Майже половина публікацій в районних медіа Рівненщини стосується коронавірусної інфекції
Опрацьовуючи коронавірусну тематику, медіа писали переважно про медичні питання, релігійні аспекти, політичні рішення та соціалку. Про жінок у цій тематиці згадували переважно як про пацієнток. А кількість використання фемінітивів суттєво зросла.
Такими є результати моніторингу гендерної чутливості гіперлокальних медіа Рівненщини, проведеного з 11 по 17 квітня 2020 року експертками Рівненського пресклубу.
Для моніторингу обрали 5 інтернет-видань:
- 03656.com.ua - Інформаційний портал м. Дубно
- Район.Острог
- Район.Демидівка
- Володимирець.Сity
- СарниNews.City
та 5 друкованих ЗМІ:
- Вісник Кореччини
- Дубровицький вісник
- Новини Рокитнівщини
- Полісся
- Рідний край
Кожне медіа аналізували за п’ятьма категоріями:
- дотриманням гендерного балансу (представленість чоловіків та жінок як експертів/експерток (тих, хто коментує, чию думку цитують), героїв/героїнь),
- кількістю фемінітивів,
- наявністю стереотипних образів та сексизму в журналістських матеріалах,
- наявністю публікацій на гендерну тематику.
- наявністю публікацій на коронавірусну тематику
Пишуть про коронавірусну медицину, релігію, політику та соціалку
На квітневу тематику, звісно ж, дуже вплинула ситуація із захворюванням на COVID-19. 46% усіх публікацій у ЗМІ, які ми моніторили, стосувалося цієї теми. Інтернет-видання найбільше уваги приділили у цій темі питанням:
- медицини (зокрема, скільки людей захворіли і як одужують),
- релігії (як організовуватимуть святкування релігійних свят в умовах карантину)
- політичним питанням: рішенням щодо карантинних обмежень тощо.
Друковані ЗМІ приділили також суттєву увагу соціальним питанням. Писали, наприклад, хто може розраховувати на соціальну допомогу в час карантину.
Жінки як експертки в коронавірусній тематиці були представлені лише у 18% від усіх експертів в інтернет-виданнях. Натомість як героїні – у 51%, значною мірою в ролі пацієнток, які захворіли.
Така перевага над кількістю чоловіків серед героїв коронавірусної тематики, можливо, зумовлена тим, що загалом жінки хворіють на COVID-19 дещо більше, ніж чоловіки. За інформацією від головного санітарного лікаря України Ляшка на COVID-19 хворіють:
- жінки – 52% від загальної кількості інфікованих,
- чоловіки – 48%.
Однак, якби ситуація була зумовлена лише кількістю хворих, то вона була б аналогічною і в друкованих ЗМІ. Натомість у їх матеріалах жінки коментували коронавірусну тематику у 64% випадків.
«Втриматись від пологів»: порада директора пологового будинку
А яку увагу приділяють гіперлокальні медіа жінкам загалом у різних тематиках?
В інтернет-виданнях лише жінки представлені в публікаціях на освітню тематику та повідомленнях на тему дозвілля/розваг, в 60% вони були експертками в новинах про соціальну політику, однак у 100% випадків героями таких повідомлень були чоловіки.
При цьому дозвілля – це переважно публікації про те, якими рецептами пасок діляться жінки, а матеріали про освіту - це, зокрема, розмова видання «Володимирець.Сіті» з двома студентками-володимирчанками, які розповіли про свій досвід навчання у Польщі.
Жінки в тематиці медицини в понад 50% згадуються як героїні. Значною мірою як пацієнтки з коронавірусною інфекцією.
Серед публікацій в інтернет-виданнях, які стосуються жіночих питань, звернула увагу стаття в «03656» стосовно ситуації в дубенському пологовому будинку, який закрили на карантин через те що там народила жінка з COVID-19.
«За хорошими прогнозами, з понеділка ми зможемо приймати фізіологічних жінок, а за поганими – в середу, – каже директор закладу Ростислав Андрощук. – Дубенчанкам бажаю в ці дні втриматись від пологів (виділено мною – авт.). Хай налаштують себе так».
Так і уявила собі як породіллі в ці дні втримували себе від пологів.
Зрештою, пологовий будинок у Дубно зробили опорним для породілль, інфікованих на COVID-19. Тут нещодавно вчергове народила інфікована пацієнтка.
А газета «Полісся», публікуючи історію жінки-заробітчанки, зазначає стереотипне розділення видів роботи на чоловічі та жіночі.
В друкованих медіа найбільший відсоток жінок – у публікаціях про дозвілля, освіту та бізнес.
Експертки в тематиці дозвілля – це, як і в інтернет-ЗМІ, переважно жінки, котрі діляться рецептами пасок до Великодня.
Про освіту, як і в інтернет-ЗМІ, в друкованих медіа запитують думку переважно в жінок. Наприклад, газета «Полісся» опитує про підготовку до ЗНО лише дівчат.
Про жінок у бізнесі писала, зокрема, газета «Полісся». В одному з матеріалів ішлося про проблеми, з якими зіткнулась у зв’язку з карантином зарічненчанка, яка займалася вирощуванням декоративних квітів. В іншому видання розповідало про сім’ю фермерів.
Заступниця, очільниця, міністерка: фемінітиви до керівних посад стали системними
Гіперлокальні інтернет-медіа почали сміливіше використовувати фемінітиви, порівняно з попереднім моніторинговим періодом (який тривав у лютому 2020-го року). Чотири з п’яти медіа, яке ми моніторили, використовували виключно фемінітиви на позначення жіночих посад.
Якщо в минулому періоді інтернет-медіа фемінітиви використовували у 40%, то в цьому періоді середній показник у цих медіа зріс до 70%. Для друкованих видань він лишився орієнтовно на тому ж рівні.
Зокрема, медіа використовували фемінітиви для означення керівних посад. Таких як заступниця, очільниця, міністерка.
Якщо ви не знаєте, для чого використовувати слова жіночого роду на позначення жіночих посад, можна почитати про це в публікації Три причини, чому варто вживати фемінітиви
Гендерна чутливість гіперлокальних медіа
Ідеально гендерночутливе видання - це коли 50\50 експертів і експерток + 50\50 героїнь і героїв +100% фемінітиви. Середній показник за такими даними складає 66,7%.
Цього показника вдалося досягнути під час моніторингового періоду газеті «Полісся».
Не кожен показник був ідеальним у цьому виданні, але разом вони врівноважили один одного. Загалом же, розбивка за кожним з показників виглядає для друкованих ЗМІ таким чином:
Серед інтернет-видань найбільш гендерночутливими під час моніторингового періоду виявилося видання «Район.Демидівка» (53%), на другому місці – «СарниNews.City» (50,7%).
Розбивка за окремими показниками гендерної чутливості у цих виданнях виглядає так:
Гендерний моніторинг журналістських матеріалів гіперлокальних медіа відбувається в межах проєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.
Коментарі
Прокоментуйте
Щоб залишити коментар необхідно увійти