«Редакція не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за публікації блогерів»
Profile picture for user dolhanov
історик, політолог

Корупційні ризики в діяльності комунальників Рівненщини

ГО «Центр «Сівітас» презентувала результати моніторингу корупційних ризиків у роботі комунальних підприємств Рівненської області. У фокусі нашої уваги були комунальники Рівного, Сарн та Вараша.

Ми виявили у директорів комунальних підприємств:

  1. Низку випадків, що можуть свідчити про конфлікти інтересів.
  2. Відмови від надання доступу до публічної інформації.
  3. Факти, які можуть свідчити про змови під час публічних закупівель комунальників і застосування ними «сірих схем» з метою протегування «своїм» компаніям.

Ми виявили кілька випадків, коли директори комунальних підприємств преміювали самі себе. За результатами – відправили звернення до НАЗК з проханням перевірити ці випадки на предмет конфлікту інтересів.

Досить шкідливі наслідки для фінансового стану підприємств має той факт, що комунальні підприємства Рівненщини часто намагаються уникати тендерів. Однак, тут ситуація виглядає дещо кращою серед КП м. Рівне, у порівнянні із комунальниками Сарн та Вараша.

Як наслідок – середні показники економії коштів завдяки проведенню тендерів серед КП Рівного складають 5%. Тоді як цей показник для Вараша та Сарн складає 1 та 2% відповідно.

Для порівняння, станом на середину жовтня 2018 року середній показник економії коштів серед держзамовників України склав 10,8% (за даними аналітиків Youcontrol).

Комунальні підприємства вкрай рідко вдаються до проведення конкурентних допорогових закупівель.

Зокрема, аналітичний модуль bipro.prozorro.org не фіксує жодної допорогової закупівлі у КП Сарненської міської ради. Досить рідко вони проводяться і підприємствами Рівного та Вараша.

Комунальники Сарн та Вараша частіше не бажали виконувати запити на доступ до інформації. Серед таких: КП «Трудівник» та КП «Екосервіс» Сарненської міської ради, КП «Агентство нерухомості «Перспектива», КП «Бюро технічної інвентаризації» і КП «Житлокомунсервіс» Вараської міської ради.

Ця практика може свідчити про підвищені корупційні ризики на цих підприємствах. Експерти «Центру «Сівітас» звернулися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з проханням покарати порушників та забезпечити доступ до інформації.

Така ситуація із виявленими порушеннями свідчить про те, що роботі комунальників Рівненщини все ще бракує необхідної прозорості.

Зокрема, комунальники Рівненщини часто застосовують «сірі схеми» під час проведення тендерів, чи з метою їх уникнення.

Серед таких: імітація конкуренції між комунальними підприємствами під час тендерів, уникнення тендерів, взаємодія із сумнівними компаніями, непомірні вимоги до інших учасників тендерів, які можуть свідчити про їх дискримінацію тощо.

Як наслідок – маємо далеко не ідеальні фінансові показники підприємств, перевитрати публічних коштів та зниження якості комунальних послуг через слабку конкуренцію.

Серед рекомендацій, які сприятимуть усуненню цих корупційних ризиків:

Метод «батога»:

  1. Подальший прискіпливий моніторинг за роботою комунальників та повідомлення контролюючих органів про всі факти, що можуть свідчити про порушення.
  2. Висвітлення виявлених порушень у ЗМІ.
  3. Поширення інформації про корупційні ризики роботи КП серед депутатів місцевих рад-засновниць.

Метод «пряника»:

  1. Заохочення комунальних підприємств до створення наглядових рад.
  2. Висвітлення кращих практик у роботі комунальників.
  3. Спонукання до активнішого проведення допорогових закупівель.

Однак, методи «пряника» працюватимуть лише в тому випадку, якщо очільники комунальних підприємств будуть йти на діалог та виявлятимуть бажання змінюватися.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте