Пані з реєстратури розслабилась: чому у двох рівненських клініках безкоштовні тести назвали платними

Директори Центрів первинної медико-санітарної допомоги «Центральний» Олег Шрам (ліворуч) та «Північний» Андрій Пароля (праворуч). В реєстратурі цих двох центрів відповіли, що тест на вірусні гепатити платний. Хоча він входить до безкоштовного переліку НСЗУ
Джерело
Колаж «Четвертої влади» на основі фото тижневика «Волинь» та власного

«Четверта влада» поспілкувалася з двома керівниками комунальних клінік, щоб з'ясувати чому в їхніх реєстратурах безкоштовні тести назвали платними.

Національна служба здоров'я оприлюднила перелік із восьми безкоштовних аналізів та тестів. Їх пацієнти сімейних лікарів центрів первинної ланки медзакладів не мають оплачувати.

Це загальні аналізи: крові, сечі, визначення глюкози, холестерину. Та чотири швидких тести: на вагітність, на тропонін (експрес-діагностики гострого інфаркту міокарда), на ВІЛ та вірусні гепатити. 

У попередній публікації, «Четверта влада» перевірила, чи справді не треба платити за ці дослідження у рівненських поліклініках.

Ми телефонували як звичайні громадяни у шість клінік Рівного (чотири комунальні і дві приватні) і запитували чи роблять там ці всі аналізи і тести безкоштовно. У реєстратурі двох клінік нам сказали, що за тест на вірусні гепатити пацієнт має платити.

Тепер ми поцікавились у керівників ЦПМСД «Північний» та «Центральний» – чому за те, за що заплатила служба здоров'я – мусить платити ще й пацієнт.

Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги «Північний» Рівненської міської ради. У цьому центрі 4 амбулаторії. Дві з них на вулиці Фабричній,10. Саме тут нам раніше сказали, що тест на вірусні гепатити платний.

Телефонуючи у центри раніше, ми не представлялись журналістами. Запитували про безкоштовні дослідження як пацієнти. Тепер, щоб уточнити, чому тест платний – ми зателефонували до директора, як журналісти. 

Директор Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги «Північний» Андрій Пароля каже, що пані з реєстратури, яка нам сказала, що тест платний, просто «розслабилась».

Директор Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги «Північний»» Андрій Пароля каже, що тест на вірусні гепатити у амбулаторіях центру безкоштовний. Фото Рівненський обласний народний тижневик «Волинь»

– Ми вже розібралися. Цей тест не платний. Він безкоштовний. Це був простий реєстратор. Зараз там старший реєстратор. Працівникам наголошено на тому, що вірусні гепатити так само відносяться до безкоштовних тестів.

– Тобто, ця пані з реєстратури на момент нашої розмови не знала, що ці тести безкоштовні? – журналістка.

– Я не думаю, що вона не знала. А це просто трохи, можливо, десь «розслабились»... 

– Тобто, ви запевняєте, що цей тест безкоштовний, так?

– Так. Швидкий тест на вірусні гепатити у нас безкоштовний. 

Комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги «Центральний» Рівненської міської ради. У цього центру сім амбулаторій.Чотири на вулиці Драгоманова,7.

Тут нам відповіли за телефоном амбулаторії №4. На дзвінок до трьох інших не відповідали. Це ми вказали у попередньому матеріалі.

Директор Комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги «Центральний» Олег Шрам пояснив, що реєстратура у чотирьох амбулаторій одна (хоча на сайті вказані телефони у кожну амбулаторію). Тому відповідь однієї стосується усіх.

Ще три амбулаторії «Центрального» на вулиці Карнаухова, 25-А. Тут нам раніше сказали, що тести на вірусні гепатити – платні.

Директор Центру первинної медико-санітарної допомоги «Центральний» Олег Шрам каже, що тести та аналізи із переліку вище безкоштовні. А спілкувалася із журналістами не та людина, що потрібно

 Справа в тому, що у амбулаторії центру та міської лікарні одна на двох реєстратура.

– Ви попали на вторинку (реєстратура міської лікарні – авт.), а первинка (реєстратура амбулаторії центру первинної допомоги – авт.) поряд сидить. Один телефон. Але всі питання вирішує адміністрація: керівник, заступники, завідувачі амбулаторії, далі – сімейний лікар, – пояснює керівник.

– Ви запитали найнижчу ланку (реєстраторку – авт.), яка не знає все. Не має розрахунків, не має інформації. Реєстратура, вона працює: комп'ютер – пацієнт. Записати телефон, ПІБ, дата народження – все, що вона знає. Вони займаються механічною роботою.

Тим не менше ми зробили те, що міг зробити будь-який рівнянин – зателефонувати в найближчу до нього комунальну клініку і поцікавитись тестами чи аналізами. Пересічні рівняни навряд телефонуватимуть головному лікарю. В кращому разі своєму сімейному лікарю або в реєстратуру.

Але Олег Шрам нас запевнив, що тест на вірусні гепатити, як і інші дослідження із переліку вище – безкоштовні. Для них центр отримав всі матеріали.

Навіть для загального аналізу сечі контейнери не треба купувати.

За них вже заплатили з податків через Національну службу здоров'я. За словами Олега Шрама, пацієнтам лікарів із «Центрального» контейнер треба просити у самого лікаря, або старшої медсестри.

Отже ще раз: якщо ви маєте підписану із лікарем декларацію і він відправив вас здати чотири загальні аналізи та чотири швидкі тести, які вказані вище, у центрі, де працює – ці аналізи для вас безкоштовні. Навіть, якщо це приватний заклад.

І за всі матеріали для аналізів ви теж не мусите платити. Якщо у вас вимагають кошти – телефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 1677 та залиште свою скаргу.

Якщо знайшли помилку - виділіть її і натисніть Ctrl+Enter.

Прокоментуйте