Квасилівські цвинтарні пандуси, як діагноз рівненським господарникам

Заслужений майстр спорту України зі спортивних танців на кріслах колісних, багаторазовий чемпіон світу та Європи, інструктор громадської організації «Група активної реабілітації» Іван Сівак каже, що пандус, який спорудили рівненські комунальники і одобрили посадовці, недоступний
Джерело
«Четверта влада» Влад Мартинчук

12 червня рівненське комунальне підприємство «Спецкомбінат-ритуальна служба» на своїй сторінці у фейсбуці написало про ремонт входу на кладовище у Квасилові. Зокрема, похвалилися, що «оновили пандус, який полегшить доступ до кладовища маломобільним групам населення».

Наступного дня депутат Рівнеради Святослав Клічук розкритикував зроблене. Мовляв, там зовсім не про доступність. За кілька днів при вході на кладовище з’явився ще один пандус, але і з ним комунальники напартачили.

«Четверта влада» дослідила тему: хто, за скільки та чому витрачає кошти на псевдопандуси, які не відповідають державним нормам.

«Я то зможу виїхати, але для людей, які не займаються пів життя спортом, буде важко» 

Щоб зрозуміти, що не так із зробленими пандусами, ми попросили допомоги в Івана Сівака, заслуженого майстра спорту України зі спортивних танців на кріслах колісних, багаторазового чемпіона світу та Європи, а нині ще й інструктора громадської організації «Група активної реабілітації».

Домовились про зустріч біля входу на кладовище. Іван Сівак тренований та фізично витривалий спортсмен, який може подолати на кріслі колісному незручні під’їзди, сходинки та пандуси.

Перед входом на квасилівський цвинтар бачимо сходи, по обидва боки яких – пандуси.

Іван Сівак каже, що верхня сходинка така висока, що між нею та нижчою треба облаштувати ще одну

Іван, оглянувши конструкцію, одразу зауважив, що ні пандуси, ні сходи недоступні. Спортсмен увімкнув на своєму смартфоні електронний інструмент, який вимірює кут нахилу.

– Пандус дуже крутий, – Іван оцінює пандус, який збудували другим. – Має бути 5 градусів. А тут показує 8-9 і місцями навіть більше. По ньому виїхати дуже важко. На такому пандусі треба, щоб були поручні з двох сторін. Щодо сходинки. Тут не вистачає рівно однієї.

Іван Сівак каже, що пандус крутий, а тому для маломобільних груп населення недоступний

На верхню сходинку підняти ногу важкувато навіть для людини молодої. Вже не кажучи про людей похилого віку і людей, в яких є травми ноги, якісь захворювання чи протез. По похилій поверхні на протезі також трохи важче може бути йти, краще, можливо, буде по сходах, але, звичайно, вони мають бути відповідної висоти.

Просимо Івана виїхати пандусом до входу на цвинтар.

– Я то зможу виїхати, але для людей, в яких складніша травма, які не займаються пів життя спортом, буде важко. Якщо у мене будуть мокрі руки або дощова погода, то я вже сюди не ризикну вишкрябуватися. І якщо людина на електричному візку, то також виїжджати важко, того що може перекидатися назад. І допомагати, звичайно, важче на такому пандусі, тому що сильний нахил.

Пандус – це суцільна похила площина, завдяки якій маломобільні групи населення можуть самостійно подолати перепади висот на своєму шляху. Тож будь-які сходи (або інші бар’єри) мають дублюватися доступним пандусом з кутом нахилу 3-5 градусів

Іван Сівак каже, що ситуацію можна виправити і зробити цей вхід дійсно доступним для маломобільних людей.

– Якщо буде такий запит, ми можемо допомогти: порадити і розказати, як його зробити правильно. Пандус потрібно однозначно дороблювати, продовжувати далі. На сходах – сходинку додати.

«Вибачте, це не пандус»

Ми показали світлини з кладовища архітекторові, членові Ради безбар’єрності Рівненської міської територіальної громади Сергію Ковальчуку.

–  У нас є база – Закон України «Про благоустрій». Там є 15 стаття про утримання об’єктів благоустрою: утримання і ремонт будь-якого об’єкту благоустрою здійснює балансоутримувач.

Затверджений «Порядок проведення ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів» передбачає, що будь-який ремонт, роботи з утримання повинні здійснюватись із забезпеченням базових гідних умов пересування маломобільних груп населення, – коментує Сергій Ковальчук.

– Щодо Квасилова. Вибачте, це не пандус. Немає ні мінімального нормативного кута нахилу, немає відповідних поручнів, немає контрастних елементів на першій та останній сходинці, немає тактильних елементів і т.д.

Сергій Ковальчук каже, що державні будівельні норми передбачають низку вимог щодо облаштування пандусів. Фото надав Сергій Ковальчук 

«Привели у належний стан»

Депутат Рівненської міської ради від фракції «Голос» Святослав Клічук, який першим звернув увагу на пандус до квасилівського кладовища, каже:

– Реконструйований пандус не відповідає вимогам, зокрема щодо кута нахилу та наявності поручнів. Крім того, піднімаючись цим пандусом, ви впираєтесь у паркан. «Дуже зручно».

Святослав Клічук у своєму дописі на фейсбуці щодо цієї ситуації позначив керівника міського департаменту благоустрою та інфраструктури Руслана Гудиму та виконувача обов’язків міського голови Рівного Віктора Шакирзяна.

Скрин допису з фейсбук сторніки депутата Святослава Клічука

Ми звернулися за коментарем до Руслана Гудими. Він каже, що другий пандус збудували не після критики депутата Клічука.

– Початково передбачали два пандуси, – каже Гудима. – Це кладовище вже закрите для поховання. Відновлювали сходи в межах тих сходів, які є. Менший пандус працює, тому що люди завозять візки сходами.

Запитали у директора департаменту про дотримання державних будівельних норм під час облаштування пандусів та сходинок. І почали отримувати заплутані і незрозумілі відповіді, які подаємо повністю:

– Поточний ремонт має чітке визначення, що дотримується і що відновлюється. Не може видозмінення глобальне конструкції, розширення доріг чи ще чогось.

– Але якщо це пандус, то він має мати відповідний кут нахилу, щоб виконувати свою функцію. Чи слідкували за цим процесом? – перепитала журналістка. 

– Ну, сам процес є контрольованим, що на ньому відбудовується. У який спосіб воно виробляється, так само є контрольований процес. Це питання поточного ремонту, аварійного відновлення. Це так само почитайте там визначення, бо я – не викладач. Прочитайте його, передивіться. Зрозуміємо, що відновили і що привели в належний стан. На тому крапка.

Іван Сівак показує, що сходинка занадто висока. А відтак на ній можна травмуватись, якщо «не вдасться взяти висоту»

Ми звернулися до помічника в.о. міського голови Рівного Віктора Шакирзяна Олеся Лопачука, щоб дізнатися, чи можна виправити ситуацію і чи існує механізм з органах виконавчої влади переробляти такі об’єкти.

Лопачук каже, що про поточний ремонт читали, але коментувати не можуть, адже ситуація потребує вивчення, а історія з пандусом – дослідження. Мовляв, влада відкрита до покращення умов для маломобільних груп населення, але до них мали б звернутися з пропозиціями або зауваженнями, щоб розібратися у цій ситуації.

Спецкомбінат ігнорує будівельні норми

У комунальному підприємстві «Спецкомбінат-ритуальні послуги» відповіли «Четвертій владі», що відновлювали сходи та підйом на вході до кладовища їхні працівники – за рахунок коштів Рівненської територіальної громади. Робили поточний ремонт, який не потребує розробки проєктно-кошторисної документації.

«13 червня 2024 року відремонтували підйом для зручності та полегшення доступу на територію кладовища маломобільних груп населення, а пандус для реалізації безбар’єрного доступу на територію кладовища був у процесі спорудження. Завершився він 19 червня 2024 року», – йдеться у відповіді на наш запит.

Скрин допису з фейсбук сторінки комунального підприємства «Спецкомбінат-ритуальні послуги».

Скрин допису з фейсбук сторінки комунального підприємства «Спецкомбінат-ритуальні послуги»

Щодо дотримання державних будівельних норм пояснили так: поточний ремонт не передбачає втручання в конструкцію монолітних залізобетонних сходів, було передбачено відновлення лише опоряджувального шару.

Додали також лист Держкомбуду від 30 квітня 2003, де визначено, що таке поточний ремонт: це комплекс ремонтно-будівельних  робіт, який передбачає  систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій та інженерного обладнання.

На ремонт сходів та облаштування пандусу при вході на квасилівське кладовище з бюджету територіальної громади Рівного витратили 17 тисяч 482 гривні.

Дивіться також: Як рівненська громадська активістка отримала без конкурсу посаду від Віктора Шакирзяна


Якщо вам сподобався матеріал, перерахуйте, будь ласка, 12 гривень на волонтерську монобанку чи на картку благодійного фонду, прив'язану до рахунку в «Приватбанку»: 5169 3305 3931 4184

«Четверта влада» та БФ «Скарбниця Надії» збирають гроші для ініціативи «Рівненський дрон», яка складає FPV-дрони для бійців на передовій. Долучайтеся, будь ласка.

Рахунок: КБ «Приватбанк»
IBAN UA663052990000026006000707203
БФ «Скарбниця Надії»
ЄДРПОУ 37685693

Якщо підтримали ЗСУ і маєте змогу підтримати незалежне рівненське медіа – підтримайте «Четверту владу» теж сімома гривнями.

Підписуйтесь на канали «Четвертої влади» у телеграміютубі, сторінки в інстаграмі або у фейсбуцітвітерітіктоці. Вдячні за ваші коментарі та поширення матеріалів.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте