Кращі з гірших: які комунальні підприємства Рівного найбільш прозорі

Два медичні комунальні підприємства, очолювані Маргаритою Михайловською (дитяча стоматологічна поліклініка) та Олегом Шрамом (ЦПСМД «Центральний), а також автотранспортне підприємство, очолюване Ростиславом Кралюком (на фото праворуч) – були найбільш прозорими серед місцевих КП за 2018-й рік. А загалом КП Рівного набрали разом 31% прозорості
Джерело
Колаж Четвертої влади, Влад Мартинчук

У Рівному, серед 28-ми комунальних підприємств, найбільш прозорі та публічні – медичні заклади, а також підприємство, яке вивозить сміття. Про це свідчить аналіз, який провели учасники Коаліції громадських організацій та ініціатив «Рада реформ Рівного».

Такий аналіз одночасно проводили у 5-ти містах України, серед яких також Богуслав, Тернопіль, Чернівці та Кропивницький, повідомляє «Рада реформ Рівного».

Результати аналізу роботи підприємств за 2018-й рік оприлюднили 30-го червня у Рівному.

Координаторка проєкту в Рівному Оксана Майборода розповідає «Четвертій владі» що такий часовий проміжок для аналізу – через те що аналізувати почали в листопаді 2019-го року. На той час були оприлюднені звіти за 2018-й рік.

– А в серпні [2020-го] зробимо за 2019-й рік, – каже Оксана Майборода.

Методологію дослідження розробили експерти громадської організації «Центр громадського моніторингу та аналітики», включає 3 розділи та 25 індикаторів, відповідно до яких проводилось дослідження.

За результатами дослідження комунальні підприємства отримали дві оцінки згідно з двома системами оцінювання:

  • За загальною системою КП оцінюється за 60-ти бальною шкалою та включає 25 індикаторів.
  • За нормативною системою КП оцінюється за 30-ти бальною шкалою та включає 13 індикаторів, які базуються на нормах законодавства України.

Решту 30 балів КП отримує відповідно до впровадження кращих практик прозорості та публічності.

Дослідження проводилось в рамках проекту, який виконує Інститут висвітлення війни та миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Норвегії.

Згідно з проведеним аналізом Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги «Центральний» РМР має найвищий рейтинг та набрало 19 з 30 балів за нормативною системою оцінювання та 35 з 60 балів (як трійка з плюсом за п'ятибальною шкалою – ред) за загальною системою оцінювання.

Комунальне підприємство «Топогеодезичне бюро» набрало найменше: лише 1 з 30 балів та 4 з 60 балів відповідно.

У рейтингу найбільше балів набрали медзаклади.

«Тут керівників комунальних підприємств обирають на конкурсних засадах і це важливий індикатор, що додає три бали, – йдеться в повідомленні «Ради реформ Рівного».

– А виконання нормативних вимог щодо оприлюднення фінансових звітів, планів, іншої інформації про діяльність підприємств – це вже обов’язок керівників. В закладах охорони здоров’я більш сумлінно підходять до виконання вимог щодо публічності та прозорості».

Головна мета проєкту – дослідити рівень публічності комунальних підприємств та наявність інформації про їхню діяльність у вільному доступі. Також оцінювались індикатори, які є рекомендаціями експертів-розробників методології.

Ось як виглядає докладний рейтинг комунальних підприємств:

Комунальне підприємство

Сума балів
Заг. система (макси-мальний бал 60) Норма-тивна система (макси-мальний бал 30)
1 Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги «Центральний» Рівненської міської ради 35 19
2 Комунальне автотранспортне підприємство-1728 33 17
3 Комунальне некомерційне підприємство «Міська дитяча стоматологічна поліклініка» Рівненської міської ради 31 15
4 Комунальне некомерційне підприємство «Міська лікарня №2» Рівненської міської ради 29 16
5 Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги «Ювілейний» Рівненської міської ради 29 13
6 Комунальне підприємство «Рівненський міський трест зеленого господарства» 28 13
7 Комунальне некомерційне підприємство «Міська стоматологічна поліклініка» Рівненської міської ради 26 14
8 Комунальне некомерційне підприємство «Пологовий будинок» Рівненської міської ради 25 14
9 Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги «Північний» Рівненської міської ради 24 12
10 Комунальне некомерційне підприємство «Центральна міська лікарня» Рівненської міської ради 24 11
11 ДКП «Міське об’єднання парків культури та відпочинку м.Рівного» 23 12
12 Комунальне підприємство «Міськсвітло» 21 8
13 Комунальне підприємство «Рівнеелектроавтотранс» Рівненської міської ради 20 10
14 Комунальне підприємство «Спецкомбінат-ритуальна служба» 18 8
15 Комунальне некомерційне підприємство «Міська дитяча лікарня» Рівненської міської ради 15 6
16 Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) м.Рівного 15 8
17 Комунальне підприємство «Рівнетранспорт» 15 4
18 ЖКРСБП «Галузеве» 15 8
19 Комунальне Рівненське шляхово-експлуатаційне управління автомобільних доріг 14 5
20 Комунальне підприємство «Рівненський архітектурно-будівельний нагляд» Рівненської міської ради 12 7
21 «Міське бюро технічної Інвентаризації» 11 1
22 ЖКП «Галицьке» 11 4
23 Комунальне підприємство «Інтелектуальні транспортні системи - Рівне» 9 4
24 Комунальне підприємство «Дитячий санаторно-оздоровчий комплекс «Електронік-Рівне» Рівненської міської ради 8 3
25 ЖКП «Покровське» 8 3
26 Рівненський міський центр реабілітації інвалідів і дітей-інвалідів з порушенням опорно-рухового апарату «Крок» 8 2
27 Комунальне підприємство «Графос» 7 2
28 Комунальне підприємство «Топогеодезичне бюро» 4 1

Порівнюючи усі 5 міст найкраще у сфері прозорості комунальних підприємств працює Кропивницький: середній відсоток усіх КП міста – 37,66%. Є можливість звернутися до управлінців в електронній формі, переважно опубліковані штатний розпис, статут, фінансові плани та звіти.

Рівне та Чернівці – майже на одному рівні та мають середній рівень прозорості 31% і 31,4% відповідно.

У Рівному здебільшого КП оприлюднюють контакти і статути, підключені до системи моніторингу закупівель DoZorro, але найгірше виконують індикатори публічності щодо створення наглядових рад та оприлюднення цілей діяльності і стану їх досягнення:

Продаж та оренда майна КП в Чернівцях відбувається через систему «ProZorro Продажі» і більше половини з них підключені до системи моніторингу закупівель DoZorro.

Тернопіль має 23,8% зі 100%.

Лише 10% прозорості набрав Богуслав.

– Ми взяли участь у проекті, адже вже мали успішний досвід проведення аналізу за цією методологією для комунального підприємства «Рівненський міський трест зеленого господарства», – розповідає Оксана Майборода. – Тоді КП набрало 6 із 30 балів за нормативною системою оцінювання та 10 з 60 балів за загальною системою оцінювання.

Зараз ми бачимо, що підприємство більше ніж вдвічі покращило результат. Це хороший сигнал і сподіваюсь, що решта підприємств також врахують наші зауваження і стануть більш прозорими та публічними вже найближчим часом.

Провівши дослідження, міській раді Рівного, управлінням та керівникам комунальних підприємств з основного дослідники рекомендують:

  • визначити цілі діяльності підприємств та показники ефективності їх досягнення, що допоможе оцінювати їх результативність за певний період;
  • утворити наглядові ради комунальних підприємств за участі незалежних членів;
  • проаналізувати причини низьких оцінок в рейтингу комунальних підприємств та задля підвищення публічності та прозорості моніторити виконання законодавства у сфері публічності та прозорості, а саме: 78 ст. Господарського кодексу України, ЗУ «Про відкритість використання публічних коштів», Постанови КМУ № 835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних»;
  • необхідність проведення конкурсу на посади керівників комунальних підприємства, регулярне проведення незалежного зовнішнього аудиту із оприлюдненням висновку та інформування про використання коштів, внесених до статутного капіталу підприємств.

Рада реформ Рівного сподівається, що рекомендації візьмуть до уваги та усунуть недопрацювання. Адже підвищення прозорості та публічності комунальних підприємств Рівного – це важливий сигнал для громади, в чиїх інтересах працюють ці підприємства.

«Четверта влада» надіслала запит в Рівненську міську раду з проханням розповісти які заходи збираються впроваджувати з огляду на це дослідження. Коли отримаємо відповідь – опублікуємо цю інформацію.


Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу» за цим посиланням. Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще.

Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у телеграмі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуці чи твітері. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте