дивіться також: Синці «від падіння», спільні труси і зубні щітки: як живуть пацієнти Острозької психлікарні

Шість зубних щіток на відділення, де лікувалося тридцять три пацієнти. У палатах лише ліжка, відсутні шафи. Стоп-кадр з фільму «Сто років ізоляції» на UA:Перший

Та вже менш, як за місяць Маєвський повернувся на посаду. За нього проголосували, зокрема, і три працівниці Острозької психлікарні, які увійшли до комісії з відбору керівника медзакладу.

На посаду повернувся, але роботу лікарні не реорганізував та не оптимізував.

І менш ніж за півроку працівники психлікарні перекривають дорогу через невиплату зарплати, хоча лікарня має стільки ж коштів як і минулого року. Не має дозволу на лікування хворих з ковід. Але виплачує медперсоналу надбавки у 250%. Двоє хворих померли.

«Четверта влада» слідкуватиме за перебігом службового розслідування у закладі. Тож далі буде.


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте