Краса чи здоров'я: чому рівненські громадські організації обурились діями співвласника телеканалу і пивзаводу

Депутат Маріан Года вклав сотні тисяч гривень в облагородження міської території навколо своїх об'єктів нерухомості. Водночас це не раз викликало непорозуміння із сусідами або громадскістю
Джерело
Колаж Четвертої влади

У Рівному, по вулиці Петра Могили зрізали дві здорові липи. Про це на своїй сторінці у фейсбук написав керівник ГО «Екоклуб» Андрій Мартинюк. За цієї адресою облаштовують новий офіс для Телекомпанії «Рівне 1». Облаштовує співвласник телекомпанії, депутат Рівнеради Маріан Года.

Приміщення на Петра Могили, 28 належить депутатові Рівненської міської ради від фракції Об’єднання «Самопоміч», директору Рівненського пивзаводу Маріяну Годі.

За словами прес-секретарки Екоклубу Інни Мулявки, в Управлінні житлово-комунального господарства (УЖКГ) кажуть, що відповідні дозвільні документи видані на зрізання цих лип.

– На вигляд ці дерева не аварійні і не хворі. Ми пов’язуємо це із упорядкуванням території нового офісу.

– І по соцмережах представники «Рівне 1» показали візуалізацію як має виглядати нове озеленення біля цього офісу, але якогось кошторису, якого віку мають бути ці дерева яких порід, як воно має бути розташоване ми не побачили.

Від двох зрізаних лип залишились лише невеличкі стовбурці. Фото із фейсбук сторінки Андрія Мартинюка
Ось так за проектом має виглядати фасад перед офісом телеканалу. Фото під дописом Андрія Мартинюка розмістила редакторка сайту «Рівне 1» Наталія Гусарук

Інна Мулявка каже, що у візуалізації, яку показали працівники телеканалу, це декоративні дерева (дерева, кущі й трав'янисті рослини, які вирощують для прикрашання з метою задоволення естетичних потреб людини, – авт.).

Однак активісти не вважають заміну дорослої липи на такі породи дерев рівноцінною, тому що декоративні дерева не виконують ті функції які виконують крупноміри (великі дерева) у містах.

– Крупноміри дають найкращий затінок, зниження температури, затримку вологи і її поступове віддавання, – розповідає Інна Мулявка про функції дерев.

– От на вулиці Симона Петлюри так само під час реконструкції також зрізали високі дерева і на їх місці ми бачимо три нещасні туї. Очевидно що вони не справляються з такими функціями як затінок та очищення повітря.

Від лип залишились лише гілки. Фото із фейсбук сторінки Андрія Мартинюка.
Так дерева виглядали в травні 2015-го року. Фото Google

Окрім того, Інна Мулявка розповідає, що у місті була прийнята програма озеленення.

– За цією програмою не рекомендується садити кулясті клени і сакури після зрізання лип, тополь, натомість садити інші сорти великорозмірних дерев. 

«Четверта влада» намагалася дізнатися в Управлінні ЖКГ кому, коли і на якій підставі видавався дозвіл на зрізання цих лип. Однак в управлінні не було нікого, хто б міг відповісти на це питання.

Ми зв’язалися із прес-секретарем Рівнеради Миколою Прокопчуком. Після його розмови із заступником начальника УЖКГ Володимиром Лапюком він повідомив:

– З гарантійним листом звернувся депутат міської ради Рівного Маріян Года в управління УЖКГ. Управління видало дозвіл на зрізку цих дерев, тому що вони там псували покриття тротуару.

– Але в  гарантійному листі він обумовив, що посадить туї і ще декілька сортів цих дерев і облагородить територію.

– Володимир Лапюк каже там порозросталося коріння, їх рано чи пізно потрібно було викорчовувати, – розповів Микола Прокопчук.

Дивимось ще раз на коріння, яке попсувало тротуар:

Травень 2015-го року

«Четверта влада» поспілкувалася із власником приміщення та співвласником телекомпанії Маріяном Годою.

Маріян Года каже, що в нього є ордер на зрізання цих дерев підписаний заступником міського голови Рівного з житлово-комунальних питань Олексієм Хмилецьким

– Будуть сім декоративних кленів гостролистих «Роял Ред» кленів, – розповідає депутат.

Подібні дерева планують висаджувати замість двох зрізаних лип. В онлайн-магазині «Розетка» вартість саджанця 4 тисячі 500 гривень

– Це дерева трьохметрові, такі які біля пивзаводу я насадив, і будуть такі острівки зеленої зони, буде травичка, газончики, буде нова бруківка.

– Це приблизно коштуватиме мені 300-350 тисяч гривень, тобто це і дерева, озеленення, бруківка буде безшовна і бордюри.

Маріян Года каже, що коріння великих дерев підриває тротуари. І наводить приклад:

– Тополі це шкідливі і погані дерева, тому що потужна коренева система підриває асфальт, під час цвітіння від неї розлітається цей пил, а багато людей мають алергію.

 Співзасновниця громадської ініціативи «Сад історій» Оксана Майборода каже, що така заміна лип на декоративні клени не рівноцінна.

– Липа є великорозмірним деревом, а ці клени вони навряд чи і одне дерево замінять. А якщо дерево було більш менш здорове і не пошкоджене обрізкою, то воно добре виконувало свої функції, такі як очищення повітря, волога. 

– А ці клени, от навіть біля пивзаводу які є, вони особливо не збільшилися в розмірах, просто прикрашають територію і все, вони виконують тільки естетичну фукцію.

Це при тому, що у Рівному забруднене повітря і, за державними нормами, озеленення у Рівному не вистачає, а дерева нищаться надмірною обрізкою.

Коаліція громадських організацій та ініціатив «Рада реформ Рівного» оприлюднила позицію, в якій закликає проявити відповідальність за прикру помилку та виправити її  висадкою крупномірів (15-25 метрів в дорослому віці), еквівалентних видаленим.

А до керівництва міста закликає оперативно оновлювати інформацію про видані дозволи на видалення дерев із зазначенням дати видачі такого дозволу, кількості дерев та їх видів, точної адреси, підстави такого рішення та рекомендації щодо подальших дій (вимоги щодо заміни, сплати відновної вартості тощо).

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте