Лікарка по Вайберу: як здають аналізи в «Центральній» поліклініці Рівного
«Четверта влада» перевіряла як можна безкоштовно здати аналізи і тести в Центрі первинної медико-санітарної допомоги «Центральний».
На початку вересня Національна служба здоров'я України оприлюднила перелік тестів та аналізів, які пацієнт може безкоштовно здати у медзакладі, який надає первинну медичну допомогу.
- Загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
- Загальний аналіз сечі;
- Глюкоза крові;
- Загальний холестерин;
- Швидкий тест на вагітність;
- Швидкий тест на тропонін (для експрес-діагностики гострого інфаркту міокарда);
- Швидкий тест на ВІЛ;
- Швидкий тест на вірусні гепатити.
За ці маніпуляції кожен, хто вже уклав декларацію із сімейним лікарем чи терапевтом, заплатили своїми податками. Медзакладу ці послуги оплачує Національна служба здоров'я України (НСЗУ).
Безкоштовними є не лише самі аналізи і тести, а й усе необхідне для них: пробірки, контейнери, голки, рукавички, вата, спирт тощо. Ці речі не треба купувати на місці, або приносити із собою з аптеки.
Ми перевіряли телефоном, як це працює у Рівному ще на початку вересня. Вісім безкоштовних аналізів і тестів мають надавати у шести медзакладах міста. Їхній перелік тут.
У минулій публікації ми перевіряли як можна здати ці аналізи і тести в Центрі первинної медико-санітарної допомоги «Північний».
Цього разу журналістка прийшла в центральну поліклініку що на вулиці Драгоманова, 7 у Рівному, там де в неї укладена декларація з лікаркою.
За кілька днів до запланованого візиту контактую зі своєю сімейною лікаркою (декларацію уклала ще рік тому). Запитала чи можу прийти на загальний огляд й здати аналізи.
Лікарка одразу у Вайбері розписала свої години прийому, уточнила які саме аналізи та тести я б хотіла здати й попередила про кілька формальностей. Усі аналізи та тести треба здавати зранку з 8-ї до 10-ї години натщесерце.
Вільні прийомні години лікарки можна також дізнатися на сайті helsi.me і з цього ж сайту записатися на прийом.
В поліклініці розклеєні листівки від Національної служби здоров'я України.
Для загального аналізу сечі потрібно принести середню порцію ранкової сечі у лабораторію або ж здати її на місці (тоді доведеться одразу відвідати вбиральню у поліклініці).
Аби здати кров на загальний холестерин, пояснює лікарка, потрібно записатись в чергу. Зазвичай, місця у черзі розписані на 2-3 дні наперед, адже за один день лаборант може прийняти обмежену кількість пацієнтів. Втім, пацієнта у цю чергу може внести сам лікар (ми так і домовились).
Поки чекаю своєї черги, приходять пацієнти, які здають аналізи без запису і ніяких проблем у них з цим не виникає. Щоб дізнатись на який день вас внесено у чергу в медперсоналу є звичайний зошит, де записані прізвища пацієнтів.
Близько 7:50 дістаюся в поліклініку. До лікаря записалась онлайн, тому минаю чергу в реєстратуру в якій десь із 20 людей. Людей у коридорах небагато, під кабінетом лікарки двоє пацієнтів.
8:00 і я вже у кабінеті своєї сімейної лікарки. Вона питає чи маю скарги, ще раз уточнюємо список аналізів, міряємо тиск, обговорюємо ще кілька питань, з якими я зверталась раніше і вже за 7 хвилин виходжу з її кабінету з направленнями на безкоштовні аналізи та тести.
Від швидкого тесту на вагітність відмовляюсь – вдома грудне дитя. Лікарка також пропонує не здавати швидкий тест на тропонін (для експрес-діагностики гострого інфаркту міокарда), адже я не підпадаю під групу ризику.
Ще з мого списку аналізів виключаємо швидкий тест на вірусні гепатити, Лікарка аргументує що аналіз крові з вени міститиме показники роботи печінки і якщо у результатах будуть хоча б мінімальні відхилення, то я зможу його здати згодом для більш точної діагностики.
У «Центральному» загальні аналізи крові та сечі здають на 4-му поверсі. Сечу з направленням залишають у кабінеті лаборанта, а для здачі крові з пальця треба зайняти чергу. Пацієнтів обслуговує одразу три лаборанти, тому великих затримок немає.
Найбільше часу йде на здачу крові з вени на визначення рівня глюкози в крові, холестерину та на забір крові для тесту на ВІЛ. Ці аналізи проводять на 2-му поверсі і тут черга рухається повільніше – десь трохи більше 5-ти хвилин на людину – працює лише одна лаборантка.
Всі безкоштовні тести та аналізи проходжу за 50 хвилин з урахуванням часу в чергах та переміщенням поверхами поліклініки.
Жодних шприців, рукавичок, голок я не купувала, жодних оголошень про те, що з собою треба мати якісь додаткові матеріали/бахіли/маски теж не зустріла.
Результати були готові наступного дня, про це я довідалась у свої сімейної лікарки, написавши їй повідомлення у Вайбері.
Якщо у вас проходить все не так легко і вимагають гроші чи кажуть прийти зі своїми рукавичками чи спиртом – телефонуйте до контакт-центру Національної служби здоров’я України за номером 1677 і скаржтеся.
Якщо наша діяльність вам подобається, і ви вважаєте її важливою – підтримайте «Четверту владу». Завдяки підтримці ми зможемо працювати ще краще. Зробити це можна ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.
Підписуйтесь на канал «Четвертої влади» у Telegram.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти